Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Neden böyle oldum ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• NicholaiHel
    adlı üyemiz Neden böyle oldum ? konusunu başlattı

Neden böyle oldum ?

Merhaba arkadaslar.Bu aralar biraz kötüyüm sizinle paylaşmak istedim.Belki neden böyle oldugum hakkında fikriniz vardır.Herneyse ben biraz suanki içinde bulundugum durumu anlatıyım daha sonra asıl sorunumu söyliyim.

Yurtdısında okuyorum.Yaşım 20.Ama babam iflas etme durumuna geldi ve benim de okulu bırakma durumum var.Benim hayallerim,planlarım,hedeflerim hepsi okulla direk olarak baglantılı.Ve ufakta olsa okulu bırakma ihtimalim beni çok kötü yaptı.Çünkü bi anda bütün hayallerimden planlarımdan vazgeçmiş olucaktım bi bakıma.Açıkçası sıradan olmayı hep reddettim bugüne kadar.Yani sıradan bi işte çalışıp sabah işe git aksam gel yat yine aynı şeyleri yap.Bunları düşünmek bile beni daraltıyo.Herneyse ailemin yanına geldim İstanbul'a ve babamın işlerini öğrendikten sonra bu yaz yapmak istediğim planların %80-90 ı iptal etmek zorunda kaldım.Acıkcası para harcamamak için evden bile çıkmıyorum.Sürekli pahalı telefonlar kullanırken suan elimde 20-30 tllik bi telefon var aynı şekilde kolumda her zaman orjinal saatler olurdu ama suanki saat 10 liralık saat.Geldiğimden beri yaklasık 1 ay oldu asosyal biri oldum.Kilo almaya basladım tekrardan.2-3 hafta öncede kız arkadasımdan ayrıldım.Daha dogrusu o ayrıldı benden.Zaten gizli tutmak istiyodu bu ilişkiyi belkide sadece zaman geçiriyordu.Kızın durumu benden aşırı iyiydi.Büyük bi şirketin sahibiydi babası.İstanbul'da triplex bi evde yasıyodu zaten sadece kendisinin 3-4 tane arabası vardı vs vs..Ben cok duygusalım ve baglanma sorunu yasıyorum.Yani cok cabuk baglanıyorum.Bunun dısında benim baglı oldugum abla dediğim biri vardı en iyi dostum en iyi arkadasım belki de ablam..Hergün en az 3-4 saat konusurduk o da en az.Kız arkadasımdan ayrılmadan bigün önce oda gitti ve uzun bi süre olmıcak..Gerçekten baya bi kötü oldum.2 tane değer verdiğim insan gitti bi bakıma 1'er gün arayla.Tamam belki ablam geri gelicek ama kız arkadasım artık olmıcak.

Şimdi gelelim asıl sorunumuza.Kıza ben o kadar çok baglı değildim.Daha cok seven baglı olan bendim ama o kadar da çok değildi.Ama bugün değişik düşüncelerle uyandım üstünden 2-3 hafta geçmiş olmasına ragmen.(Daha ayrılalı ne kadar oldugunu bile bilmiyorum.)Kafama dank etti biraz.Tamam belki o beni benim onu sevdiğim kadar sevmiyordu ama artık herşey bitmişti.Yani bundan sonra yapmak istediğimiz şeyleri tek başına yada başkasıyla yapıcak o..Kurdugumuz hayallerde artık bana yer olmıcak..Gitmek istediğimiz yerlere beraber gidemicez,gittiğimiz yerlere de artık beraber gidemicez.Yani o hayatını sürdürücek bensiz ve bende onsuz sürdürücem.Eminim suan arkadaslarıyla belki ortak arkadaslarımızla en iyi mekanlarda egleniyordur ya da eglenicektir.Ama ben bunu hiç bi zaman bilemicem ve o ne yaparsa yapsın bensiz yapıcak.Çok değişik bi ruh halindeyim.Yani asıl olan onu özlemiş olmam yani onu çok sevmemle alakalı değil.Biraz da gelecekle alakalı.Yani kurdugumuz o kadar hayal artık olmıcak yani o tek yapıcak belki de başka biriyle yapıcak ama benle olmıcağı kesin..Yani suan kendimdeki durumu çözemedim açıkçası.Nasıl bir ruh halindeyim anlamadım.Kıskanıyo muyum,bencillik mi yapıyorum anlamadım..Suanki durumuma bi kelime bile bulamadım.Bu durumun neden birden çıktıgına anlamadım.Maddi durumdan kötüledim o da tam tersi çok zengin artık beraber gittiğimiz lüks yerlere gidemicez ama o gidicek bu yüzden bi kıskançlık mı var.Hala onu seviyorum o yüzden mi böyle oldu.Ya da asosyalleştim o da tam tersi çok sosyal ve bunlar 1 ay sonra da böyle olucak 1 yıl sonrada böyle olucak..Acaba kıskandım mı böyle oldum anlamadım..

