Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Liderlik?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Liderlik?

  Sizce bir kişi sonradan lider birisi olabilir mi?Çevresel faktörlerin etkisiyle bu özelliği elde edebilir mi?
  Ya da doğuştan mı geliyordur lider ruhlu oluşu?Sonradan kazanılamaz mı?

  "Liderlik" konusundaki düşünceleriniz neler?

 • #2
  Kalıtsallığın küçük bir etikisi olsa da liderlik büyük oranda öğrenilebilir bir meziyettir. Çok farklı kişilik tiplerinden insanlar lider olabilirler. Yani liderliğin belli bir kişilik formatı yok bence. Mesela bakınız Abdullah Gül'e.. Gayet yumuşak soft ikinci adam gibi duruyor ama bir cumhurbaşkanı oldu. Tayyip'e bakın tam bir lider ruhu var bu yönünü de geçen yıllar ile birlikte oldukça sivriltimiş. Ama cumhurbaşkanımız Abdullah Gül

  saçmaladım birazcık sanırım.. bu saatte olur o kadar mazur görün :?
  GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

  Yorum


  • #3
   Haklısın,kalıtsallık önemli olsa da çevresel faktörler de önemli..Hangisinin daha çok etkisi vardır acaba tartışmak istediğim nokta bu..

   çevresel faktörlerin daha büyük oranda etkili olduğunu belirtmişsin,bunlar neler peki biraz açabilir misin?

   Yorum


   • #4
    Topluma yarar sağlayan değişimi yönetmek için, sorumluluğu; sezgi, zeka ve bilgiye dayalı karar ve uygulamalarla taşıyan kişiye lider denir. Lider; elindeki gücü kullanabilme kapasitesine bağlı olarak, çevresini etkileyen kişidir. Gerektiğinde aldığı zor kararların ve sonuçlarının ardında durmasını bilir.

    Lider, insanın başkalarından aldığı bilgilerle bilgili olabildiğini, ancak sadece kendi aklı ile akıllı olabildiğini bilir. Bu nedenle çevresine danışır ancak son kararı hep kendisi verir, şüphesiz tüm sorumluluğu alarak...

    Temel yaklaşım olarak; çevresinde bulunan bireyleri hitabet gücü, sahip olduğu bilgi ve vizyonu ile etkileyip, sürükleyen bir yapıya sahiptir. İnsanları dinler ve anlamak için özel çaba sarf eder. Çevresindeki herkesin en iyi yanlarını geliştirmelerine olanak sağlayacak olumlu değişim ve sürekli öğrenme ortamları sağlar. Sahip olduğu güçlü sosyal değerler sayesinde çevresinde yarattığı “karizma” sahip olduğu örnek kişilik ve tutarlı davranışları, diğer insanlar için etkin bir rol modeli olmasına yol açar.

    Tolerans ve Hoşgörü

    Lider, tolerans sahibidir ancak, hoşgörülü değildir. Tolerans eşitlik ve adalet dağıtımı konusunda, sapmaz bir doğruluk üretir. Saygı ile oluşturulur ve daima herkes için eşit olan “sınırları” vardır. Oysa hoşgörü ise; sınırları belli olmayan kişiye bağlı olarak gelişen ve sevgi temelli bir ilişki yapısındadır. “Eşitlik” yoktur ve daha çok sevilen kişiler için kurallar, diğerlerinden fazla esnektir bu nedenle suistimale açıktır.

    Sevgi gören herkes karşıdakini aynı biçim ve derecede sevmeyebilir, ancak belirgin bir saygı üreten lider karşısındakinden saygı görür. Saygı gören insan karşısındaki kişinin verdiği değeri kaybetmemek için daha dikkatli ve her fırsatta kendisini gösterme gayretinde olabileceği bir performans sergiler. Çünkü liderin olumlu takdirini toplayabilmek, manevi alanda derin bir tatmin sağlar… Şüphesiz, bireyler lidere gösterdiği cesaret ve tutarlı davranışlar nedeniyle, kişisel bir sevgi de hissedebilir, hatta derin bağlılık bile duyabilirler. Ancak liderin temel duruşu “saygı” üreten ilişki olmalıdır.

    Özgüven ve Özsaygı

    Doğadaki pek çok canlı yaşadığı toplulukta, varlığını gösterebilmek için sahip olduğu özgüven sayesinde net ve belirgin bir konum elde etme çabasındadır. Eğer yeterli bir özgüven yoksa, çoğunlukla daha silik bir kimlik ve sunulan seçenekleri kabullenmek durumunda kalır. Oysa kendini uygun ve etkin biçimde fark ettiren ve varlığı ile daha fazlasını da yapabilecek kapasitede olduğunu gösteren davranışlar, diğerleri üzerinde belirgin bir etki oluşturur ve kişi hakkında daha “güçlü” duygular beslenmesine yol açar. Ancak “özsaygı” farklı bir yapıda karşımıza çıkar, herkes özsaygı sahibi değildir. Herhangi bir bireyde “özgüven” hatta kimi zaman fazlasıyla mevcut olabilir. Özsaygı ise; bireyin daha dingin bir deneyime sahip olması, karşısındaki anlayıp, onlara hak ettikleri değeri verirken, kişisel prensipleri ve adaletli “tolerans” sınırı nedeniyle, kendisi için de bir iç disiplini oluşturur. Bu nedenle de etkin bir empati kurabilir. Bu da liderin en çok ihtiyacı olan konulardan duygusal zekayı besler.


    alıntı..

