Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Karanlık Psikolojisi

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Karanlık Psikolojisi

Değerli arkadaşlar,
    Yaz günlerinin uzun, kış gecelerinin sonsuz olduğu ülkeler var dünyamızda. Özellikle İskandinavya ülkelerinde (Norveç, Danimarka, İsveç) ve Finlandiya’da bu fenomene rastlamak mümkün. Karanlıklar erken çöküyor kış aylarında bu ülkelerde. Karanlık Psikolojisi sebebiyle, insanların depresyona girmeleri ve intihara sürüklenmeleri daha hızlı oluyor. Finlandiya, AB ülkeleri (hatta bütün Avrupa ülkeleri) içinde en yüksek intihar rakamlarının olduğu bir ülke konumunda bulunuyor.

Karanlık sebebiyle sıkıntı, darlık veya baskı hissine kapılan var mı? Karanlık Psikolojisi’ni nasıl aşıyorsunuz? Bu konudaki paylaşımlarınızı bekliyorum.

Her şeyin gönlünüzce olmasını temenni ediyorum.
    0
    a:3:{i:1330;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1330;s:6:"nodeid";s:6:"522308";s:5:"title";s:31:"Evet, karanlıktan korkuyorum!..";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:1331;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1331;s:6:"nodeid";s:6:"522308";s:5:"title";s:33:"Hayır, karanlıktan korkmuyorum!..";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:1332;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1332;s:6:"nodeid";s:6:"522308";s:5:"title";s:31:"Karanlıktan bazen korkuyorum!..";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0

Karanlık Psikolojisi konusunda fikirlerini paylaşacak arkadaşlarımız yok mu?

Yorum

bende korkmuyorum karanlıkta otururum ben zaten karanlıkta kimse beni göremiyor çünkü..

Yorum

Baslik sahibin bahsettigi durum, isik azligindan ileri gelen bir cesit depresyon. Ozellikleri Kis mevsiminde gorulen, isik yetersizliginin neden oldugu psikolojik durum hakkinda baslik.

Benim cevabim:

Evet, kis mevsiminde gunlerin kisaligi bende negatif etki yapabiliyor.

Bildigim kadari ile Kuzey Avrupa ulkelerinde isik tedavisi uyguluyorlar. Isik kutusu yuzunuze dogrultup bir sure bekleniyor.

Yorum

Akşamları hava kararmaya başladığı zamanlar ruhum daralıyor manevi baskıya maruz kalıyorum sanki. Bütün olumsuz düşünceler aklıma hücum ediyor. Bu zamanlarda yalnız kalmamaya çalışıyorum. Odamda penceremin önünde oturduğum ve havanın kararmasını seyrettiğimde ise bir an önce ertesi günün ışıklarını görmek için zamanın çok hızlı geçmesini istiyorum. Ama uyumak da çözüm değil bu zamanlarda. Çünkü o zaman da kötü rüyalar görebiliyorum.
          <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

Yorum

Kuzey Avrupa ülkelerinde Işık Kutusu Tedavisi diye bir şey duymadım, ama araştıracağım... Bundan bahsetmeniz iyi oldu, teşekkürler...

Ülkemizde Karanlık Psikolojisi konusunda literatüre ulaşmak mümkün mü?

Yorum

karanligi severim.
              Innocence proves nothing.

Yorum

Hayatın tamamında işe yarayan bir yöntemdir. Özellikle Türkiye&��de çok kullanılan bi yöntemdir.

Karanlık Odada siz insanları hayal görmeleri için uyutursunuz diyebilirim. Derin devlet desem şimdi size sayfalarca yazılar yazarsınız ama biraz düşünün yarısı hayalleriniz ya da birinin hayalleri varsayımlarıdır.

İnsanlara siz herseyı verirseniz düşünmezler hiçbirşey vermezsenizde düşünmezler siz onlara bi yastık yorgan verin onlar yattıkları yerden hayal kursunlar. Yada karanlık bir oda gösterin herkes içinde ne var diye tahmin etsin sonra bunların hepsini aynı ortama getirin içeride ne vardı diye tartışsınlar sizce neler çıkar???

