Duyuru

Collapse
No announcement yet.

derslik alıntılar....mutluluk...hayat dersleri...

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • #16
  Paylaşımların hepsi birbirinden güzel teşekkürler.

  Yorum


  • #17
   ATEŞ DÜNYADAN GİDİYOR   Abbasi'lerin ünlü halifesi Harun Reşid zamanında yaşamış olan Behlül Dana (VIII. yüzyıl) dönemin evliyasındandı. Zaman zaman aklından zoru olan kimselere has tavırlar takınır, herkes de bundan dolayı kendisini deli sanırdı. Ama bunu maksatlı yapardı. Behlül daima Harun Rediş'in yakınında bulunur, çeşitli sebepler hasıl ederek onu uyarırdı. Bir gün Behlül, üstü başı toz toprak içinde uzun bir yolculukan gelmiş olmanın belirtileri ile Harun Reşid'in huzuruna çıktı. Harun Reşid sordu:

   - Be ne hal Behlül, nereden geliyorsun?

   - Cehennemden geliyorum ey hükümdar.

   - Ne işin vardı cehennemde?

   - Ateş lazım oldu da ateş almaya gittim.

   - Peki, getirdin mi bari?

   - Hayır efendim getiremedim. Cehennemin bekçileriyle görüştüm, onlar "Sanıldığı gibi burada ateş bulunmaz, ateşi herkes dünyadan kendisi getirir" dediler.

   Yorum


   • #18
    İYİLİĞİ DÜŞÜNMEK YAPMAK GİBİ SEVABTIR    Geçmiş peygamberlerden biri zamanında ortaya çıkan şiddetli bir kıtlık, insanları kasıp kavuruyordu O kadar ki, bir lokma ekmek,bulmak, bir kese altın bulmaktan daha sevindirici oluyordu

    İnsanların çektiği açlık merhamet sahibi kimselerin yüreklerini paralıyordu Böyle bir ortamda yoksul bir derviş, çölde yaptığı bir yolculuk sırasında dağ gibi bir kum yığınına rastladı Kum yığınının önünde durup içinden "Ey Rabbim, ne olurdu şu yığın kumdan oluşacağına undan oluşsaydı da ben onu büyük bir zevk ve cömertlikle aç insanlara dağıtsaydım" diye geçirdi Bunu o kadar samimi olarak düşünmüştü ki, zamanın peygamberine Allah Teâlâ şöyle vahyetti: "Falan dervişe haber ver ki' onun halisane niyeti, gördüğü kum yığını, ona ait bir un yığını imiş de onu benim rızam için açlara dağıtmış gibi kendisine sevap yazmama vesile olmuştur"

    Yorum


    • #19
     Orjinal yazı sahibi: gulumse
     Paylaşımların hepsi birbirinden güzel teşekkürler.
     teşekkür ederim...çok ilgimi çektiler yaziyim dedim..

     Yorum


     • #20
      paylaşımın için teşekkürler
      <div>ALMA BENİ KARŞINA,,KAN KARIŞIR GOZYASINA</div><br />

      Yorum

      İşleniyor...
      X