Mesela şimdi aklıma geldi.Biraz deli gibiydik biz.Yani ben eskiden öyleydim ama bazı sorunlardan kilo almıstım ve kilo vermiştim hala da veriyodum eski haliem dönmüştüm.Delilikler yapıp planlıyorduk.Örneğin benim yükseklik korkum var.Bunu yenmek için paraşütle atlamayı düşünüyordum o sırada da telefonla konusuyodum sakın atlamada dedi ben gelelim beraber birbirimize sarılıp atlarız ben seni sımsıkı sararım korkmazsın demişti.Artık o olmucak.Tek başıma atlamak zorundayım eğer atlarsam..Daha bunun gibi onlarca,yüzlerce planımız vardı ve ben artık bunları yapmak istersem tek başıma yapmak zorundayım o olmadan.

Nedne ben böyleyim ve durup dururken neden ortaya çıktı ? Ayrıca bundan nasıl kurtulabilirim ? Elime kitap alsam bunlar geliyo aklıma anlamadım..İnsallah anlatabilmişimdir.Çok değişik düşüncelerim var biraz da karışık yazdım galiba kusuruma bakmayın.Anlamadığınız bi yer olursa sorarsanız daha da iyi anlatmaya çalışabilirim.
    Last edited by NicholaiHel; 07-08-2013, 07:14 PM.

• Obsesif_Fatihi
    replied
    NicholaiHel ;
    Eğer burs alabiliyorsan şansını zorla, her yere başvur ayrıca part time iş bulabilirsen iyi olur, rahat edersin.

Bir de, kız meselelerinde tavrın şu olsun. Sana bir adım gelene, sen de bir adım gel.Ne yarım adım, ne de iki adım.Kimsenin egosunu şişirme, kimsenin bir tarafını kaldırma...Senin yanında olmayan kişi bunu istemiyordur, o durumda sen hiç isteme.

Hayat boyu her konuda tavrın ve duruşun hep dik olsun.Öyle veya böyle sen kazanacaksın.

Leave a comment:

• porselen
    replied
    hissettiğin şeyin kıskançlıkla pek de bir ilgisi yok bence. eski lüks ve mutlu hayatını düşünüp kendi kendine içerlemenin normal olduğunu düşünüyorum.
    senle aynı şeyleri yaşamadım ama daha az sarsıcı olan benzer şeyler yaşadım ve o duyguyu ben de hissettim. bu kıskançlık bencillik ya da kötü niyet değil.insan doğasında zaten olan birşey. ister istemez düşünürsün bunu.
    kız arkadaşınla ilgili de. terk edilmek zaten her zaman sinir bozucu gurur kırıcıdır. karşıdakini çok sevmesen bile. bir de sen bu durumu çok daha ağır olayların üzerine yaşadığın için biraz fazla sarsmış seni. hani insanın dönem dönem sinirleri çok yıpranır da normalde çok umursamayacağı şeyleri kafasına takmaya başlar ya. öyle bir şey.eğer herşey yolunda olsaydı da sevgilin seni bıraksaydı inan bu meseleye bu kadar takılmazdın.
    yerinde olsam daha çok eğitimimi düşünürdüm. evet ben de ailem için çok üzülürdüm, bencilce davranıyormuşum gibi de gelebilir sana, ama ailen zaten bir şekilde kendini toparlar. sen kendi eğitimini daha ön planda tut.
    başarılı olmak bencil olmayı gerektirir inan bana. tecrübeyle sabit.

