Duyuru

Collapse
No announcement yet.

bu görsel test kağıdını açtım bir şey olurmu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• bu görsel test kağıdını açtım bir şey olurmu

hastanede olduugm test kagıdını açtım doktor doktoruna vermeden açma dedi ben açtım şizoid fılan bır seyler yazıo bir şizoıd anladım kalanını anlamadım2 sayfa ben şizoidmiyim bir sürü yazılar yazmış bir şey anlamadım bir şizoid kelimesi vardı sonda onu anladım bu ne ya.birde doktor bir şey dermi açtım diye kağıdı

hastalığımı sordum öğrenme dedi öğrenirsen güvenin kalmaz falan dedi hep laf salatası yaptı psikolog sordum öğrenme falan güvensizlik verir dedi öğrenmen bende açtım kağıdı ama bir şey anlamadım yine

Yorum

kağıtta şizoid filan yazıyor ama dokotr çekingen kişilik var dedi yarın doktora vercem kagıdı o ne dicek bakalım psikolog o farklı der dedi ben farklı dedi

Yorum

ŞİZOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Şizoid kişilik bozukluğu tanısı yaşam boyunca sosyal çekingenlik gösteren hastalara konur. Bunlar insan ilişkilerinde yetersiz, içe dönük, donuk, kısıtlı afektleri ile dikkat çekerler. Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler başkalarından daha tuhaf, izole veya yalnız görünürler.

Bozukluk genel popülasyonun %7,5 ni etkileyebilir. Bozukluğun cinsiyet oranı bilinmemektedir, ancak bazı çalışmalarda kadın-erkek oranı 2/1 olarak bulunmuştur. Bozukluğu olan kişiler başkalarıyla temasta bulunmayacakları, yalnız sürdürülen işlerde çalışmaya yatkındırlar. Pek çoğu gece işlerini tercih eder, böylece birçok insanla anlaşmak durumunda kalmayacaklardır.

Hastaların konuşması amaca yöneliktir, ancak sorulara kısa yanıtlar verirler ve spontan konuşmaktan kaçınırlar. Cansız objeler veya metafizik yapılara hayranlık duyarlar.

Şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler soğuk ve kısıtlı bir izlenim veririler ve uzaklara saklanmış ve her gün ki olaylara ve başkalarının ilgisinden uzak görünürler. Sessiz, uzak, yalnız kalmaya eğilimli ve sosyal olmayan yapıdadırlar. Popüler modadaki değişiklikleri en son yakalarlar.

Erkekler güven duyamayacaklarından evlenmeye bilirler, kadınlar evlenmek isteyen agresif erkeklerle pasif olmayı kabullendiklerinden evlenebilirler. Genellikle şizoid kişilik bozukluğu olan kişiler direkt olarak kızgınlık göstermedeki yetersizliği yaşamları boyunca gösterirler.

Şizofreni ve şizotipal kişilik bozukluğuna karşıt olarak şizoid kişilik bozukluğu olan hastaların şizofrenik akrabaları yoktur ve izole olsalar bile iş hayatında başarılı olabilirler.

Şizoid kişilik bozukluğunun başlangıcı erken çocukluk dönemidir. Tüm kişilik bozuklukları gibi, şizoid kişilik bozukluğu uzun sürelidir, ancak yaşam boyu olması şart değildir.
        Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

SIZOID KİŞİLİK BOZUKLUĞU:

Aşağıdaki belirtilerden en az dördünün varlığı ile genç erişkinlik döneminde başlayan , devamlı suretle kendini belli eden toplumsal ilişkilerden kopma ve kalabalık ortamlarda kısıtlı bir duygu ifadesinin olduğu bir kişilik sorunudur:

1-Ailenin bir üyesi gibi davranamama, yakın ilişkiye girmeme ya da girmekten zevk almama, 1-2 kişiden fazla yakın ilişkileri yoktur.
          2-Çoğunlukla tek bir etkinlikle uğraşmayı yeğlerler
          3-Başkalarıyla cinsel deneyim yasamaya ilgi ya yoktur ya da çok azdır
          4-Genelde aktivitelerden zevk almaz , alsa bile çok az etkinlikten zevk alır
          5-Birinci derece akrabaları haricinde yakın arkadaşları ya da sırlarını paylaştıkları dostları yoktur
          6-Başkalarının kendilerine yönelttikleri övgü ya da eleştirilere karsı ilgisiz görünürler
          7-Duygusal olarak soğuk, uzak, monoton bir duygulanım gösterirler. Sıcaklık ve sevecenlik hissi uyandırmazlar.

