Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ramazan Ayı ve Oruç ile ilgili düşüncelerim.............

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Ramazan Ayı ve Oruç ile ilgili düşüncelerim.............

Sevgili arkadaşlarım, Yarın (20 Temmuz Cuma) bir "Ramazan Ayı" daha başlıyor... Bu gece ilk "sahur"a kalkacağız ve yarın da "Oruç tutmaya" başlayacağız... Bir ay boyunca oruç tutacağız... "Bir ay" derken, bunu, 30 veya 31 gün olarak anlamamak gerekir... Hicri ayların gün sayısı, miladi aylar gibi sabit değildir (şubat ayının 4 yılda bir 29 gün olmasını saymazsak, sabit olan diğer 11 ayı kastediyorum) Yani, ayların gün sayıları seneden seneye değişebilir... Meselâ, Ramazan ayı bazı yıllar 29 gün olurken, bazı yıllar da 30 gün olabilir... Bu sene 30 gün olduğu için, biz de 30 gün oruç tutacağız... Bir de, bundan sonra Ramazan ayı ( Hicri takvim ile bizim kullandığımız miladi takvim arasındaki farktan dolayı, her sene 10-11 gün daha erken geleceği için) her yıl daha da yaz aylarına doğru gelecek... Her sene, bir önceki seneye göre daha bi sıcakta ve daha bi suyu özleyerek tutucağız oruçlarımızı... Olsun, susayalım ve acıkalım... Zaten, Ramazan ayının da bir "farkı" olmalı, değil mi? Oruçlu olduğumuz günler de diğer mutad günler gibi geçerse, o zaman arada bir "fark" kalmaz ki... Sevgili arkadaşlarım, "Oruç" un, hepimiz tarafından bilinen bir (fıkhi) anlamı var... Nedir o? İşte, bir ay boyunca, sabah imsak vaktinden itibaren akşam güneş batana kadar, yemekten-içmekten ve cinsel ilişkiden geri kalmak... Bunlar, orucun "olmazsa olmaz" şartlarıdır... Bu şartları yerine getiren bir insan oruç tutmuş olur... Orucun bir de "manevi" boyutu var tabii... Oruç tutan her insan, oruçtan farklı farklı tatlar alır ve farklı farklı manevi kazanımlar elde eder... Veya, edemez... Yani, oruç tutmak vardır, oruç tutmak vardır... Bazıları Ramazan ayı süresince sadece "yemekten-içmekten ve cinsel ilişkiden geri kalır", bazıları da, bunların çok ötesine geçerek, işin "manevi boyutu"nu anlamaya ve olabildiğince "manevi kazanımlar" elde etmeye çalışır... Sevgili arkadaşlarım, Ramazan ayı boyunca, bir yandan oruçlarımızı tutarken, diğer yandan da, "GERÇEKTEN ORUÇ TUTMANIN NE DEMEK OLDUĞU ÜZERİNDE UZUN UZUN DÜŞÜNEBİLECEK MİYİZ?", "Oruç" kavramının sadece şekli ve görünür tarafının ötesindeki "sosyal dayanışma ve anlamı" üzerinde kafa yorabilecek miyiz? Bu ay süresince, sadece kendimizi düşünmekten öte, diğer insanları da düşünmenin "bir insanlık görevi" olduğunu anlayabilecek miyiz? Açlığın ne demek olduğu üzerinde düşünebilecek ve bir nebze de olsa aç insanların halini anlamaya çalışacak mıyız? Etrafımızda, evine bir lokma dahi götüremeyen ama "UTANCINDAN VE MAHÇUBİYETİNDEN" dolayı, bunu hiç kimselere söyleyemeyen "gerçek ihtiyaç sahiplerinin" var olduğunu düşünüp, onları bulup, elimizden geldiğince onlara yardım etmeye çalışacak mıyız? DURUMUNA, GİYİMİNE, STATÜSÜNE VE KİM OLDUĞUNA HİÇ BAKMADAN, tesadüfen, bir insanı iftar soframıza davet edebilecek miyiz? Sofralarımızda "GERÇEK İHTİYAÇ SAHİPLERİNE" de yer açabilecek miyiz? Nefsimizi oruç ile "terbiye" etmeye çalışabilecek miyiz? Sevgili arkadaşlarım, Ramazan gelince, acaba diyorum, "yemeğe-içmeye" daha bi özen mi gösteriyoruz? Ne bileyim, Ramazan ayı boyunca, konuşmalarımızda ve sohbetlerimizde "yemeğe-içmeye" daha çok yer veriyoruz gibi geliyor bana... Davetler, sofralar, hazırlıklar, formaliteler... derken, acaba diyorum, olayın "şekli" ve görünür yönlerine çok takılıyoruz da işin "ÖZÜNÜ ve ESASINI" kaçırıyor muyuz? Ramazanın ve orucun "özü" nedir? Bize kazandırması gereken davranışlar ve düşünce dünyamızda meydana getirmesi gereken olumlu gelişmeler nedir? NEDEN ORUÇ TUTUYORUZ? Oruç, psikolojik ve sosyolojik açılardan neler ifade eder? Veya, etmelidir? ORUÇ BİZE NELER ÖĞRETİR? AHLAKİ DAVRANIŞLARIMIZA NASIL BİR ETKİSİ OLUR? Bu ve benzeri sorular ve konular üzerinde uzun uzun düşünecek ve cevaplarını bulmaya çalışacak mıyız? Şimdiden, bu güzel ayınızı tebrik ediyor, hepimiz için bu güzel ayda kazanacağımız güzel duygu, düşünce ve davranışlarımızı bütün bir yıla yayabilmemizi diliyor, hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum...
    Mutluluk;paylaşmaktır...