Odayı gösteren kişi bir asker olsun eski bi asker dağ evini gösterdi. 10 kısıye ne dusunurler ıcerıde sılah cephane sıgınak gizli belge örgüt evi&��&��.

Bu liste uzar gider. Her zaman ıse yarayan yontemdır. Kendiniz için nasıl kullanırsınız. Kendinizi tanıtın ama hıcbır zaman net bılgı vermeyın kacamak cevablar ve bılınmeyen olun. Kısacası karsınızdakı karanlık odanın yerını gosterın sadece sızı tanımasına ızın verın bırakın gerısını hayal kursun.

Bazı web siteleri, devletler, ülkeler, insanlar, bu yöntemi kullanır her zaman başarılı olurlar...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: McBusiness
                  Kuzey Avrupa ülkelerinde Işık Kutusu Tedavisi diye bir şey duymadım, ama araştıracağım... Bundan bahsetmeniz iyi oldu, teşekkürler...

Bu sorunuzun cevabini bilmiyorum. Ancak, mantigim bunun mumkun oldugunu soyluyor. Bahsettiginiz durumun Ingilizce'de ki ismi "Winter Blues". Isterseniz bu sekilde netten arayabilirsiniz ayni zamanda.

Iyi gunler.

Yorum

ışık yokluğu.insanın en eski korkularından biri.tüm güvenlik hissinin ortadan kalkışı ve çaresizlik anı.insanlık tarihinde kademe kademe aşılmaya çalışıdıkça(ateş,mum,ampul)daha korkutucu hale gelmiştir.yaşadımız normal hayatın bize ondaki tehdidi unutturması bir yanılsamadır,elektriğin kesilmesine kadar sürer. modern zamanlar insanını en korktuğu,en çok kaçtığı şeyle yani kendisiyle karşıya getirmesi,başbaşa bırakması onu daha da çekilmez kılar.bir mum aranır,eli tutulabilecek bir sevgili,gece yarısı aranacak bir dost.nafile...
                    gözlerinizi kapattığınızda en son gördüğünüz odur
                    ve kendi korkutucu yüzünüz... bu benim görüşüm değil ama bir gercek..

Yorum

Orjinal yazı sahibi: satanstoystore
                      Orjinal yazı sahibi: McBusiness

Bu sorunuzun cevabini bilmiyorum. Ancak, mantigim bunun mumkun oldugunu soyluyor. Bahsettiginiz durumun Ingilizce'de ki ismi "Winter Blues". Isterseniz bu sekilde netten arayabilirsiniz ayni zamanda.

Iyi gunler.
                      (Winter blues) konusundaki tavsiyeleriniz için teşekkürler :!:

Yorum

Karanlık odada 1951 yılında Solomon Asch isimli ABD'li bir psikolog tarafından yapılan deneyleri biliyor musunuz?

Yorum

bi yerde okumuştum, gün ışığı insanda bazı hormonların salgılanmasını sağlayarak mutluluğu arttırıyomuş

ama bazen mutluluk bana huzur verir, sakinlik ve dinginlik... arada severim
                          just a smile

Yorum

Elektrikler gittiğinde evdee çığlık atan kişi ben olurum genelde ve karanlıktan çok korkuyorum.Işık olamdan asla yamam (loş ışık)tercihimm..
                            Ay IşIğInDaN KaLbİmDe Bİr GeCe Ve YaLnIzLıK.IşIğI GiZLeR kArAnLıK yOk OLmAz G&ouml;LgeLeR.AY IŞIĞINDA SAKLIDIR....

Yorum

Orjinal yazı sahibi: tavananna
                              eskiden karanlıktan çok korkardım artık korkmuyorum.

Bu korkunu nasıl aştın, sevgili tavananna?

Yorum

İşleniyor...
                              X