Duyuru

Collapse
No announcement yet.

değişmek..

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• değişmek..

insanların inanç, hayat görüşü, ideoloji, davranış biçimi gibi konularda değişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? hiç hayatınızda böyle köklü değişimler yaşadığınız oldu mu? olduysa kaç yaşında ve size neler hissettirdi?
    bu anket sorusu gibi soru nereden çıktı diyebilirsiniz şu an hayatımda böyle bir dönemdeyim. o yüzden sizin deneyimlerinizi de merak ettim

Ne yaptığıma, nelere ilgi gösterdiğime ve nelerden zevk aldığıma bundan başka hoşnutsuzluklarıma dikkatle bakmaya çalıştığım zaman değişim başlıyor. Hayatta en korktuğum şey kendimi tekrarlamak..! Takip etmem gereken gerçek veya hayal mevzular, kişiler aradığımdan ve istediğimi bulamadığımdan kendime dönüş yaptığım zamanlar oluyor.. Hayatımda yaşadığım en büyük sancılar , yeni değişimlere gebe bunu biliyorum. Acıdan hiç yılmadığım gibi..!! İnatla üstüne gidiyorum, korku kitabımda yok.. Değişim benim için seçenekten çok gereksinim. Yoksa durduğum yerde sayarım, bunu biliyorum. Aklımın erdiği andan itibaren hep ötekileştirilenlerden oldum inatla hayatta en zor şeyin sıradan kalmak olduğunu düşünüyorum.. Yoksa ben yaşayamam..!! Sıradan olamam , tabiatımda var aykırılık..! Doruk noktasında hayatımı sıfırladığım anlar oldu, varış noktasında U dönüşü yaptığım, başka yollardan , engebeli virajlardan geçtiğim anlar çok oldu.. Şimdi hangi birini anlatayım ve neticede, hata yapmaktan korkmamayı böyle öğrendim..!! Değişim benim kendime keşfim , kendimi arayışım aslında değişim benim..!
    ........

Yorum

Orjinal yazı sahibi: afacan0624
      Kendini böyle güzel ifade eden insana hayranlikla bakiyorum. Hele muzik apayri bi kategori. Kimseye yaranamazsin. Sen sonuna kadar sevdgi bi başkasina empoze edemezsin. Bu ne der. Ama muzik kulak sevgi paylaşim.... Coştukça coşar. Secdgmz bi şarkiyi hangimiz peşpeşe dinlemedik ?_ doyumsuzdur müzik doyamazsin...
      ben kusursuz hataları seviyorum.. hata yapmamaya şartlanırsan hep hata yaparsın, hatayı çağırırsın. Fakat karışımsız, tamamen salt bir ben aradığında bazen nereden başlayacağını bilemiyor insan. Etki altında kalmadan düşünmek çok zor ve sanırım benim bütün çabam bu..!
      ........

Yorum

Çok güzel ifade etmişsin morbid. Benim görüşlerimi de özetliyor. Aykırı olmak amacıyla değil ama bana göre de hayata gelme amacımız bu, sürekli arayış, sürekli sorgulamak, daha doğruyu, daha kendimize uyanı, daha kendimiz olanı.. kimisi değişimi karaktersizlik gibi algılıyor. asıl sabit kalmak bana çok daha vahim geliyor. belki sabit fikirli insanlar o şekilde daha huzurlu ama öyle olmak senin gibi, benim de elimde değil. benim bu süreçlerle ilgili tek sıkıntım.. her seferinde beynim ve ruhum genişliyor gibi hissediyorum, bu güzel; gelişim diyorum ama ardımda hep önceki ben kovalıyor beni.. yani eski halim bana kusurlu gözüküyor. bu da bende sıkıntı yaratıyor. keşke o zaman da böyle düşünebilseydim, şu tepkiyi vermeseydim falan diyorum. rahatsız ediyor beni.. zor da bir süreç aslında..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: siirimsi
          bildiğim bir gerçek var ki; sahte olan her duygu ve davranış aslından uzaklaştırır insanı.Bu yüzden ölünceye kadar yalnız kalacağımı da bilsem,asla ideolojilerime ve inanclarima ihanet edemem...
          Zaman böyle, sende ayak uydur diyenlere inat, kusura bakmayın, ben seviyorum kalbimin eski kafalı oluşunu..
          değişim illa ki gerekli diyemeyiz tabi ki. ama değişmek sahtelik de demek değildir. artık eskisi gibi hissedip düşünemediğin için değişirsin. sadece değişmek adına değil.. yani benim için öyle en azından.. ben ihanet olarak bakmıyorum. kendi içindeki bir şeye, kendi içindeki bir değişimle ihanet edemezsin. hepsi sana ait çünkü. biri dışarıdan gelmiyor. ama sen gerek duymuyorsan zaten sorun yoktur ortada. değişmesi gereken bir şey de yoktur. o ayrı..
          Last edited by derinn.; 25-11-2013, 11:15 PM.

