Duyuru

Collapse
No announcement yet.

kötü insan yoktur

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• kötü insan yoktur

kötü insan yoktur tezimi şu örnek ile açıklamak isterim.
    dünyadaki en kötü insanlar kimlerdir?
    hapisahaneleri dolduran, katiller, tecavüzcüler, gaspçılar, hırsızlar, dolandırıcılar en kötü değillermidir?
    ama bunlara psikiyatride antisosyal kişilik deniyor ve tedavisi var.
    antisosyal kişiliklerin beyinlerinde normal insanlara göre büyük farklılıklar olduğu radyolojik ve kimyasal analizlerle saptanmıştır.
    antisosyal kişiliklerin beyin omurilik sıvılarında dopamin yüksek, serotonin düşük çıkmıştır.
    antisosyal kişilik tedavisinde etkili ilaçlar SSRI grubu antidepresanlardır. gerekirse düşük doz antipsikotik de eklenebilir.
    çoğu antisosyal kişilik ilaç tedavisi ile melek gibi olurlar çünkü hastalık sahip oldukları organik beyin hastalığından kaynaklanmaktadır.
    yani antisosyaller bile özlerinde kötü değillerse dünyada kötü insan olabilir mi?
    bazı insanların kötü olduklarını düşünüyorsanız beyniniz size bir oyun oynuyor demektir. antisosyaller bile özlerinde kötü değillerse sizin kötü olduğunu düşündüğünüz insanlar hiç kötü olabilir mi.
    hazreti mevlana kim olursan ol gel demiş çünkü o da benimle aynı fikirdeymiş. yani kötü insan yoktur.

seri katillerin gen yapılarında bir farklılık olduğunu biliyorum ama yaptıkları kötülüklerin tamamını da genlerine ya da beyinlerinde normal insanlara göre farklılıklar olmasına bağlayamayız. sonuçta kötü insan vardır. hem hz mevlana kim olursan ol gel demiş diye kendin diyosun, herkes iyi olsaydı kim olursan ol gel der miydi
    Üzülme der Mevlana ..! İstediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. . .

Yorum

İyi insan ,kötü insan kavramını bende benimseyebilmiş degilim.Bazı insanlar çok fazla kötülük yapar kötü deriz,sonra aynı insan başkalarına iyilik yapılınca ,iyilik görenler ne kadar iyi insan diyebilir.Bir insan düşünün çok zengindir,okul yapar,hastane yapar,evsizlere ev verir,lösemililere destek verir ,engellilere yardım eder vs.aynı insan gider pkk yada yardım eder.Dogru ile yanlışın,iyi ile kötü kavramlarının birbirine karıştıgı ortamda bunları ayır etmek çok zor.insanlar iyilikte yapar kötülükte...
      Geçen sene çok kibirliydim ama bu sene mükemmelim...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: cevizli sucuk
        iyilik;kalp kırmamakla ,çevresindeki başarılı,zengin insanları kıskanmamakla,başkasının derdini duyupta içten içe sevinmemekle,zor durumunda göz yummak yerine karşılık beklemeden,iyiliği yüzüne vurmadan yardım etmekle olur..
        iyilik;ağızdan çıkan güzel bir sözdür,güleryüzdür...
        moral bozmak değil,moral aşılamaktır...sağa sola para dağıtmakla iyi olunmuyor benim gözümde..
        İşte bende diyorum ki ;iyilik ile ilgili yazdıgınız tüm davranışları hayatında uygulayan bir insan,birgün birine bir kötülük etse.biz o insana iyimi yoksa kötümü diyecegiz?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: adamgibiadam View Post
          İşte bende diyorum ki ;iyilik ile ilgili yazdıgınız tüm davranışları hayatında uygulayan bir insan,birgün birine bir kötülük etse.biz o insana iyimi yoksa kötümü diyecegiz?
          genele bakacaksın
          Üzülme der Mevlana ..! İstediğin bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da gerçekten de olmaması gerektiği için olmuyordur. . .

Yorum

Orjinal yazı sahibi: defne View Post
            genele bakacaksın
            Ben sorruyu kendim için sormadım.Ben neye bakacagımı ve kriterlerimi biliyorum.Bazen genellerde çelişki içindedir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: sosyalfobik24
              yok artık,, öyle keskin sınırlar yoktur hacı,, insan beşer şaşar, sonra düzelebilir, hep şans vermek lazım
              iyi insanlar kötülük yapabilir. kötü insanlar da iyilik yapabilir. ama biri bana şu kişi nasıl diye sorsa, ben ne diyeceğim. aslında kötü şeyler yapıyo ama kötü bi niyeti yok mu diyeceğim.ya da düzelir ya düzelir mi diyeceğim. bu zamana kadar nasıl tanıdıysam ona göre iyi ya da kötü diye yorum yapacağım..hem kötü insan yoksa cehennem niye var. o zaman günah işleyenler de kötü değil size göre. hatasız kul olmaz sonuçta..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: neyzenilhan48 View Post
                kötü insan yoktur
                Ya varsa...?
                Aynasıdır insan insanın. . !