    Yorum


    • #5
     Haklısın biraz daha açayım. Bilim dünyasındaki geleneksel görüşe göre liderlik doğuştan gelir. En azından son toplumsal, sosyal değişimlere kadar böyle düşünülmekteydi. Ama bu yargı yavaş yavaş da olsa kırılmakta günümüzde. Dediğim gibi bireyin lider olabilmesi için belli kalıplara girmesi gerekmez. Ama kişinin kendinde bulunan ve bunları çevresel etmenlerle geliştirebileceği liderlik vasıfları bana göre şunlardır:

     1- Birinin bir örgüte veya gruba lider olabilmesi için o gruptaki herkesten daha zeki olmasa da o kişi zekasını en iyi şekilde kullanabilmelidir. Tabi sadece zeki olmak liderlik için yetseydi Albert Einstein dünyanın lideri olabilirdi..

     2-Zekadan sonra geliştirilmesi gerekli olan en önemli özellik ikna kabiliyetidir. Zira belagatta (söz sanatında) deneyimli olan ve sağlık konusunda genel bir bilgisi olan biri ile iletişimde pasif olan bir doktorun sağlık konusunda münazaralarını dinlesek eminim birçok insan retorik (söz sanatı) ustasının gerçek doktor olduğuna inanacaktır. Bu noktada belirtmek isterim ki retoriği iyi kullanmak çok önemlidir ve bu geliştirilebilir bir özelliktir.

     3- Güvenilirlik

     4- Kendinden emin olma

     5- Hırslı olma

     6- Hoşgörülü

     7- Örgütleyebilme becerisi yüksek olmak

     şimdilik aklıma gelenler bunlar..
     GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

     Yorum


     • #6
      bydead,paylaşımın için teşekkürler.Fakat benim için önemli olan daha çok sizin düşünceleriniz..

      ritanil,paylaşımın ve yorumun için teşekkürler..

      Ayrıca bu konuda yararlanabileceğim bildiğiniz linkler varsa paylaşabilir misiniz..

      Yorum


      • #7
       Yönetim bilimi dersi aldık bu dönem.. gerçi pek işe yaramadı.. kitabı ise muhteşem bir içeriğe sahip ve liderlik dalında yazılmış en kapsamlı kitaplardan fakat biraz akademik kaçabilir. yine de ismini vereyim:

       İşletme Yöneticiliği----- Prof. Dr. Tamer KOÇEL----- Arıkan Yayınları


       Akademik kitap çekemem diyorsan (zaten bu kitabın fiyatı 40tl'ya yakın) kitap sitelerine girip liderlikle ilgili kitapları araştırabilirsin.. arama butonuna liderlik yazman yeterli.

       Bunun dışında işine yarayacağını düşündüğüm bir link:

       http://w3.gazi.edu.tr/~buluc/LEADERS.DOC
       GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

       Yorum


       • #8
        Teşekkürler ritanil

        Yorum


        • #9
         rica ederim cesaretli azimli ve zeki olan herkez lider olabilme adayıdır.benim fikrim kısa ve net.

         Yorum


         • #10
          Orjinal yazı sahibi: mavis
          Teşekkürler ritanil
          reCa :roll:
          GüzelBakanGüzlGörürGüzlGörenGüzl Düşünür

          Yorum


          • #11
           Sosyal bilimciler liderliğin doğuştan mı, sonradan kazanılma mı olduğu konusunda herhangi bir fikir birliğine sahip değildirler ve henüz araştırmalar sürmektedir. Ancak liderliğin en önemli tarafı insanları sürükleyebilmektir. Bunu başaran insanların önemli bir kısmı ise tarihte “Peygamber” sıfatı ile anılmaktadır. Peygamberlik kavramı insanlık tarihi kadar eskidir ve bu tarz liderlik elbette doğuştandır. Ancak peygamber olmayanların da insanları yönlendirebildiği açıktır.


           Örneğin ; Hitler, kısa boylu ve çirkin seslidir ancak milletinin neredeyse tamamını yıllar boyu peşinden sürüklemiştir. Yine De Gaulle’ün yakışıklı olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz ama Fransızlar’ın en büyük liderlerindendir.

           Bir milleti ayağa kaldırmak ya da peşinden sürüklemek elbette liderliğin doruk noktasında bulunmaktır. Ancak liderlik yalnızca bu şekilde makro planda ele alınacak bir olgu değildir. Bir babanın evinde, bir müdürün ya da ustabaşının iş yerinde, bir parti başkanının ise kendi partisinde liderliği söz konusu olup her biri için ayrı kapasite ve yetenekler gereklidir. Ancak her tür için yeterli seviyede IQ ve EQ gereklidir ve IQ doğuştandır. Bundan sonra kişinin aldığı ilk 6 yaş terbiyesi, daha sonra da aldığı eğitimler, içersinde bulunduğu ortamlar ve yaşadıklarından edindiği tecrübeler önem taşımaktadır. Özet olarak (bana göre) doğuştan bir potansiyelin varlığı ilk şart, bunun işlenmesi ise ikinci şarttır ve bu ikisinin birleşimi ile ancak olgun ve verimli bir liderlik profili söz konusu olabilir. Yani gül vermek için sadece gül fidanı olmak yeterli değildir, uygun toprak ve uygun bakım da şarttır.

           Bir yazı..
           Düşlemek bilmekten daha önemlidir.

           Yorum


           • #12
            Bana göre liderlik özelliği doğuştan gelir, %80 genetik,%20 insanın kendini geliştirmesiyle olur.
            Her şey güzel olacak...

            Yorum


            • #13
             Sunum hazırlayacağım da,fikirleriniz önemliydi benim için.Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler..

             Yorum

             İşleniyor...
             X