Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Sanal ortamda söylenen yalanlar...

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Sanal ortamda söylenen yalanlar...

  Sanal ortamda söylenen yalan, gerçek hayatta da yalan söyleme alışkanlığı kazandırıyor

  ZAMAN & CİHAN- Psikologlar sanal ortamda söylenen yalanların gerek hayatta da yalan söyleme alışkanlığı kazandırdığını belirtiyor.

  Psikolog Ahmet Kurt, sanal ortamda kişilerin rahatlıkla yalan söyleyebildiklerini, bunun gerçek hayatta da kolaylıkla yalan söylemeye ittiğini kaydetti.

  İnternetin yaygınlaşmasıyla sanal sohbetlerde büyük bir artış olduğunu ve sohbet odalarına büyük ilgi gösterildiğini dile getiren Kurt, bu tür sohbetlerde genelde kişilerin gerçek kimliğini sakladıklarını ve yalan söylediklerini belirtti.

  Sanal ortamda yalan söylemenin bir takım sebepleri olduğunu kaydeden Kurt, "Sanal ortamda sohbetler yapılırken kişi nasıl olsa karşısındakinin kendisini tanımadığını düşünerek rahatlıkla yalan söyleyebiliyor.İşsiz bir kişi karşısındakini etkilemek için doktor, mühendis, avukat olduğunu söylüyor. Bu yalanların kimseye zararı olduğunu düşünmüyor. Ancak en büyük zararı kendisine veriyor. Sanal ortamda ne kadar çok yalan söylüyorsa gerçek hayatta da kolay yalan söylemeye başlıyor. Çünkü yalan söyleme bir alışkanlık haline geliyor, sıradanlaşıyor. Sanal yalanlar sebebiyle evlilikler sona eriyor, cinayetler işleniyor, toplumun ahlaki yapısı giderek bozuluyor." diye konuştu.

  Sanal sohbetlerin büyük bir kısmının yalana dayalı olduğunu, bununda topluma çok ciddi zararları olabileceğini ifade eden Kurt, şu uyarılarda bulundu: "Bu tehlikenin boyutu bu gün için anlaşılmayabiliyor. Ancak ruhen sağlıklı bir toplum için sanal ortamdaki yalanın önüne geçilmeli. Öncelikle bu konuda eğitimciler ile ebeyveynlere görev düşüyor. Eğitimciler yalan söylemenin çok kötü bir davranış olduğunu, sanal ortamda da yalan söylmenin gerçek hayatta söylenenden farkı olmadığını sıklıkla anlatmaları gerekiyor. Ebeveynlerde kesinlikle sanal sohbet ederken yalan söyleyip çocuklarına kötü örnek olmamalı"

  Alıntı.

  Bu konuda sizler ne düşünüyorsunuz ?

 • #2
  Yalandan nefret ederim ve hiç yalan söylemem... Hiçbir zaman hiçbir yerde..

  Yorum


  • #3
   Orjinal yazı sahibi: emirsen
   Yalandan nefret ederim ve hiç yalan söylemem... Hiçbir zaman hiçbir yerde..
   Güzel bir davranış kutluyorum sizi.
   Peki sanal ortamdaki söylenen yalanların gerçek hayatta daha kolay yalan söylemeye ittiği konusunda ne düşünüyorsunuz?

   Yorum


   • #4
    Sanalda sölenen yalanları gerçek hayat için antreman olarak görüyorum. Hiçbir türlüsüne gerek yok. Eninde sonunda ortaya çıkıyor zaten. Kimse boşuna kimsenin zamanını ve hayatını harcamasın..

    Yorum


    • #5
     yalan söylememeyi herşeyin en doğrusunu aramayı denediniz mi hiç.ben denedim.hatta arkama bie koskoca islam dinini aldım.bazen kuran dağıttım.ama vız gelip tırıs gidiyor.kimse mucizelere inanmıyor....

     Yorum


     • #6
      Sanal olsun gerçek olsun yalanın her türlüsüne karşıyım.

      "Gerçek yavaş ilerler ama eninde sonunda yalanı geçer." (alıntı)
      Ya bir yol bul ya bir yol ac ya da yoldan cekil.

      Yorum


      • #7
       yalancı sanal gerçek ayırmaz bence..yalancıysan yalancısındır...

       Yorum


       • #8
        Evet sanal ortamda çok fazla yalan söyleniyor,ben 1 sene kaybettim sanalda işittiğim yalanlar yüzünden ve bunlar zamanla alışkanlıklar yapar,ben pembe yalan bile söyleyemem. Yalan söylemektense hiç söylemem daha iyi. Mesela önceden, yıl sonunda okuldan kaçardık,bizimkilere söylemezdim Okuldayım da demezdim,sormazlardı da,aradan bikaç gün sonra 3 gün önce sahil yaptık diye söylerdim

        Yorum


        • #9
         Yorumlar için teşekkür ederim.
         Konuyu biraz daha açıcam.
         Bir insan zaten yalan söylüyordur bunu sanal ortamada rahatlıkla taşır. Bunu anlarım zaten alışkanlık halindedir bu insanlarda fakat sadece arada yalan söyleyen ya da bir anda sanal dünyanın büyüsüne kapılıp yalan söylemeye başlayanlar...
         Bu konuda düşünceleriniz neler?
         Sanal dünya gerçek yaşamdaki yalan söyleyenlerin oranını arttırdı mı sizce ?
         Sanal ortamda yalan söyleyenler bunu gerçek hayatlarında da alışkanlık haline döndürürler mi?
         Uzmanlar alışkanlığa dönüşür görüşünde.

         Bu konuda bir araştırma ödevim var da. Görüşlerinizi yazarsanız çok sevinirim.

         Yorum


         • #10
          sen konuyu açmıyorsunki gülümse kapıyorsun.üstü kapalı teğet geçiyorsun.diyeceksin ki şu arkadaş bence sahte.bizde seni karşısına çıkaracağız ve hakem olacağız.var mısın.

          Yorum


          • #11
           Orjinal yazı sahibi: dert
           sen konuyu açmıyorsunki gülümse kapıyorsun.üstü kapalı teğet geçiyorsun.diyeceksin ki şu arkadaş bence sahte.bizde seni karşısına çıkaracağız ve hakem olacağız.var mısın.
           Ben o anlamda birşey söylemedim sadece sanal ortamdaki yalan söyleme alışkanlığı gerçek hayata nasıl yansır sadece bunu sordum.

           Yorum


           • #12
            Gerçek hayata nasıl yansır orasını bilemem ama hayatından memnun olmayanların sanalda ya da gerçekte böyle yalanlar söylediğini düşünüyorum..
            Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

            Yorum


            • #13
             niye içini açmıyorsun.foruma fıstık gibi şiirler bırakıp gitmeyi biliyorsun ama...

             Yorum


             • #14
              Orjinal yazı sahibi: dert
              niye içini açmıyorsun.foruma fıstık gibi şiirler bırakıp gitmeyi biliyorsun ama...
              Anlamadım nereye varmaya çalışıyorsunuz?

              Yorum


              • #15
               yani hemen savunma mekanizması.sende göz var diyorum kızım.internetten insanlara asılmak adetim değildir.prensiplerim var benim.

               Yorum

               İşleniyor...
               X