Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Dik başlılığı nasıl yenebilirim?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Dik başlılığı nasıl yenebilirim?

Slm, işyerinde efendi birisi olarak biliniyorum, zaten beni orada sadece efendi ve dürüst olduğum için barındırıyorlar yoksa bana verilen işlerde çok hata yapıyorum neyse mevzuya geçelim
    Hem çekingenlik var bende hem de dik başlılık ikisi bir arada olur mu oluyor işte. Bugün kalfam bir yere evrak götürmemi istedi e-mail atalım dedim o götür dedi ben mail dedim sonra güzel bi fırça yedim. Bugün de benle pek konuşmadı zaten o haklı dün istemeden saygısızlık yaptım fazla uzatmamalıydım. Böyle bazen dik başlılık yapıyorum sonra üzülüyorum bunu nasıl yenebilirim fikri olan var mı?
    Her şey güzel olacak...

kimisi benim başım dik altta kalmam arkadas diye övünür..
    kimi hep eziliyorum karşı cıkamıyorum diye şikayet eder..
    eğer sen de zararlı bir dikbaşlılık yani inatçı oldugunu düşünüyorsan..
    bunun altında yatan eksikliklerini görmelisin.. ve seni dikleştiren arzularını budamalısın arkadasım.. senin her istedigin olacak diye bir kaide yok..
    hak neyse o olsun.. senin istedigin olmayınca bunu kendin için bir ölüm kalım durumu olarak yasıyorsun.. çaktın köfteyi?

Yorum

Köfteyi çakamadım . Hani şımarık insanlar olur ya dediklerinin yapılmasında ısrar eder, yapılmayınca huzursuz olur. Sen bu tür birisi olduğumu düşünüyorsan yanılıyorsun. Alçak gönüllü birisiyim ama nadir de olsa dik başlılığım tutuyor o an karşı tarafda patronum bile olsa alttan alamıyorum. Patronuma karşı da bir kaç kez yaptım böyle. Dediğim gibi nadir oluyor ama zararı büyük olabiliyor, saygısızlık yapıyorum.
      Her şey güzel olacak...

Yorum

Zamanla düzelirsin. Mesela eğer üzerinde herhangi bir yük yoksa maddi anlamda, o zaman fazla çekmezsin kimseyi. Fakat üzerine geçim yükü gelirse işte o zaman artık kendini kontrol edersin emin ol. Yinede tavsiyem patronunun dediğini yap bence. Sonra birgün ters zamanına gelir işten çıkarır ve o zaman pişman olsan bile geri dönüşün olmaz. Snuçta işveren o ve kendi söylediği konu hata bile olsa önemli değil, ancak herhangi bir çalışanını dinleyipte sonuç olumlu olmazsa çalışan kişi daima altta kalır...
        Hayat Dediğin, Allah İçin Değilse; Ne Çıkar Kainat Önünde Eğilse!...

Yorum

Dik basliligi kotu bir ozellik olarak niteleyemem. Sizin anlatiminizda sorun "dik baslilik" degil zaten. "Saygisiz" olabildiginizden bahsetmissiniz. Sorun bu. Saygisizlik ve dik baslilik ilgisiz iki kavram. Ancak dogru oldugunu dusundugunuz durumda israrci olmaniz da "saygisizlik" degil. E-mail ya da mektuptan hangisi daha verimli olur bilemiyorum; ancak siz mantiksiz/verimsiz olani secerek bunda israr ettiyseniz eger; bu da "saygisizlik" degil; belki "tembellik ve ukalalik" karmasi bir durum. Yaniliyor olabileceginizi gozardi ediyor olabilirsiniz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: satanstoystore
            Dik basliligi kotu bir ozellik olarak niteleyemem. Sizin anlatiminizda sorun "dik baslilik" degil zaten. "Saygisiz" olabildiginizden bahsetmissiniz. Sorun bu. Saygisizlik ve dik baslilik ilgisiz iki kavram. Ancak dogru oldugunu dusundugunuz durumda israrci olmaniz da "saygisizlik" degil. E-mail ya da mektuptan hangisi daha verimli olur bilemiyorum; ancak siz mantiksiz/verimsiz olani secerek bunda israr ettiyseniz eger; bu da "saygisizlik" degil; belki "tembellik ve ukalalik" karmasi bir durum. Yaniliyor olabileceginizi gozardi ediyor olabilirsiniz.
            Biraz inatçıyım dik başlılığımın bununla alakası olabilir yoksa saygısızlıkla alakası yok diye düşünüyorum. Dik başlılığı geçirmek için fikri olan arkadaşları bekliyorum???
            Her şey güzel olacak...