Bu grup kişiliğin asal özelliği sosyal ilişkilerden uzaklaşma ve başkaları ile birlikteyken duygu ifadelerindeki kısıtlılığıdır. Kendi baslarına vakit geçirmeyi tercih ederler.

Başkaları ile irtibat gerektirmeyen tek bir uğraş ya da etkinlikle uğraşırlar (bilgisayar, matematik oyunları, astronomi, bulmacalar,yap-boz oyunları,pul koleksiyonu gibi soyut,mekanik islerle uğraşırlar. Sosyal hayatin gerektirdiği bazı durumlara beklenen uygun karşılıkları veremezler.

Toplumsal becerilerden uzak, içine kapanık kişiler olarak yasarlar. Karsılaşmalar esnasında gülümseme, tokalaşma, basla selamlama gibi davranışlar nadirdir.Üzerlerine gidilip, kışkırtılsalar bile öfke ve gerginliklerini göstermekte güçlük çekerler. Hayatları amaçsız, rüzgarda sürüklenen bir yaprak gibi görünebilir.Genellikle evlenmezler.Ailelerine bağımlı olarak hayatlarını sürdürebilirler. Yoğun stres altında çok kısa sure ile psikotik bir donem yasayabilirler.

Görülme oranı:

Genel nüfusun %0.5-7 'sinde bulunmaktadır.Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülmektedir.

Rahatsızlığın oluşma sebepleri:

Erken çocukluk döneminde soğuk, ihmalkar, tatmin edici olmayan ilişkiler yasayan çocuklarda ileri dönemlerde ilişki ve kişiler arası bağlantıların önemli ya da gerekli olmadığı seklinde bir düşünce tarzı gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Eşlik edebilen psikiyatrik bozukluklar:

-Majör depresyon
          -Distimi
          -Sosyal fobi
          -Agorafobi
          -Kişilik bozuklukları (sizotipal, paranoid, çekingen k.b. ile)

Çocukluk cağında görünümü:

Yalnız başınalık, benzer yastakilerle arkadaşlığında bozukluk, derslerinde düşüklük ile belirebilir.

Tedavi:

Kişilerin kendileri nadiren başvurmaktadırlar. Genellikle yakınları tarafından tedaviye getirmektedirler. Bireysel terapi yanında grup terapilerinden de yararlanabilirler
          Olmadığın insan olarak sevilmektense, olduğun insan olarak nefret edilmek iyidir.

Yorum

evdekilerlede kavga ettimk bıktım ben bu hayattan

Yorum

Şizoid Kişilik Bozukluğu ve tedavisi

--------------------------------------------------------------------------------

Şizoid Kişilik Bozukluğu ve tedavisi

Sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk

Nedir?

Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar. Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Bütün hayatları boyunca yalnız yaşarlar, sürekli hayal kurarlar ve çoğunlukla hayvanlara aşırı bağlanma gösterirler. Başka insanların tahammül edemediği ve yalnız olmalarını gerektiren işlerde çalışabilirler. Tartışmalı olmakla birlikte bazı araştırmalar Şizoid kişilik bozukluğunun şizofreni başlangıcı olabileceği öne sürülmüştür. Şizoid kişiliği Şizofreniden ayrıran en önemli etken, bu kişilerin gerçek ile bağlantılarının kopmamış olmasıdır.

Bu kişiler direk olarak kışkırtıldıkları zaman bile öfkelerini yansıtmakta zorlanırlar. Çoğunlukla önemli yaşam sorunlarına yada negative olaylara tepki vermezler ve pasif bir tavır gösterirler.

Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar.

Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar.

Belirtiler
              1.Güçlü duygular yaşamazlar
              2.Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez yada zevk almaz
              3.İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar
              4.Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk
              5.Hiç bir arkadaşı yoktur
              6.Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki vermez
              7.Soğuk ve umursamaz davranır
              8.Duygularında hemen hemen hiç değişim olmaz

Tedavi

Bu hastalığa sahip kişiler çok ender olarak tedaviye gelirler. Her hangi bir insan ile iletişim kurmayı istemedikleri için terapi oldukça problemli olabilir. Bu nedenle bir psikolog yada psikiyatrist ile yapılan bireysel terapinin pek başarılı olmadığı ortaya konmuştur. Zorlayıcı olmayan bir destek grubunun yalnızlık duygularını iyileştirmede ve insanlar ile ilişkiye girme korkusunun aşılmasında daha faydalı olduğu görülmüştür.

