Duyuru

Collapse
No announcement yet.

EMDR Terapisi??

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• EMDR Terapisi??

arkadaşlar açıkcası EMDR Terapisini yeni duydum biraz araştırdım ilgimi çekti. aramızda bu terapiye giden varsa deneyimlerini paylaşabilir mi? özellikle faydası, fiyatı benim için önemli.

Ben gidiyorum. EMDR'ın amacı bilinçaltını ve duyguları dönüştürmek. Travma odaklı bir tedavi. EMDR aletini kafama geçirip(ses ve titreşim veriyor), yaşanan anıyı canlandırıyorum tekrar kafamda. O süreçte, o anıya dair tüm inanç ve duygular ortaya çıkıyor. Çalışmanın ilerisinde, ortaya çıkan inançlar değişmeye başlıyor. Aslında kişi değiştiriyor, diğer mekanizma buna yardımcı. Sağ ve sol beyni eşit uyarmaya dayalı bir sistem. Beyni uyarıp o anıyı tekrar programlamaya çalışıyoruz. Rüyalarımda da değişimin karşılıklarını görüyorum. Tabi her seans böyle geçmiyor. Biz bu çalışmayı birkaç kere yaptıysak, geri kalanında konuşma terapisi de var. Ortaya bir sürü şey çıkmaya devam ediyor ve onları konuşuyoruz. Zaten bana göre sürekli gidilmesi gerekiyor. Çünkü ben 1 yıldır gidiyorum ve geçmişe ait bazı kaygılarım yüzeye çıktı. Bu süreçte psikologa devam ediyor olmak önemli. Çünkü beynimizde katman katman yer alıyor bunlar. Bir sorun çözüldü mü, altından başka katman çıkabiliyor. Benim sorunlarım ağır olduğundan yoğun devam ediyor.

Ama fobi gibi sorunlarda da özellikle etkili diye bilyorum. Kötü anıları olan sosyal fobikler için çok yararlı olabilir. O sahneler üstünde çalışmak. 10 senedir çeşitli terapiler aldım, bana en faydalı bu geldi. Onun özel bir ücreti yok, onu yapan psikologa ödüyorsun, psikologun ücreti oluyor sonuçta. Biraz pahalı olduğunu söylemeliyim. Ama araştırman lazım, uygun fiyata bulunabilir belki.

Yorum

İşleniyor...
    X