Duyuru

Collapse
No announcement yet.

huzurevi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: bilimci
    kendisi GÖNÜLDEN istemisse sözümüz yok.ayric bu defa ihtiyari anlamak mümkün değil neden çocuklarini9 yaninda kalmak istemiyorsa o nedenede bakmak lazim.ferakarlikmi yoksa basska bir nedenmi
    ben baska ev tutar bakarim hergün yemeğini veririm ama huzur evine birakmayi asla anlayamam
    o biraktiğin andaki ayrilik tablosu var ya ihtiyar gözlerdeki vedalasmayi hic anlayamam
    gözler ne anlatır acaba o sirada benim isim bitti artik mi
    elvedami
    öbür tarafta görüsürüzmü
    hosçakalinmi
    nğe iyi ettiniste beni terkediyorsunuzmu
    bu acikli tabloya nasil dayanirsiniz bilmem
    Merhaba Bilimci,
    Sizi anliyorum ama olaya cok duygusal bakiyorsunuz. Yemegini veririm hergun demissiniz. Yasli bir insana, afedersiniz evcil hayvan bakar gibi bakamazsiniz. Insan eti agirdir demisler. Bu kisinin temizligi, hastaligi, ilaci var. Ben huzurevinde bakici olarak calisiyorum ve yatalak yaslilarimiz var. Onlara ne zorluklarla bakildigini, nasil hassasiyet gerektigini ben biliyorum. Bir kere, tek bir kisinin kaldirabilecegi bir yuk degil bu is. Yardim lazim, surekli gozetim lazim. En basitinden, yataktan dusmemeleri icin bile surekli kontrol lazim. Colugu cocugu, isi olan bir insan nasil bakabilir bir yatalak insana? Huzurevleri tamamen bir ihtiyac bence.
    Calistigim yerde bir yasli cift var, aciz degiller, ihtiyaclarini karsilayabiliyorlar ama yine de huzurevine yerlesmeyi tercih etmisler. Ikisi de hayatindan memnun. Birileri temizliklerini yapiyor, yemeklerini getiriyor nasil olsa, aktiviteler var,.. Cocuklari ara sira ziyaretine geliyor.. Oyle mutlu mesut yasayip gidiyorlar. Bu vicdan burkan bir durum mu sizce? Ben de yaslaninca huzurevine yerlesip hayatimin son zamanlarini bu sekilde yasamak isterim acikcasi.

Ilksen arkadasimiza katiliyorum ve eklemek istiyorum. Burda yurek burkan, vicdan sizlatan sey buyuklerimizi huzur evine vermek degil, onlari ziyarete gitmemek, unutmak, orda bekletmektir.

Yorum

Huzur evleri ile ilgili onyargilarin nedeni eski yasam stili. Artik kari-koca her ikisi de calisiyor. Calisan insan bir yaslinin sorumlulugunu ustlenemez. Bakici tutmak herkesin butcesine uymayabilir; cocuk bakmaktan daha zor yasli insana bakmak. Evet, zaten evinizde oturuyorsaniz durum farkli. Ancak gunumuz hayat sartlarinda bu imkansiz. Cocuk sahibi olmak konusunda bile zorlaniyor calisan ciftler. Cocuk icin belki 2-3 yil eslerden biri isini ikinci plana atiyor, ama sonrasinda zaten anaokulu/krese gonderiliyor cocuk. Yasli insana bakmak, 2-3 yillik kisitli bir sure degil. Cocugunuzu nasil krese/anaokuluna gondermeniz artik neredeyse bir zorunluluk halini almissa; yaslilar icin de huzurevleri bu konumda. Keyfe kalmis, ya da duygusal yaklasilacak bir konu degil bu pek... Cocuk konusu da ayni; kimse cocugunu bakiciya ya da yuvaya vermek ismez, kendi buyutmek ister.... ama bu cagda bu olmuyor. Yaslilar da bu durumun icinde. Duygusal yaklasim sacmaliga kayiyor, gerceklerle ortusmuyor.

