Duyuru

Collapse
No announcement yet.

merhamet duygusu

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• merhamet duygusu

bazen içimde oluşan merhamet ve acıma duygusu aşırı artıyor.. yolda kedi köpek görsem besleyesim geliyor herşeye acıyorum kuşlara böceklere..
    acaba bu duygum karşıdakilere üzüldüğüm için merhametten midir? yoksa içimde farkedemediğim aşırı büyüklenme sonucumu oluyor?
    sizde de oluyor mu ne düşünüyorsunuz?
    Sahte kalabalıkların olacağına, kaliteli bir yalnızlığın olsun..

yasam kaliteni düşür biraz şartlar eşit değil ondan dolayı

Yorum

Merhametten dolayi geliyor ve bu cok guzel bir ozellik. Her varligi sevmek ona merhamet beslemek ve onun adina uzulebilmek. Bunu herkes beceremez. Hem insanlik hem merhamettir yane hicte yanlis birsy degil tam tersi cok guzel.

Yorum

nasıl bu kanıya vardın?
        oldukça düşük benim yaşam kalitem

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bir umut View Post
          Merhametten dolayi geliyor ve bu cok guzel bir ozellik. Her varligi sevmek ona merhamet beslemek ve onun adina uzulebilmek. Bunu herkes beceremez. Hem insanlik hem merhamettir yane hicte yanlis birsy degil tam tersi cok guzel.
          ama acıtıyor insanın içini...

Yorum

Insanlikli varliklarin cani yanar. Karsisindakini anlar bu bir kus bocek dahi olsa onu sever. Sokakta birakmak istemez. Asil merhamet duygusunu kaybetmis insanlar zararlidir onlarin cani sadece kendileri adina yanar.
            bu guzel bir karakter. Canimiz yandikca olgunlasir ve az can yakariz.
            Bu durum seni rahatsiz etmemeli inan bende kopek kedi kus bocek hepsini severim. Onlar surekli Allah'i zikreden ve bazi insanlar tarafindan hor gorulen varliklar. Birazcik sevgi verdiginde tepki veriyorlar. Gordugum her hayvanda kalp atisim bile hizlanir icim kaynar hem severim hem aglarim. Ama bu beni rahatsiz etmiyor onlar icin canimin yanmasinida seviyorum. Anliyormusun?

Yorum

İslam Dini'ndeki nefs kavramından bahsedecek olursak:

Duygunun temelinde manevi kalp mevcuttur. Ruh ve nefs birbirlerine bitişik durumda olup, tıpkı demir bir paranın iki yüzü gibidir. Rahmet ağır basınca, "Ruh kalbe hakim olur. Kişi Allah'ın rahmetini hisseder, kalp iyilik üzere olur.

Zulmet ve şehvet üstün olunca ise "Nefs" kalbe hükmeder. Bu durumda sürekli kötülük ve nefsani arzuların peşinde sürüklenir kalp.

Bu nefs ve ruh çatışması nefs mütmain makamına ulaşıp Allah'ı bildiği ve ona itaat ettiği zamana kadar devam eder. Diğer bir seçenek ise "ölüm"dür...

Konuyu oldukça fazla özetledim. Merak eden arkadaşlara ilgili ayet ve hadisleri yazabilirim. Aynı şekilde kitaplardan da atıfta bulunabilirim.

Üzülmek ve merhamet ortak noktaya çıkıyor aslında. Acıma duygusu ile de kastedilen budur. Merhamet kelimesi zaten "Rahmet" kelimesinden türemiştir. Yani kökeni Rabbani/İlahi. Kişi önce acır, sonra üzülür sonrasında ise merhamet eder. Bir fiil işler ya da işlemez bunun devamı olarak: Yardım etmek, yardım etmemek.

Diğer bahsettiğiniz husus ise nefsin acımasıdır. Bu da iki türlü olur:

1. Nefs kendini yüceltmek için acır.

2. Kendisi zamanında o acıyı "bildiği" için acır. Bu ikinci durumda da Rahmet mevcuttur.

Birinci durumdaki "nefs" sadece Allah'ın "kul" olarak yarattığı, üzerine bir takım mükellefiyetler getirdiği taifedir. İnsanlar ve Cinler.

İkinci durumdaki "nefs" ise hem insanda hem de hayvanlarda bulunan nefstir. Hayvanlarda "Ruh" yoktur. Sadece nefs üzerine yaratılmışlardır. Buradan iki farklı nefs olduğu karmaşı çıkmasın. Anlatmak istediğim husus, insanda bulunan "Nefs" hayvan katındaki nefse hatta daha da aşağısına bile inebilecek derece yaratılmıştır.

Sormuş olduğunuz soruların cevabınız siz vereceksiniz bence. O anki ruh haliniz zaten bunun açık kanıtıdır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: louis View Post
                İslam Dini'ndeki nefs kavramından bahsedecek olursak:

Duygunun temelinde manevi kalp mevcuttur. Ruh ve nefs birbirlerine bitişik durumda olup, tıpkı demir bir paranın iki yüzü gibidir. Rahmet ağır basınca, "Ruh kalbe hakim olur. Kişi Allah'ın rahmetini hisseder, kalp iyilik üzere olur.

Zulmet ve şehvet üstün olunca ise "Nefs" kalbe hükmeder. Bu durumda sürekli kötülük ve nefsani arzuların peşinde sürüklenir kalp.

Bu nefs ve ruh çatışması nefs mütmain makamına ulaşıp Allah'ı bildiği ve ona itaat ettiği zamana kadar devam eder. Diğer bir seçenek ise "ölüm"dür...

