Duyuru

Collapse
No announcement yet.

yapmasak farklı mı oluyoruz

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• yapmasak farklı mı oluyoruz

ben maçları hep tv de veya pc de izliyorum. annem diyo ki ''ben genç olucam ki gider herşey yaparım, maçı gider tribünde izlerim'' ya ben hiç tribüne gitmedim üstelik sayılı dakikalar için neden paramı verim ki. sizce haksızmıyım? önceden kahvede falan yada cafelerde gidip para verip izlerdim arkadaşla 5 tl ye falan ama eve pc alınca onuda bıraktım. hatta birgün gs-fb maçına cafeye gittim çıkışta verdiğim paraya acıdım bide yenilmiştik acayip zoruma gitmişti. pc de yada tv de rahat oluyo. hem ben stada nasıl girilir onu bilmem hani gitmediğim için. yapmadığım etmediğim bir şey bana fobi gibi geliyor.
    ama annem bu tarz konuşmalar yapıyor kendimi ot gibi yaşayan insan gibi hissediyorum bazen, tabi kızdırıyorda.

yada başkasıda söylese aynı duyguları hissediyorum.

yani herkesin yaptığını her an yapmak zorundamıyız yada işte yeri geldiğinde. fobim var azcık ama bunun arkasınada sığınmıyorum ama bazende gaza gelir gibi yaparım ''yapimde gör'' gibi.
    birde bi yere giderken yanımda birisiyle gidersem o kişi bana güven verir her bakımdan. o yüzden bazen nere olursa olsun tek başına gitmeyi sevmiyorum.

Hiçte öyle bi zorunluluğun yok. Herkes yapıyo diye, bu onların haklı olduğunu göstermez. Daha gençken futbolla çok ilgiliydim ama o zamanlarda bile, bir kere olsun futbol maçına gitmedim. Şu an için soruyosan; üstüne para verseler gitmem heralde. futbol gereksiz bir "spor" 90 dakikamı ona ayırana kadar oturur kitap okurum yada daha verimli zaman geçireceğim aktivitelerle uğraşırım.

Kendini "ot gibi yaşayan" insan olarak değerlendirme. Belki annen seni dışarı çıkman için teşvik ediyordur.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lolyellow View Post
      ben maçları hep tv de veya pc de izliyorum. annem diyo ki ''ben genç olucam ki gider herşey yaparım, maçı gider tribünde izlerim'' ya ben hiç tribüne gitmedim üstelik sayılı dakikalar için neden paramı verim ki. sizce haksızmıyım? önceden kahvede falan yada cafelerde gidip para verip izlerdim arkadaşla 5 tl ye falan ama eve pc alınca onuda bıraktım. hatta birgün gs-fb maçına cafeye gittim çıkışta verdiğim paraya acıdım bide yenilmiştik acayip zoruma gitmişti. pc de yada tv de rahat oluyo. hem ben stada nasıl girilir onu bilmem hani gitmediğim için. yapmadığım etmediğim bir şey bana fobi gibi geliyor.
      ama annem bu tarz konuşmalar yapıyor kendimi ot gibi yaşayan insan gibi hissediyorum bazen, tabi kızdırıyorda.

yada başkasıda söylese aynı duyguları hissediyorum.

yani herkesin yaptığını her an yapmak zorundamıyız yada işte yeri geldiğinde. fobim var azcık ama bunun arkasınada sığınmıyorum ama bazende gaza gelir gibi yaparım ''yapimde gör'' gibi.
      birde bi yere giderken yanımda birisiyle gidersem o kişi bana güven verir her bakımdan. o yüzden bazen nere olursa olsun tek başına gitmeyi sevmiyorum.
      Korumacı ailede yetişen çocukta ortaya çıkan bir sorun bu. Kendi başına yapması gereken işlerin ona zor gelmesi, onu korkutması, kendisini çaresiz hissettirmesi, birinin desteğine ihtiyaç duyması şeklinde gösterir.

Ben illa maçı statta izle demiyorum, tabii ki en keyifli neredeyse orada izle. Ama maçı izlemeye stada tek başına gitmek zor geliyorsa, bunu çözmelisin.

Küçük yaşlarda anne veya baba, çocuğun ihtiyacı olan her şeyde müdahaleci oluyor. Mesela çocuk ev ödevi yapması lazım; odasını toplaması lazım; yemek yapması lazım; alışveriş yapması lazım... hep bir büyüğü müdahaleci oluyor, ya her şeyi ebeveyni düşünüyor ve planlıyor, ya da onun adına işi yapıyor. Böyle bir çocuk kendi özgüvenini kazanamıyor. Hep kendimi bağımlı hissediyor, özgür olmadığını düşünüyor.

Eve saklanmak en kolayıdır. Ama yaş ilerleyince bu bir hastalığa dönüşüyor. Biri olmadan bir şey yapamamak öyle bir sorun ki hep bağımlı kalıyorsunuz birine.

Ufak ufak alıştırmalara başlamak lazım. Hiç farketmediğiniz ama haberiniz olmadan yürüyen işler vardır. Bunların bir kısmını üstlenin siz yapmaya çalışın. Bazı işler devlet dairelerinde, okullarda veya başka yerlerde iş başında olmanızı gerektirebilir. Yardım almadan yapmaya çalışın. Mesela bir ilk yardım kursuna katılın, sertifika alın. Bunu bilen, bilmeyenden her zaman avantajlıdır.

Yorum

İşleniyor...
      X