Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kolay affedebilir misiniz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Kolay affedebilir misiniz?

Ben affedemiyorum kimseyi kolaylıkla. Taşımak zor oluyor elbette. Ama sırf kendi sağlığımı düşündüğüm için affetmek de saçma geliyor. Zira her hata bağışlanamaz diye düşünüyorum. Sadece yanlışlıkların devamını sağlar. Sizce affetmek kolay mı? Bağışlayabilmek her yiğidin harcı mıdır?
    <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

olaya yüklediğim anlam ile doğrudan ilişkili bir konu bu.......

eğer benim için önem derecesi düşük ise sorun olmaz...... ama çok önem verdiğim bir konuda bana bu yapıldı ise işte o zaman kindarlığımda tutar.....

Yorum

Affetmenin türleri vardır.. kimisi affettim der ve içinde bir volkan büyütür..ne zaman patlayacağı bilinmez..
      kimi affetmedim der fakat aslında umrunda degildir..
      kimi de affetmekten korkar çünkü ezik bir yapısı oldugu için affeder durursa haksızlığa ugrayacagını ve istismar edilecegini düşünür..
      kimi daha evvel pek affedilmedigi ve kendisine pek hor davranıldığı, haksızlığa ugradığı için kimseyi affetmemeye yemin etmiştir. insanların felakete ugramasına adeta sevinir..
      kimi de herşeyi normal yaşar ve prensipleri vardır. Affedilmesi gerekeni affeder.Özür dileyeni bağışlar. Cezayı gerektirene ceza keser..

Yorum

kisilik yapisina bagli bir durum olmakla beraber;
        hatayi yapan kisiye;
        hatayi yapma nedenine;
        ve yaptigi hataya gore hemen veya biraz sonra veya bir sure sonra affederim. kin tuttugum zaman bende bir seylerin eksildigini veya bir seylerin beni daralttigini hissediyorum. dusmanim da olsa o zevki ona yasatmak istemem.. yani onun yuzunden kendimi kasmam..

ve kim hangi hatayi yaparsa yapsin bana gulumseme ile yaklasirsa affederim. hatasini anlamis ve ozur dilemisse bu daha cabuk olur..

bi daha mi gelecegiz dunyaya.. diye dusunuyorum.. dunya oyle bir meta degil ki uzerinde problem cikarmaya degsin..
        Eğer hasmını mağlûp etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et. (Yani dusmanini yenmek istersen sana yaptigi kotuluge karsi iyilikle karsilik ver ) sozu cok hosuma gidiyor bu konuda..
        Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

ha bu arada ozel bir firmada idareci olarak calisiyorum. hatayi bana karsi yapiyorlarsa elemanlarim affederim ama sirkete yapilan hatanin cezasini verdikten sonra affederim
          yani sahsi hakkim ile firmanin menfaati ayri konulardir. kurallar neyse uygulamak lazim.. uygulanmazsa affetmek firmanin hakkini yemek oldugu icin yapacak bir sey yok.. cezayi cekmek sart..

hayatta da bana karsi yapilan ile bir sekilde hak yemek konusunda adaletli olmak lazim geliyor.. kisiye degil yaptigi fiile tepkimi gosteririm.. ben yalanin kendisine karsiyim ama yalan soylemis bir insani hayatimdan cikarmam.
          Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

Çok sevdiğim insanlarda yelkenleri hemen suya indiriyorum ama affedilecek konu çok önemli..Bana büyük bir yanlış yapmışsa sevdiğim insanların sevmediklerimden farkı kalmaz ve affetmem..Sanırım kolay affedemiyorum..
            Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

Yorum

Affetmek bana da zor. Çok zaman gerektiriyor.

Yorum

Çok kolay affedebilen bir insanım. Bazı zamanlar bu özelliğimden dolayı kötüye kullanıldığımı hissettiğim ve kendime kızdığım anlarım olmuştur. Fakat sonrasında avantajlarını gördüğümde daha mutlu ve huzurlu olduğumu hissettiğimde artık en sevdiğim özelliklerimin içindedir.

Ayrıca unutmadan söyleyim, affetmek konusunda yakınlarım ve dışındakiler diye bir ayırıma tabi tutuyorum. Sevdiğim ve yakınım olan insanlara çok daha fazla hoşgörü gösterirken, aramızda yakınlık bağı olmayan kişilere daha az tolerans gösteriyorum.
                “İlim sadece zekayı değil ahmaklığı da artırır.”

Yorum

affedemiyorum...ama bellide edemiyorum...üzerinden zaman geçiyo aylar geçiyo unutmuyorum bu okişilere karşı davranışlarımıda etkiliyo...busefer ben hata yapıyorum onlara karşı siz bunu yaptınız ondan ben böyle oldum diyecek halim yokya öylecene devam ediyo benim haksızlığımla...ben galiba kendime işkence yapıyorum...bu çok açık...

Yorum

Afetmek afedilen kişiyi sevmek demek veya yeniden konuşmak demek değildir.
                    Bir ilişkiyi sürdürmek yada arkadaşlığı devam ettirmek de değildir afetmek.
                    O kişiyi suçlu suçsuz haklı yada haksız da bulmak değildir afetmek.
                    Bir kişiye karşı duyduğumuzun nefreti aşmanın tek yoludur afetmek.
                    Nefret ise yaşamdan zevk almamızı engeleyen berbat bir duygudur.
                    Afetmek bireyin kendisini rahatlatan bir davranışdır.
                    Yapılanları zihinsel olarak unutmak zaten mümkün değildir.
                    Afetmek iyi insanların intikamıdır.....

