Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ben bipolarmiyim sizce?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

15 sene gibi bir sene oldu annem bu hastalığı yaşayalı... annemdeki ilk belirtisi birkaç ay önceden inanılmaz sinirli bir yapısı olmaya başladı. ve günlerce bir saat bile uyumamıştı bir gecede aniden halüsinasyonlarla patlak verdi. deprem olacak,kıyamet kopacak gibi şeyler söylemeye başladı. şok olmuştuk sabah hemen doktora götürüldü. ilaçlar vs verildi. ilk doktoru malesef şansımıza iyi çıkmadı. ilaçları veriyor iyileşincede kesiyordu. malum hastalansın yine gelsin mantığı, malesefki bu yapıda psikiyatristlerde var. sonrasında zamanla hastalığına alıştık. şuan annemin gözünden hatta nefes alışından bile hastalancağını anlarım. annem altı ayda bir doktor kontrolüne gidiyor ilaçlarını verildiği gibi içiyor. ani ölüm kayıp gibi durumlar olmadıkçada hastalığı tekrarlamıyor. ama ne kadar iyi olursanız olun bu hastalıkta ilaç azaltma olabilir ama asla tamamiyle bırakma söz konusu olduğunu düşünmüyorum. kii psikiyatristimizde aynı kanıda ve kendisine güvenimiz tam çünkü yıllarca bunu test ettik ilaçsız tedavi düşünülemez. ve uyku en önemli faktör...fakat size borderline teşhisi konulduğunu diyorsunuz neden bipolar olduğunuzu düşünüyorsunuz? borderline bir arkadaşım vardı. gayet normal hayatını devam ettiriyordu. sadece saplantılı ve sürekli gelgitli tutumu vardı. birgün inanılmaz iyi bir dostken bir gün sonra düşman olabiliyordu. ortada sorun yokken sizi dünyanın en günahkar insanı ilan edebiliyordu. sonrasında pişman olup çiçekler hediyeler yollayabiliyordu. ve abartılı tutumları vardı. sizde varmı bu gibi durumlar?
    Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Yorum

ben bipolar ı okuyup öğrenince bütün benzerliklerin olduğunu görünce böle düşünmeye başladım.ama benziyor değilmi?bilemiyorum.ben eşimin kafasına bile sandalye geçirip anında onu öldürecek kadar düşman gibi görüp bir anda da yaptıklarıma pişman oluyorum.onu inanılmaz gözümde büyüttüm.bana yaptığı her türlü zulmü haksızlığı bile reva gördüm.yıllardır her yaptığına katlandım.Onu bir an o kadar yüceltiyorum ki...yüzünede bunu söylüyorum.Sanki cennetin köşesine onu yerleştiriyorum.bir gün sonra mesela onu en iğrenç en aşğılık insan gibi görüyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: CanFeda View Post
        ben bipolar ı okuyup öğrenince bütün benzerliklerin olduğunu görünce böle düşünmeye başladım.ama benziyor değilmi?bilemiyorum.ben eşimin kafasına bile sandalye geçirip anında onu öldürecek kadar düşman gibi görüp bir anda da yaptıklarıma pişman oluyorum.onu inanılmaz gözümde büyüttüm.bana yaptığı her türlü zulmü haksızlığı bile reva gördüm.yıllardır her yaptığına katlandım.Onu bir an o kadar yüceltiyorum ki...yüzünede bunu söylüyorum.Sanki cennetin köşesine onu yerleştiriyorum.bir gün sonra mesela onu en iğrenç en aşğılık insan gibi görüyorum.

