Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yeniden dirilmek için umut dolu adımlarla yürüyelim dostlarım!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Yeniden dirilmek için umut dolu adımlarla yürüyelim dostlarım!

Evet dostlarım! Ben geldim,güçlü,umutlu ve inançlı olarak...Bir anda neler oldu? Hiçbir şey...

Düşündüm ve taşındım,kendi yağımda kavruldum...Biz hep böyle mi kalacağız ? Biz hep yıpranacak mıyız? Biz hep forum köşelerinde sızlanacak mıyız? Biz hep 'kutsal' bir el ve 'sihirli' bir değnek mi bekleyeceğiz? Çok bekledik biz,seyrettirildik,şu kötü hayat oyununun kötü birer seyircileri haline getirildik...Hem sustuk,tasdik ettik,hem de azar işittik...Hep bizler dışlandık,bir şeylerden anlamadığımız ifade edildi...Derdimizi de anlatamadık buna da gücümüz yoktu...Ama artık böyle olmayacak...Bu düzen böyle devam etmemeli dostlarım...Bizler birer 'et yığını' değiliz ki...İnsanız insan! Hem de kendilerini insan sanan bir sürü hayvandan daha da insan!

Ama öfkelerimizi,acılarımızı,hüzünlerimizi bir kenara bırakmanın zamanı gelmedi mi artık? Ne kadar daha öleceğiz? Dirilmenin zamanı geldi de geçti dostlarım,uyumayalım! Vakit acımasızca ilerliyor...

Bu kısa ön girişten sonra kısaca kendimi de tanıtıp asıl meselelere geçmek istiyorum...Bugün yazacağım,ellerime Rabbimden başka hiçbir kuvvet engel olamaz!

20 yaşındayım,belki de hayatımın en güzel çağlarında...Üniversite öğrencisiyim...İsmim mühim değil,zaten beni çok tanıyan var burada...15 yaşımda farkettim hastalığımı,mücadelecei ve araştırmacı bir ruhum var...Hiçbir zaman genel manada pes etmedim,küçük durgunluklarım vardı,hüzünlerim oldu,kırıklarım...Ama ben asla bitiş bayrağımı çekmedim...Çekmeyeceğim de,sizler de çekmeyin! Sosyal fobi ve majör depresyon teşhisi konuldu...İlaç kullandığım dönemlerde uçtuğum bir dönem oldu,hipomoni mi ne diyorlar tıpta,aşırı sosyalleşmiştim,artık rahatsızlık verici boyuta ulaşınca doktorum kesti ilacı ve bu ilacın bende bipolar hastalığını ortaya çıkardığını söyledi...Neyse sonra burayı keşfettim araştırdım,sosyal fobililerle buluşmalar düzenledim,burdakiler değil sosyal fobililerin özel bir sitesinden...Buluştuk,dertleştik,seminerlerde herkesin önüne çıkıp konuştum,el ele verip bunları aşmamız gerektiğini söyledim,kimse yanaşmadı,kimse destek vermedi ve ben tekrar kabuğuma çekildim...

Yıl 2012 ve ben hala ayaktayım,çok üzüldüğüm zamanlar oldu,krizlerim,bunalımlarım,üniversite sınavında baygınlık geçirip istediğim bölümü kazanamamam,ailevi sıkıntılarım,içsel çöküntülerim,terkedilişlerim,ihanetler...Çok insan tanıdım,merhametini merhum edenler,duygusuz odunlar,yalancılar,yüz çevirenler,terkedenler,ezenler...Neler neler...Ve ben bunca yılın sonunda artık çok akıllandım ve DUR demeyi çok özlemiştim,artık onu da çok kullanacağım...