Bireysel terapinin başarılı olabilmesi için uzun zamanlı güven ilişkisinin oluşturulması gerekir ve ancak bu şekilde terapist hastanın ilişkiler konusunda ki gerçekçi olmayan inançlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. Terapist ile iletişim geliştikçe kişi başkaları ile olan ilişkilerine yeni bir bakış getirmeye başlayabilir.

İş, ev yada aile bireylerinden birinin kaybı kişinin ciddi hastalıklar geliştirmesine yol açabilir. Bu hastalarda ilaç kullanımı önerilmez, fakat kısa zamanlı tedavilerde aşırı depresyon ile alakalı semptomların giderilmesinde kullanılabilir.

Yorum

terapi ol deselerde olmam zaten ilaçla geçer bu hastalık olmazsa olmaz gider intihar ederim

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bydead
                  evdekilerlede kavga ettimk bıktım ben bu hayattan

hayattan bıkmak,vazgemek,ölmeyi istemek..bunlar basit ve çözüme götürmeyen seçimler...

düşün ki bir ayna var karşında,sen gülersen yansıyan aksin sana güler,sen somurtursan somurtur..Direnmek gerek,savaş açmak ve mücadele etmek gerek..

Zira zorluklardan kaçmak için ölmeyi tercih etmek, o zorluklarla mücadele için ölmeyi tercih etmekten çok daha zavallıca...

Sen yeter ki iyi olmak iste,doktorların gereken tedavi yöntemleri hakkında seni bilgilendireceklerdir.

Yorum

terapi ol deselerde olmam zaten ilaçla geçer bu hastalık olmazsa olmaz gider intihar ederim

sevgili bydead kaç yaşındasınız,ve neden terapi istemiyorsunuz?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozle_m_ermaid

26 yaşındayım lise çocuğu gibi insnaların suratına bakarken kızarıyorum heyecanlanıyrm çekıngenım işte çocukluktan beri oldugunun bende farkındayım terapi olmam ölsemde olmam sadece ilaç kullanıcam.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ozle_m_ermaid

26 yaşındayım lise çocuğu gibi insnaların suratına bakarken kızarıyorum heyecanlanıyrm çekıngenım işte çocukluktan beri oldugunun bende farkındayım terapi olmam ölsemde olmam sadece ilaç kullanıcam.

neden ısrarla terapi istemediğinizi tam olarak anlamış değilim.26 yaşınızdasınız ama bir ilacı acı olduğu için içmek istemeyen bebek gibi naz mı yapıyorsunuz?Eğer iyi olmak istiyorsanız szin için doğru olan hangi tedavi şekliyse onu uygulamanız gerekiyor.

ölürüm de terapi olmam demek yerine,ölüden farksız bir hayat sürmektense terapiye giderim,demelisiniz.

Yorum

bir insan terapiyle düzelmez anlatır bir kulagımdan girer sonra unuturum yapıcaklarımı psikologda terapi görmen lazım dedi ama olmak istemiyorum birde fiyatlar çok pahalı her hafta görmem lazımmış özelden para yetiştiremem ben buna devlet hastanelerındede terapı bir işe yaramaz.

Yorum

bir insan terapiyle düzelmez anlatır bir kulagımdan girer sonra unuturum yapıcaklarımı psikologda terapi görmen lazım dedi ama olmak istemiyorum birde fiyatlar çok pahalı her hafta görmem lazımmış özelden para yetiştiremem ben buna devlet hastanelerındede terapı bir işe yaramaz.

nden yaramasın ki,insan en başta istemeli...siz en başta terapinin özünü tam olarak kavramış değilsiniz,terapinizi en özel hastanenin en özel terapisyeninden de alsanız,bu yargılarınız dolayısıyla başarıya ulaşmaması muhtemel..lütfen böyle düşünmeyiniz,ne demek bir kulağımdan girer bir kulağımdan çıkar.Bu sizin sağlığınız,sizin sağlığınızı sizden başka hiç kimse sizin kadar önemseyemez,zira siz kendi sağlığınızı bile pek önemsemiyorsunuz.

Yorum

insanlara karşı bir sogukluk varda içimde oyle evlenmek ıstemezler falan yok ben evlenmek ıstıyrm aşıkta olurum çekıngen kısılık bozuklugu vardır bende omur boyu surdugu ıcınde şizoıd dıyorlar.acaba ömür boyumu boyle devam eder tedavısı varmı bunun

Yorum

İşleniyor...
                              X