Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Ben ve pis boğazım

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Ben ve pis boğazım

Selam arkadaşlar

Fikrinizi almak istediğim bir sıkıntım var benimde. Senelerdir şişman bir insanım ama bir türlü kilolarımı veremedim. Bu araları bu kilolarımı o kadar takmış durumdayım ki bir an olsun aklımdan çıkmıyor. Sürekli zayıflamaya çalışıyorum olmuyor. Ne evimde ne işimde hiç bir yerde huzurum yok. O kadar kafaya takıyorum ki stresten tansiyonum 3,5 lara düşüyordu geçenlerde. Gündüzleri diyet yapıyorum akşam eve gidince eşim gelene kadar önüme ne geliyorsa yiyorum. Yanlış anlamayın öyle abur cubur değil resmen normal bir insanın 1 haftada yiyebileceği abur cuburu ben 1 saat içerisinde yiyorum. Sonra da bu pisboğazlığım yüzünden çektiğim vicdan azabı ve mide kramplarından ne uyuyabiliyorum nede huzurlu olabiliyorum. Bir türlü bunun önüne geçemiyorum. emin olun kendimi kusturmayı becerebilseydim elli kere bulimia olmuştum bile. Eşimle de çeşitli konulardan sürekli kavga ediyoruz. İş derseniz oda anormal derecede yoğun. Ne yapmamı önerirsiniz tek başıma çözebilir miyim bu durumu bilemiyorum. Resmen acınacak haldeyim ne yaşam hevesim kaldı nede enerjim. O kadar mutsuz ve o kadar çaresizim ki Şişman olmak istemiyorum ama o kadar pisboğazım ki tahmin bile edemezsiniz. Bu boğazıma nasıl engel olacağım Ne yapacağım bilmiyorum ben.

Orjinal yazı sahibi: scorpi lee View Post
    Selam arkadaşlar

Fikrinizi almak istediğim bir sıkıntım var benimde. Senelerdir şişman bir insanım ama bir türlü kilolarımı veremedim. Bu araları bu kilolarımı o kadar takmış durumdayım ki bir an olsun aklımdan çıkmıyor. Sürekli zayıflamaya çalışıyorum olmuyor. Ne evimde ne işimde hiç bir yerde huzurum yok. O kadar kafaya takıyorum ki stresten tansiyonum 3,5 lara düşüyordu geçenlerde. Gündüzleri diyet yapıyorum akşam eve gidince eşim gelene kadar önüme ne geliyorsa yiyorum. Yanlış anlamayın öyle abur cubur değil resmen normal bir insanın 1 haftada yiyebileceği abur cuburu ben 1 saat içerisinde yiyorum. Sonra da bu pisboğazlığım yüzünden çektiğim vicdan azabı ve mide kramplarından ne uyuyabiliyorum nede huzurlu olabiliyorum. Bir türlü bunun önüne geçemiyorum. emin olun kendimi kusturmayı becerebilseydim elli kere bulimia olmuştum bile. Eşimle de çeşitli konulardan sürekli kavga ediyoruz. İş derseniz oda anormal derecede yoğun. Ne yapmamı önerirsiniz tek başıma çözebilir miyim bu durumu bilemiyorum. Resmen acınacak haldeyim ne yaşam hevesim kaldı nede enerjim. O kadar mutsuz ve o kadar çaresizim ki Şişman olmak istemiyorum ama o kadar pisboğazım ki tahmin bile edemezsiniz. Bu boğazıma nasıl engel olacağım Ne yapacağım bilmiyorum ben.
    Kafana bu kadar takıyorsan, kilo vermek isteyip, başarılı olamıyorsan moralinin daha da bozulması normaldir. Diyetisyene gitmeyi denedin mi? Öneririm, beslenme düzeninin yoluna girmesi, motive olman açısından iyi olacaktır.

Yorum

--Konu açan arkadaşlar yaş ve cinsiyetlerini yazarlarsa, anlatılan durum gözümüzde daha iyi canlanacaktır.30 yaşında şişman olmak var, 70 yaşında..
      --Bazı şişmanlar yemediği halde sindirim sistemlerinde sorun olduğu için kilo veremezler. Ama bir haftalık yiyeceği bir günde yersen, hem 7 afrikalının rızkına girersin, hem şişersin, hem de görüntün giderek kötüye gider.
      --Anlattığın kadarıyla metabolizmanda sorun yok. Normal biri kadar yesen kilon normal olacak. Psikolojik olarak tedavi görmelisin demek ki.
      --Etrafındaki insanlara ve kendi görüntüne bak. Allahın sana verdiği bu bedeni bir çuvala dönüştürmeye, hırsını ve sıkıntılarını yiyerek aşmaya çalışmaya hakkın var mı?
      --Nefis azgındır. Dilindeki tat reseptörleriyle mutlu olmaya çalışıyorsan, kalp krizinden gidersin bir güm. Bir kahve iç, bir saat kitap oku, bir saat yürüyüş ya, bir duş al. SENİN RUHUN AÇ, RUHUNU YİYEREK DOYURAMAZSIN.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BüşraÖzen View Post
        Kafana bu kadar takıyorsan, kilo vermek isteyip, başarılı olamıyorsan moralinin daha da bozulması normaldir. Diyetisyene gitmeyi denedin mi? Öneririm, beslenme düzeninin yoluna girmesi, motive olman açısından iyi olacaktır.
        Denedim ama sonuç hep aynı en fazla 10 gün dayanabiliyorum..