Yorum

Re: Dik başlılığı nasıl yenebilirim?

Orjinal yazı sahibi: masum528
              Slm, işyerinde efendi birisi olarak biliniyorum, zaten beni orada sadece efendi ve dürüst olduğum için barındırıyorlar yoksa bana verilen işlerde çok hata yapıyorum neyse mevzuya geçelim
              Hem çekingenlik var bende hem de dik başlılık ikisi bir arada olur mu oluyor işte. Bugün kalfam bir yere evrak götürmemi istedi e-mail atalım dedim o götür dedi ben mail dedim sonra güzel bi fırça yedim. Bugün de benle pek konuşmadı zaten o haklı dün istemeden saygısızlık yaptım fazla uzatmamalıydım. Böyle bazen dik başlılık yapıyorum sonra üzülüyorum bunu nasıl yenebilirim fikri olan var mı?
              iş hayatın için olumsuz bir özellik ama...eğer çalışmak zorundaysan ve kendi işini kurma şansın kısa vadede yoksa çok seçeneğin yok demektir..o halde sen kafanda patronlarını belirle ve ne derlerse oky de..köprüden geçmen lazım sanırım..ama özel hayatın senindir kimseye hakaret etmediğin sürece istediğin kararları vermekte özgürsündür..bu da seni sen yapar..iyisiyle kötüsüyle sen olursun o kadar..kalan kalır giden gider..başkasını rahatsız etmediğin sürece no problem bence..ama iş hayatında profesyonel davranmak zorundasın kendi geleceğin için...

Yorum

Re: Dik başlılığı nasıl yenebilirim?

Orjinal yazı sahibi: masum528
                biraz peki demeyi öğret kendine.

şaka tabi. dikbaşlı olduğunu hissettiğin durumlarda, hareketlerini gözlemle
                neden itirazlandığına göz geçir,,
                sen değilmişsin gibi dışarıdan kendini izle yani,, ne yaptığını ama aslında ne yapmaktan hoşnut olacağını düşün ..
                sonrasında benzer sahneyi yaşadığında, -dikbaşlılık gösterdiğinde-, "bak bunu yapmak istemiyordum" u hatırla (ilk ödevin bu olsun)
                daha sonrasında da yaşadığın an da direk hatırlarsın düşündüklerini
                ve hazır davranış bilgini uygulaman kolaylaşır,, kolaylaştırdıktan sonra otokontrol ile paslaşan durumlar..
                hatta yakın hissettiklerinde pratik bile yapabilirsin, düşüncelerine git-gel refleks olabilmesi için belki, bilmem..
                böyle yaparsan bence, istersen olursun istemezsen olmazsın, sana bağımlı olur hareketin, karşı gelmeni kontrol altına alabilirsin yani.
                süreç isteyen durumlar tabi,, yarından itibaren kimlik değiştireceğini düşünme sakın..
                hem zaten kimlik değiştirmeyi düşünsen bile evrak işleri epey uzun sürüyor

Yorum

keşke ben de biraz dik başlı olabilsem..
                  Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor?
                  Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla..
                  Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü; her insan ölecek yaşta…

<Şems-i Tebrizi>

Yorum

Orjinal yazı sahibi: platonik
                    harbi la sen biraz kambur duruyosun : D

Yorum

Orjinal yazı sahibi: zagortenay
                      Orjinal yazı sahibi: platonik
                      harbi la sen biraz kambur duruyosun : D
                      :lol: seni tanımasam zagor..benden çekeceğin vardı
                      Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor?
                      Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla..
                      Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü; her insan ölecek yaşta…

<Şems-i Tebrizi>

Yorum

Ben de çok inatçıyım ama bunu yenmeyi hiç düşünmedim ya da yenilmesi gereken bir şey olarak görmedim :roll:
                        Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

Yorum

yaşantımda böyle birini tanıyorum.Değişmez sanırım huy
                          Eğer sen istersen o bir hayal değil.

Yorum

İşleniyor...
                          X