Konuyu oldukça fazla özetledim. Merak eden arkadaşlara ilgili ayet ve hadisleri yazabilirim. Aynı şekilde kitaplardan da atıfta bulunabilirim.

Üzülmek ve merhamet ortak noktaya çıkıyor aslında. Acıma duygusu ile de kastedilen budur. Merhamet kelimesi zaten "Rahmet" kelimesinden türemiştir. Yani kökeni Rabbani/İlahi. Kişi önce acır, sonra üzülür sonrasında ise merhamet eder. Bir fiil işler ya da işlemez bunun devamı olarak: Yardım etmek, yardım etmemek.

Diğer bahsettiğiniz husus ise nefsin acımasıdır. Bu da iki türlü olur:

1. Nefs kendini yüceltmek için acır.

2. Kendisi zamanında o acıyı "bildiği" için acır. Bu ikinci durumda da Rahmet mevcuttur.

Birinci durumdaki "nefs" sadece Allah'ın "kul" olarak yarattığı, üzerine bir takım mükellefiyetler getirdiği taifedir. İnsanlar ve Cinler.

İkinci durumdaki "nefs" ise hem insanda hem de hayvanlarda bulunan nefstir. Hayvanlarda "Ruh" yoktur. Sadece nefs üzerine yaratılmışlardır. Buradan iki farklı nefs olduğu karmaşı çıkmasın. Anlatmak istediğim husus, insanda bulunan "Nefs" hayvan katındaki nefse hatta daha da aşağısına bile inebilecek derece yaratılmıştır.

Sormuş olduğunuz soruların cevabınız siz vereceksiniz bence. O anki ruh haliniz zaten bunun açık kanıtıdır.
                cok guzel bir aciklama olmus Allah razi olsun benimde isime yaradi

Yorum

Allah sizden razı olsun. İlim benim ilmim değildir kesinlikle. Okuduğum kitaplardan, dinlediğim sohbetlerden aklımda kalanlar. Nefsimizi hesaba katmayalım. Nefs'in en büyük davası zaten: "Ben üstünüm, ben senden üstünüm" dür. Etrafımızdaki bütün olaylara, kavgalara baktığımızda zaten gayet bariz şekilde anlaşılır.

Yorum

Amin ecmain insaAllah.
                    benim bildigim kadariyla evliyalarda her varliga merhamet eder ve onlar icin aci cekerdi.
                    Peygamber Efendimiz (s.a.v)'de zamaninda bir cocugun kusu vefat ettigi icin bas sagligina gitmis.
                    Merhamet duygusunun kalbin yumusakligi temizliginden meydana gelen bir duygu oldugunu biliyorum.
                    elbette kendi nefsini ustun gormek icinde bu duyguyu gosterenler vardir fakat insan neyi hangi sebeble yaptigini icten ice bilmez mi zaten?
                    ben mi yanlis dusunuyorum?

Yorum

Orjinal yazı sahibi: bir umut View Post
                      Amin ecmain insaAllah.
                      benim bildigim kadariyla evliyalarda her varliga merhamet eder ve onlar icin aci cekerdi.
                      Peygamber Efendimiz (s.a.v)'de zamaninda bir cocugun kusu vefat ettigi icin bas sagligina gitmis.
                      Merhamet duygusunun kalbin yumusakligi temizliginden meydana gelen bir duygu oldugunu biliyorum.
                      elbette kendi nefsini ustun gormek icinde bu duyguyu gosterenler vardir fakat insan neyi hangi sebeble yaptigini icten ice bilmez mi zaten?
                      ben mi yanlis dusunuyorum?

umur süper gidiyosun kardeşinin adıda mutlu mu ?

Yorum

Bahsettiğiniz hadiseyi bilmiyorum. Kısmet olmadı bu zamana kadar Ama şu açıdan destekleyebiliriz:

Er-Rahman (Celle Celalühü) : Allah'ü Teala'nın 99 isminden biridir. Açıklamasında ise "Dünya üzerinde sevdiği sevmediği herkese (yarattığı bütün mahluklara-- bu kısım farklı bir kaynaktan alınmıştır) merhamet eden, esirgeyip koruyan, herkese acıyan" olarak geçiyor. ( Dilaver Selvi. Ehl-i Sünnet İnancı. Pozitif Pazarlama.2011,İstanbul. sayfa 82)

Yorum

İnsan neyi, ne için yaptığını bilir aslında ama nefs unutturur ve geçiştirir.

Yorum

Ve Allah yarattigi her varlikta kendisini gosteren ve adini tasiyan bir sey yansitmistir. Yane aslinda bakipta sevdigimiz seyler Yaradandan oturu yaradilani sevmek gibi bir sey.

ben hep soyle dusunmusumdur. Allahin yarattigi bir varligin canini yakan sey kim bilir Allah icin ne kadar acidir. Kendi yarattiginin Yarattigina zarar vermesi Merhameti sonsuz olan Allah'i ne cok uzuyordur.

merhametin samimi halinin hic kimseye zarar verebilecegine inanmiyorum.
                            insan Allah'in butun isimlerini tasir ama nefsi hepsini yansitmasina musade etmez. Kendisi nefsini ne kadar cok yenerse Allahtan okadar cok sey yansitir diye dusunuyorum.

Yorum

Bahsetmiş olduğum kitabı okumanızı tavsiye ederim. Oldukça sade ve öz bir dili mevcut. Düşündüğünüz soruların hemen hepsinin cevabı mevcut yine içerisinde.

Yorum

İşleniyor...
                              X