Yorum

İnsan... Değişimini sorguluyorsa eğer... Cesaretinin sınandığı yerdedir... Hem de bizatihi kendisi tarafından sınandığı bi'yerde... VE talih; cesareti bazen ölesiye sever; bazen kıskanır ona çelme takar... Pekala sen... Düşüyor musun, yürüyor musun?..
            Sorgulamak iyidir... Her şeyin tam ortasında durup; neye ne kadar mesafede ne kattığının ya da ne kaybettiğinin; en kuş bakışı halidir bu duruş... Başkaları değil; için sana söyler en doğru olanı... onu dinle')

Yorum

Orjinal yazı sahibi: derinn. View Post
              insanların inanç, hayat görüşü, ideoloji, davranış biçimi gibi konularda değişmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? hiç hayatınızda böyle köklü değişimler yaşadığınız oldu mu? olduysa kaç yaşında ve size neler hissettirdi?
              bu anket sorusu gibi soru nereden çıktı diyebilirsiniz şu an hayatımda böyle bir dönemdeyim. o yüzden sizin deneyimlerinizi de merak ettim
              Değişmek mi, dönüşmek mi? İyi analiz etmek lazım. Biri gönülden diğeri, gösterişten... İkinci olasılık çok daha yaygın.

Yorum

2 yıl önce doğup büyüdüğm çevreyi değiştirdim. büyütenlere karşın beni doğuranın yanında olmak için.
                Kendi öz kişiliğim oturana kadar onsuz bomboş büyüdüğüm , kişiliğim oturduktan snra aslında pekte ihtiyacım olmayan bir sevginin pesindeydim.
                Bu bnm için köklü bir değişimdi aslında. Bazı kalıplarmdan sıyrıldm. Yıkılmayacagını sandığım tabular yerle bir oldu. Çalışmam dedim çalıştım evlenmem dedim evlendim. Kendini aşamayan bir insan için bunlar değişim adına bir devrimdi aslında.
                Hayır dönüşüm değil değişim. Çünkü sıyrılmadm kendim olmaktan ve yeni hayatı kuralsız yaşamak için taviz vermedim bazı hapsolmuşluklarmdan.
                İnsan öyle de böyle de değişir. Değişmeyen tek şey değişim gerçeği gerçek olalı. ..

Yorum

Muhtemelen 18-30 yaş arasındasın o zaman. elbette evreni sorguladığımız, dini araştırdığımız, yeniden dirilmeyi, hesap gününü, Allahın varlığını tefekkür ettiğimiz, çıkmazlara düştüğümüz günler oldu. Bu evrende hiçbir şeyden emin olamazsın. Normal bir süreçten geçiyorsun. ama bazıları sapıtır bu süreçten geçerken. Sapıtma sakın.
                  Orjinal yazı sahibi: derinn. View Post

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Persona Grata View Post
                    Değişmek mi, dönüşmek mi? İyi analiz etmek lazım. Biri gönülden diğeri, gösterişten... İkinci olasılık çok daha yaygın.
                    Dönüşüm, değişim ya da ya da metamorfoz bu kavramlar birbirini tamamıdır zaten..! Değişim insanın hayatında ya da objelerde , zihninde, görünen ya da hissedilen farkı oluşturmak ; dönüşüm ise bu farklılaşmayı içselleştirmektir...
                    ........

