Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Özür dilemesini biliyormuyuz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: privatewoman
    DAL RÜZGARI AFFETSEDE KIRILMIŞTIR BİR KERE özür dilemek güzel bir erdem elbette ama yap özür dile yap özür dile yap özür dile bazı şeyler vardır ki asla özür dilerimle olmayacaktır.Geri dönüşü olmaz.
    Özür dilemek alışkanlık haline geldikten sonra anlamını yitirir, içi boş bir hale gelir.

Örneğin, araç sürücüsü kaza nedeniyle bir çocuğun ölümüne neden olmuştur. Annesine özür dilerim diyor, bunun ne anlamı var ki? Ben olsam benim için de bir anlam ifade etmezdi, bu anlamda size katılıyorum.
    Ya bir yol bul ya bir yol ac ya da yoldan cekil.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lagrima
      fikirlerine aslında sonuna kadar katılıyorum yapmak istediğim birşey değil belki ama ne yapayım :?
      Şuanda ben de evliliğimde çok sıkıntılı bir dönemi yaşıyorum, umarım atlatabiliriz. Bu tür davranışların (kişinin haklı olduğu durumda bile alttan alması gibi...) insan ilişkilerinde sorunlara yol açacağına inanıyorum (uzman değilim, sadece tecrübelerime dayanarak yazmaya çalışıyorum) Bu durum da karşı taraf sizi iyice sindirebilir ve siz siz olmaktan çıkarsınız, kaldı ki sorunlar da çözülmez sadece ötelenir. Hatta daha da içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Amacım sizin moralinizi bozmak değil, lütfen yanlış anlamayın, hayattan aldığım derslerin bir bölümü aktarmak amacındayım.

Sonuçta karar sizin, hayat sizin hayatınız. Bu kısacık hayatta çok mutlu olmanızı diliyorum.

Yorum

Ben ise her defasında hata yapan hep özürdileyen biri olarak biliniyorum sevgilimin gözünde kendisi kolay kolay hata yapmayan ve özürdilemesini bilmeyen birisi.neden dilemiyosun dedigimde de aldıgım cevap he aynı klasik = unuttum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Selinm
          Eğer gerçekten özür borcunuz varsa dilemekten çekinmeyin, davranışlarınızla belli etmeye çalışmanız başka yanlış anlaşılmalara yol açabilir, hatayı yapan özür dilemeyi de bilmeli düşünsenize aynı şeyin size yapıldığını empati kurun kalbiniz tuz buz oluyor çok sevdiğiniz kişi tarafından, bir "üzgünüm" bile çıksa ağzınızdan kırdığınız insanın ruhu huzur buluyor o zaman böyle şeylerde gurur yapılmasına çok karşıyım özür dilemek bi insanın elini eteğini öpmek değildir karşındaki insanın gözünde küçük düşmek değildir çok asil bir davranıştır
          fazlasıyla katılıyorum sana

Ama erkekler daha yaklaşımcı oluyo die biliyorum ben.cünkü bayanlar cok ama cok gururlular kolay kolay özürdilemeyi bilmezler dileseler bile sanki gururları incilmiş sayarlar kimse yazdıklarımdan yanlış anlamasın lütfen tecrübelerimden yazıyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ynsressam
            Ben ise her defasında hata yapan hep özürdileyen biri olarak biliniyorum sevgilimin gözünde kendisi kolay kolay hata yapmayan ve özürdilemesini bilmeyen birisi.neden dilemiyosun dedigimde de aldıgım cevap he aynı klasik = unuttum
            Hata yaptığınızda özür dileyebiliyorsanız ne mutlu size çünki biz insanlar hata yaparız ama iş özür dilemeye gelince nedense zorlanırız.(Ben de bu gruba dahilim )

Bir insanın hatasının karşısında özür dilemeyi unuttum demesi ikinci bir hatadır bence ve üzerinde düşünülmelidir. :roll:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Selinm
              Eğer gerçekten özür borcunuz varsa dilemekten çekinmeyin, davranışlarınızla belli etmeye çalışmanız başka yanlış anlaşılmalara yol açabilir, hatayı yapan özür dilemeyi de bilmeli düşünsenize aynı şeyin size yapıldığını empati kurun kalbiniz tuz buz oluyor çok sevdiğiniz kişi tarafından, bir "üzgünüm" bile çıksa ağzınızdan kırdığınız insanın ruhu huzur buluyor o zaman böyle şeylerde gurur yapılmasına çok karşıyım özür dilemek bi insanın elini eteğini öpmek değildir karşındaki insanın gözünde küçük düşmek değildir çok asil bir davranıştır
              Sevgili Selinm, yazdıklarınıza tamamen katılıyorum, çok güzel özetlemişsiniz, emeğinize sağlık...

