Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Narkoz, ölüm acısına engel olur mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Narkoz, ölüm acısına engel olur mu?

Narkoz, ölüm acısını hissettirmeyebilir mi? Sekerat halinde acı çekerek yaşamak yerine narkoz alıp baygın halde son anları yaşamak mantıklı mı? Narkozlu iken bilinç yerinde olmadığından ölüm acısını hissetmemek mümkün olabilir mi? Acısız bir ölüm için doktorumuzdan narkoz veya başka bir şey isteyebilir miyiz? Not: İntihar etmek gibi bir düşüncem yok. Sadece en acısız ölüm şeklini araştırıyorum, ölümden korktuğum için

Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Ekmel Tezel'in bu soruya verdiği yanıt:
    "Zor ve derinliği olan sorular bunlar. Belki de felsefenin en temel sorununa değinmek durumundayız, Camus'nun dediği gibi. Bilemiyorum, bir hekim olarak yapamacağım, ama bir insan olarak olabilir diyebileceğim bir yanıt sizi tatmin edemeyebilir. Ama doğru olan şu: lütfen bir algoloji yani ağrı bilimi doktoruna danışın..."

Algoloji-Ağrı bilimi uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci:
    "Bu yaşta bunlara kafa yormanız ilginç. Mevlana sizin sekerat hali dediğiniz şeyi düğün gecesi, kavuşma anı olarak algılıyor. Yani sizin bakış açınıza göre durum değişir. Acısız ölüm (ötanazi) anlattığınız açıdan bizde yasal değil."

Algoloji-Ağrı bilimi uzmanı Doç. Dr. Murat Tekin:
    "Ölüm acısını hissetmekle, hastalığa bağlı ağrı çekmek farklı şeyler. Ölüm acısı denen şey daha soyut bir kavram. Eğer ölüm anında acı çekiliyorsa, anestezinin buna etki edip etmediğini hasta öldükten sonra sorabilme imkanımız da yok. Hastaya rahat ölüm için ilaç verilmesi de ötanaziye girdiğinden Türkiye'de yasal değil. Ancak yoğun bakım hastalarında, bulunduğu durumu algılamasını hafifletmek için zaten bazal bir sedasyon uygulanmakta."

Algoloji-Ağrı bilimi uzmanı Yard. Doç. Dr. Kamer Dere:
    "Ağrısız bir ölüm narkoz almadan da mümkün. Yeter ki biz ağrı doktorlarına bir danışın. Tabii, kolayı seçmemeye gücünüz varsa..."
    Last edited by hatarat; 13-11-2012, 04:35 PM.

Orjinal yazı sahibi: sosyalfobik24
    ölüm hangi şekilde olursa olsun,, sonuçta boğularak, nefes alamayarak ölüyorsun..
    Narkozlu iken bilinç yerinde olmadığından, ölüm acısını hissetmemek mümkün olabilir mi?

Yorum

Ölüm...Bu konu bana ölümü hatırlatmak bakımından iyi oldu...
      Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma derdi; boş yere mağaramdan çıkarma beni. Alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna. Tedirgin etme beni. Bu sefer geride bir şey bırakmadım. Tasımı tarağımı topladım geldim. Neyim var neyim yoksa ortaya döktüm. Beni bırakırsan sudan çıkmış balığa dönerim.

Yorum

her canlı bir gün ölümü tadacak.. İsrafil sür a iki kez üfleyecek, ilk ses iliklerimizde hissedilecek ve herkes ölecek, ikinci ses yeniden her canlı dirilecek ve büyük hesaplaşma başlayacak. akılıma kıyamet alemi nerden geldi yaaaw
        ........

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mihrimah
          acısız ölüme inanmıyorum görsel olarak öyle bile olsa ruhun bedenden ayrılması çok acı veriici bir şeymişş
          öyle bir acı ki kızgın yağa patates atmak kadar can yakıcı... Ayet şöyle diyor siz yaptıklarınız karşılığında ölümü tadacaksınız. Yalan dünya da gerçek olan tek şey ölüm ve tevvekkül etmeli Allah a sığınmam lazım..
          ........

Yorum

Beyler, lütfen biraz olumlu şeyler söyleyin, burası psikoloji sitesi, lütfen

Yorum

en güzel yorumu ben yaptım,, rüyadan uyanır gibi olur )
              Teşekkür ederim arkadaşım

Yorum

Konuya cevap.. Narkoz ölüm acısını acıtmaz alakası yok acıyı beden değil, ruh çekiyor..
                ........

Yorum

gece gece bu ölüm nerden çıktı ya
                  Ölüm aklımdan çıkmıyor ki hiç Bu düşünce Allah a yakınlaştırıyor beni, ölücez gidicez bir gün Ben korkmuyorum da tevekkül yaradana yakınlaştırıyor , yaradan korkudan çok sevgi hissettiriyor bana tamam itiraf ediyorum içime Mevlana kaçtı...
                  ........

Yorum

Aranızda ölüp yeniden dirilen bir arkadaş varsa lütfen kendisini bizden saklamasın, bize bu konuyu detaylıca anlatsın

Yorum

evt ölecezz..hem de baya bir kaçmıss
                      Mevlana okuyorum o yüzden.. O nasıl bir aşk tır yaa huzur veriyor insana....
                      ........

Yorum

bu olayı açıklmak güç,,

inancına göre herkes yorum yapabilir..

ama ben ruhun acı çekmeyeceğini düşünüyorum.. beden gibi..

misal, trafik kazası geçirdim, virajı alamayıp )) sarampolden aşağı uçtum,, 1 ay yoğn bakımda kalmışım..

ama bende, o virajı gördükten sonrası yok ,, hatırlamıyorum..
                        vay nasıl bir duygu fobik bir ay diyorsun şakagibi ne zaman oldu bu olay

Yorum

bu olayı açıklmak güç,,

inancına göre herkes yorum yapabilir..

ama ben ruhun acı çekmeyeceğini düşünüyorum.. beden gibi..

misal, trafik kazası geçirdim, virajı alamayıp )) sarampolden aşağı uçtum,, 1 ay yoğn bakımda kalmışım..

ama bende, o virajı gördükten sonrası yok ,, hatırlamıyorum..
                          Ciddi misin? Çok geçmişler olsun...

Yorum

reenkarnasyon mu diyorsun yanii
                            Şakaydı

Yorum

çok güzel evt sözleri filann benced okumaya devam et.gittinmi mevlanaya
                              evet Konya ya gittim, ama o zamanlar bu kadar yoğun değildim, içselleştirmem zaman aldı ve daha yolun başındayım bir gün mutlaka tekrar gidicem.
                              ........

Yorum

İşleniyor...
                              X