Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Kompleksler nasıl aşılır?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Belli ki dertlerini paylaşan, sana yoldaş olan, değer veren, merak eden bir sevgilin yada eşin yok. İlgiye sevgiye hasretsin sen. Her sağlıklı birey yalnız kaldığında, etrafındaki ilgi gören, mutlu insanları kıskanır. Ne kadar saklasa da, inkar etse de bu böyledir ve gayet insancıl bir durumdur. Öncelikle seni herşeyinle seven birine ihtiyacın var. Bu olmadan bunu aşman çok zor.
    Orjinal yazı sahibi: niyehala View Post
    Geçmişten gelip yerleşmiş aşağılık komplekslerini aşmak için ne yapabiliriz?Yani bunun bir ilacı falan yok.

Benim kendimde farkettiğim şey, normalde bu duyguyu hissetmesem de, özellikle sevgiyle ilgili, etrafı tarafından çok sevilen, devamlı sevgi gösterisinde bulunulan vb. kişilere kızgınlık duyduğumu farkettim. Bu kızgınlık tabi, daha önce yerleşmiş olan eksiklik duygusu. Ama bu beni çok rahatsız ediyor. Yani ben bazen yakınımdaki sevdiğim insanların iyiliğini isteyemiyorum. Herhangi bir eylemde bulunmuyorum, tabi ki kötülük yapmıyorum kimseye. Ama kendime zarar. Boşu boşuna gereksiz sıkıntı. Bunu sadece sevgi ve ilgi ile ilgili durumlarda yaşıyorum. Biri yaptığından dolayı çok ilgi gördü gibi...Ne önerirsiniz?

Yorum

Gene aynı noktaya geri döndüm.

İnsanları sürekli kategorize ettiğimi fark ediyorum. Bunu otomatik yapıyorum, şu aşağı benden, bu üstün, bu eşit olabilir vs. Burada anlattığım sebepten kaynaklanıyor bence. Toplum doğduğumuzdan beri bize, değerli olmanın ya başarıların ya maddiyatınla olduğunu anlatıyor. Bunun kaçınılmaz sonucu olarak zihnimze yerleşiyor bu. Neden benim yapmadığım birşeyi yapmış olan birisi benden üstün olsun veya daha değerli olsun? Onun daha fazla sevileceğini ve ilgi göreceğini varsayıyorum sanırım. Çünkü büyürken, kendi kuşağımda sürekli gördüğüm davranış buydu. Böyle gençler sevilirdi el üstünde tutulur en fazla arkadaşa sahip olur. Hala aynı değerleri içimde taşıyormuşum onu anladım. Nasıl değişecek ki bu?

Yorum

İşleniyor...
      X