Yorum

Çok kolay affediyorum bunun bana kötü etkileri oluyor, 2. defa zarar görebiliyorum. Bana yapılan kötülüğe o an sinirlensem bile ilerde unutuyorum, kin güdemiyorum. Aslında kendine yapılan kötülüğü unutmamak lazım.
                      Her şey güzel olacak...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lagrima
                        Affetmek çok güçlü bir kelime.

Dans ederken, figürler arası bir hata yapıp kavalyesinin ayağına basmak ve sonra "affedersin" demek kadar da kolay değildir açıklaması.

Bilerek yada bilmeyerek yapılan hata, yaşam üzerinde kapanmayacak yaralar açıyorsa, kendinden başkalarının yaşamlarını sarsıyorsa dahası yok ediyorsa bunun affı olamaz!

Affetmek büyüklük olsa bile, hata yapılması ne kadar kolay ise o denli çok zordur affetmek.

Düşüncesini özgürce söyleyenlerin, yıllarca parmaklıklar arkasında kalıp yok olmalarına karşın, onlarca çocuğa tecavüz edip yaşamdan koparanların...
                        affedildiği bir dünyada, bu kelimenin bana çağırışımlarını sevmiyorum bu yüzden..
                        Affola!
                        Affetmek her zaman büyüklük olmuyor bence de. Eğer karşınızdaki toysa ve sizi tam olarak tanımıyorsa daha kolaydır elbette. Ama ben en yakınlarımda gördüklerime daha çok üzülüyorum. Çünkü en sık birarada olduğunuz insanların sizi en iyi tanıyan insanlar olmaları gerekir. Bu durumda yıllanmış beraberlik sürecinde sevdiklerinizin yapmalarına ihtimal vermediğiniz davranışlarda bulunmaları sizde daha derinde bir kırıklık oluşmasına sebep olabilir. Ama bir arkadaşlığınızın bile olmadığı belki de bir daha hiç görmeyeceğiniz kişilerin size karşı yaptıkları yanlışlar daha kolay unutulacaktır. İnsan hafızası neye karşı daha duyarlıysa onu daha uzun süre saklar. İlgili olduğunuz insanlardan birisinin ilişkinize çok fazla değer vermediğini gösterebilen bir davranışı belki de kırıklığınızın diğer kişiye karşı değil de yaptığı davranışa karşı olmasına sebep olabilir. Her zaman bilindiği gibi bir insanı kırmak ne denli kolaysa kırılan kalbi onarmak o denli zordur. Affedememe özelliğine sahip insanları kişilik zayıflığı ile yargılıyorsanız bir kere daha düşünmelisiniz. Sahip oldukları dostlukları veya başka ilişkileri kaybetmek korkusu ile her şeye boğun eğmek daha büyük zayıflıktır. Ama şöyle bir şey var ki insanlar birbirlerini tanıdıkça, birbirlerine güvendikçe birbirlerine karşı kasıtlı davranışlarda bulunmayacaklarını bilirler. Ve aradaki bağ çok güçlü bir bağ ise elbette bir şansı daha her zaman hakediyordur. Ancak aradaki bağı zayıflatabilecek davranışlar süreklilik kazanır ve ilişki zedelenmeye başlarsa bu noktada affetmek olumlu bir adım değildir.
                        <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

Yorum

Herkesi,her yapılanı defalarca affedebilirim.

Ama ne kadar zor olsa da sadece bir kere güvenirim,değer veririm.Yaptıgı yanlış sonrasında varlığı yokluğu bir olan biri haline gelir.Yaptıgı hiç bişey üzmez ya da mutlu edemez beni.sıradanlaşır işte...
                          öldü bu kız ; kesik boğazı bir vazo artık , geç gönderilmiş azap çiçeklerine...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sgsa
                            bu soru hayatımda cevap veremediğim sorulardan birisi arkadaş...kolay affetmek her zaman zor olan gibi gelir bana...karşındakine paylaşımlarına göre değişir elbet...bunun içindir ki net cevap veremem bir türlü bu soruya... :?
                            Benim hafızam çok güçlüdür böyle konularda sgsa. Zor olan işte budur benim için. Aynı davranışla karşılaşmak riski her zaman bulunur. Ne var ki tekrarlanan davranışlar bünyede bağışıklık yaparlar ve enyax'ın dediği gibi artık sıradanlaşırlar. Sıradanlığa karşıyım ben. Etrafımda sıradan insanların ve sıradan ilişkilerin çok olmasını istemem. Bana karşı değil belki ama aramızdaki ilişkinin süreğenliğine değer vermeyen ve davranışlarıyla onu sıradanlığa mahkum eden insanlardan arınmak isterim.

Yorum

Re: Kolay affedebilir misiniz?

Orjinal yazı sahibi: sanalprenses
                              Ben affedemiyorum kimseyi kolaylıkla. Taşımak zor oluyor elbette. Ama sırf kendi sağlığımı düşündüğüm için affetmek de saçma geliyor. Zira her hata bağışlanamaz diye düşünüyorum. Sadece yanlışlıkların devamını sağlar. Sizce affetmek kolay mı? Bağışlayabilmek her yiğidin harcı mıdır?
                              ben affederim. kolaydır. yapıcıyım yıkıcı değilim. kolay kolay vazgeçmem, yaradandan dlayı yaradılanı severim. ayrıntılara dikkat ederim. değer verdiğim biri ise yapılanları unutmam, kindar çok kısanç değilim. hemen kesip atıp silenleri sevmem.. zaten onlarla anlaşamam...
                              bunlar genel şeyler.. konuya kişiye ortama göre değişir...

Yorum

İşleniyor...
                              X