Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Çocukların 2 dil konuşarak büyümesi?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Çocukların 2 dil konuşarak büyümesi?

Merhaba arkadaşlar, aramızda pedagog var mı bilmiyorum, sorum şu. Yurtdışında doğup büyüyen çocuklar iki dili birden konuşabiliyor. Örneğin; Almanya'da yaşayan dayımın oğlu 5 yaşında Almanca ve Türkçe'yi çok iyi konuşabiliyor.

1 yaşında bir kardeşim var, aramızda 22 yaş fark olan Benim onla İngilizce konuşmaya başlamam, onun için sıkıntı olur mu? Ailem bunu onaylıyor. Türkçe nasılsa ana dili olacak İngilizce'yi senle konuşsun, diyorlar. Bende hem İngilizce çizgi filmler izleterek hem de kendim konuşarak öğretmeyi düşünüyorum, ama bir sorun yaşar mı diye de endişeliyim. Görüşleriniz neler?

Hiçbir sorun olmaz. Hatta faydası olur zararı olmaz. Ben de 2 dille büyüdüm.
    Hatta zekasına da katkıda bulunabilir.
    İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
    Malcolm X

Yorum

Zararı olmaz aksine faydası olur , daha düzgün aksan konuşur.
      ........

Yorum

Çocuklar 6 yaşından önce bilingual hatta trilingual konuşmasını öğrenebilir. Ama ileride nasıl bir adaptasyon sorunu olur açıkçası bende bilmiyorum.

Yorum

Ben biraz da şöyle düşündüm, neticede benim de anadilim İngilizce değil. Bunun sorun olmasından korktum. Ama dediğim gibi günlük konuşmalara ek olarak ingilizce çizgi film falan izletirim diye düşündüm.

Yorum

anam kaos ben daha bir türkçeyi öğrenemedim düşünceniz çok iyi siz yakında 5yaşından sonra tip eğitimi vermeyede çalışırsınız
            şaka bir yana bence 5 yaşından sonra konuşun. o dile alismak zor oluyor. ben ilk okula hiç türkçe bilmeyerek gidiyordum çok zorlanmıştim.şimdi dilbilgisini oturtamiyorum. ama bu sorun sadece bende var. bu arada dil konusu çok büyük birşey değil öyle böyle artık öğreniliyor dil. bence daha çok kişiliği üzerinde araştırma yapmalısinin. 0.5 yaş arası kişiliği oluşur. siz ona ne vermişseniz temeli o olur. çok fazla ilgilenmenizde mesela iyi birşey değil, fazlaca korumacı bir aile cocuklarina en büyük kötülügu yaparlar.
            "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Orjinal yazı sahibi: .::yabancı::. View Post
              anam kaos ben daha bir türkçeyi öğrenemedim düşünceniz çok iyi siz yakında 5yaşından sonra tip eğitimi vermeyede çalışırsınız
              şaka bir yana bence 5 yaşından sonra konuşun. o dile alismak zor oluyor. ben ilk okula hiç türkçe bilmeyerek gidiyordum çok zorlanmıştim.şimdi dilbilgisini oturtamiyorum. ama bu sorun sadece bende var. bu arada dil konusu çok büyük birşey değil öyle böyle artık öğreniliyor dil. bence daha çok kişiliği üzerinde araştırma yapmalısinin. 0.5 yaş arası kişiliği oluşur. siz ona ne vermişseniz temeli o olur. çok fazla ilgilenmenizde mesela iyi birşey değil, fazlaca korumacı bir aile cocuklarina en büyük kötülügu yaparlar.
              Ama Türkçe en zor dillerden biri, anadili o olacak zaten. İngilizce'de o kadar zorlanmaz gibi geliyor bana, Türkçe'ye kıyasen tabi

Yorum

sorması ayıp ne iş yapıyorsunuz. kardeşinizden geleceğe dair neler bekliyorsunuz.
                "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

baska dil konusmayın ingilizceden baska. anadili ingilizce olsun hatta. digerlerini sonradan ogrenir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: FBYaprak View Post
                    Ben biraz da şöyle düşündüm, neticede benim de anadilim İngilizce değil. Bunun sorun olmasından korktum. Ama dediğim gibi günlük konuşmalara ek olarak ingilizce çizgi film falan izletirim diye düşündüm.
                    Anadiliniz İngilizce değilse ya da çok iyi bilmiyorsanız girmeyin bu işe o zaman.
                    Sadece şunu tavsiye edeyim. Tek bir ingilizce öğretin.Amerikan ingilizcesi, britanya ingilizcesi, avustralya ingilizcesi, kanada ingilizcesi...uzar da uzar bu liste.
                    Size tavsiyem ya Amerikan ingilizcesi ya da britanya ingilizcesini seçin.Kaynakları ona göre verin.
                    Sesli videolar var.Elmayı gösterip, apple demesi gibi.Çocuk hem şekli görür, hem de okunuşunu. Ağır ağır videolarla alıştırın.Siz de bu arada telaffuzları iyi öğrenip ona da öğretebilirsiniz.
                    İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
                    Malcolm X

Yorum

Merhaba arkadaşlar, aramızda pedagog var mı bilmiyorum, sorum şu. Yurtdışında doğup büyüyen çocuklar iki dili birden konuşabiliyor. Örneğin; Almanya'da yaşayan dayımın oğlu 5 yaşında Almanca ve Türkçe'yi çok iyi konuşabiliyor.

1 yaşında bir kardeşim var, aramızda 22 yaş fark olan Benim onla İngilizce konuşmaya başlamam, onun için sıkıntı olur mu? Ailem bunu onaylıyor. Türkçe nasılsa ana dili olacak İngilizce'yi senle konuşsun, diyorlar. Bende hem İngilizce çizgi filmler izleterek hem de kendim konuşarak öğretmeyi düşünüyorum, ama bir sorun yaşar mı diye de endişeliyim. Görüşleriniz neler?
                      Ben yurtdisinda yasiyorum. Esimin bi arkadasi var. adam arap karisi rus. 3 yasinda kizlari var adam kiziyla arapca konusuyor kadin rusca bakicisida cince ve kiz bu uc dilide cok guzel konusuyor. Gelisimide gayet guzel. Cocuk bos kaset gibidir ne verirsen onu alir. Bence zararida yok tamtersi zeka gelisimne yardimci olur.

Yorum

Öğret öğret tabi. Komşu hakkını, abdesti, hayvan sevgisini, kul hakkını, kanaati, örf ve adetleri öğretme de İngilizce öğret. almanca da yükle. Biraz da Rusca falan bas. Güzel olur. Mantıklı. Allah bağışlasın.

Yorum

İşleniyor...
                        X