Evet madde madde yeniden dirilmenin yollarını yazacağım kendi acizane tecrübelerimle...Haa 20 yaşındaki çocuk size ne tavsiye verebilir bilemem ama ben bu acı dolu 5 yılda 20 yıl yaşadım sanki...Şunu da belirteyim kişisel gelişim kitaplarındaki gibi kelebek,güvercin,polyanna felsefelerine hiç girmeyeceğim...Ben gerçekçi bir insanım,dünya çok zor ama biz güçlü olacağız,çünkü başka çaremiz yok...Başka çaresi olan varsa yapabilir,ben asla pes etmeyeceğim,pes etmeyenlere de destek olacağım...Ayrıca burda yazacağım şeyler sakın benim çok mutlu bir insan olduğumu artık iyileştiğimi falan yansıtmasın...Ben hala çok iyi deilim ama birçok şeyi aştığımı ve mücadelelerimle ayakta durabildiğimi gözlemledim...Hatta geçen yılki doğum günümde parkta kimsenin olmadığı bir vakitte zırlaya zırlaya ağladım çocuk gibi...Kimin umrunda? Kimsenin dostlarım,kimsenin,inanın hiç kimsenin...Yalnızca ben bilirim...

Hadi başlayalım...

1-) Kendinize değer verin ve kendinizi sevin...

Kendini sevmeyen birini kim neden sevsin? Her gün defalarca hayatına lanet yağdıran,hiç bir işe yaramadığını söyleyen bir adamın yanında bir saatten sonra kimse kalmaz inanın...Kendinize değer verin,başka bir bedene geçme şansınız yok (reenkarnasyona inanmıyorsanız tabi),bu yüzden aynanın karşısına geçin ve size bakan o adama gülümseyin...İnanın birşey kaybetmezsiniz...

2-) Kimseye güvenmeyin.

Bu da ne demek? Anamıza,babamıza,eşimize,kardeşimizi de mi güvenmeyelim? Evet güvenmeyin...Onlara saygı ve sevgide kusur etmeyin ama asla tam manada onlara güvenmeyin...Çünkü hepimiz insanız,çiğ süt emdik...Ve etrafta eşinden boşanan mı dersin,anasından babasından ayrılan mı dersin...Bunların örneklerini çokça görüyoruz,kimseye vazgeçilmez olduğunu hissettirmeyin,ilk vazgeçeceği siz olursunuz...

3-)Hayallerinizi sınırlayın,gerçeklerle yaşayın...

Hayal kurmayalım mı kardeşim? E kurun,ama abartmayın,ben balık burcuyum mesela,bazen çok abartıyorum,20 yaşından sonra galatasarayda A takımda futbol oynadığımı bile hayal ediyorum bazen,varın siz hesap edin beni...Bu yüzden hayal kuralım ama olması namümkün hayallere yer vermeyelim hayatımızda,canımızı boş yere yakmayalım...Ayrıca hayallerinizi insanlar üzerine değil de eşya üzerine kurun,eşya aldatmaz,insan aldatır...

4-) Asla boş durmayın!

Boş durmak,düşünceler,kuruntular...Bunlar bizim düşmanlarımız anlayın artık! Evde saatlerce pc başına oturmakla iyileşemeyeceğimizi kafamıza yerleştirmenin vakti gelmedi mi artık? Yıllarımız geçiyor,40 yaşında üyeler var burada yahu,kınamıyorum ama yani herşey geç olmadan bir an önce toparlanmalıyız...

5-) Spor yapın ve güzel giyinin...

Spor yapın,ben yarın başlıyorum mesela inşallah...Takın kulağınıza kulaklığı,koşun,sporunuzu yapın,hareketli,umut verici müzikler dinleyin..Arabesk falan dinlemeyin...

Sonra güzel giyinin,paranız yoksa çalışın ama bakımınıza önem verin,kendinize saygınız olsun...Özgüven,özsevgi,özsaygı olmazsa kaybederiz...Kendinize değer verdiğinizi fiziksel olarak göstermenin bir yoludur güzel giyinmek...Ve bu size özgüven verecektir,insanların size bakışı farklı olacaktır...Ye kürküm ye fıkrasını bir kez daha okumanızı tavsiye ederim...

6-) Maneviyattan asla kopmayın!

Bizler inançlı insanlarız çok şükür...Fazla dinsel boyutuna girmeyeceğim olayın,ufaktan giriyorum,admin kardeşimiz de kilitlemez inşallah genele itibar ederek...

