Duyuru

Collapse
No announcement yet.

hazırcevap olmak

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• hazırcevap olmak

biribişey söyleyince söylecek bişey bulamıyorum beynim duruyor sanki.nasıl hazırcevap olunur?

hazır cevap olmak kişinin karakterinde genlerinde vardır sonradan olunmaz

boşver hazırcevap olmayıver ne olacak sanki herkes bir değil ki

ben de öyle kalakalırım hiç hazır cevap değilim
    Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

Bu biraz küçük yaştan gelmeli, kıvrak bir zekaya ihtiyaç duyar.
      Bunun derslerde başarılı olmakla da alakası yok. Yani zeki bir öğrenci olmasanız da hazır cevaplıkta usta olabilirsiniz.

Bu konuda hazır cevaplıklarıyla ünlü insanların sözlerini araştır.
      İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
      Malcolm X

Yorum

hazırcevap olmayıveriyim ama bunun bana zararı oluyor bazen.iş görüşmesinden beynim duruyor sanki söylemem gereken şeyleri söyleyemiyorum sonra kendime kızıyorum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: antonio_montana View Post
          hazırcevap olmayıveriyim ama bunun bana zararı oluyor bazen.iş görüşmesinden beynim duruyor sanki söylemem gereken şeyleri söyleyemiyorum sonra kendime kızıyorum
          Ben genel sandım.
          Özel şeyleri kastediyorsan o ayrı.
          Mesela iş görüşmesi ayrı, bir kızla konuşurken hazır cevap olmak ayrı, bir toplantıda insanlara hitap ederken soru soranlara karşı hazır cevap olmak ayrı. İş görüşmesinin metodu farklı.
          Önceden o konuya hakim olman şart. Bir de iş görüşmelerinde nasıl davranman gerektiğini bilmen önemli. Beden dili de sözlerin kadar önemli. Ayrıca bilmediğin şeye bilmiyorum demekte artı puandır. Herşeyi bilirim derken, çuvallayıp lafı uzatmak bayar adamı.
          İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı, kuklayı değil kuklacıyı vurmalı.
          Malcolm X

Yorum

Buna birçoğu genle alakalı diyorlar ama herkes için geçerli değil bence.Bu kişinin kendisiyle alakalı.Kendini yetiştirmeyle ya da tecrübe sahibi olmayla olabilir.Tabi yine emin değilim.Ben de hazır cevap değildim,hep lafların altında ezilirdim.Tabi iş ortamına karıştıkça,birşeyler gördükçe ve öğrendikçe hazır cevap bulmaya başlamıştım.Gördüklerini,öğrendiklerini zekanla karıştırman lazım.Aklıma bunlar geliyor .

Yorum

Özgüvensizlik ve gereksiz suçluluk psikolojisinden kaynaklanıyor bu. Aslında zehir gibi işliyor beynin. Daha çok tehlikeli ve gergin durumla yüzleşmen gerek. Yüzleştikçe hayatta kalabilmek için çıkış yolları bulacaksın. Yaralı kuş, ateş ortasına atılınca öyle bir uçar ki, sıkıyorsa uçmasın.

Yorum

Ben biraz hazır cevap bir tipim. Bu ilk ergenlik zamanlarımdan beridir öyle... Uzun uzun konuşmaya üşenirim karşıyı dinler genelde konuştururum sonra tek cümlelik laf eder noktayı koyarım..! Bu laf sokma gayesiyle yaptığım bir şey değil, iyi gözlem yapmak, insanları iyi analiz etmekle ilgili.. Karşıyı dinlemezsen kel alaka laf edersin , konuya hakim neşeli eğlenceli bir tipsen zamanla tavırlarınla kabul görüyorsun ve kendini rahat hissediyorsun lafı da gediğine oturtunca bu alışkanlık halini halıyor..
                ........

Yorum

Aslında hazırcevaplık kavramı insanlarla daha çok iletişim hâlinde bulunmadan da kaynaklanıyor olabilir. Bu videodaki kardeşimizi görerek bir fikir yürüttüm. Büyük bir kısmı da özgüven eksikliğinden olduğuna da katılıyorum. Sana biri laf söylediğinde o an ne diyeceğini bilemiyorsun. Sonra yalnız başına kaldığında "keşke şöyle deseydim" diyorsun maalesef. Bunun bir çözümü var mı bilmiyorum ama... Allah yardımcınız olsun.

