Duyuru

Collapse
No announcement yet.

zihinsel ketlenmeyi patolojik insanların çoğunlu yaşar.....

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• zihinsel ketlenmeyi patolojik insanların çoğunlu yaşar.....

zihinsel ketlenme psikolojik sorunların getirdiği bir durumdur...... psikolojik sorunların oluşumu çok açılardan incelenmekte günümüzde..... neredeyse her bilim :!: insan psikolojisine odaklı gelişim yaşamaktadır.....

psikolojik sorunların hem kaynaklığını yapan hemde psikolojik sorunların bir neticesi olan zihinsel ketlenmeyi yaşamayn yoktur..... zihinsel ketlenme bir kaç durumda meydana gelebilir.....

birincisi kendi yeteneklerimize olan inaçlarımızı ( öz güven ) olumsuz etkileyerek davranışlarımızda sorun yaşayabiliriz.... ya yapılması gerekenleri yapamaz hale geliriz yada kendimizi yapmamamız gereken davranışları yapar buluruz......

ikinci nokta ise benlik algısıdır..... kendi varlığımıza ilişkin olumsuz kanılar beslememiz benlik algısına ilişkin zihinsel ketlenme yaşadığımızı gösterir...... çoğu patolojik rahatsızlıklarda bu durum gözlenir..... depresyondaki insan kendini değersiz ve çaresiz hisseder.... anksiyete yaşayan kendini güçsüz ve savunmasız hisseder.... vs....

benlik algısına dair zihinzel ketlenme insanın psikolojik sancısını belirleyen en önemli etkenlerden biridir.....

üçüncü ketlenme ise çevresine ilişkin zihinsel ketlenmedir..... kişi çevresinde olan şeylere karşı zihinsel ketlenme yaşar.... çevremdeki insanlar beni adam yerine koymuyor ( depresyon).... insanlar beni eleştirecek ve aşağılayacak benimle dalga geçecekler ( anksiyete) bunları yapmazsam insanlar beni kabul etmezler ( okb )

zihinsel ketlenmelere çoğu patolojik hasta maruz kalır.... bu engellerin çözümü ile bizzat ilgilenen alan şema terapidir....

saygılarımla deprsf

...(depresyon)tamamen katılıyorum hatta çok süper bir tespit.
    ama diğer 2si..(anksiyete)ve...(okb)den ziyade biraz SF ye kayıyor...amacım ukalalık "ben bilirim ben yaparım.."cılık değil ama tecrübe edindiğim şeyler bunlar...katılırsınız ya da katılmazsınız size kalmış...

Yorum

zihinsel ketlenme tespiti de doğru...buna dair örneğim BABAM ve ANNEM AYRILMAYA KARAR VERİNCE BEN ANNEMDEN YANA OLDUM VE O ANDA ANNEMİ EN KÖTÜ KADINDAN BİLE DAHA AŞAĞI GÖREN PEDER BEY DELLENDİ VE 3 MÜZE SİLAH ÇEKTİ(kız kardeşim,annem ve bana)olay ağır bir TSSB luğuyla sona erdi ve okulu bitirmeme 3 dersim vardı ki tarih 2006 idi ancak 2008 de bitirdi ARAYA ADAM KOYARAK_TANIDIK BULARAK_ KAFA DURMUŞTU hala da öyle AVAL AVAL- MODUNDAYIM...ZİHNİM KETLENDİ Kİ DURUM BAYAA VAHİM YANİ...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tankard
        ...(depresyon)tamamen katılıyorum hatta çok süper bir tespit.
        ama diğer 2si..(anksiyete)ve...(okb)den ziyade biraz SF ye kayıyor...amacım ukalalık "ben bilirim ben yaparım.."cılık değil ama tecrübe edindiğim şeyler bunlar...katılırsınız ya da katılmazsınız size kalmış...
        şimdi anksiyete ve fobilerin türleri var..... evet sf gurubu ama o da genel anksiyete bozuklukları içine giren bir konu..... spesifik başlıklarla ele alırsak işin içinden çıkamayız.... .... genel başlıkta kalsın böylesi daha iyi......

Orjinal yazı sahibi: tankard
        zihinsel ketlenme tespiti de doğru...buna dair örneğim BABAM ve ANNEM AYRILMAYA KARAR VERİNCE BEN ANNEMDEN YANA OLDUM VE O ANDA ANNEMİ EN KÖTÜ KADINDAN BİLE DAHA AŞAĞI GÖREN PEDER BEY DELLENDİ VE 3 MÜZE SİLAH ÇEKTİ(kız kardeşim,annem ve bana)olay ağır bir TSSB luğuyla sona erdi ve okulu bitirmeme 3 dersim vardı ki tarih 2006 idi ancak 2008 de bitirdi ARAYA ADAM KOYARAK_TANIDIK BULARAK_ KAFA DURMUŞTU hala da öyle AVAL AVAL- MODUNDAYIM...ZİHNİM KETLENDİ Kİ DURUM BAYAA VAHİM YANİ...
        o zaman senin sorunun taranva sonrası stres bozukluğu..... hmm o zamandan beri düzelme olmadı mı?....... merak ettim seni şimdi..... olayı biraz daha ayrıntılı anlatır mısın?

Yorum

TSSB konusunda biraz detay verdim...ilgin için tşk. yaptığım ayrımın sebebine değinmiş daha baştan mahcup çekingence -açıklamamı yapmıştım..inan ukalalık anlamında değildi şu ayrımlama düşüncem.konuyu açalımanlamındaydı...

Yorum

İşleniyor...
          X