Yorum

Bence gurur yapmayıp ne olursa olsun hatalı olsanız dahi özürdilemeyi borç bilmelisiniz.Bazen insanlar ben haklıyım ya o benden özürdilesin diyebiliyo aslında haklıda bu pozisyonda ama bazen uzatmamak istiyosanız alttan almayıda bilmek gerekir hatasız olsanız da özürdilemeyi bilmelisiniz yani özürdilemelisiniz.İnanın özür dileyince herşey eskisi gibi oluyo sanki o kavgalar bagırışmalar yaşanmamış silip atabiliyosunuz.

Özürdilemeyi bir kerede olsa deneyin bakalım ne değişicek

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ynsressam
                  Bence gurur yapmayıp ne olursa olsun hatalı olsanız dahi özürdilemeyi borç bilmelisiniz.Bazen insanlar ben haklıyım ya o benden özürdilesin diyebiliyo aslında haklıda bu pozisyonda ama bazen uzatmamak istiyosanız alttan almayıda bilmek gerekir hatasız olsanız da özürdilemeyi bilmelisiniz yani özürdilemelisiniz.İnanın özür dileyince herşey eskisi gibi oluyo sanki o kavgalar bagırışmalar yaşanmamış silip atabiliyosunuz.

Özürdilemeyi bir kerede olsa deneyin bakalım ne değişicek
                  Ben hatalı değilsem, benim özür dilemem mantıksız geliyor. Bu görüşe katılmıyorum. Hatalıysam da ne yapıp ne edip özür dilemem gerektiğini biliyorum. Ayrıca özür dilemenin her iki tarafıda rahatlatan bir özelliği olduğuna inanıyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ilksen
                    biliyorum...
                    çok seviyorum.. özür dilemeyi, teşekkür etmeyi..
                    öyle kocaman hatalara yapmam zaten, yani kimseden gidip pişkin pişkin özür dilemem.. ama onun dışında "özürr dilerimmm" demeye bayılırım ... :P
                    sıkça özür dilemenin samimiyetsizliğe işaret olduğunu da sanmıyorum.. sıkça ufak tefek potlar kırar , sakarlıklar yaparım.. sonra da çok içten özür dilerim işte ..
                    Ufak tefek sakarlıklar haricinde, karşı tarafı sık sık kıran birinin yine sık sık özür dilemesi ne kadar samimi olabilir?

Yorum

Fazlasıyla özür dileyen biriyim. Ve bundan da çok hoşnutum. Özür dilemekle kendimizden bir şeyin eksilmeyeceğini aksine olumluluk katacağını düşünüyorum.

Tabi fazlası zararlı olabiliyor veya haketmeyen insanların elinde solmuş bir bir gül misali durabiliyor. Bunu ayırt etmek çok önemli.
                      “İlim sadece zekayı değil ahmaklığı da artırır.”

Yorum

evet biliyorum. özür dilerim :lol:

Yorum

canda özür olmaz diye bi laf vardır.bence çok güzel bi laftır.

Yorum

Re: Özür dilemesini biliyormuyuz?

Orjinal yazı sahibi: adrenalin
                            Orjinal yazı sahibi: hale46
                            ben hatalıysam değil hatalı olan karşımdakiyse özürdilemem demek istedim..ama çok sevdiğim biriyse hatalı da olsam hatasızda olsam özürdilerim..bu kişilerde 4 bilemedin 5 kişidir..3 ü ailem oluyor zaten..2 tanede gerçek dostum var..onlar hata yaparsa ve inat ederlerse ilk adımı atarken tereddüt etmem demek istedim..bunların dışında ki insanlardan hatasızsam özürdilemem..bazılarından da sırf onları hayatımdan çıkarmak istediğim için hatalı ben olsam da bilerek özürdilemem karışık bir durum ama budur :lol:
                            Anladım, insanları sırf hayatınızdan çıkarmak için hatalıysanız bile özür dilemiyorsunuz... :roll: Hayatınızdan çıkarmak istediğiniz insanlara bunu konuşarak anlatsanız nasıl olurdu?
                            konuşuyorum zaten..bir başlık açmıştım forumda hatta 2 arkadaşıma sizinle görüşmek istemiyorum dedim diye..ama tam buna karar vereceğim an önüme böyle bir fırsat çıkınca değerlendirdiğim oldu yani..olmasaydı 2 arkadaşıma söylediğim gibi konuşup kesecektim muhabbeti.. :lol: konudan koptuk ama :roll:

Yorum

İşleniyor...
                            X