Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Psikolog yada Psikiyatrist ile görüşürken nerelere dikkat etmeliyim ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Psikolog yada Psikiyatrist ile görüşürken nerelere dikkat etmeliyim ?

Arkadaşlar merhaba,
    Ben bir doktor ile görüşmelere başladım; henüz başlarda sayılırım. İki kez görüştük, ilki aşırı ciddi değildi.
    Ona karşı nasıl davranmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Tavsiyelerinizi istiyorum.

İlk gün ona derdimi anlattım. Uzun uzun konuştum ve oda beni dinledi. Fakat sözünü kestim istemeden ve mahçup oldum.
    Oldukça düşünceli biri. Kendi hareketleri bizler üzerinde olumsuz etki yaratmasın diye çok temkinli.
    Bende ona karşı düşünceli olmak istiyorum. Zaten yeterince beni utandıran şeyler anlatıyorum ona.

Anlatılacaklar konusunda da önerilerinize ihtiyaç duyuyorum. Sorunumla ilgili şeyleri anlatmalıyım.
    Fakat bazen kafam çok dağılıyor ve iyice saçma şeyler anlatıyorum, sanki oraya onunla muhabbet etmeye gitmişim gibi davranıyorum.
    (Bu arada görüşmeleri iple çekiyorum, ona anlatmak çok keyif verici)

Benim sormadığım fakat önermek istediğiniz noktalar olursa onları da yazın arkadaşlar.
    Last edited by scout; 11-01-2014, 08:13 PM.
    Hayat yaşayanlarındır !!!

---güncel---

Yorum

Soylemek istedigin onemli seyleri evdeyken not alabilirsin.bende her seferinde unutuyordum sonradan aklima geliyordu ve soyleyemediklerim icin uzuluyordum.
      Iyi bir insan olduğunuza sizi kim inandırdı?

Yorum

bende bazen yeterli açıklama yapmıyorum, sonra yanlış anladı bak kötü biri olduğumu düşünecek diyorum.

Yorum

bir doktora yapabileceğin en kötü şey samimi olmaman. bunları ona da anlat. bu onun işi ve alınmaz merak etme. yalomun kitabın da şöyle birşey var di söyleceklerin benim doktor kimligime yapıyorsun. dışardaki kimligime yapsan belki üzülürüm ama burda öyle birşey olmayacak. benim de çocukken yaşadim bir durumdan dolayı doktorlar dan nefret ediyorum. ve bazen öldürme isteği doluyor. bunu doktora anlattim. hatta aldıkları maaş zoruma gidiyor falan demiştim. düşünün artık sız neler neler demişim
          "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Yalom güzel söylemiş gerçekten de. Fakat doktorum daha ilk yıllarında büyük ihtimalle.
            Ve bunları düşünebildiğinden emin değilim.
            Tıp fakültesi mezunu birini görünce aklıma beni iyileştirecek güven dolu biri imajı gelmiyor, hırslarını kontrol edemeyip yükselmeye çalışmış diyorum.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: drowzee View Post
              Yalom güzel söylemiş gerçekten de. Fakat doktorum daha ilk yıllarında büyük ihtimalle.
              Ve bunları düşünebildiğinden emin değilim.
              Tıp fakültesi mezunu birini görünce aklıma beni iyileştirecek güven dolu biri imajı gelmiyor, hırslarını kontrol edemeyip yükselmeye çalışmış diyorum.
              drowzee tıp okudu diye iyi bir doktordur demek yanlış.Ama bazıları gerçekten bilgi artı yetenekle psikitr oluyor hakkını veriyor.Ama çoğu ilaçlara sarılıyor.Başı ağrıyorsa şunu verelim bu varsa şunu verelim mantığı ile hareket ediyor.Ama bu dalda unutulmaması gereken bişey var.Hastanın anlatamadığı şeyler, ben doktora gittiğimde anlatamadıklarım okadar şey var ki, dolaylı yoldan ip ucu veriyorum.onlarda depresyon diyip yolluyor.Aradaki fark ben onlardan bişey beklemiyorum.Sadece çevremde anlatmaya en güvendiğim kişi galiba doktorları bulduğumdan...Oraya gidip konuşuyorum.Bazı şeylerin çözümsüz olduğuna inandırmışım kendimi...Ve yıllardır bir ton psikiytr ve psikolog gidiyorum. Ama biliyorum ben kendime birşey yapmadığım sürece onların elinde de sihirli değnek yok...
              "Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil." Franz Kafka

Yorum

Evet ilk gün anti depresan yazmak istedi, çünkü sorun edip kafama taktığımdan sosyal hayatım ve iş hayatım olumsuz şeylerle doldu.
                Fakat anti depresanı kabul etmeyince, ısrar etmedi hatta ikna bile etmeye çalışmadı. Şimdi çocukluğuma ineceğiz.
                Evde ders çalışır gibi kafamdan geçen düşünceleri, diğer erkeklerden farkımı, çocukluğumu ve bunlar gibi konuları yazarak düşünüyorum, öyle gidiyorum.

Şu sorunun çözülmeyeceğine kendini inandırma meselesi bende de var bunun adı galiba öğrenilmiş çaresizlik. Ben lise yıllarımdayken hasbelkader bir psikoloğa gitmiştim ve bana eşcinselliğin sorun olmadığını benim homofobik olduğumu söylemişti. O zamanlarda internette eşcinsellik sorun değildir konulu makalelerden başka birşey yoktu. Son yıllarda çıkmaya başladı tedavi hakkında bir kaç birşey. Fakat bir 8 yıl geçti diyebilirim. Ben bu süre içinde depresyondaydım, hatalı yaratılışa sahip olduğumu, yalnız öleceğimi ve bunun gibi konuları düşündüm hep. Şimdi tedavi konusunda sıklıkla ümitsizliğe düşüyorum, yapamayacağım diye. Yapanlar benden farklı diyorum, benim durumum daha başka. Sanırım ikimizinde sorunları uzun sürdüğü için biraz umutsuzluk duygusuna kapılıyoruz. Bilmiyorum ne olacak ama sürekli doktora gideceğim, hayaller kuracağım bir hayatımın olmasını istemiyorum.

Yorum

........................
                  Last edited by hale46; 04-07-2015, 02:24 AM.

Yorum

İşleniyor...
                  X