Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Suçlu Psikolojisi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Düşüncenin çeşitli boyutları var. Kimisi paket program diyo, kimisi araştırma yorma istersen kendini.

Yorum

Elimde değil ki Akılcı Soo... :lol:

Yorum

Güzel bir yaklaşım. Hadi bende soru sorayım sana merak.

bir insanın kafasında 2 düşünce var diyelim

birinin kontrolü elinde
        diğerinin değil

bu neyin göstergesidir ?

Yorum

kontrollü olan düşüncesi diğerini kontrol edemiyor mu? Nasıl beyin yahu bu?

Yorum

Evet o kadar güzel sordumki ben bile cevabını veremiyom :P

Yorum

Sevgili MAN bu kadar takacak şeyi nerden buluyorsun Allah aşkına))))))))

Sevgili soo hakikatten garip bir soru))))))))) :roll:

Yani okuyunca mantıklı geliyor da....bunun gerçekten bir cevabı var mı acaba diye düşünüyorum :roll:
              ........

:roll: Bak hala düşünüyorum :roll:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: fregile
                Sevgili MAN bu kadar takacak şeyi nerden buluyorsun Allah aşkına))))))))

Sevgili soo hakikatten garip bir soru))))))))) :roll:

Yani okuyunca mantıklı geliyor da....bunun gerçekten bir cevabı var mı acaba diye düşünüyorum :roll:
                ........

:roll: Bak hala düşünüyorum :roll:
                Benim işim bu: Tak kafaya, DÜŞÜÜÜN DÜŞÜÜÜÜN DÜŞÜÜÜÜN...

İyi oluyor...

Yorum

paranomanyak ben diyorum ki çok daha önemli konular var hayatta......kopya çekmek normal bir olgu....ben bu hayatta hep insanlara saygılı oldum......hiç kimseye zarar verecek bir şey yapmadım...hatta kendimi geri plana atarak hep yardıma ihtiyacı olan insanlarla ilgilendim...... inanır mısın hayaatımda hiç kimseyle kavga bile etmedim.hatta tartışmadan bile kaçınmışımdır....asla başkalarını üzmek istemem....başkaları benim hakkımda kötü düşünsün istemem...niyetim hiçbir zaman kötü olmadı.....kopya çektim dedim ama her zaman çektim diye anlaşılmasın..hiç kimseye bakmadım....sadece sıranın üstüne baş harfleri yazıyordum.....hatırlamak için......zaten yoruma açık bir bölümdü benimkisi......
                  HeR YeNi GüN YeNi BiR UmUttuR

Yorum

Tabiki dediğin doğru hayatta daha önemli şeyler var suçsuzum diyebilmek için. Ve de anlattıklarınla ööle görünüyorsun. Bu senin açından ii birşey.

Zaten demiştim kopya olayına takılmayalım die; ana konumuz o değil. Ama ben kopya çekmezken beynimde birşeyleri doğrulara çevirerek kopya çekmeyi meşrulaştırdım. Ben bunu demek istedim. Ve de benim eğitim sistemimde suçluluk nedeniydi kopya çekmek çünkü ÇAN sistemi var. Yani notunun yüksek olması başkalarının zararına.

tmm suçlu değilsin :lol:

Sevgiler ve de Saygılarla...

Yorum

sen haklısın....kopya iyi bir davranış değil.ben de hoşgörmüyorum.....
                      Ama bence asıl suç çevrendeki insanlara kalıcı zararlar vermek....çoğu insanlar bunun farkında olmuyor......o kadar anlayışsız insan var ki....Bunlar kişilik özellikleri....ya da aile çevrene sosyal cevrene oluşan bir süreç.....
                      Ama herşeyden önemlisi insanın kalbinin derinliklerinde olan 'VİCDAN"

Yorum

Orjinal yazı sahibi: PaRaDoKs
                        sen haklısın....kopya iyi bir davranış değil.ben de hoşgörmüyorum.....
                        Ama bence asıl suç çevrendeki insanlara kalıcı zararlar vermek....çoğu insanlar bunun farkında olmuyor......o kadar anlayışsız insan var ki....Bunlar kişilik özellikleri....ya da aile çevrene sosyal cevrene oluşan bir süreç.....
                        Ama herşeyden önemlisi insanın kalbinin derinliklerinde olan 'VİCDAN"
                        İşteee... demek istediğim bu. Bak sen de söylüyorsun:

"Ama bence asıl suç çevrendeki insanlara kalıcı zararlar vermek....çoğu insanlar bunun farkında olmuyor"

İşte bu tarz insanlar kendilerince haklılar hep. Onlar yaptıklarının yanlış olduğunu görmüyor bile. Cahillik mi desek??? :roll:

Yorum

bence cahillik değil ......nice cahiller var ama vicdanlı....okumuş insanlar da suç işleyebiliyor.....bunun örneklerini hepimiz yaşıyoruz....
                          karakter meselesi....ben şaşırıyorum ..mesela bir haber okuyorum gazetede ......insan olan nasıl yapar bunu diyorum....hiç mi Allah korkusu yok diyorum...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: paranomanyak
                            Diyorsun ki: insan ortamın getirisini yaşar. Psikolojisi git geldir; her zaman kendisi değildir; bir anı bir anını tutmuyordur ve yaptığı davranışlar kendine doğru gelebilir.

Ama insanın yine de kendi karakterinin bir payı yok mudur bu git gelde?
                            inan ki yoktur..yani insan karakterini belirlemek öyle kolay bir şey değildir..basit bir varlık değiliz ki biz oldukça karmaşık bir yapısı var insanoğlunun buna emin ol..insan kendisini bile tanıyamıyor ki karakterini pat diye belirleyebilelim..hayatı boyunca insanların her zaman doğru yapmasını bekleyemezsin..esnek olmazsan kendine de zarar verirsin çevrendekilere de..hata yapacaksın, yanlış yapacaksın ki bir şekilde gördüğün zararlarla doğruyu bulabilesin..doğru da yanlış da her şey insanlar için..önemli olan elimizden geldiğince yanlış yapmamak..ama her zamanda doğru olamıyoruz değil mi?sonuçta insanız..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: PaRaDoKs
                              bence cahillik değil ......nice cahiller var ama vicdanlı....okumuş insanlar da suç işleyebiliyor.....bunun örneklerini hepimiz yaşıyoruz....
                              karakter meselesi....ben şaşırıyorum ..mesela bir haber okuyorum gazetede ......insan olan nasıl yapar bunu diyorum....hiç mi Allah korkusu yok diyorum...
                              Allah korkusu??? İnsanlar insanlıklarını unuttukları gibi Allah korkusundan da mahrumlar... İkisinden biri olsa kafi ama ikisi de çoğu insanda yok!

Orjinal yazı sahibi: exodus
                              inan ki yoktur..yani insan karakterini belirlemek öyle kolay bir şey değildir..basit bir varlık değiliz ki biz oldukça karmaşık bir yapısı var insanoğlunun buna emin ol..insan kendisini bile tanıyamıyor ki karakterini pat diye belirleyebilelim..hayatı boyunca insanların her zaman doğru yapmasını bekleyemezsin..esnek olmazsan kendine de zarar verirsin çevrendekilere de..hata yapacaksın, yanlış yapacaksın ki bir şekilde gördüğün zararlarla doğruyu bulabilesin..doğru da yanlış da her şey insanlar için..önemli olan elimizden geldiğince yanlış yapmamak..ama her zamanda doğru olamıyoruz değil mi?sonuçta insanız..
                              Ama benim de git-gellerim var ama çıkmadığım bir sınırım var. Yine de karakterin bir etkisi var diyorum. Hani karakterimiz sınırlarımızı çizerken gitgellerimiz bu sınırların arasında oluyor. Ve de biz hatalarımızı biliyoruz, görebiliyoruz. Biri bize hata yapıyorsun dediğinde kendimize çeki düzen verme gereksinimi duyuyoruz. Bu iyi karakterimizin getirisi bize. Kendimizi iyiye yaklaştırma karakterimiz olan.

Suçlu insan suçunu kabul etmez, yapar ööle. Hata yapıyorsun, suçlusun dediğinde suçunu inkar eder. Bildiğini okumaya devam eder.

Ne dersin???

Yorum

İşleniyor...
                              X