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    Orjinal yazı sahibi: kabiliyet View Post
    Onlar birşeyleri değiştirmek istedikleri için normal insanlar tarafından anlaşılmadıkları için istenmeyen kişiler oluyorlar, onlara okulda verilen bilgi çok basit geliyor ve bazılarıda saçma geliyor bu yüzden sorunlu oluyorlar

Benim mesleğimde mekatronik sayılır bu mesleğin çokta bir geleceği yok sen işçi olacaksan düzenli çalışmak zorundasın kendi işini kuracaksan asosyal olmaman gerekir

Neyse çabalamak iyidir daha başarılı olmak için hayal ve azim gerekir ama bulunduğun durumuda gerçekçi olarak bilmek psikoloji için iyidir
    Ben kendimi onlar gibi görüyorum demedim zaten.Örnek verdim ayrıca kovulmayıpta maddi durumdan okuyamayanlar da var yani senin dediğinin tarzı.Bkn:Ahmet Nazif Zorlu..

Ayrıca konu zaten bu değil.Ben okumam gerektiğini düşünüyorum kendi hedeflerim için.Sadece sen genelleme yapıyorsun ve bi bakıma yargılıyorsun.Sosyalleşme için de sunu söyleyebilirim bilirisn muhakkak IEEE..Sadece 1 ayda IEEE üyesi olan belli kesimdeki 200 insanla tanıstım.Onun dısında yaklaşık 300 kişilik contact listesi var elimde şirketlerin bazı yöneticililerin mail ve telefon numaraları var.Ki daha ben 1. sınıfı bile bitirmedim.

Herneyse konu cok saptı 1-2 mesaj üstte asıl sorunumu yazdım ben daha iyi anlasılması için.Yorumların için teşekkürler o konu hakkında da yorumun varsa beklerim.

Leave a comment:

• kabiliyet
    replied
    Onlar birşeyleri değiştirmek istedikleri için normal insanlar tarafından anlaşılmadıkları için istenmeyen kişiler oluyorlar, onlara okulda verilen bilgi çok basit geliyor ve bazılarıda saçma geliyor bu yüzden sorunlu oluyorlar

Benim mesleğimde mekatronik sayılır bu mesleğin çokta bir geleceği yok sen işçi olacaksan düzenli çalışmak zorundasın kendi işini kuracaksan asosyal olmaman gerekir

Neyse çabalamak iyidir daha başarılı olmak için hayal ve azim gerekir ama bulunduğun durumuda gerçekçi olarak bilmek psikoloji için iyidir

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    Orjinal yazı sahibi: schopenhauer_ View Post
    e işte bu yüzden bence onu aramayı düşünüyosan da asla aramamalısınn, çünkü onunla ilgili olan düşüncelerin kaynağı sevgi değil gibi...madem ki yukarıda dediğin gibi kendi ayaklarının üzerinde durarak okulunu bitirebileceksin o zman buna odaklanmak gerek, zaten şimdi ailenin yanına dönsen manevi olarak bi süre faydan olacak belki işe girip çalışacaksın ama vasıfsız olduğun içöin de bu iş seni tatmin etmeyecekk, tabi şartlarını tam olarak bilmiyorumm...Bence kendine acımayı bi kenara bırakıp, yapacakların üzerine etraflıca düşünüp bi çıkış yolu aramalısın ,,hem okulu bitirdiğinde a,ilene uzun vadede daha iyi şekilde destek olabilirsinnn
    Haklısın okulu bitirdikten sonra daha çok yararım olur ama dediğim gibi ailem zor durumdayken ben okulu düşünemem.Yani yapamam bunu ben aileme çok düşkünüm.Ayrıca kızı aramayı falan da düşünümüyorum zaten ama saol yinede.

Orjinal yazı sahibi: The Human Psikology View Post
    Tamam sana bi öneri okumayı böyle ot gibi yaşanmaz büyük insanlar genelde üniversite terk araştır istersen peki ne yapmak istiyosun kafandaki planları açıklarmısın ?
    Biliyorum ya okul terk ya okulda yapıyorlar projelerini ya da hiç gitmiyorlar.Ben onu sadece hani arkadas dedi ya üstün kişiler üstün işler yapmıslardı üniversitede diye ona karşıt görüş olarak verdim.Ki hala bunun arkadasındayım bazıları 20 yaşında büyük iş yapıyo bazıları 40 yaşında.Benim ilk mesajda yazdıgım gibi planlarım direk olarak okulla baglantılı.Yani öyle okumadan bi şirket kur falan tarzı işlerde gözüm yok..

