Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kolay affedebilir misiniz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: iyimser
    Bu yapı meselesi galiba sanalprensescim. Ben önce kızarım sonra hızla kızgınlığım geçer ve affederim. Hatta bazen neye kızdığımı bile unuturum.
    Karşı tarafın hatalarını tekrarlamaması için kızgınlık geçtikten sonra konuşmakta fayda var diye düşünüyorum.
    Haklısın iyimser. Kızgınken konuşmamak lazım. Hatta ben bazen kızgınlığım geçse bile konuşmuyorum. Ama o zaman da içime dert oluyor. İnsan diyeceklerini çok da fazla ertelememeli. Sonra içinde birikir birikir ve sonunda patlar.
    <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

Yorum

beni kimse affetmedi belki de bundandır bu kadar kolay hayatımdaki insanları bir kalemde silişim :roll:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hale46
        beni kimse affetmedi belki de bundandır bu kadar kolay hayatımdaki insanları bir kalemde silişim :roll:
        Seni affetmeyenlere benzemek ya da onların intikamını diğer insanlardan almak zorunda değilsin. Affı körükleyen davranışlara karşı direnmek seni daha çok zorlar bence. İntikam için diğer insanları bu kadar kolay harcamamalısın.
        <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

Yorum

Ben affetme olayında adam kayırıyorum gibi geldi şu an. yani 2 tane çok yakın dostumu (bunlardan biri 15 senelik arkadasım digeri 5 senelik ev arkadaşım) sildim. Ama gel görkü elin kızına devamlı taviz verdim hep affettim. Hatta onu otomatik olarak affediyordum. Neyse sonra onu insan olarak kıyasladım digerleriyle baktım ki bunun yaptıkları sildiğim admların yaptıklarından 1000 kat daha kötü, onu oracıkta siliverdim..( mi ?)

Yorum

"Aptal insan ne affeder ne de unutur; saf insan hem affeder hem de unutur; oysa akıllı insan affeder ama asla unutmaz"

Thomas S. Szasz (Macar psikiyatrist)

Yorum

Orjinal yazı sahibi: emirsen
              Ben affetme olayında adam kayırıyorum gibi geldi şu an. yani 2 tane çok yakın dostumu (bunlardan biri 15 senelik arkadasım digeri 5 senelik ev arkadaşım) sildim. Ama gel görkü elin kızına devamlı taviz verdim hep affettim. Hatta onu otomatik olarak affediyordum. Neyse sonra onu insan olarak kıyasladım digerleriyle baktım ki bunun yaptıkları sildiğim admların yaptıklarından 1000 kat daha kötü, onu oracıkta siliverdim..( mi ?)
              Elin kızı derken bu elin kızı senin sevdiğin kız olmasın sakın?

Aslına bakarsan ben de yukarıda da yazdığım gibi en yakınlarıma daha çok kırılıp görünüşte affetmiş olsam da içimde bu kırgınlığı yaşatıyorum. Unut gitsin diyemiyorum kendime. Ama benim için sadece bir tanıştan ibaret olan insanların bana karşı nasıl davrandıklarına bu kadar takılmıyorum. Çünkü onlar bende kıymetli yerleri olup da daha çok özen gerektiren kişiler değiller. Halbuki bir çok insan sevdiklerini daha kolay affeder. Ben bunu yapamıyorum kolaylıkla.

Yorum

Son mesajdan sonra şöyle bir e-mail aldığımı hatırladım arkadaşlar. Sanırım tam da bu konuyla ilgili:

SENİN TAHTA PERDENE KOYDUĞUM ÇİVİ İÇİN BENİ AFFET(eğer varsa)

Kötü karakterli bir genç varmış. Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş. ' arkadaşların ile tartışıp kavga ettiğin zaman her sefer bu tahta perdeye bir çivi çak' demiş. Genç, birinci ilk günde tahta perdeye 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendine kontrol etmeye çalışmış ve geçen her günde daha az çivi çakmış. Nihayet bir gün gelmiş ki hiç çivi çakmamış. Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahta perdenin önüne götürmüş. Gence bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahta perdelerden bir çivi çıkart (sök)' demiş. Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki her çivi çıkarılmış. Babası ona 'aferin iyi davrandın ama bu tahta perdeye dikkatli bak. Artık çok delik var. Artık geçmişteki gibi güzel olmayacak' demiş. Arkadaşlarla tartışıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir. Her kötü kelime bir yara(delik)bırakır. Arkadaşına bin defa kendisini affettiğini söyleyebilirsin ama bu delik aynen kalacak(kapanmayacak). Bir arkadaş ender bir mücevher gibidir. Seni güldürür yüreklendirir sen ihtiyaç duyduğunda yardımcı olur seni dinler sana yüreğini açar' demiş.

Yorum

İşleniyor...
                X