Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Düşünce mi varlıktır, varlık mı düşüncedir?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Düşünce mi varlıktır, varlık mı düşüncedir?

Oylamaya katılır mısınız..?
    Ve bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
    0
    a:3:{i:806;a:5:{s:12:"polloptionid";i:806;s:6:"nodeid";s:6:"522171";s:5:"title";s:17:"Düşünce varlıktır";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:807;a:5:{s:12:"polloptionid";i:807;s:6:"nodeid";s:6:"522171";s:5:"title";s:17:"Varlık düşüncedir";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:808;a:5:{s:12:"polloptionid";i:808;s:6:"nodeid";s:6:"522171";s:5:"title";s:10:"Kararsızım";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0
    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

düşünce varlık olabilir mi :?:
    soyut bir şey değil midir düşünce varlıksa tam tersi..somuttur.

yanlış mı düşünüyorum :roll:
    Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor?
    Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla..
    Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü; her insan ölecek yaşta…

<Şems-i Tebrizi>

Yorum

arslan...aslında kararsız kaldım diyebilirim..düşünceyi yaratanlar varlıklardır...ama bir felsefecinin dediği de dogrudur..düşünüyorsan varsın..yani düşüncede varlıktır...eger ortaya birşeyler koyabiliyorsak varlıgımızın ispatıdır...

Yorum

düşünce varlıktır gibi geliyor yoksa hiç gibiyiz insan olarak diğer canlılardan farklımızda budur düşün düşünce ... neleri düşünürsek var etmiyormuyuz yok yere sorun çıkarmayı yapıyoruz ya da iyi olabiliyoruz ...sağlıklı olamaz isekte bazı zamanlar insanların yorumlarından etkileniyoruz o da düşünce ile oluyor

Yorum

Arrrslan özür dilerim ama soru şu şekilde olursa daha mantıklı olur diye düşünüyorum..

'düşüce mi varlıktan doğar,varlık mı düşünceden?' :roll:
          Bir şey yap, güzel olsun.. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor?
          Öyleyse güzel bir şey gör veya güzel bir şey yaz.. Beceremez misin? O zaman güzel bir şeye başla..
          Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü; her insan ölecek yaşta…

<Şems-i Tebrizi>

Yorum

düşünce varlıktır gibi sanki..
            çünkü düşünmek var olmaktır..düşünerek varız..düşünerek başarırız..düşünmek var olmaktır evet........ :roll:

Yorum

Düşünce ve varlık tamamen ayrı kavramlar.

Benim düşünceme göre varlıklar önce ikiye ayrılır:

-Görünen varlıklar:nesneler, hayvanlar, insanlar, bitkiler,cisimler gibi...

-Görünmeyen varlıklar:Allah, melekler, cinler,ruhlar vs...

Görünen varlıklardaki insanın diğerlerinden üstün olması yalnızca düşünebilme yetisinden ileri gelir.Yani DÜŞÜNCE sadece insana özgüdür.

Varlık ise daha geniş kapsamlı olduğundan bence kıyaslanamazlar yada birbirinin tanımı olarak değerlendirilemezler.

Çünkü düşünce Görünen Varlıklardan İnsanların bir özelliğidir yalnızca.

Decartes'ın sözüne gelince; O bence insanın var olduğuna kanıt göstermiş. Düşünebiliyoruz demek ki varlığımız mevcut demiş.Ama ben de diyorum ki belli bir ağırlığımız , belli bir hacmimiz var yani bedenimiz var içinde ruhumuzu barındıran ve 5 duyu organlarıyla varlığımız hissedilebiliyorsa demek ki varlığımız mevcut.
              <div>Yasam cok zalim bir ogretmendir; once sinav yapar, sonra dersi verir. Andre Gide</div><br />

Yorum

bi cümle vardı yada ben uydurdum :roll:
                Düşünüyorum öyleyse varım

Yorum

varlık düşüncedir.. var olan bişeyi düşünürüz,durup dururken insan neden düşünsün ki? mesela "karga niye gak der?" diye düşündüğümüz zaman orda bi varlık söz konusu oluyo.. haksız mıyım? :roll:
                  <div>Sessizliktir icimden gecirdiklerimin sedası...</div><br />

Yorum

Orjinal yazı sahibi: platonik
                    Arrrslan özür dilerim ama soru şu şekilde olursa daha mantıklı olur diye düşünüyorum..

'düşüce mi varlıktan doğar,varlık mı düşünceden?' :roll:
                    Hemen hemen aynı şeyi ifade ediyor.
                    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

Varlık düşünceden doğar diyemeyiz.Bu düşünce sonucu ortaya çıktığımız anlamına gelirki bu düşüncenin oluşması için düşünebilen bir varlığa gerek vardır.Buna göre düşünce varlıktan doğar.Biz düşünürüz,düşünceyi var ederiz ama yoktan değil.Kısaca düşünceyide varlığıda var eden Allah.O bizi var etmiş düşümemizi istemiş:Bizde düşünüyoruz...

Yorum

Her varlık düşünür diyemeyizki...

Bence insan düşünebiliyorsa varlıktır: yoksa ne yaşadığını bilmeyenin yaşadığı muallaktadır... Ne ot insanlar var; hayatı temel ihtiyaçlardan oluşan: benim fikrimce düşünen varlıktır...

Yorum

ENİGMaTİC şükür kavuşturana...
                          Gözümüz yollarda kaldı yaw Nerelerdesin...

Ben varlığı var edilmiş(hayvanlar,insanlar,bitkiler...) olarak düşünüyorum.Bu yüzden bence herşey Allah'tan gelir.Ama düşünceyi dolaylı olarak var eden biziz....

Yorum

Geldim de yine gitcem Ruh_VE_Vicdan... E tatil bu: gezmedik yer bırakmazsın esmerliğine esmerlik katarsın: sonuçta gezmiş bi çikolota olursun.. :lol:

Ahh bu Türkçe... Varlık senin baktığın açıdan bakıldığında tabiki her canlıyı içeriyor: haklısın sonuçta hepimizi Allah yarattı ve ona göre hepimiz varlığız.

Ama felsefe denilen şeyden bakıldığında :lol: varlığı düşünen kısmısı oluşturur kanaatimce...

Yorum

İşleniyor...
                            X