Bu arada belirtmek istiyorum ilk arkadas yanlıs anladı ve konu saptı.Benim derdim parasızlık değil.Zaten onları nası bi durumda oldugumu anlamanız için yazdım.Benim derdim sanki ben hapiste gibiyim.Dısarda hayat akıp gidiyor,arkadaslarım,sevdiklerim,eski sevgilim,ablam tanımadıgım insankar hayatlarını öyle yada böyle yasıyoarlar ama ben yasamıyorum ve sanki hapiste gibiyim.Ve benim için 2 gün üzüldüler sonra devam etmeye basladılar eglenmeye..Benim anlatmak istediğim bu..Bu nedir bunu öğrenmek istiyorum.Kıskançlık mı bencillik mi herneyse adı..?

Leave a comment:

• The Human Psikology
    replied
    Tamam sana bi öneri okumayı böyle ot gibi yaşanmaz büyük insanlar genelde üniversite terk araştır istersen peki ne yapmak istiyosun kafandaki planları açıklarmısın ?

Leave a comment:

• schopenhauer_
    replied
    Orjinal yazı sahibi: NicholaiHel View Post
    Dediğin gibi üst üste gelmesi,onun hayatına sensiz ve onun umrunda olmadan yaşaması yapıyo böyle belkide..Bencillik midir nedir bilmiyorum.Açıkçası varsayımlar üzerinden hiç konusmam ama tahminimce yaşadıklarımı yaşamasaydım maddi açıdan ve bağlı oldugum insanın uzun bi süre olmıcak olması gibi,büyük ihtimal böyle olmazdım.Çünkü mesela bu durumlardan haberim yokken kavga falan etsek bile ablamla konusurken fazla önemsemiyordum yani hiç takmıyordum.
    e işte bu yüzden bence onu aramayı düşünüyosan da asla aramamalısınn, çünkü onunla ilgili olan düşüncelerin kaynağı sevgi değil gibi...madem ki yukarıda dediğin gibi kendi ayaklarının üzerinde durarak okulunu bitirebileceksin o zman buna odaklanmak gerek, zaten şimdi ailenin yanına dönsen manevi olarak bi süre faydan olacak belki işe girip çalışacaksın ama vasıfsız olduğun içöin de bu iş seni tatmin etmeyecekk, tabi şartlarını tam olarak bilmiyorumm...Bence kendine acımayı bi kenara bırakıp, yapacakların üzerine etraflıca düşünüp bi çıkış yolu aramalısın ,,hem okulu bitirdiğinde a,ilene uzun vadede daha iyi şekilde destek olabilirsinnn

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    Üstün kişiler okul zamanlarında bile büyük işler yapmışlardır
    Bu işi ya sen bilmiyosun yada bizim öğrendiğimiz yanlıs.Dünyaya direk olarak bişeler getiren insanlar okul kariyerleri pek parlak değil ?

Leave a comment:

• The Human Psikology
    replied
    Balıkçıya zengin biri bol paralı iş teklif etmiş balıkçı ben böyle mutluyum paraya neden ihtiyacım olsn demiş .

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    Sen çok üstün biri değilsin hayalinde üstün biri yaratmışsın
    Kendini gerçekçi gözüyle görmeye çalış
    Sen sıradan biri olabilirsin

Sıradan biri olup olmamak benim elimde.Herkes gibi yaşarsam sıradan olur.Örneğin herkes gibi bi yerde işe girerim dediğim gibi sabah işe git akşam gel.Bununla mutlu olan insanlar da var yok değil ama ben böyle değilim.Yapım böyle değil.Çok açık söylüyorum ben bunu aileme de söyledim,okumasam bile ben böyle bi işte çalışmam.Eğer başka bi seçeneğim yoksa çeker giderim param olmasa da günlük işlerde çalışırım canım ne isterse onu yaparım.Ha bu arada bunları öylesine sadece laf olsun diye söylemiyorum bunlar benim gerçek düşüncelerim ve bunu ailem dahil herkes bilir.

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    Orjinal yazı sahibi: schopenhauer_ View Post
    Eski sevgilini düşünmen belki bi çok sorunun üstüste gelmesiyle ilgilidirr, bazen hayat kötüye gidince eski sevgilinin hayatının yolunda gitmesi insana koyarrr, sevmekle alakası yoktur ,,,peki eski durumun devam ediyor olsaydı ve sevgilin seni terketseydi yine aynı duyguları hisseder miydinn ?
    Dediğin gibi üst üste gelmesi,onun hayatına sensiz ve onun umrunda olmadan yaşaması yapıyo böyle belkide..Bencillik midir nedir bilmiyorum.Açıkçası varsayımlar üzerinden hiç konusmam ama tahminimce yaşadıklarımı yaşamasaydım maddi açıdan ve bağlı oldugum insanın uzun bi süre olmıcak olması gibi,büyük ihtimal böyle olmazdım.Çünkü mesela bu durumlardan haberim yokken kavga falan etsek bile ablamla konusurken fazla önemsemiyordum yani hiç takmıyordum.

