Duyuru

Collapse
No announcement yet.

herkes kendi düşünce ve akıl yapısını beğeniyor

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• herkes kendi düşünce ve akıl yapısını beğeniyor

bazen benim düşüncelerim hiç onaylanmıyo ya da farklı bir şekilde muamele görüyorum.

o zaman kendimi kötü hissediyorum ya da ben var ya hastayım diyorum. veyahut o an istediğim cevapları karşındakine söyleyipte ''ha tamam sende haklısın'' dedirtemediğim yada ''doğru söylüyorsun'' demeyipte farklı bir şekilde davranışını belli ediyorsa işte ya o insandan soğuyorum yada o guruptan.

bende de anksiyete var.

mesela benim halam herşeyi iyi biliyormuş gibi konuşur ama kendi hatasını eksik yanını asla görmez hep başkalarına empoze ediyor. bu egosuda ondan farklı düşünceler yaratıyor. bana ''sen daha çocuksun'' gibi bi laf kulanıyor. bunu söylediği gibi söylediğim herşey halam tarafında eksik ya da onay almıyor. ''sen çocuksun'' ben çocuksam para verin o zaman öyle 3-5 kuruş değil aylık 500 verin şimdilik idare eder hayret ya

genel itibariyle konuştuğum ve anlatmaya çalıştığım şeyleri bile özele çekiyor sadece o kısımdan kendini iyi bildiklerini başlıyor söylemeye. sonra sen dinle.

hala iyisini bilir. anne iyisini bilir. bildikleri ve fark edebildikleri için bazı davranışları sadece kendi çapında genel geçer kurallara dayalı.

bugün diyorum ki ''insan kendi kendinede moral vermeli, verebilmeli'' ''veremezsin'' diyor

niye bazen çıkıp ''insan kendi kendinin doktoru olmalı'' demeyi biliyorsunuz ki çoğu zaman büyükler bunu kullanıyor.

diyecem ki o zaman niye bana kafana takıyorsun, neden moralin bozuk, takma... gibi cümlelerle geliyorsunuz. ya da bazen diretiyorlar ''şunu yapacaksın'' abi kişinin istemedği birşeyi siz niye zorluyorsunuz. sonra siz o insanı motive edecek yerde farklı bir şekilde moralini bozuyorsunuz. sonrada bu kişi böyle, bu adam böyle, bu çocuk böyle... birazda sebebi sizsiniz bide peşinden konuşup ya da eleştiriyorsunuz.

bunların çoğunu halamın karşısında konuşamıyorum ya da başkasının karşısında işte mesela hem çekingenliğimden heralde hemde o an aklıma gelmiyor. ya da hani sen küçüksün sen sus büyüklerin konuşsun gibi susma psikolojisine sokuyorlar insanı.

sanki olaya konuşmalara 1-0 yenik başlıyorum sonrada hiçbirşey konuşasım gelmiyor. büyükler haklı abi. bu kadar basit.

ama sonra gelirler benim çocuğum böyle, bu insan böyle, kardeşimin çocuğu, gelinim böyle falan...

insan dünkü aklını bile beğenmiyor ki.. ama bizim babamın camiasında bu yok mesela. hep kendi fikir ve akıllarını beğenir bilir gibi konuşuyorlar. bende sosyal fobide var halam diretiyor ama ''yapacaksın başlayacaksın edeceksin'' ya yapamıyorum demek istiyorum anlamıyor. kendine moral ''veremezsin'' demeyi biliyorsan ha düşüneceksin ki bu insan bunu yapamıyo, yapamaz ya da işte zorlanır.

ama öyle değil ''yok yapacaksın'' sende o zaman morali, vereceksin kendine şikayet etmeyeceksin.

bugün 2 halam bi amcaoğlu benle oturdular söylediklerimin sanki hep aksini söylüyorlar. sussam susamıyorum susmasam cevap versem ''ha sende haklısın'' dedirtemiyorum fıtık oldum. tabi ortak noktalarda buluşuyoruz ama yok hepsi inat, hepsi egosunu tatmin ediyor bu kafalarla sanki.

en iyisi yalnızlık kafan rahat düşünce bile çelişmiyor. ama onunda kötü tarafı var ya.

ben haklı değilmiyim bu yazdıklarımda
    bu sitede artık pek görünmeyecem. bazı arkadaşlarım için sadece gircem. benimle ilgili bi düşüncesi ve iletmek istediği olan özelden yazsın.

içini iyi dökmüşsün
    dökülenleri kim temizler aceba

Yorum

Haklılığın yaşla falan ilgisi yoktur. Eleştirel olmaktan vazgeçme sen. Evet biz yetişkinler malesef dar bakış açılı olabiliyoruz kimi zaman. Her zaman haklı olmayabilirsin ama haklı olduğun zamanlarda bir onaya ihtiyacın yok

Yorum

bence anlıyışlı insanlarla konuş sadece kendi fikirlerine bakabilenlerle diğil bu kişileride alieden seçme statü farkı olur halanın sana çocuk demesi bunun kanıtıdır
        Hayatta yapabileceğiniz en büyük hata,
        sürekli bir hata daha yapacağımız KORKUSUDUR!