Bu anlattıklarınız borderline karşılığı gibi bunun ayrımını psikiyatriniz yapmış olmalıki bu teşhisi koydu. psikolojik hastalıklar içinde birkaç rahatsızlığıda taşıyabiliyor bunuda yine uzmana danışmak en mantıklısı. burası kafa karışıklığı yaratmasın sizde.. ama bu bir anda yüceltip bir andada yerin dibine sokma durumları borderlineda yaşanır. eski arkadaşımdan biliyorum. bunu yaşamanız kolay değildir. çevreniz açısındanda aynı şekilde aslında genelde borderline kişilerle ilk tanışan insanlar onların çok farklı yapıda olduğunu düşünür, karşı tarafı bağlayan yapıları vardır. çünkü diğer insanlar gibi düşünmez yaşamazlar. karşısındaki eşi dostunu göklere çıkarıp sonradan yerin dibine sokarlar. karşı taraf bunun ne olduğunu bilmeden size hata yaptığını zanneder. hala sizi sevip değer vermeye devam eder. ama bu gelgitli hal zamanla yıpratıcı hal alırki karşı tarafıda hasta edecek duruma gelebilirsiniz. bizzat yaşadığımdan diyorum bunları çünkü ben dört beş sene dayanabildim arkadaşıma ve arkadaşlığımı bitirme kararı aldım. sonradan bana ulaşıp pişman olduğunu söylesede kendimi düşünmek durumundaydım şuan bana ulaşacağı tüm yolları tıkadım. zamanında belki ailesinden çok ben derdini tasasını dinledim ama belli bir yerden sonra hasta olduğunu tedavi görmesini söylesemde inandıramadım. siz bir annesiniz bu size iki kat bir sorumluluk yükler. evladınız için tedavinizi olun ve sakin kalın bu hastalığın isterseniz üstesinden gelirsiniz. yaradan dermansızla sınamasın hiç birimizi
        Denizdeki damlaları sayın desem sayar mısınız? Canlar damladır, sonunda aynı denize damlayacağız.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Milaa View Post
          Bu anlattıklarınız borderline karşılığı gibi bunun ayrımını psikiyatriniz yapmış olmalıki bu teşhisi koydu. psikolojik hastalıklar içinde birkaç rahatsızlığıda taşıyabiliyor bunuda yine uzmana danışmak en mantıklısı. burası kafa karışıklığı yaratmasın sizde.. ama bu bir anda yüceltip bir andada yerin dibine sokma durumları borderlineda yaşanır. eski arkadaşımdan biliyorum. bunu yaşamanız kolay değildir. çevreniz açısındanda aynı şekilde aslında genelde borderline kişilerle ilk tanışan insanlar onların çok farklı yapıda olduğunu düşünür, karşı tarafı bağlayan yapıları vardır. çünkü diğer insanlar gibi düşünmez yaşamazlar.
          .siz bir annesiniz bu size iki kat bir sorumluluk yükler. evladınız için tedavinizi olun ve sakin kalın bu hastalığın isterseniz üstesinden gelirsiniz. yaradan dermansızla sınamasın hiç birimizi
          çok güzel şeyler yazmışsın Allah razı olsun.benimle ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Yorum

çok güzel şeyler yazmışsın Allah razı olsun.benimle ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.
            Rica ederim bu durumları ancak yaşayanlar bilir. inş en kısa zamanda bu kötü günleri gerinizde bırakmak dileğiyle...

Yorum

sağol ,inşallah .herkes için dilerim .

Yorum

Bazı hastalıklar gerçekten ayırt edilemiyor.Psikoloğunuzun dediği doğrudur...Ben şahsen yazdıklarınızdan borderline veya bipolardır diye tam birşey diyemem ama sonuçta sizde duygu bozuklukları var.Sizde böyle istemezdiniz ama işte hayat insanı öyle yere getirir ki farketmeden bir sorun çıkar o sorunun farkına varmadıkça içinde büyür.Sizi anlıyorum.Geçmiş olsun,inşallah iyileşirsiniz.

Yorum

Travma sonrasi stres bozuklugu olabilir. Lutfen konuyu okuyun ve doktorunuzla da paylasin

Yorum

teşekkür ederim bülbül çok iyisiniz

Yorum

Orjinal yazı sahibi: poetika View Post
                      Travma sonrasi stres bozuklugu olabilir. Lutfen konuyu okuyun ve doktorunuzla da paylasin
                      o kadar çok çeşit hastalık var ki ,bu da değişik geldi şimdi bana .ama ben border vaya bipo belirtileirini okuduğumda bende hepsinin varlığını görüyorum.bilemiyorum.dedim ya ben doktorla çok ayrıntılı konuşmadığım için olmuş olabilir bu karışıklık.yoksa doktor çok iyi uzmandı.birde belki bilirsiniz beni terapi için neden nevroza yolluyorlar?acaba