Sonuçta bu sıkıntıların hepsi bize Mevladan geliyor,nasıl ki mutluluklarımız Ondan geliyorsa hastalıklar da sıkıntılar da ondan geliyor malum...Bu yüzden sık sık kendimizeve çevremize dua etmeyi de ihmal etmeyelim,bence en önemli madde bu ama fazla giremeyeceğim derinlere...Dua etmek de bir çeşit özgüven göstergesidir bu arada...

7-) Umut,azim ve inancınızı asla yitirmeyin...

Umut fakirin ekmeği derler,umut hakkında çok fazla tanım vardır aslında...Ben şu kadarını söylemek istiyorum...Umutsuz olmaz arkadaş! Önce başladığınız işte inançlı olacaksınız,inançsız ve umutsuz nasıl başarılı olunur? Defalarca düşeceksiniz,ama her seferinde kendiniz kalkacaksınız,yılmayacaksınız,size sizden başka dost yok inanın,ben de dostunuz değilim bana da güvenmeyin,yalnızca kendinize güvenin..Kendinize saygı ve sevgi gösterin...Önce can! Ondan sonra canan...Başka çaremiz yoktur inanın...Artık silkelenmenin ve umutla doğrulmanın vakti geldi dostlarım...Artık vakit kaybetmemeliyiz daha fazla...İnanç,umut ve azim üçlüsüyle başlayın yeniden dirilişe!

Ey düşen! Üşenme,ne bir el bekle,ne de bir çift gülümseyen göz. Tut diğer elinden,ayağa kalk ve aynaya bak,karşındaki adama gülümse. Hayat bu,bekleme, hadi oyna bu oyunu...

NOT: Asla ukelalık ya da çok bilmişlik taslamıyorum,ben de sizler gibiyim,sadece paylaşmak ve el ele verip bu sorunlarımızı azaltmak niyetindeyim...Saygılarımla...(Never back down)
    Last edited by Olric; 14-08-2012, 04:40 AM.
    Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

8-) Geçmişe takılıp,geleceğinizi karartmayın...

Geçmişte sizi derinden etkileyen ve asla unutamadığınız,iz bırakan olaylar gerçekleşmiş olabilir...O olayları ve şahısları bir kenara bırakıp yaşamaya devam etmelisiniz...Geçmişe takılmak hem kişiyi yıpratır hem de kişinin geleceğe yön vermesini engeller...

Aklıma geldikçe yazacağım buraya,sizler de yazın arkadaşlar,akıl akıldan üstündür
    Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

Bende bu yolda yürümek istiyorum, bunun için hazırım kimse yok yanımda ama ayaklarımın üstünde durup bunları aşacak gücü bulmaya başladım, bende 5 senedir bunlarla uğraşıyorum bende balık burcuyum bu maddeleri okuyunca hepsinde kendimi buldum iyiki paylaşmışsın.Dua ettim tam 5 senedir hiç kopmadım O'ndan nefret etmedim bana bu dertleri verdiği için hergün dua ettim ,hergün kötüye gitsem bile bundan vazgeçmedim. biz bigün iyileşecegiz evet belki çocukluğumuz heba olmuş olucak, birçok şeyden yoksun büyümüş olacagız ama bunun yanında çok önemli şeyler kazanmış olucaz özgüven,sabır.. Hayatın kötü yüzünü görmüş ve buna rağmen onu sevebilecek kadar olgun insanlar olmuş olabilecegiz. Böyle biri olabilmek için bütün bu zorluklara değer ,bende de pes edecek göz yok mücadele etmeye devam edecegim, herzaman birbirimize böyle destek olalım,tek bırakmayalım...
      Last edited by selinsys; 14-08-2012, 08:46 AM.

Yorum

Helal olsun kardeşim çok güzel yazmışsın ellerine yüreğine sağlık..Bu sitede biribirimizden başka kimse yok destek olmalı sorunlara dertlere deva olmamız lazım saten bu yüzden burda değilmiyiz ? Yazdığın maddeleri uygulamaya çalışıcam bakalım tek başına anca bu kadar oluyor saolasın hadi selametle..

