Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Görücü usulüyle evlenme düşüncesi nasıl değiştirilir?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Görücü usulüyle evlenme düşüncesi nasıl değiştirilir?

rose_tek’in “biliyorum sıkıldınız ama sizin yorumlarınıza ihtiyacım var” konusunu okuduktan sonra aklıma bu konuyu açmak geldi ve bence çokta önemli bir konu.

Görücü usulüyle ve zorla evlendirilmek, ben kabullenemiyorum bu düşünceleri. Bir bayan arkadaşım görücü usulüyle evlendirilecekti, kız tatile çıktı ve bir erkek arkadaş buldu, onunla nişanlandı. Bir bayan arkadaşım da akrabası tarafından kaçırılarak zorla evlendirildi.

Bu durumda olanlar genellikle sizin de bildiğiniz gibi ailesi, büyükleri tarafından görücü usulüyle veya zorla evlendirilmek istenen kişiler. Bu kişiler büyüklerine derdini nasıl anlatabilir, onları nasıl daha iyi düşünmeye sevk edebilir? Böyle durumları nasıl engelleyebilir, bu düşünceleri nasıl değiştirebilir ve olumlu yönde etkileyici düşünceler nasıl iletebiliriz? Aynı zamanda toplumu nasıl bilinçlendirebiliriz?

Siz zorla evlendirilecek olsanız hangi yollara başvururdunuz?

Televizyonda bu konu ile ilgili tartışmalar varsa lütfen hangi kanallarda, hangi gün ve saatlerde olduğunu yazın ve zorla evlendirme düşüncesinde olan kişilerin izlemesini sağlayalım.
    0
    a:3:{i:522;a:5:{s:12:"polloptionid";i:522;s:6:"nodeid";s:6:"522085";s:5:"title";s:5:"Hayır";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:523;a:5:{s:12:"polloptionid";i:523;s:6:"nodeid";s:6:"522085";s:5:"title";s:4:"Evet";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:524;a:5:{s:12:"polloptionid";i:524;s:6:"nodeid";s:6:"522085";s:5:"title";s:8:"Kararsız";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0
    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

yazını okudum arkadaşım ama şu bir gerçeki özellikle anadoluda ve doğu illerinde tahminindende fazla yaygın görücü usulü elendirme bu konuda aileler çocukların fikirlerin pekte önemsemiyor zira benim ablam ve ailemden bayanların hemen hemen tamamı bu yolla evlendi buna şimdilik engel olmak bence pekte mümkün değil ya yüksek öğrenim yapıp aileden uzaklaşacak ancak ozaman aile görücü usulü evlendiremiyor yada benim gibi olup asi kızı oynayacak

Yorum

Eğitim ile tabiki :lol:

Canım ülkemin bir tarafı gelişmiş bir tarafı hala gelişmemiş :roll:

terazi dengede tutulamıyor ki...Eğitim diyoruz okul yok,öğretmen yok bazı kesimlerde..
      Alışılmış düzenler var köklü çözüm için bu konuda ciddi derecede paneller,düzenlenmeli,okul müfredatına alınmalı yani geçici değil kalıcı çözümler üretilmeli ama tutarlı olmak en önemlisi başladımı devam etmeli...

Ya bazen düşününce başbakan mı olsam acaba diyorum da :roll:

İşin şakası tabi de... :lol:

Çok işimiz var çokk ama ortada pek bişi yok :roll:

Yorum

Eğitim eğitim eğitim. :idea:

Yorum

Görücü usulu evlilik benim tercih edebileceğim bi durum olmasa da...
          Bir de şu yanını görmekte fayda var...

Aileler ilk tanıdığı insanlara çok haklı olarak güvenmekte zorluk çekiyor.Bir yakınlarının ve ya tanıdıklarının vasıtasıyla uygun gördükleri birini kızlarıyla tanıştırıyorlar.
          Eğer iki taraftan da cevap evet olursa tanıma dönemi başlıyor.
          Benim çevremde bu usul böyle uygulanıyor.

Ama bir de eski usul...Hiç tanıma fırsatı bile bırakmadan zorla evleneceği kişinin büyükler tarafından karar verilmesi...
          Bu işte gerçekten çok zor bi durum...Daha çok doğuda ve bazı kapalı kesimlerde yaygın bildiğim kadarıyla.

Ya bence böyle bir durumla karşılaşan kişi...Eğer çok sert bi çevre kapalı bi ortamda değilse...Konuşmaya çalışmalı!!!
          Çocuğunu seven her anne baba zamanla anlıycaklardır...Onların anlıyacağı dilden anlatabilirlerse biraz da sabredebilirlerse inşallah düzelmeyecek şey yoktur...

Konuşmak çok önemli...Tabi saygısızlık yapmadan kesinlikle!!! :idea:

Yorum

İşleniyor...
          X