Yorum

hey genç; ben gençliğin ne olduğunu bilirim ama sen yaşlılığın ne olduğunu bilemezsin....

Yorum

Beyaz Melek filmi geldi aklıma..Aslında orada her şey çok güzel anlatılmış..
          Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

Yorum

Orjinal yazı sahibi: MaLTtTt
            senin bu resimdeki velet ne sevimliymiş

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sev_beni
              Orjinal yazı sahibi: MaLTtTt
              senin bu resimdeki velet ne sevimliymiş
              Öyledir
              Öyle bir düşe daldım bir baktım ki aa sahiden ben

Yorum

arkadaşlar 1 haftadır aklımda olan şey bır huzur evı açmak..
                huzur evleri (devLete bağlı olanlar) işKenCe gibi.. orda daha fazla bakıma muhtaç bırakılıyorLar..
                özeLLerse soyguncuLuk gibi.. ya evLeri feLan varsa ipotek ettiriliyor yada maaşLarına eL konuluyor..
                ya hiç bişiyi olmayanLar onlarsa sokaklarda kalıyorlar yada devletın açtığı huzur evıne yerleştırılıp daha kötu duruma dusuluyor..

ben bir huzur evi açmak istiyorum.. yatakhanelı felan deil.. ev gibi.. ortak yaşam alanı.. ve durumu olanlarla olmayanların bir arada olduğu.. durumu olanlar ayda belli bi mıktar ödeme yapıcaklar olmayanların giderlerini o ödemelerle karşılıcaklar.. oranın gecımınıde çeşitli etkinliklerle sağlıcaım bi huzur EVİ!..
                buyuk kocaman bir ev 3 yada 4 katlı .. bahçeli ve deniz kenarında..
                hatta evın bahçesinde ilgilenmelerı içinde yetiştirebilicekleri meyve sebzeler için bir kucuk bahçe daha

onların son demlerı neden mutlu ve huzurlu geçmesinki..

ama bunun ıcın devLet yardım etmıyor. yuklu bir biktar para lazım.. ki şuan bunu karşılıcak durumdada değilim. yanı dusuncem şuan sanırım hayal.. ama bana bu konuda neler yapabiliceim hakkında fikir verırsenız çok sevınırım

Yorum

evet haklısın projeyı hazırlamak ve en guzel şekılde sunmak lazım.. pff
                  çok araştırma yapmam lazım

Yorum

Arkadaşlar;
                    yorumlarınız için herpinize teşekkür ederim. Babaannemize bakacak kimse olmadığı için böylesi bir yol nasıl olur bir de sizlerin fikrini almak istemiştim. Bu şekilde daha mantıklı olma fırsatını buluyorum. Sağ olun aklımda farklı fikirler oluştu. Bunların sentezini yapıp koşullara uygun olan bir yol seçeriz artık...
                    korkarım gideceksin, aklım baştan gidecek...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: irreplaceable
                      Arkadaşlar;
                      yorumlarınız için herpinize teşekkür ederim. Babaannemize bakacak kimse olmadığı için böylesi bir yol nasıl olur bir de sizlerin fikrini almak istemiştim. Bu şekilde daha mantıklı olma fırsatını buluyorum. Sağ olun aklımda farklı fikirler oluştu. Bunların sentezini yapıp koşullara uygun olan bir yol seçeriz artık...
                      ailecek yoğunsunuz anlaşılan :roll: rahat ettirin teyzemi o vaktiyle ettirmiştir sizleri :roll:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hale46
                        Orjinal yazı sahibi: irreplaceable
                        Arkadaşlar;
                        ailecek yoğunsunuz anlaşılan :roll: rahat ettirin teyzemi o vaktiyle ettirmiştir sizleri :roll:
                        hale bakar

Yorum

İşleniyor...
                        X