Yorum

Dediklerinden çoğu doğru bence ama insanlara güvenmezsen ya da insanları çiğ süt emmiş gibi görürsen dediğinde haklı çıkarsın. Çünkü düşünceni hayat hep haklı çıkarır.Mevlana ne demiş:

kardeşim sen düşünceden ibaretsin
          geriye kalan et ve kemiksin.
          gül düşünürsün gülistan olursun
          diken düşünürsün dikenlik olursun.

Yani dünyadaki her nesnenin , canlının ve tabi ki bizim bir sonumuz olacak. Hiç bir şey daimi değil. Yarına çıkma garantimiz var mı? Cennet cehennemi icat ettiren bence yaşama içgüdüsüdür , egonun ve nefsin bir oyunudur ve insanın biraz kendini avutmasıdır. Sonunun olacağını bilen bir insan kibirli olmamalı, geçiciliği de bilmeli ve mütevazi yaşamalı, çünkü ölümü düşünmek insanın gönlünü güzelleştirir. Kısaca değişen dünyada insalara güvenmek zor da olsa güvenmemek insanın gönlünü daraltır boşluğa düşürtebilir. Hiç bir şeye aşırı bağlanılmamalı orası ayrı tabi.

Ama insanın kendisi ancak kendisini bilip düzeltebilir. Bir zen sözüyle bitireyim.

-Hayatın içinde ol çünkü hayatta yanlış bir şey yoktur. Eğer bir şey yanlışsa, o sizin bakış açınızdan dolayıdır. Gözleriniz bulutlu, bilincinizin aynası tozlu. Onu temizleyin, daha fazla berraklık yaratın.

Yorum

Yorumlar için teşekkürler...Birbirimize destek olmalıyız gerçekten...Yalnız başımızayken de mutlu olmayı öğrenmeliyiz ama bence burdan gelen destekler insana çok şey kazandırır...En azından insan tek sorunlu kendisi olmadığını düşünür...Yazı biraz uzundu,sanırım herkes okuyamadı...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: selinsys View Post
              Bende bu yolda yürümek istiyorum, bunun için hazırım kimse yok yanımda ama ayaklarımın üstünde durup bunları aşacak gücü bulmaya başladım, bende 5 senedir bunlarla uğraşıyorum bende balık burcuyum bu maddeleri okuyunca hepsinde kendimi buldum iyiki paylaşmışsın.Dua ettim tam 5 senedir hiç kopmadım O'ndan nefret etmedim bana bu dertleri verdiği için hergün dua ettim ,hergün kötüye gitsem bile bundan vazgeçmedim. biz bigün iyileşecegiz evet belki çocukluğumuz heba olmuş olucak, birçok şeyden yoksun büyümüş olacagız ama bunun yanında çok önemli şeyler kazanmış olucaz özgüven,sabır.. Hayatın kötü yüzünü görmüş ve buna rağmen onu sevebilecek kadar olgun insanlar olmuş olabilecegiz. Böyle biri olabilmek için bütün bu zorluklara değer ,bende de pes edecek göz yok mücadele etmeye devam edecegim, herzaman birbirimize böyle destek olalım,tek bırakmayalım...

Bırakmayalım arkadaş,ben ilk üye olduğum günden beri bunları söylüyorum zaten...Kaç yıl oldu hala aynı şeyleri söylüyorum,çünkü başka çaremiz yok...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: yenibirgün View Post
                Dediklerinden çoğu doğru bence ama insanlara güvenmezsen ya da insanları çiğ süt emmiş gibi görürsen dediğinde haklı çıkarsın. Çünkü düşünceni hayat hep haklı çıkarır.Mevlana ne demiş:

kardeşim sen düşünceden ibaretsin
                geriye kalan et ve kemiksin.
                gül düşünürsün gülistan olursun
                diken düşünürsün dikenlik olursun.

Yani dünyadaki her nesnenin , canlının ve tabi ki bizim bir sonumuz olacak. Hiç bir şey daimi değil. Yarına çıkma garantimiz var mı? Cennet cehennemi icat ettiren bence yaşama içgüdüsüdür , egonun ve nefsin bir oyunudur ve insanın biraz kendini avutmasıdır. Sonunun olacağını bilen bir insan kibirli olmamalı, geçiciliği de bilmeli ve mütevazi yaşamalı, çünkü ölümü düşünmek insanın gönlünü güzelleştirir. Kısaca değişen dünyada insalara güvenmek zor da olsa güvenmemek insanın gönlünü daraltır boşluğa düşürtebilir. Hiç bir şeye aşırı bağlanılmamalı orası ayrı tabi.