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
        --Konu açan arkadaşlar yaş ve cinsiyetlerini yazarlarsa, anlatılan durum gözümüzde daha iyi canlanacaktır.30 yaşında şişman olmak var, 70 yaşında..
        --Bazı şişmanlar yemediği halde sindirim sistemlerinde sorun olduğu için kilo veremezler. Ama bir haftalık yiyeceği bir günde yersen, hem 7 afrikalının rızkına girersin, hem şişersin, hem de görüntün giderek kötüye gider.
        --Anlattığın kadarıyla metabolizmanda sorun yok. Normal biri kadar yesen kilon normal olacak. Psikolojik olarak tedavi görmelisin demek ki.
        --Etrafındaki insanlara ve kendi görüntüne bak. Allahın sana verdiği bu bedeni bir çuvala dönüştürmeye, hırsını ve sıkıntılarını yiyerek aşmaya çalışmaya hakkın var mı?
        --Nefis azgındır. Dilindeki tat reseptörleriyle mutlu olmaya çalışıyorsan, kalp krizinden gidersin bir güm. Bir kahve iç, bir saat kitap oku, bir saat yürüyüş ya, bir duş al. SENİN RUHUN AÇ, RUHUNU YİYEREK DOYURAMAZSIN.
        Bayanım ve 32 yaşındayım. Çok haklısınız

Beni çileden çıkaran da yaptığımın yanlış olduğunu bile bile aynısını yapmak. Kendimden nefret eder tiksinir duruma geldim. Dışarıdan bakılınca çok aptalca geliyor evet bana bile saçma geliyor. Birisi anlatsa manyak mı bu derim ama inanın engel olamıyorum. 1 saatlik kriz gibi. O an gözüm hiçbir şeyi görmüyor. Kiloymuş kötüymüş sağlıkmış hiç umurmda bile olmuyor. Sanki transa geçmiş gibiyim. O andan öncesinde asla yapmayacağım düşüncesi, o an büyük bit mutluluk ama sonrasında çok büyük bir hüsran ve iç dünyamda iradesizliğimin kişiliksizliğimin yıkımını yaşıyorum.

Yorum

Evet iradesizlik tamamen. Ayrıca kadınların tat alma reseptörleri, erkeklerden daha hassasmış. Nefsin esaretidir bu. Belki de seks gibi, mantığı devre dışı bırakan, sonunda da büyük pişmanlıklar yaratan bir duygu. Nefse çok kuvvetle yüklenen ve o an alacağın hazzın kurallarını yıkmasına göz yumduğun bir durum...Sizin durumunuzda olan bazı insanlar, kilo veremeyeceklerini anladıktan bir süre sonra;" ben halimden memnunum, estetik kaygılarım yok, kendimle barışığım" gibi normal olduklarını düşünen ama tam bir hastalık haline işaret eden saçma sapan düşüncelere kapılıyorlar. Kilonuzun ve günlük besin tüketiminizin normal olmadığını bilmeniz bir avantaj. Kesinlikle anormal bir durum. Kusura bakmayın ama pek de insanca bir durum değil. Diğer canlılara has bir davranış olmasına rağmen diğer canlılarda şişmanlık yoktur dikkat edin. Bir ev kedisi şişman olabilir ama normal bir kedi şişman olmaz. Delicesine de yer.
          Orjinal yazı sahibi: scorpi lee View Post
          Denedim ama sonuç hep aynı en fazla 10 gün dayanabiliyorum..

Bayanım ve 32 yaşındayım. Çok haklısınız

Beni çileden çıkaran da yaptığımın yanlış olduğunu bile bile aynısını yapmak. Kendimden nefret eder tiksinir duruma geldim. Dışarıdan bakılınca çok aptalca geliyor evet bana bile saçma geliyor. Birisi anlatsa manyak mı bu derim ama inanın engel olamıyorum. 1 saatlik kriz gibi. O an gözüm hiçbir şeyi görmüyor. Kiloymuş kötüymüş sağlıkmış hiç umurmda bile olmuyor. Sanki transa geçmiş gibiyim. O andan öncesinde asla yapmayacağım düşüncesi, o an büyük bit mutluluk ama sonrasında çok büyük bir hüsran ve iç dünyamda iradesizliğimin kişiliksizliğimin yıkımını yaşıyorum.