Yorum

Orjinal yazı sahibi: MoRbİd View Post
                      Dönüşüm, değişim ya da ya da metamorfoz bu kavramlar birbirini tamamıdır zaten..! Değişim insanın hayatında ya da objelerde , zihninde, görünen ya da hissedilen farkı oluşturmak ; dönüşüm ise bu farklılaşmayı içselleştirmektir...
                      Kaya kitlesinden sfenks yapmak veya tek göz bir gecekondu arazisine rezidans...

Akşam düzenlerim.

Yorum

değişmeyen tek şey değişimdir..denir..

Yorum

80 yaşındaki bir adamın ameliyatla kadın olma operasyonu o adamın başlangıcının erkek olduğunu değiştirmez. fiziksel yanılsamalar olabilir. bir dönüşümdür bu. dönüşüm de genellikle toplumun dayattığı kurallarla olur, merhale merhale gelir; birden olmaz.

değişim bir rızadır. menessa buna tipik bir örnektir. hayatında devrimler yapmış ve uygulamaya sokmuştur, cesaret ister. radikal kararları olmadan bireye, bunu asla dayatamazsınız.

kentsel dönüşümü düşünün. yıkılan bir bina yerine yine bir bina yapılıyor. ama isatnbul un silueti çok değişti. aradaki fark budur. kelime benzerlikleri veya tdk nın cingözlükleri yanıltmasın kimseyi. bahçelere rezidans dikildi ve değişti. insan eski alışkanlıklarını bıraktı ve değişti.

dönüşüm, yıkıcıdır.

Yorum

cevaplarınız için teşekkürler. ama bazı arkadaşlar tarafından sorum yanlış anlaşıldı sanırım . benim değişiyor olmakla ilgili bir sıkıntım yok. bu doğru mu değil mi diye bir kafa karışıklığım da yok. ben bu değişimi gelişim olarak algılıyorum. her değişimin kendine göre değerlendirilmesi lazım. değişim kavramını herkes her durum açısından genelleyemeyiz. benim sorunum değişmeden önceki kendimle ilgili. artık kendim için olması gerekeni ve doğruyu bu kadar net görüyorken önceki hatalarımı sindiremiyorum. verdiğim din, ideoloji vs genel örneklerdi, sizin deneyimleriniz bu yönlerde olabilir diye.. tüm bu konularda değişim olduğu için değil ama hepsinde birden de olabilirdi, bu da doğal bana göre. neyse deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Yorum

Degişmek çok güzel bir şey ,bir insan bazı konularda tecrübenin ve hayatın gerçeklerini daha iyi görerek pekala değişebilir .
                              Bende 40 lı yaşlarda bazı kötü yönlerimi değiştirmeyi çok arzu ettim ve yavaş yavaş bunları değiştirdim ,değiştirmeye de devam ediyorum .

Hayat çok uzun bir yol ,insan kaç yaşında olursa olsun her gun yeni yeni şeyler öğreniyor ve bu hayatınıza farklı anlamlar katıyor.

İnsan istedikten sonra her konuda değişebilir ,yeterki değişmek istesin ve bu yönde çaba göstersin .

Kendimden en son ornek olarak universite eğitimini vericem .Gerek bu sitede gerekse uye olduğum bir çok sitede açılan başlıklarda 20 li yaşlardan sonra bir çok kişinin okumayı arzu ettiğini ama pek cesaret edemediklerini gordum .

Oysa okumanın yaşı yok ,yaşınız kaç olursa olsun .Yeterki siz isteyin ve uygulayın .

Bir kaç ay once yeniden okumaya karar verdim ve şu anda 4 yıllık fakülte öğrencisiyim .İşin en güzel yanı kızımla aynı bölümde okumamız ve bir yere gidince iki öğrenci dediğimiz de karşılaştığım yuz ifadesi .

İnsana buyuk keyf veriyor .

Degişmek istiyorsanız ,karar verin ve uygulayın .Önemli olan bu değişimden mutlu olabilmeniz .
                              ANCAK ANLATABİLDİGİNİZ KADAR , ANLAYABİLİRİM .

Yorum

İşleniyor...
                              X