Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Adalet nedir? Adaletin olmadığı yerde neler olur?

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • #16
  Adaleti hukuka uygunluk olarak tabir edersek yanılırız. Çünkü hukuk tam anlamıyla adaleti sağlayamaz ancak adaleti sağlamaya çalışır. Adaletin peşinden gitmeye çalışır. Kaldı ki hukuk düzenleri kendi içinde adaletsizliği de barındırabilir. Adalet hakkı gözetmektir.

  Adalet, kanun ve yönetmeliklerden önce ferdin kendi iç dünyasında başlar. Fert kendi iç dünyasında adaleti sağlamalıdır yoksa en basit örneği ile bir annenin bir çocuğunu daha çok sevip ona daha çok ilgi gösterip diğerine daha az sevgi göstermesi bile adaletsizliktir ve ne yazık ki bu adaleti hukuk ve kanunla da sağlayamazsınız.

  Toplumda bireyler iç dünyasında adaleti benimsedikleri zaman o toplum gerçek manada adaleti sağlamış olacaklardır hatta kanunları adalet anlayışına ters bile düşse.

  insanın haklarını korumanın, hayatın her merhalesinde hakkı ve adaleti yaşatmak gerekmektedir , haysiyetli bir hayatın ancak adaletin ayakta tutulmasına bağlı olduğuda unutulmamalıdır . Yer yüzünün hiçbir yerinde mutlak bir adalet anlayışı mevcut değildir. İnsanlardan yuzde yuzluk bir adalet anlayışı beklemekte yanlış olur. Tek kusursuz adaletli olan yaratıcıdır.

  Yorum


  • #17
   herkes haklı herkes masum herkes haksızlığa uğramış..eğer ilahi adaleti unutur kendi kurallarımızla oynarsak bu oyunu elbette kaos olacaktır.adalet sana göre bana göre değişmemeli ama değişiyor.çünkü düşünceler tarzlar bakış açıları farklı.dolayısıyla ortada net bir adalet yok..oysa doğru tekdir hiçbirimizin tekelinde değildir..saygı yok insanın yaşam hakkı yok sağlık hakkı yok öyle yerler var ki konuşmaya bile hakkı yok..dünya zıvanadan çıkmış..empati sıfır.vicdandan eser yok..adaleti sağlaması gerekenlerin bile adilliğinden şüphe duyduğumuz bir dünyada yaşıyoruz.o yüzden bu yeryüzünde adaleti aramak saçma.oysa allah ne kadar adil.fakirlik ve zenginlik veriyor iki ayrı insana..zengin fakire destek çıkmadığı için fakir aç kalıyorsa bu yaradanın suçu değil..biri sağlıklı biri hasta.sağlıklı hastayı dışlıyorsa sağlık sektörü tedaviyi uygulamıyorsa tam anlamıyla hastanın ailesi full destek vermiyorsa bu da allahın suçu değil..bu dünyayı bu hale bizler getirdik.aslında herşey eşitti ama bizler bencilliğimiz vurdumduymazlığımızla kaybedene daha çok kaybettirdik yanında olmayarak.kazananın dibinde bittik işimiz düşer diye.bence burası cennetti biz cehenneme çevirdik..şimdi de adalet diye bağırıyoruz.geçmiş ola

   Yorum


   • #18
    Orjinal yazı sahibi: silent_-
    adalet eşitliktir. Ama Allah ın adaleti öyle değil kimine az veriyor kimine çok.
    buna karar vermen için öncelikle ölmen gerekmektedir. çünkü dünya dinimize göre bir imtihan yeridir allahın adletini dünya üzerindeki adalet anyaşıyla veya mevcut durum ile ölçemezsin. allahın adaletini ölçmeden önce hiç kendinin ne kadar adaletli olduğunu düşündünmü?

    sen bir sınavdayken bu sınav bitmeden daha soruları çözerken benim hakkım yenildi bana adaletsiz davranıldı .diyebilirmisin önce sınav sonucunu görmen gerekmezmi. herkese aynı sorular veriliyor fakat insanların belki sınav anındaki statü ve fiziki durumları değişik olabilir o dururmdada senin verdiğin her doğru cevap 2 doğru olarak kabul edilebileceğini dinimiz öngörmekte. yani allah öyle adaletlidirki sen mevcut durumunda üstüne vazifeleri yaptığında mutlaka gereken adaletide göreceksin. ama önce sınavı tamamlaman gerekiyor....

    Yorum


    • #19
     Adalet olması gerekendir. Bir de mevcut durum söz konusudur. Hali hazırda hiçbir ülkede ideal, yani olması gereken adaletin %1'i dahi gerçekleştirilememiştir. Özellikle Türkiye'de bu oran çok daha alt seviyelerdedir.

     Yorum


     • #20
      ey hayat :!: adalet varsa sende varsın :!:

      Yorum

      İşleniyor...
      X