Duyuru

Collapse
No announcement yet.

okbye ne sebep olur?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• okbye ne sebep olur?

okbnin çocukluk döneminde yerleşmiş olan ,tutumlarla ilişkili olan psikolojik bir hastalık olduğu düşünülmüştür.ancak ilaçlara yanıt verdiği sözkonusu olduğuna göre nörobiyolojik bir rahatsızlık olduğu görülmektedir.yani okb li olmak ne sizin suçunuz nede çevrendekilerinizin suçu aslında okb li olupta bunun bir rahatsızlık olduğunu bilmeden yaşayan okadar çok insan varki ben bile bu rahatsızlığın günlük yaşantımı ve fizyolojimi etkileyene kadar hastalık olduğunu bilmeden yaşamışım yıllarca.peki sebep nedir? bize bukadar ızdırap veren acının kaynağı neden ileri gelmektedir?hep bunu sorguladım geçmiş yaşantımı ,çocukluğumu ,ailemdeki bireylerin tutum ve davranışlarını?kendimi?yapımı?bunlar bi nebze etken sayılsada hiçbiri tam anlamıyla okb li olmamız için bir etken değilOKBnin kesin sebebi bilinmemesine rağmen beyindeki bir maddenin düzeyi ile ilişkili olabileceğini düşünülmektedir. Beyinde doğal bir biçimde oluşan sinir uyarılarının iletilmesinde görev alan nörotransmiter seratoninin bu hastalıkta kilit rolü oynadığı düşülmektedir. Seratonin birçok doğal kimyasal madde gibi sinir hücrelerinde depolanmıştır. Beyin hücreleri birbirlerine çeşitli mesajlar gönderebilmek- böylece yürüyebilir, yemek yiyebilir,ve yatayabiliriz- için seratonine ihtiyaç gösterirler. Serotonin sinir hücrelerinde biriktirilir. Bir sinir hücresi mesaj göndermeye başladığında, depolanmış seratonini sinir aralığına boşaltır; böylece mesaj diğer sinir hücresine geçebilir. Seratonin sinir hücresinin dışında olduğunda çalışma için serbesttir. Mesajları bir sinir hücresinden öbürüne taşımaya yardımcı olduğundan, serotonin bir nörotransmiter olarak da adlandırılabilir. SEROTONİN sinir hücreleri arasında bir köprü işlevi alır. Mesaj diğer sinir hücresine başarılı bir şekilde geçtiğinde serotonin gerektiğinde kullanılmak üzere depolanacak sinir hücresine tekrar geri döner. bizde sinir hücrelerinin arasında serbest seratonin düzeyi normalden daha azdır. bu yüzden aklımıza ters gelen olumsuz düşünceleri gerçeklerle karıştırma olasılığını yaşar ve bundan dolayı elem ve sıkıntı yaşarız oysaki normal insanlara bu düşüncenizi söylediğinizde tebessümle karşılarlar çünkü matığa sığmayanakla uymayan saplantılı düşüncelerdir yaşadığımız okbli olmak bizim suçumuz değil :roll:

OKB nin sebebinin çocukluk çağımızdaki yetiştirilme tarzı ile ilgili olabileceğini düşünüyorum ama yine de cevabı belirsiz bir soru. Beyin kimyası meselesi ise tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan sorusu gibi .

Neticede, sebebin ne olduğu çok da önemli değil. Aslolan şimdidir. Yani tedavinin kendisidir. Geçmişte ne olduğunu araştırmak da okb açısından fazla bir artı getirmeyecektir bence.

Yorum

butucum yazını okudum cok bılımsel acıklamalara yer vermişsın.kendımı bıyolojı dersınde hıssetım bı an ewt haklısın okb nın nedenını bulmak cok guç .herkesın bı tezı var bu konuda.kımıne gore mukemmelıyetcı olmaktır kımıne gore kılı kırk yarmaktan başlar , kımıne gore cok temız kalplı fakat şüphelere takılmaktan doğar.bana göre de bı ders bı anlam yuklemıstır okb ama herkes okb nın bızde var oluş sebebını kımse net olarak bulmuş deıl hep beraber takıntısız bı hayata tek takıntımızın takıntı olamama takıntısına dönüşmesı dileğyle...

Yorum

ailenin yetiştirme tarzı ve genetik olduğunu düşünüyorum ayrıca çevresel faktörler
        genelde okuduğum bilgiler bu yönde ...
        benim okb li olma sebebim, çocukluğumda yaşadığım travma ve annemin biraz katı tutumundan kaynaklandığını düşünüyorum yani ailenin yetiştirme tarzı da bende çok etkili oldu ...

Yorum

bence tüm hastalıklar genlerin suçu :? yaşanan olumsuzluklarda sadece hastalık ortaya çıkıyor o kadar.bence 2.80 hep uzanıyor içimizde birşey oluyor ve kendini gösteriyor

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hale46
            bence tüm hastalıklar genlerin suçu :? yaşanan olumsuzluklarda sadece hastalık ortaya çıkıyor o kadar.bence 2.80 hep uzanıyor içimizde birşey oluyor ve kendini gösteriyor
            tabi bencede genlerde etken :arrow: Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) zorla gelen yineleyici fikir, hayal ve dürtüler yani obsesyonlar ve katı, törensel ve zaman kaybına yol açan davranışlar, yani kompulsiyonlardan oluşan bir psikiyatrik bozukluktur. OKB’nin kalıtım özelliğine ilişkin ilk bulgular aile ve ikiz çalışmaları ndan elde edilmiştir. Segregasyon analizleri ise OKB kalıtımında majör bir gen bölgesinin sorumlu olabileceğine ilişkin bilgiler sağlamıştır. Yayımlanmış bulunan tek bağlantı çalışmasında 9p kromozom üzerinde çok noktalı bir bağlantı bulunduğu bildirilmiştir. Son dönemde ise genetik çalışmalar OKB etiyolojisinde rolü olduğu düşünülen bazı aday genler üzerinde yoğunlaşmış, özellikle serotonerjik ve dopaminerjik sisteme ilişkin genler üzerinde yapılan çalışmalar bu sistemlere ilişkin önceki klinik bulguları destekleyen sonuçlar sağlamıştır. Ayrıca, opioid, glutamaterjik ve immun sistemlere ilişkin genler ile nörogeli- şimsel genlere ilişkin ilk çalışma sonuçları gelecekteki çalışmalar açı- sından araştırmacılara umut veren genler olarak belirlenmiştir. Bu yazıda OKB’ye ilişkin aile, ikiz, segregasyon, bağlantı ve aday gen çalı şmaları gözden geçirilmektedir http://www.psikiyatridizini.org/view...rticle_id=1789

Yorum

İşleniyor...
            X