Yorum

kötü insan olmadığına herkesi psikolojik rahatsız olarak nitelendirmeye katılmıyorum. psikolojik rahatsızlıklar elbette vardır. Ancak kişilerin çıkarları ve başkasının sınırlarına geçmesi durumlarıda vardır. Orada bazı isimler kullanılarak verilen hiçbir örnekleme de katılmıyorum. kötülük yoksa günahta yoktur. günah yoksa dinde yoktur. böyle birşey olabilir mi?
                  Sahte kalabalıkların olacağına, kaliteli bir yalnızlığın olsun..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: phatalogyst View Post
                    kötü insan olmadığına herkesi psikolojik rahatsız olarak nitelendirmeye katılmıyorum. psikolojik rahatsızlıklar elbette vardır. Ancak kişilerin çıkarları ve başkasının sınırlarına geçmesi durumlarıda vardır. Orada bazı isimler kullanılarak verilen hiçbir örnekleme de katılmıyorum. kötülük yoksa günahta yoktur. günah yoksa dinde yoktur. böyle birşey olabilir mi?
                    Kotu insan vardir, daha dogrusu kotuluk bir secimdir. Herkesin icinde bir miktar kotuluk bir miktar da iyilik vardir, kimi aklini vicdanini kullanir, icindeki kucucuk iyiligi alir buyutur, iyi bir insan olur, kimisi de icindeki kotulugu alir buyutur ve "kotu insan" olur.

Nitekim, zalimler icin yasasin cehennem diye bosuna dememisler.
                    so you're saying there's a chance ?

Yorum

ben ne kötü insanlar gördüm başkasının mutsuzluğuyla beslenen, inanılmaz şeyler düşünebilen, hem de ne kötülükler.... ayrıca bir de kötülük yapan iyi insanlar da var tolere edilenler, gözmezden gelinenler, başka kim olursa olsun kıçına tekmeyi vuracağın insanlar ama sen bunu görmezden gelebiliyorsun iyi mi hayır kötü
                      yani netice şu ki kim kendini neye inandırırsa inandırsın, dünya da kötülük ve iyilik denilen , bunlarla beslenen ve besleyen insanlar mevcut.
                      ........

Yorum

Orjinal yazı sahibi: defiance View Post
                        Kotu insan vardir, daha dogrusu kotuluk bir secimdir. Herkesin icinde bir miktar kotuluk bir miktar da iyilik vardir, kimi aklini vicdanini kullanir, icindeki kucucuk iyiligi alir buyutur, iyi bir insan olur, kimisi de icindeki kotulugu alir buyutur ve "kotu insan" olur.

Nitekim, zalimler icin yasasin cehennem diye bosuna dememisler.

Kötülük her zaman bir seçim değildir...Keşke kötülük yapabilme potansiyelim olsaydı...Fıtrati bir mesele biraz da...Rabbim bunu uygun görmüş bize de...
                        Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Olric View Post
                          Kötülük her zaman bir seçim değildir...Keşke kötülük yapabilme potansiyelim olsaydı...Fıtrati bir mesele biraz da...Rabbim bunu uygun görmüş bize de...
                          Kotuluk yapabilme firsati degil, cesaret derler ona aslinda Yoksa kotuluk yapmak bir firsat degil, ahmakliktir, kisinin baskasina verdigi zarar aslinda kendisine geri doner. Karma felsefesinde de aynidir, Islamda`da aynidir. Iyilik yap iyilik bul, burada olmazsa ahirette mutlaka karsiligini alirsin, bence halinden mutlu olsan iyi olur, kotuluk hic hos birsey degil, rabbine sukr et.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: defiance View Post
                            Kotuluk yapabilme firsati degil, cesaret derler ona aslinda Yoksa kotuluk yapmak bir firsat degil, ahmakliktir, kisinin baskasina verdigi zarar aslinda kendisine geri doner. Karma felsefesinde de aynidir, Islamda`da aynidir. Iyilik yap iyilik bul, burada olmazsa ahirette mutlaka karsiligini alirsin, bence halinden mutlu olsan iyi olur, kotuluk hic hos birsey degil, rabbine sukr et.

Ben kendimi seviyorum dostum Anlatmak istediğim derin bir mesele aslında,hiç girmeyeyim...
                            Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Olric View Post
                              Ben kendimi seviyorum dostum Anlatmak istediğim derin bir mesele aslında,hiç girmeyeyim...
                              Kotulugun fitrati bir mesele oldugunu dusunmuyorum, sevgili dostum Her insanda iyilik ve kotuluk dogustan itibaren esit miktarda bulunur, hangisini beslersen sen ileride o olursun. Yaradilis olarak Dunya`ya kotu gelen hickimse yoktur. Cunku Allah kimseyi salt olarak kotu yaratmaz. Istersen gir, nasil olsa yaziyoruz iste...

Yorum

İşleniyor...
                              X