Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Manik depresif olmuş olabilir miyim?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Mert Cırıklıel
    adlı üyemiz Manik depresif olmuş olabilir miyim? konusunu başlattı

Manik depresif olmuş olabilir miyim?

Merhabalar ben Mert. 17 yaşındayım.

İlk önce hikayemi anlatayım daha sonra sorumu sorayım.

Her şey 12 Mayıs tarihinde hareket halindeki metronun önüne intihar amaçlı atlamamla başladı. Mucize gibi bir şey bana çarptı fakat tek parça halinde kurtuldum. Yaklaşık 3 gün ölmemi beklemişler, ölmeyincede ayağa kalkamayacağımı hayat boyu yatalak kalacağımı söylemişler doktorlar. Ölmediğim gibi Fizik Tedavi ile ayağa kalkmayıda başardım. Şu anda yürümemde hafif aksaklık var ve sol kolumu kullanamıyorum. Onlarıda umarım tekrar Fizik Tedavi alarak atlatacağım.

Her neyse, ilk olarak Fizik Tedavi'de yatarken Psikiyatri takibine alındım. Aslında daha öncede gelmişlerdi fakat konuşmadan öteye geçmedi. 2 adet ilaç yazdı psikiyatrist. Birisi Rsperdal, diğeri Selectra. Dozlarını hatırlamıyorum fakat Risperdal yarım, Selectra tamdı. O zamanlar iyiyimdim aslında bir daha intihar filan aklıma bile gelmiyordu. Herhangi bir bunalımda filanda değildim. Daha sonra hastaneden taburcu oldum ve eve döndüm. Aile içi bazı sıkıntılar yaşandı ve ben o sıralar tekrar depresyon halinde hissetmeye başladım. Hayatımı düzene sokamayacağımı düşünerek ikinci intiharımı gerçekleştirdim. Bir bara giderek bira ile ilaçlarımın hepsini içtim. Beni aşırı derecede berbat hissettirdiler. Bardan çıkarken yürümekte zorlandığımı fark ettim. Gören iki kişi bana yardım etti. Daha sonra yürüyemiyordum bile. Metro istasyonunda bir kenara oturdum ve güvenlikler ambulans çağırdı. Sonra yaklaşık 3-4 gün yoğun bakımda yattım. Aslında 2 gün sonra çok iyiydim fakat beni taburcu etmediler çünkü Psikiyatr Kliniği'ne yatışıma karar verilmiş. Uzmanlarla görüştüm yatmak istemediğimi belirttim fakat onlar yatmam gerektiğini istemesemde yatacağımı söylediler. Tartıştım ama zorunlu olduğunu belirttiler. Zorla yatırıldım. Beni hapishane gibi bir yere tıkıp, telefonumu elimden alıp, piercingimi çıkarttırıp, haplarımı zamanında vermek dışında hiç bir şey yapmadılar. O süre içerisinde Lustral, Risperdal ve Efexor kullandım. Risperdal'in dozu yükselmişti. Daha sonra iyi takliti yaparak taburcu olmayı başardım.

Daha sonra hala aklımda intihar düşünceleri oluyordu ve oluyorda. Kendimi kesmeye başladım. Kollarımı jilet izleriyle doldurdum. Bu faça atmak gibi değilde ne bileyim iyi hissettiriyordu. Ayrıca kan görmekten hoşlanıyorum bana zevk veriyor, tadınıda seviyorum. Kestiğim yerleri emdim. Beni tekrar Psikiyatriye götürdüler. Yatıracaklarını söyledi Psikiyatr. İstemediğimi söyledim, o da zorla yatırma haklarının olduğunu söyledi. Bir kaç şey söyleyerek ikna ettim. Sinirlendiğim zaman aşırı sinirleniyorum kendime zarar verme isteği uyanıyor içimde, kendimle bu konuda savaşıyorum.

Benim merak ettiğim Manik Depresif olmuş olma ihtimalim. Buna nereden vardığıma gelince, bazı belirtileri kendimde gördüm. Psikiyatride yatarken bir abi bana kesin Manik olursun demişti. Kendisi manikti ve haplar işe yaramadığı için şok tedavisi görüyordu. Bana bir şey almak istediğinde elindeki bir şeyleri bile satarsın demişti. Özgüveninin aşırı olmasından bahsetmişti. Ben kendimde daha önce görmediğim şeyler yaptım. Az kalsın doktora girişiyordum, diğer doktora küfür ettim. Anneme acayip davranıyorum. Normalde terbyeli, sessiz, sakin birisiyimdir. Geçenlerde almak istediğim şey için gitarımı sattım, şimdi başka bir şey için telefonumu satmayı planlıyorum. Sürekli hüzün halindeyim.

Sizlerin fikrini merak ediyorum?

• saplantiliask
    replied
    intaharı denediğine pişmanmısın ? yoksa tavsiye edermisin ?

Leave a comment:

• Milaa
    replied
    belliki ruhsal bir sorun var ve bu durum sizi olmadığınız adam yapıyor. peki neden önlemini almak yerine doktora rol yapıyorsunuz? olmak istemediğiniz kişi olmak çevreye zarar vermekmi daha kötü yoksa hastahaneye yatıp doktorların önerilerini uygulamaya çalışmakmı? sizin yaşarken farkında olmadığınız durumları aileniz hangi acı panik haliyle yaşıyordur bilemezsiniz.lütfen tedavinizi aksatmayın psikolojik travmalar insanları çok daha kötü yerlere sürükleyebilir.ölmek istemekle ölünmüyor yada bu hayatta ölüp diğer tarafta hesap vermekten korkmuyorsanız zaten size hiç bir öneri sunulamaz.

Leave a comment:

• Mert Cırıklıel
    replied
    Açıkcası en son psikiyatride yattığımdan beri iyiymiş taklidi yapıyorum her seferinde. Tekrar yatıracaklar diye korkuyorum.

Asi çocuk bilmiyorum belki olabilirim. Fakat doktorlara olan davranışlarım yapmaya asla ihtimal vermediğim şeyler. Yani okulda bile hiç kavga etmezdim ki bir doktora vurmak isteyeyim. Normalde sessiz, sakin biriyimdir.

Leave a comment:

• Milaa
    replied
    durumunuz bana daha çok psikozu anımsattı. bu yaşta bunları yapıyor olmanız eminim siz kadar ailenizide çok yıpratıyordur. tedavisiz gitmeniz olanaksız. normalde terbiyeli biriyim demişsiniz bu yaptıklarınız bana hiç o tarafınızı geçirmedi. aksine fevri asi bir çocuk olduğunuzu düşündürdü. mani dönemi hızlanma dönemidir ama sizin yaptıklarınız daha çok zarar şiddete yönelik o nedenle mani olduğunuzu düşünmedim.fakat teşhisi en iyi psikiyatristiniz koyacaktır.onun bu konuda size uyarıları varmı? yada teşhisiniz nedir hiç sormuyormusunuz?

Leave a comment:

• dertli biri
    replied
    geçmiş olsun. manik atak göremedim yazdıklarında, depresif anlarını yazmışsın hep. manik sırasında dünyanın en mutlu insanı olabilirsin, depresyondan eser kalmaz ama bu da bir depresyon sebebidir aslında. tekrarlayan depresyon bozukluğu ve öfke kontrol bozukluğu fark ettim.

Leave a comment:

İşleniyor...
X