Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ZEKA = BEYIN FONKSIYONU x HAFIZA

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ZEKA = BEYIN FONKSIYONU x HAFIZA

Gecenlerde Columbia Universitesinden Prof.Dr.Harold Humpsbell'in kitabini okuyordum. Dr.Humpsbell zekayi herkesten farkli olarak tanimliyor:

Mesela YARATICILIK ve ZEKA diye birsey olmadigini soylemesi gercekten sok edici bir durum.

Simdi size bazi ornekler vereyim:

Mesela yeni bir resim cizerken dogadan orneklere bakarsiniz ve onu kopya edersiniz. Mesela canavarlar, uzaylilar vs. hep insan, bocek, hayvan karisimidir. Gecmiste yasadiginiz deneyimlerden yararlanirsiniz. Canavar cizecekseniz aslana, yilana, kaplana, orumcege benzetirsiniz. Cunku bunlar guclu yaratiklardir. VE AKLINIZDAN UYDURAMAZSINIZ. Cizdikleriniz hep hayattan biseye benzer.

100% degisik birseyi hicbir insanoglu YAPAMAZ. Ucaklar kuslara benzer, arabalar kaplumbagaya benzer,... her yarattigimizi dusundugumuz cisimleri hep biryerlerden alinti yapariz. Her canavar hayvanimsi bir yapiya sahiptir. Her uzaygemisi; balinaya, yunusa, fasulyeye, kusa benzer. BUNUN SEBEBI YARATICI OLMAYISIMIZDIR.

Ogretmen size bir odev verir. Sizin iki seceneginiz vardir. Odevi ya yaparsiniz, ya da yapmazsiniz. Once yaptiginizda kazanacaginiz avantajlara (ogretmenin gozunde buyume, iyi not alma) ve olumsuzluklara bakarsiniz (zaman kaybi). Tabi bundan baska ogretmenle gecirdiginiz iyi-kotu olaylara, sabriniza, gelecek icin olan planlariniza bakarsiniz: beyninizin cogunlugunu kullaniyorsaniz hepsini hesaba katip iyi sonuca varirsiniz. Beyninizin azinligini kullaniyorsaniz bazilarini hesaba katmadan karar verirsiniz. Sonucta ortada bir duzen var. Bunun zekayla hicbir alakasi yoktur. Cunku bilgisayarda "if else while not" komutlarindan anlamaktadir. Tek fark komutlari bilgisayara bizim yuklememizdir; insanlar da komutlari dogadan ve cevreden almaktadir.

Satranc oynarken: yaptiginiz hamleleri ve daha sonra oynayacaginiz hamlelerin nerelerde gerceklesecegini hesap edersiniz. Eger karsinizdaki oyuncu yaptiginiz tuzagi bozarsa; onun oynadigi hamleleri hesaba katarak yeni bir fonksiyon gelistirsiniz. Mesela ilk satranc oynarken kimse iyi oynayamaz. Bunun icin deneyim, hafiza, karsi oyuncunun hamlelerini saymak; ona karsi piyon oynamak, oynadiginiz tasin daha sonraki hamlelerini hesap etmek: karsi oyuncu farkederse baska yol bulmak gibi seylere ihtiyaciniz vardir. Tabi bunlar deneyim, sabir, azim, hafiza, merak ile gerceklesir. Satranci ogrenmek isteyen herkes ogrenebilir.

Ogrenmek istemeyenlerin merak kavrami daha onceden yasadigi olaylara bagli olarak silinmistir ya da baska yere kaydirilmistir.

Terorist bir ortamda buyursen terorist olursun, musluman ailen varsa musluman olursun. (tabi insanlarla aranin iyi olmasi, ortam sartlari, depresyon, aclik, uykusuzluk, daha iyi ortamlarin-zevklerin kesfedilmesiyle konumunu degistirebilirsin.)

ayrica kitapta bizim kendimizi degil, hayatin bizi suruklediginden bahsediyor. Biz sadece yasiyoruz o kadar. Dusunce dedigimiz sey: cevreden aldigimiz komutlarin isleme konulmasindan ibaret.
    1
    a:2:{i:109;a:5:{s:12:"polloptionid";i:109;s:6:"nodeid";s:6:"521955";s:5:"title";s:4:"Evet";s:5:"votes";i:1;s:6:"voters";a:1:{i:0;s:5:"42424";}}i:110;a:5:{s:12:"polloptionid";i:110;s:6:"nodeid";s:6:"521955";s:5:"title";s:5:"Hayir";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    100.00%
    1

İnanılmaz! Çok ilginç, çünkü ben böyle olduğunu biraz tahmin ediyordum. Ama tam değildi ve belki de kendime güvenmiyordum, ama kesinlikle böyle olduğunu bir şekilde tahmin ediyordum.

Çok iyi bir makale bence.

Tebrikler.

