Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ogrenilmis caresizlik sizce nedir?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ogrenilmis caresizlik sizce nedir?

ogrenilmis caresizlik hakkinda son 2-3 yildir cok yazi cikiyor Turkiye'de... asagidaki adreste basit bir google taramasiyla cikan yazilar var..

http://www.google.com/search?sourcei...mis+caresizlik

peki sizce bu kavram ne kadar sizin hayatinizi yansitiyor? caresizligi ilke edinmis ve hayatini baskalarinin hukmune birakmis insanlar hakkinda ne dusunuyorsunuz?

sizce "ogrenilmis caresizlik" kadercilige aykiri degil mi?

Siz bu kavrami nasil uyguluyorsunuz hayatinizda?
    0
    a:3:{i:111;a:5:{s:12:"polloptionid";i:111;s:6:"nodeid";s:6:"521956";s:5:"title";s:4:"evet";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:112;a:5:{s:12:"polloptionid";i:112;s:6:"nodeid";s:6:"521956";s:5:"title";s:5:"hayir";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:113;a:5:{s:12:"polloptionid";i:113;s:6:"nodeid";s:6:"521956";s:5:"title";s:30:"duydum ama ne demek bilmiyorum";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0

Öğrenilmiş çaresizlik toplumun çoğunun yanlış anladığı kaderciliğin bir yansımasından daha çok,yetiştirilme aşamasında beynimize kazılan önyargılardır.Adı üzerinde bize biçilen bir önyargıdır bu ve bu duygudan kurtulmadan başarılı olmamız imkansızdır.Bunu başetme yöntemlerinden biri olarak referans ayaklarını değiştirmek önemli bir adım olabilir.

Bu kavramı nasıl uyguladığıma gelince, ben bu kavramı yaşamımdan çıkarıp attım,böyle bir şey hatırlamıyorum. 8)

Yorum

Bence de esdem gelenkeselleştirilmiş kaderciliğin olumsuz bir yansıması işte;kaderimmiş başa gelen çekilir paradosunun sonucu.Bu durum daha çok bireyselleşmesini tamamlayamamış,sosyalizasyon süreci duraksayama uğramış kendi potansiyel gücünün farkında olmayan miskin bir bakış açısının bir ürünüdür.İşte anlıma böyel yazılmış başa gelen çekilir paradoksu ve çaresizliği içselleştirme sonucunda özgüven eksikliği,kendini tanıyamama hemen teslim bayrağını çekme...
      "Kendini tanı!"

Sokrates

Yorum

Bazen kaderimmiş bu benim dediğim oluyor tabii, fakat asla oturup boyun eğmem. Hayatla mücadele anlamında yapabileceğim herşeyi dener ve yaparım. Hep de başarmışımdır. Bu biraz da insanın karakteri ile ilgili galiba. İnsan tembelse tembelliğini örtbas etmek için çaresizliğine sığınır.

Bu forumlar ufkumu genişletiyor

Ayrıca, çocuklarımızı yetiştirirken öyle çok dikkat etmemiz gereken konu var ki :idea:

Yorum

Ve bu kusak farki feci bir ornek bu baslik icin. Benim ufaklik geldi gozleri dolmus, " anne ben aglamak istiyorum" dedi. " ay kiyamam ben sana peki nedeni var mi " dedim, "Hayir sadece aglamak istiyorum " diyince, istersen ben sana sarilayim, o zaman biraz agla dememe kalmadi, annem, aa erkekler aglar mi hic, bak sora ne derler, haydaaa, aglamayla erkekligin alakasi ne su bu. zavallim keyfince aglayamadi bile.

yani biz bu ogrenilmis yada ogretilmis caresizlikten kurtulmak icin debelendikce bir seyler bizi asagi dogru cekiyor sanki.

Yorum

İşleniyor...
          X