Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Değiştirmek istediklerim

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Değiştirmek istediklerim

Değiştirmeye en çok ihtiyaç duyduğum davranış/düşünce şekilleri:

1. Sürekli geçmişi düşünmek veya geleceği planlamak istemiyorum. Şu ana odaklanmak istiyorum. Sanırım bu herkesin problemi. Sürekli şu da geçsin, şunu da atlatayım diye yaşamak değil, geçmişin acılarıyla bugün rahatsız olmak değil, şu anki gerçek neyse, gerçek koşullar neyse onu hissetmek istiyorum.

2. Olanı ve olabilecekleri kabullenmek. Geçmişi kabullenip bırakmak, gelecekte olabilecekleri de kabullenmek istiyorum, olmadan kaygılanmak yere. Yani yaşama güven duymak istiyorum.

3.Herşeyi çözmeliyim gibi bir takıntım var. Tam tersine herşeyi oluruna bırakmak, çözülmese de kabul etmek istiyorum olduğu gibi. Kendimi de başkalarını da hayatı da.

4. Elalemin düşüncelerini ve yaşantısını aşırı önemsemek gibi nefret ettiğim bir düşünce tarzım var. Kafamda sürekli kendimi savunuyorum başkalarına karşı. Sürekli kendimi karşılaştırıyorum. Başkalarına gereksiz önem atfetmişim, boşu boşuna kendimi yiyiyorum. Hata yaptım mı olay oluyor. Artık başkalarının düşüncelerine bu kadar önem vermek istemiyorum.

Yazasım geldi birden bunları. Neden siz de yazmıyorsunuz? Niyeti belirlemek bence önemli bir adımdır.

Geçmişi şu yaşımda ve bu bilinçle tekrar yaşamak isterdim ....
    GİDENE DUR DEMEM ....

Yorum

Planlar yapmak cok da kotu birsey degil fakat bu planlar yolunda gitmiyorsa da kendi kendini yemenin, helak etmenin cok da anlami yok. Gelecek kaygisi hepimizde az yada cok var, sanirim yapi geregi biraz saglamciyiz.
      'Sorun varsa cozumu de vardir' demek bu bakis acisina sahip olmak guzeldir, fakat her sorunu cozecegiz diye birsey yok, bunu da unutmamak gerekir.
      Son madde ise benim hic anlam veremedigim, anlamadigim birsey, cevremde arkadaslar yada tanidiklarim var surekli baskalarinin onlar hakkindaki dusuncesini merak eder ogrenmeye calisirlar. Baskalarinin hakkimdaki dusuncelerini hic merak etmedim, sanirim bu yuzden zorlaniyorum...baskalari tarafindan onaylanma derdi neden bu kadar agir basar?
      Burada eksik birsey var o da oz guven, kisinin kendisine guven duymamasini anlamakta zorlaniyorum.
      Hayat aslinda hic komplike degil, onu komplike eden biziz.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: poetika View Post
        Planlar yapmak cok da kotu birsey degil fakat bu planlar yolunda gitmiyorsa da kendi kendini yemenin, helak etmenin cok da anlami yok. Gelecek kaygisi hepimizde az yada cok var, sanirim yapi geregi biraz saglamciyiz.
        'Sorun varsa cozumu de vardir' demek bu bakis acisina sahip olmak guzeldir, fakat her sorunu cozecegiz diye birsey yok, bunu da unutmamak gerekir.
        Son madde ise benim hic anlam veremedigim, anlamadigim birsey, cevremde arkadaslar yada tanidiklarim var surekli baskalarinin onlar hakkindaki dusuncesini merak eder ogrenmeye calisirlar. Baskalarinin hakkimdaki dusuncelerini hic merak etmedim, sanirim bu yuzden zorlaniyorum...baskalari tarafindan onaylanma derdi neden bu kadar agir basar?
        Burada eksik birsey var o da oz guven, kisinin kendisine guven duymamasini anlamakta zorlaniyorum.
        Hayat aslinda hic komplike degil, onu komplike eden biziz.
        Katılıyorum. Kendi zihnimiz hapishanemiz gibi. Dediğiniz gibi onaylanmama korkusu yaşıyorum. Kendine güvenmemekle alakalı birşey. Ama toplumsal bir sorun bence bu. Bizim toplumumuz çok fazla yargılıyor insanları. Ben yabancılarla grup çalışmalarına katıldığımda bu korkuyu hissetmediğimi farkettim. Ama Türkler sürekli birbirini kategorize edip, etiketler yapıştırıp, eleştiriyor. Siyah ve beyaz gibi bakıyor herşeye. Hatta Meltem Uzerli röportajında çok güzel anlatıyordu bunu.
        Ben buyum, beğenmeyen umurumda değil cesaretine sahip olmak gerek.