Yorum

Sadece yoktan varetmek degildir ki yaratici olmak. Kusa bakip ucagi, kartala bakip F16 yi yaratmakta yaraticilik degil midir? Ne olursa olsun bence taklit olmayan hersey yaraticiliktir. Cunku kusa bakarak ucagi ucurmak, yok bilmem neye bakarak gemileri yuzdurmek, ne bileyim yunusa bakarak uzaygemisini insa edip harekete gecirmek tesaduf degil sanirim.

Odev yapma konusuda oyle, beynin cogunlugunu kullanma azinligini kullanma olayina ne isim verecegiz peki?

Zeka diye bir sey yoksa neden insanlar ugrasip zeka testleri hazirliyor? neden ustun zekali cocuklar icin okullar aciliyor?

Bu o vatandasin bir tezi ama curutecek antitezler cok olacaktir inan bana.

Yorum

Aynı ailenin aynı şartlarda yetişen iki çocuğundan biri zeki dediğimiz topluluğa diğeri de vasat dediğimiz topluluğa girebiliyor. Bir öğretmen olarak buna katılmıyorum. Bu çevrenin etkisi yok demek değil. Fazlasıyla var. Ama zeka çok faklı birşey. Bunu ancak gözlerde görebilirsiniz. Çakmak çakmak bir şey zeka. Bu not değil çalışmak değil alakası yok. Ve satranca gelince ben bana satrancın taşlarının nasıl hareket ettiğini anlatan kişiyi ilk oyunda yendim. Ve sonra yıllarca da kimseye yenilmedim. Daha çocuktum.

Yorum

İnsan ilk okuduğunda evet doğru diyebiliyor ama biraz düşününce kesinlkle saçma olduğunuda farkediyor.

Yorum

Ya hepsi tamam guzel de
            Hem zeka yoktur demesi hem de "beyninizin cogunu kullanıyorsanız dogru karar alırsınız" demesi biraz celiskili sanki
            Zaten zeka beyninin ne kadarını kullandığının gostergesi degil mi?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: aurelia
              Ya hepsi tamam guzel de
              Hem zeka yoktur demesi hem de "beyninizin cogunu kullanıyorsanız dogru karar alırsınız" demesi biraz celiskili sanki
              Zaten zeka beyninin ne kadarını kullandığının gostergesi degil mi?

Haklisin. Ama bunun performansla bir alakasi var. Biz zekayi biraz mistik goruyoruz. Ama oyle degil. Mesela bilgisayarlarin yaptigi islemler hep aynidir. Ama islemcisini ve gucunu artirirsan daha hizli islem yapar ve takilmaz. Bunun islemciyle alakasi vardir.

....Ayrica insan zekasi tam olarak genetik degildir. Mesela bir cocugu afrikada yoksulluk ve egitimsiz sartlarda buyutun. Digerini egitim sartlari yuksek bir yerde.

Afrikada olan cocugun mucadelesi fazla zihinsel olmadigi icin beyin performansi kuculecektir. Avrupa'da yetisen cocuk ise calisma ve beyin yorma ortamina adapte olacagi icin beyindeki noronlar daha da artacak ve daha yuksek bir performans gosterecektir. Tabiki beyin loblarinin hangilerinin hangi yogunlukta kullanildigi, depresyon, cevresel fiziki-zihinsel faktorler, insan iliskileri, zeka oyunlari,.. ve bunun gibi bircok element beynimizi ortama adapte eder.

Herkes size dusmansa; vucut adrenalin salgilar, beynininizdeki noronlar arasinda daha cok etkilesim olur. alinan cevresel komutlarla beyniniz calisma yonunu belirler.

Mesela ben kucukken hep resim cizerdim. Cizdigim resimleri kimse sevmezdi. ama kucukken herkesin 'olumsuz yaklasip, gaza getirmeye calistiklarini' dusunurdum. Cunku kucukken tum dunyanin benim uzerime kuruldugunu dusunurdum. Bunu dusunmemin sebebi de ailemin benden cok fazla sir saklamasiydi;

neyse.. sonunda resim cizmenin tum detaylarini ders almadan ogrendim...

Yorum

Sevgili marauder,kesinlikle ciddiye alınması gereken tezler bunlar.Gerçekten çok şeye cevap olabilir.Yeni yeni geliştirilen çoklu zeka teorisine farklı bir bakış açısı gibi geldi bana.Özellikle "beyninizin cogunlugunu kullaniyorsaniz hepsini hesaba katip iyi sonuca varirsiniz. Beyninizin azinligini kullaniyorsaniz bazilarini hesaba katmadan karar verirsiniz. Sonucta ortada bir duzen var.Bunun zekayla hicbir alakasi yoktur" ve "Ogrenmek istemeyenlerin merak kavrami daha onceden yasadigi olaylara bagli olarak silinmistir ya da baska yere kaydirilmistir."savları gerçekten üzerinde düşünülmesi gereken düşünceler.

Paylaşımın için teşekkürler.Yanlız ben kitabın adını göremedim,akademik bir yayın mı bu.

Yorum

İşleniyor...
                X