Hayat budur.Onu hissedin , onu yaşayın ve ondan hoşnut kalın .

Yorum

Aynısını hatta daha fazlasını sen yap onlara.Kırıcı ol.
          Ya kırılırlarsa diye düşünme.Sen kırılacağına onlar kırılsın.
          Bu konularda bencil ol.Onların düşüncelerine değer verdiğinden değil, onların yaklaşımlarına karşı onların diliyle konuş.Yoksa kimsenin düşüncesi seni etkilemesin.

Bak ailem benim için (halalarım teyzelerim de dahil) senden bi b.k olmaz, safsın vs. dediler.
          Onları takmadım, hayatımda istediğim herşeyi fazlası ile yaptım.Ama ailemin ve akrabalarımın bundan haberi yoktur. İlk üniversiteyi baba parası ile okudum ama ikinci üniversiteyi gizlice okudum.Mühendis oldum haberleri yoktu. İlk işimdeyim sanıyorlar halen. Elektrik-elektronik mühendisi oldum, bu işten para kazanıyorum ama ailemin haberi yok.
          Birkaç tane yabancı dil öğrendim(İngilizce,Çince,İspanyolca vs..)Ailem ,yabancı dillerle ilgilendiğimi biliyorlar ama tercümanlık seviyesinde olduğumu veyer yer talep geldikçe tercümanlık yaptığımı bilmiyorlar.
          Kick boksta Türkiye dereceleri aldım haberleri yok.Sadece bu sporla ilgilendiğimi biliyorlar. Saklayabildiklerimi saklıyorum, çünkü aynı evdeyiz.

Yani onlara dönüp, siz beni hep küçük gördünüz, bakın ben neler yaptım demedim hiç. Gerekirse bir ömür boyu beni kendi kafalarındaki aciz, saf, kafası çalışmayan birisi olarak bilsinler.Hiç umrumda değil.Hatta hep öyle bilsinler. Son nefesime kadar gizleyeceğim. Bana öyle davrandıkları için bilmeye hakları yok.
          Bana o gözle baktıkları için , benim başarılarımdan hiç haberleri olmayacak.

Söylemek istediklerimi anlatabiliyor muyum.Kimseye ispatlama kendini. Kendini yalnızca kendine ispatla. Seni nasıl bilmek istiyorlarsa öyle bilsinler.
          Ama sende lafını esirgeme.Onlar ne diyorsa sen daha ağırını konuş.
          Last edited by Obsesif_Fatihi; 18-10-2013, 03:38 PM.
          İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
          Malcolm X

Yorum

hemen şunu sorasım geldi:
            neden bu denli umursuyorsunuz söylenenleri?
            hepimiz insanız ve bu 'ego' diye adlandırılan şey hepimizde var. hepimiz lafımız dinlensin isteriz. yaş, haklılık durumu önemli değildir
            ve insanoğlu öyle bir varlık ki, o hazzı bir kere aldıktan sonra bağımlısı olur. insanın en ilkel dürtüleri..
            söylenenlerin üzerinde ne kadar çok durursak, o kadar çok bu söylenenleri birer kalıp belirleyip ona göre yaşamaya çalışırız. kendi hayatımız elden gider.
            aynı şey bizim düşüncelerimizi empoze etmeye çalıştığımız insanlar için de geçerli elbette.
            zaten bir tartışmada illa bir sonuca varma isteği duyanları hiç anlamadım. tartışmanın çıkış noktası budur, asla uyuşamazsınız. genel bir doğru yoktur çünkü.
            üstelik 'büyük'lerden bahsediliyor. burada şöyle bir nüans da var; gelenekler bile işin içine karışabilir.
            aynı jenerasyonun insanları değiliz; aynı yapıya sahip insanlar hiç değiliz, kaldı ki her konuda hemfikir olalım.
            bu tip durumların şu şekilde değerlendirilmesinden yanayımdır ve aslında sürekli de uygulamışımdır bunu.
            şiddetle düşüncelerimi kabul ettirme dürtüsünü hiç hissetmedim mi? deli misiniz, çok yaşadım, yaşıyorum
            olmadı mı? tamam o halde. karşımdakinin de illa bir bildiği vardır. 'kendime not: bla bla bla...'
            hep söylerim, insanlık yok olduğunda anlamsızlık derin bir oh çekecek.
            çevremizdeki insanları sorgulamayı bırakmalıyız.
            zaten ancak ve ancak bunu başarabildiğimizde, bahsedilen sorun ortadan kalkmış olur.
            Last edited by pinkfroyd; 18-10-2013, 05:19 PM.
            bazı insanlar, onları dinlemediğim için bana kızıyorlarmış galiba.. ya da öyle bir şeydi, tam dinlemedim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: kabiliyet View Post
              içini iyi dökmüşsün
              dökülenleri kim temizler aceba