Yorum

C.tesi günü doktora gittim ve içinde bulunduğum durumu anlattım. Depresyon ayrıca da bilumia teşhisi de koydu bana. Bilumianın sadece kusmaktan ibaret olmadığını yeme bozukluğumun bu hastalıktan olduğunu söyledi. Neticede ilaç tedavisine başladık. Prozac verdi bana. Bir kutu bitiminde tekrar kontrole gideceğim.

İlacın etkisi 2 hafta içinde kendisini gösterir dedi. Hayırlısı bakalım bu günde kendimi aşırı gergin hissediyorum.

Yorum

Bir anda saldırır gibi yemek yiyorsanız kan şekeriniz düşüyor olabilir. Ara öğünlerle midenizi dolu tutun açlık şekerinizi düşürmemiş olursunuz. Bir de eve abur cubur almayı keserseniz bir müddet sonra yemek yeme hırsınız da körelir. Kararlı davranın o zaman verirsiniz ve kendinize güveniniz de artar.
              ........

Yorum

Aç yada tok fark etmiyor ki. Tokken de böyle krizlerim oluyor... Doktorun dediği gibi; çok yediğim için psikolojim bozuluyor, psikolojim bozulduğu için çok yiyorum :43:

Kararlıyım bakalım inşallah bu sefer başaracağım.

Yorum

65 hadi bilemedin 70 kiloya inmelisin en kısa zamanda. bu yükü taşımaya ve bedenine taşıtmaya hakkın yok.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: dreamer8 View Post
                    65 hadi bilemedin 70 kiloya inmelisin en kısa zamanda. bu yükü taşımaya ve bedenine taşıtmaya hakkın yok.
                    Hocam İnşaAllah bu günden tezi yok silkelendim bakalım. İlaçtan mıdır, yoksa psikolojik olarak ilacı kullanmış olmanın verdiği plesebo etkisi midir bilemiyorum ancak tatlılara abur cubura karşı inanılmaz bir isteksizlik oldu bende dünden bu yana. Dün misafire ikram ederken gördüm midem bulandı. Umarım böyle devam eder.

Yorum

Ben de kilomla problemliydim bir dönemler. Öyle fazla da kilolu değildim. 1.75 - 76kg bir insandım. Benim iştahım dönem dönem bir açılıyor pir açılıyor Bir ara buna çok taktım ve kendi kendime ölüm diyetine girdim. Günde sadece bir öğün yemek yiyordum. Onun dışında ağzıma bir lokma sürmüyordum. Bir süre böyle kilo verdikten sonra sağlığımdan endişe etmeye başladım ve düzgün bir diyetle beraber spora başladım. 12 kilo verdim. İnsanlar çok fazla kilo verdiğimi söylüyordu ama ben mutluydum. Şimdi son 1.5 ayda ya iştahım ya da ilaçlar yüzünden 6 kilo aldım. Şimdi yine bu gidişe bi dur demenin vakti geldi biliyorum. 3-4 gündür abur cubur yemeyi kestim. Sizin dediğiniz gibi 1 ailenin bir öğünde yediği yemeği tek başıma yiyordum ve üstüne çikolata yemeye başlıyordum

Yorum

İşte normal yesek sorun olmayacak o tıkınmalar yok mu

Yazda geliyor kilolu olmak yazık hiç çekilmez yahu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: havfreca
                          şimdi okudum konuyu ve sevindim adınıza..irade ve yardım olduktan sonra imkansız değildir çoğu şey... daha da iyi olacaksınız.. TEBRİKLER
                          Teşekkür ederim. İnşaAllah çok çok daha iyi olacak. İradem çok zayıf nasıl güçlendireceğim nasıl başaracağım bilmiyorum ama Allah büyük bakalım. Yeniden bir sayfa açtım kendime.

Yorum

2 yaşında yerinde duramayan zıpır bir oğlum var o yüzden iş dışındaki vaktim hep onunla geçiyor. Çok eğleniyoruz çok güzel geçiyor ama insanın kendine özel zamanları olması şart. Bir dönem hat sanatı ile ilgilendim onu yapmayı düşünüyorum veya resimde çizebilirim. Bunlar beni rahatlatan şeyler üzerine düşsem sanırım iyi gelecek.

Yorum

Umarım yok. Senin sorunun kilolu olman değil, psikolojini yiyerek rahatlatmaya çalışman. Bedeninde arıza yok. normal biri kadar yesen, normal kilona ineceksin zaten. Kendine bunu yapmaya hakkın yok. İhmalkar davranmışsın. Hemen 65-70 hemen 3 ay içinde

Yorum

İşleniyor...
                              X