Yorum

Herşeyden sorumlu hissetmemek...
          Hata yapma takıntısından kurtulmak...
          fazla soru soruyormuş gibi hissetmemek, azıcık küstah olabilmek...
          Acıyı bırakmak. Yola onsuz devam etmek.
          Rüya görmemek....
          İsterdim

Yorum

Çok güzel yazmışsın. Hissettiklerime tercüman oldu. Herşeyi erteliyoruz, mutlulukları da. sürekli çözülmesi gereken sorunlar oluyor. Kabullenmek, rahat olmak, kanaat etmek, şükretmek ve sebat etmek. Yapılması gereken bu. bira da etraftaki mutluluk tablolarına, ihtişama, lükse gözleri kapatmak. Bence saydıkların herkeste var ve herkes değiştirmek ister. Yaşam tarzımı, şehrimi değiştirmek istiyorum, deniz istiyorum. Evlilik. Tatil istiyorum. Farklı ülkeleri görmek. Umursamamak. Bir kaya gibi dirayetli ve sağlam olmak.
            Orjinal yazı sahibi: niyehala View Post
            Değiştirmeye en çok ihtiyaç duyduğum davranış/düşünce şekilleri:

1. Sürekli geçmişi düşünmek veya geleceği planlamak istemiyorum. Şu ana odaklanmak istiyorum. Sanırım bu herkesin problemi. Sürekli şu da geçsin, şunu da atlatayım diye yaşamak değil, geçmişin acılarıyla bugün rahatsız olmak değil, şu anki gerçek neyse, gerçek koşullar neyse onu hissetmek istiyorum.

2. Olanı ve olabilecekleri kabullenmek. Geçmişi kabullenip bırakmak, gelecekte olabilecekleri de kabullenmek istiyorum, olmadan kaygılanmak yere. Yani yaşama güven duymak istiyorum.

3.Herşeyi çözmeliyim gibi bir takıntım var. Tam tersine herşeyi oluruna bırakmak, çözülmese de kabul etmek istiyorum olduğu gibi. Kendimi de başkalarını da hayatı da.

4. Elalemin düşüncelerini ve yaşantısını aşırı önemsemek gibi nefret ettiğim bir düşünce tarzım var. Kafamda sürekli kendimi savunuyorum başkalarına karşı. Sürekli kendimi karşılaştırıyorum. Başkalarına gereksiz önem atfetmişim, boşu boşuna kendimi yiyiyorum. Hata yaptım mı olay oluyor. Artık başkalarının düşüncelerine bu kadar önem vermek istemiyorum.

Yazasım geldi birden bunları. Neden siz de yazmıyorsunuz? Niyeti belirlemek bence önemli bir adımdır.

Yorum

4. ncü madde çok gereksiz. başkalarını yaşamlarını kıstas almak hatadır. bize üzücü gelen bir durum kişinin tercihi de olabilir sonuçta. şatafatlı bir yaşam sürmek için borca gömülmek veya az masraf olsun diye yaşantısından kısmak gibi.

diğerleri de irade ve yönlendirmeyle alakalı. insanın tercih ettiklerine göre ileri ki yaşantısı şekillenir. doktor veya çöpçü olmak gibi...

Yorum

İşleniyor...
              X