Leave a comment:

• kabiliyet
    replied
    Sen çok üstün biri değilsin hayalinde üstün biri yaratmışsın
    Kendini gerçekçi gözüyle görmeye çalış
    Sen sıradan biri olabilirsin
    Orjinal yazı sahibi: NicholaiHel View Post
    ......Açıkçası sıradan olmayı hep reddettim bugüne kadar.Yani sıradan bi işte çalışıp sabah işe git aksam gel yat yine aynı şeyleri yap.Bunları düşünmek bile beni daraltıyo.....

Leave a comment:

• schopenhauer_
    replied
    Eski sevgilini düşünmen belki bi çok sorunun üstüste gelmesiyle ilgilidirr, bazen hayat kötüye gidince eski sevgilinin hayatının yolunda gitmesi insana koyarrr, sevmekle alakası yoktur ,,,peki eski durumun devam ediyor olsaydı ve sevgilin seni terketseydi yine aynı duyguları hisseder miydinn ?

Leave a comment:

• NicholaiHel
    replied
    kendimce bir psikanaliz yapayım
    giriş bölümü eğitim sorunu olarak başlanmış
    gelişme kısmı terkedilme üzerine
    sonuç kısmı ben nasıl kurtulurum olmuş

maddiyat yetersizliğinden dolayı okuyamıyan sadece sen değilsin
    maddi sıkıntı çekende tek sen değilsin
    kız arkadaşın seni istememiş gitmiş senin üzülmenin tek sebebi o seni bıraktığı için gururdan dolayı olmalı

bunların sebebi EGO nun fazla kabarmış olmasından
    artık hayata gerçekçi bak kendine yüksek hedefler seçmeyi bırak

Hem Steve jobs olmak istiyorsun hemde baban arkadaşın olmadan kendi ayakların üzerinde duramıyorsun
    Gerçekçi ol sen burada başkalarından yardım isteyen birisin
    1.si ben hiçbir yerde Steve Jobs olmak istiyorum demedim.Milyonlarca insan istedi ama biz sadece başaranları biliyoruz dedim o sadece bir örnek.
    2. olarak ben ne kadar okusamda ne kadar bazı dönemler paraya ihtiyacım olmasada orta okuldan beri düzenli çalışıyorum.En yakın örnek yılbasında bütün arkadaslarım eglenirken ben köpek gibi çalıştım..
    3.sü kendi ayakları üzerinde duramıyo dedin ya,ben eğer okulu bırakırsam kendim için bırakmam zorlandığım için bırakmam,aileme yardım etmek için bırakırım.Ben daha kaç yaşındayım girip bi yerde part-time çalışsam kendi masraflarımı çıkartırım.En kötü okulda asistanlık yaparım.Asıl sorun ben orda öyle yada böyle okurken ailemin zorluk çekmesi.Ben bırakırsam okulumu ailem için bırakırım.
    4.maddi sıkıntı çeken sadece ben değilim eyvallah.Ama bunu yaşamayan anlamaz.2 yıl önce 3000 tllik 1 yıl öncede 1000 tllik telefon kullan sonra 100 tllik telefon kullan.Belki en baştan 100tllik değil 10 tllik kullansam eyvallah ama böyle bi düşüşü herkes kaldıramaz ve anlayamaz.
    5.si demişsinya gurur yaptın diye.Ben bu terkedilme olaylarını çoktan aştım.Daha lise zamanlarında sevgilim en yakın arkadasımla beni aldattı ve benim o zamanlar hayalim olan Kanada'ya okumaya gittiler beraber.Uzun süre kendimi toplayamadım ailem uyusturucu kullandıgımı bile düşündü.Ama atlattım o günleri.Yani suanki yaşadıklarımın terkedilmeyle alakası yok.

İnsallah açıklayabilmişimdir.

Ha bide su alttakini anlayamadımda bana bi açıklar mısın lütfen ?
    Gerçekçi ol sen burada başkalarından yardım isteyen birisin
    Last edited by NicholaiHel; 07-08-2013, 09:47 PM.

Leave a comment:

İşleniyor...
X