Yorum

Çok okumak, çok konuşmak ve iyi dinlemekle oluyordur herhalde...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: antonio_montana View Post
                      biribişey söyleyince söylecek bişey bulamıyorum beynim duruyor sanki.nasıl hazırcevap olunur?
                      Dostum bende aynı dertten muzdaripim, insanların karşısında susar kalırım tıkanırım falan. Araştırdım internette bayağı ve şu iki faydalı yazıyı gördüm. Okudum ve gerçekten faydalı işe yarıcak şeyler var, uygulamalarda var eğer hergün bunları yaparsan aşağı yukarı 1-2 ay gibi bi zamanda daha hazır cevap olabilirsin. Bende orda yazan uygulamaları hergün yapıcam bakalım nekadar bi değişim olucak, ayrıca güzel kitaplar oku. Mesela dünya klasiklerini falan okuyabilirsin dostoyevski gibi. Ayrıca hazır cevaplılık doğuştan gelen bişeydir sonradan kazanılmaz gibi laflara aldırma, bal gibide geliştirirsin, insan okuyan her saniye gelişen bi varlıktır neden gelişemesin hazır cevaplılık. Yani bu sadece dünya üzerinde belirli insanlara kodlanmış bi yetenek ve sadece doğumdan ölüme kadar giden bişeymiş gibi bakıyolar.

Hazır Cevaplılık Yeteneği Nasıl Geliştirilir: http://www.islamikariyer.com/klm/haz...-yetenegi.html
                      Hızlı Düşünme ve Cevap Verme Yöntemleri: http://www.islamikariyer.com/kitap/h...ontemleri.html

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Budur. View Post

Aslında hazırcevaplık kavramı insanlarla daha çok iletişim hâlinde bulunmadan da kaynaklanıyor olabilir. Bu videodaki kardeşimizi görerek bir fikir yürüttüm. Büyük bir kısmı da özgüven eksikliğinden olduğuna da katılıyorum. Sana biri laf söylediğinde o an ne diyeceğini bilemiyorsun. Sonra yalnız başına kaldığında "keşke şöyle deseydim" diyorsun maalesef. Bunun bir çözümü var mı bilmiyorum ama... Allah yardımcınız olsun.
                        bayıldım bravo çocuğa :41:
                        Şuna inanmak lazımdır ki, Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir (Mustafa Kemal Atatürk)

Yorum

çocuk ne zorlamış ama ben olsam bir kez sorar çeker giderim hatta sormam bile
                          ego sum qui sum ...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Furkan1 View Post
                            Dostum bende aynı dertten muzdaripim, insanların karşısında susar kalırım tıkanırım falan. Araştırdım internette bayağı ve şu iki faydalı yazıyı gördüm. Okudum ve gerçekten faydalı işe yarıcak şeyler var, uygulamalarda var eğer hergün bunları yaparsan aşağı yukarı 1-2 ay gibi bi zamanda daha hazır cevap olabilirsin. Bende orda yazan uygulamaları hergün yapıcam bakalım nekadar bi değişim olucak, ayrıca güzel kitaplar oku. Mesela dünya klasiklerini falan okuyabilirsin dostoyevski gibi. Ayrıca hazır cevaplılık doğuştan gelen bişeydir sonradan kazanılmaz gibi laflara aldırma, bal gibide geliştirirsin, insan okuyan her saniye gelişen bi varlıktır neden gelişemesin hazır cevaplılık. Yani bu sadece dünya üzerinde belirli insanlara kodlanmış bi yetenek ve sadece doğumdan ölüme kadar giden bişeymiş gibi bakıyolar.

Hazır Cevaplılık Yeteneği Nasıl Geliştirilir: http://www.islamikariyer.com/klm/haz...-yetenegi.html
                            Hızlı Düşünme ve Cevap Verme Yöntemleri: http://www.islamikariyer.com/kitap/h...ontemleri.html
                            saolasın..

Yorum

İşleniyor...
                            X