Yorum

o kadar çok çeşit hastalık var ki ,bu da değişik geldi şimdi bana .ama ben border vaya bipo belirtileirini okuduğumda bende hepsinin varlığını görüyorum.bilemiyorum.dedim ya ben doktorla çok ayrıntılı konuşmadığım için olmuş olabilir bu karışıklık.yoksa doktor çok iyi uzmandı.birde belki bilirsiniz beni terapi için neden nevroza yolluyorlar?acaba
                        Nevroz ruh hastaligidir fakat travma sonrasi stres bozuklugu cok aci deneyimden gecmis insanlarin bir sure bazen de maalesef omur boyu surecek bir durumdur. Terapi ve ilac tedavisiyle birlikte asilabilinir. Bence doktorlardan yardim beklerken kendimiz de biraz ugrasmaliyiz, doktordan yardimi alacagiz fakat iyilesmek icin biraz da kendimiz caba sarfedecegiz ve en onemlisi basimiza gelmis olan her ne ise oncelikle onun tahlilini yapip ilk adimi oradan atacagiz.
                        Hani derler ya kendi doktorun olmak inanin bunun dogruluk payi var, basimdan gecen bir olayi sizinle paylasayim. 12 yillik doktoruma gidip anti-depresant istedigimde, doktorum;' hayir gerek yok dedi 1-2 ay bekle eger durumunda degisiklik olmazsa gel' diye yolladi beni.
                        Ikna olmamistim hadi bekleyelim dedim. O donemler sosyopat olan esimle yasiyordum ve hayat inanilmaz korkunctu...seytani yeryuzunde gormus, gormekle kalmamis ayni evde yasiyordum ve bir turlu kurtulamiyordum, kac kez kovdum, polis cagirdim yok...
                        Yavas yavas benligim, ozgurlugum, yasamam sevincim azaldikca azaldi yasamak artik yuktu...surekli kaosta yasiyordum, cok yorulmustum...
                        Tekrar doktoruma gittim, surekli aglama krizlerim vardi. Bu sefer verdi ilaci, hemen basladim- burada hemen sunu belirteyim anti-depresantlara ve genel anlamda ilaclara karsi oldugum icin ailem ve arkadaslarim cok sasirdi, daha cok dogal tedavi yani koca-kari ilaci dedigimiz tedavi yontemini benimsedigimden anti-depresant almak benim icin buyuk bir olaydi fakat o an ihtiyacim vardi ve bir sureligine kullanacaktim. Ilaci kullanmaya basladim ve aglama krizlerim azaldi, kesildi daha saglikli dusunmeye basladim ve burada hayatimi degistirecek ve en dogru karari aldim, sosyopatla bitirdim kolay olmadi ama basardim. Ilaci 3 ay sonra biraktim artik ihtiyacim yoktu ha arada terapistten 10 seans aldim sansliydim ki cok iyi bir uzman cikti.
                        Yeni bir hobi edindim, zaten kitap kurduydum daha cok okumaya basladim...tam anlamiyla iyilestim mi? hayir hala bazi sabahlari sinirli uyaniyorum fakat bu surecin bir anda bitmesini beklemedim hic, birazcik surec meselesi...gerekli yardimi aldim ve ileriye dogru adim attim. Insanin ayni yerde kalmasi korkunc birseydir, yasadiklarindan ders cikarip ileriye dogru adim atmali insan, baska turlu iyilesmemiz cok zor.
                        Kendinizi dinleyin, neye ihtiyaciniz oldugunu belirleyin ve uzmanlarin yardimi ile biran once baslayin iyilesmeye dogru yolculugunuzu...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: poetika View Post
                          Nevroz ruh hastaligidir fakat travma sonrasi stres bozuklugu cok aci deneyimden gecmis insanlarin bir sure bazen de maalesef omur boyu surecek bir durumdur. Terapi ve ilac tedavisiyle birlikte asilabilinir. Bence doktorlardan yardim beklerken kendimiz de biraz ugrasmaliyiz, doktordan yardimi alacagiz fakat iyilesmek icin biraz da kendimiz caba sarfedecegiz ve en onemlisi basimiza gelmis olan her ne ise oncelikle onun tahlilini yapip ilk adimi oradan atacagız.insan ayni yerde kalmasi korkunc birseydir, yasadiklarindan ders cikarip ileriye dogru adim atmali insan, baska turlu iyilesmemiz cok zor.
                          Kendinizi dinleyin, neye ihtiyaciniz oldugunu belirleyin ve uzmanlarin yardimi ile biran once baslayin iyilesmeye dogru yolculugunuzu...
                          Ben kesinlikle ilaçlara karşı değilim.Allah dert verdi ise bunun dermanınıda yaratmıştır.Asıl olan bunları bulabilmek.İyi doktora denk gelmek v.s.
                          Bir şeker hastasının nasıl ki ilacını düzenli alması lazım ise ruh hastalıklarınında bundan daha çok ihtiyacımız var.Ben böle düşünüyorum.Hani demişsiniz ya ; neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin diye!!! YA BENİM AŞKA İHTİYACIM VARRRR ...Ama sanırım bu imkansız artık.benim kör bir ilişkim var.ruhsuz.ama ayrılık durumu benim için mümkün değil.abartmıyorum bu felaketim olur.Öyle bir insanla beraberim.Ne sevdiği belli ne saygısı var.Tuhaf bişey evlilik değil başka şey değil.Geceleri beni hep yalnız bırakıyor.çok yalnızım.Artık normal insanlar gibi normal bir hayat istiyorum ALLAH'IM.....

Yorum

İşleniyor...
                          X