Ama insanın kendisi ancak kendisini bilip düzeltebilir. Bir zen sözüyle bitireyim.

-Hayatın içinde ol çünkü hayatta yanlış bir şey yoktur. Eğer bir şey yanlışsa, o sizin bakış açınızdan dolayıdır. Gözleriniz bulutlu, bilincinizin aynası tozlu. Onu temizleyin, daha fazla berraklık yaratın.

O son söz çok güzelmiş gerçekten,aynen öyle...

Yorum

güzel bir başlık olmuş..
                  ben bu sabah zaten çok iyi uyanmıştım..bazen kendimi çok fazla mutlu hissediyorum..bugün balangıç olsun daha güvenli daha huzurlu günler hepimize..
                  ...............

Yorum

bunları biz yazsak pollyanna olurduk..
                    Üzülme der Mevlana ..! İstediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. . .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: defne View Post
                      bunları biz yazsak pollyanna olurduk..

Ben yaşayarak yazanlardanım defnecim. Boş yere nasihat vermiyorum,tecrübelerimi paylaşıyorum...Kelebek olayına girmiyorum dikkat ettiysen

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Olric View Post
                        Ben yaşayarak yazanlardanım defnecim. Boş yere nasihat vermiyorum,tecrübelerimi paylaşıyorum...Kelebek olayına girmiyorum dikkat ettiysen
                        bizim yaşamadan yazdığımızı nerden biliyosun?
                        Üzülme der Mevlana ..! İstediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. . .

Yorum

bizim yaşamadan yazdığımızı nerden biliyosun?

yaşayan anlatır,en azından burada saklamaz...artı ben kimseye sabah kalkın herkese gülümseyin tarzında nasihatler vermedim,gerçekçi ve olabilitesi mümkün nasihatler veriyorum...Kişisel gelişim kitaplarındaki saçmalıklardan çok farklı benmkiler...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Olric View Post
                            yaşayan anlatır,en azından burada saklamaz...artı ben kimseye sabah kalkın herkese gülümseyin tarzında nasihatler vermedim,gerçekçi ve olabilitesi mümkün nasihatler veriyorum...Kişisel gelişim kitaplarındaki saçmalıklardan çok farklı benmkiler...
                            kişisel gelişim kitalarında da, numaralandırarak yazdığın o başlıklara yer veriliyor..benim olabiletesi mümkün olarak gördüğüm nasihatler , senin için gerçekçi olmayan şeyler oluyorsa, senin verdiğin nasihatler de bir başkası için aynı şeyi teşkil edebiliyo..çok ciddiyim aynı yazıyı yazsaydım, kesin gerçekçi olalım yazardın altına..

Yorum

kişisel gelişim kitalarında da, numaralandırarak yazdığın o başlıklara yer veriliyor..benim olabiletesi mümkün olarak gördüğüm nasihatler , senin için gerçekçi olmayan şeyler oluyorsa, senin verdiğin nasihatler de bir başkası için aynı şeyi teşkil edebiliyo..çok ciddiyim aynı yazıyı yazsaydım, kesin gerçekçi olalım yazardın altına..

Numaralandırmayı derli toplu olsun diye yaptım...Yorum yapacağım zaman kişilerin yaşantılarına paralel olarak yazarım ben...Sen hiç sosyal fobi yaşadın mı? Sen hiç majör depresyona girdin mi ? Yaşayan bilir ibaresini boşuna kullanmıyorum...Yaşamamış birinin verdiği nasihatle yaşamış birinin verdiği nasihat farklı olur arkadaşım...Burda herkes benim karamsar yazılarımı da biliyor,pat diye girip de kelebek,güvercinler,tebessüm olayına girmiyorum...Ben yaşadım ve artık yaşamak istemediğim için bunları yapıyorum

Yorum

İşleniyor...
                              X