Evet, çoğu insan ağızdan -ben de dahil edilebilirim- yemek içmek girmeyine oruç tuttum sanıyor ama orucun manevi yönü de çok önemli. Oruçlu iken birilerinin kalbini kırmamalıyız, iyiniyetli olmalıyız, daha anlayışlı olmalıyız.
    Her şey güzel olacak...

Yorum

sabah işe gidecekler için biraz zorlanma payı olacak en çokta sigara ve susuzluk olcak Allah c.c. yardımcımız olsun

Yorum

Evet.. Tekrar, hepinizin Ramazan'ını tebrik ediyorum... Oruçlarımızın kabul olması dileği ile hepinizi Allah'a emânet ediyorum... Hayırlı akşamlar...
        Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Bende bu forumda bulunan psikolojik sorunu olsun, olmasın tüm arkadaşların Ramazanı nı tebrik ediyorum. Hayırlı bereketli geçsin.Çeşitli hastalıklarla boğuşan tüm dostlara Allah dan acil şifalar diliyorum..
          Hepimizin oruçları, duaları kabul olsun.
          Ramazanın son 10 gününe denkgelen ( alimlerin söylediği tek li gece ) gizli ve çok çok özel Kadir Gecesini en verimli olarak geçirmeniz dileğiyle.

Yorum

İnşallah verimli bir ay olur herkes için. Hayırlı Ramazanlar...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Doğan View Post
              Bende bu forumda bulunan psikolojik sorunu olsun, olmasın tüm arkadaşların Ramazanı nı tebrik ediyorum. Hayırlı bereketli geçsin.Çeşitli hastalıklarla boğuşan tüm dostlara Allah dan acil şifalar diliyorum..
              Ramazanın son 10 gününe denkgelen ( alimlerin söylediği tek li gece ) gizli ve çok çok özel Kadir Gecesini en verimli olarak geçirmeniz dileğiyle.
              Amin ne güzel dua etmişin kardeşim eyw...

Yorum

Evet... İşte başladık... Başlamak, bitirmenin yarısı imiş... Sayılı gün, gelir geçer... Tıpkı, daha önceki senelerde gelip geçtiği gibi... Allah, hepimizin Yâr ve Yardımcısı olsun... Allah, lâyıkıyla oruç tutan ve oruçları kabul olunan kullarından eylesin!
                Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: POZİTİF View Post
                  Evet... İşte başladık... Başlamak, bitirmenin yarısı imiş... Sayılı gün, gelir geçer... Tıpkı, daha önceki senelerde gelip geçtiği gibi... Allah, hepimizin Yâr ve Yardımcısı olsun... Allah, lâyıkıyla oruç tutan ve oruçları kabul olunan kullarından eylesin!
                  amin kardeşim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: enerji528 View Post
                    Evet, çoğu insan ağızdan -ben de dahil edilebilirim- yemek içmek girmeyine oruç tuttum sanıyor ama orucun manevi yönü de çok önemli. Oruçlu iken birilerinin kalbini kırmamalıyız, iyiniyetli olmalıyız, daha anlayışlı olmalıyız.
                    Evet, dikkatlerimizi maddi yönünden çok, manevi yönüne vermeliyiz... Manevi yönüne...
                    Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cemetery View Post
                      sabah işe gidecekler için biraz zorlanma payı olacak en çokta sigara ve susuzluk olcak Allah c.c. yardımcımız olsun
                      Amin! Evet, zordur böyle sıcaklarda oruç tutmak... Amaa, bir o kadar da sevabı çoktur... Ayrıca, oruç, "bambaşka" şeyler katar insana...
                      Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Sıgara olaydı iyiydi

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Doğan View Post
                          Güzel dualarına; "Amin!" diyorum...
                          Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hesapçı View Post
                            İnşallah verimli bir ay olur herkes için. Hayırlı Ramazanlar...
                            Hepimize Hayırlı Ramazanlar olsun hesapçı... Teşekkür ederiz...
                            Mutluluk;paylaşmaktır...

Yorum

Çok güzel yazmışsınız.
                              Cenab-ı Hak Hz.Yakub'a sual eyledi

"-Sana Yusuf'u niçin geri verdiğimi biliyor musun?"

''-Bilmiyorum Ya Rabbi'' dedi Hz.Yakub

Ve Allah (cc) buyurdu:

"ÇÜNKÜ SEN BÜTÜN ÜMİDİNİ BANA BAĞLADIN!"

Yorum

İşleniyor...
                              X