ben temzilerim yine ama sende azcık yardım et
              bu sitede artık pek görünmeyecem. bazı arkadaşlarım için sadece gircem. benimle ilgili bi düşüncesi ve iletmek istediği olan özelden yazsın.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: mavi deniz View Post
                bence anlıyışlı insanlarla konuş sadece kendi fikirlerine bakabilenlerle diğil bu kişileride alieden seçme statü farkı olur halanın sana çocuk demesi bunun kanıtıdır

hay ağzını öpim mavi deniz bana anlayışlı insan lazım yoksa ben kimseyle yapmam yapamam halam annem babam kuzenim enişteler şunlar bunlar herkes farklı yani. kendime göre insan arıyorum. sanki aradığımda ne evdeyim ve yalnızım böyle olduğumdan çalışmıyorum yani bu tavırlarımda etkiliyor.

ama çok sıkıntı çekiyor ve sıkılıyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Obsesif_Fatihi View Post
                  Aynısını hatta daha fazlasını sen yap onlara.Kırıcı ol.
                  Ya kırılırlarsa diye düşünme.Sen kırılacağına onlar kırılsın.
                  Bu konularda bencil ol.Onların düşüncelerine değer verdiğinden değil, onların yaklaşımlarına karşı onların diliyle konuş.Yoksa kimsenin düşüncesi seni etkilemesin.

Bak ailem benim için (halalarım teyzelerim de dahil) senden bi b.k olmaz, safsın vs. dediler.
                  Onları takmadım, hayatımda istediğim herşeyi fazlası ile yaptım.Ama ailemin ve akrabalarımın bundan haberi yoktur. İlk üniversiteyi baba parası ile okudum ama ikinci üniversiteyi gizlice okudum.Mühendis oldum haberleri yoktu. İlk işimdeyim sanıyorlar halen. Elektrik-elektronik mühendisi oldum, bu işten para kazanıyorum ama ailemin haberi yok.
                  Birkaç tane yabancı dil öğrendim(İngilizce,Çince,İspanyolca vs..)Ailem ,yabancı dillerle ilgilendiğimi biliyorlar ama tercümanlık seviyesinde olduğumu veyer yer talep geldikçe tercümanlık yaptığımı bilmiyorlar.
                  Kick boksta Türkiye dereceleri aldım haberleri yok.Sadece bu sporla ilgilendiğimi biliyorlar. Saklayabildiklerimi saklıyorum, çünkü aynı evdeyiz.

Yani onlara dönüp, siz beni hep küçük gördünüz, bakın ben neler yaptım demedim hiç. Gerekirse bir ömür boyu beni kendi kafalarındaki aciz, saf, kafası çalışmayan birisi olarak bilsinler.Hiç umrumda değil.Hatta hep öyle bilsinler. Son nefesime kadar gizleyeceğim. Bana öyle davrandıkları için bilmeye hakları yok.
                  Bana o gözle baktıkları için , benim başarılarımdan hiç haberleri olmayacak.

Söylemek istediklerimi anlatabiliyor muyum.Kimseye ispatlama kendini. Kendini yalnızca kendine ispatla. Seni nasıl bilmek istiyorlarsa öyle bilsinler.
                  Ama sende lafını esirgeme.Onlar ne diyorsa sen daha ağırını konuş.

bencil olunca annem veya başka insanlar yadırgamaya başlıyor. yaptığım davranışlardan ötürü annem mesela ''sen böylesin ondan yalnızsın işin yok herkesi kaybediyorsun'' diyor. yani o zaman beni hem küçümsüyor hemde bencilde görüyordur zaten. beni başkalarının yanında düzeltmeye çalışmasıda çabası. bi yere gideriz birşey olur yanına 1-2 bayan gelir bayan ya hani yanyana otururken bayanlar geldi diye ''sen git şurda otur'' abi nooldu erkek olunca kadını mı yedik. yanına gelen kadınlar bile ''niye gönderiyorsun abla o bizim kardeşimiz'' diyo ''yok olsun'' diyo.

neyse ama sen çok işler başarmışsın sadece helal olsun diyorum ben açıköğretimi zor bitirdim yanınada 2-3 sertifika ekledim. bomboş biriyim. çok üzülüyorum ama ben heryerde yapamam yukarda dediğim gibi bana anlayışlı insanlar lazım. naapıyorsun metin gel bu tarafa dedikleri zaman ''aman git başımdan'' diyipte insanları rencide etmek istemiyorum.

saf kafası çalışmayan nice insanlar ne işler başarır ama kimse görmez bazende ''aman ne yaptı ki'' derler. ama ailenden neden bu denli gizledin anlamış değilim. sonuçta ailen..

herkesle uğraşmaktan bıktım cevap verirken bile ne verim diye düşünmektende derdimi anlatmaktanda. ağır lafı konuşmaya fırsat vermiyorlar valla. bak az önce yine aynı halam aradı benim hayatımla ilgili konuşuyor. aklı fikri yön vermek. birşey diyorum hemen sert sert konuşuyor konuşmaya başlıyor.

Yorum

İşleniyor...
                  X