Duyuru

Collapse
No announcement yet.

...kadınların önceliği olan PSİKOLOJİK ihtiyaçları !!

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Kadınlarda önceliği olan psikolojik ihtiyaçlar;
    Sevgi ve şefkat ihtiyacı
    İlgi ve destek ihtiyacı
    İstendiğini hissetme ihtiyacı
    Açık iletişim ve danışma ihtiyacı
    Takdir edilme ve onay ihtiyacı
    Evde eğlenme ihtiyacı
    Parasal güven ihtiyacı

siralamada ikisi haric yukarida belirtilenlere gercektende oyle cok ihtiyacim varki belkide yasamimda bunlar olmadigi icin bu kadar zor bir donem geciriyorum.

Yorum

Merhaba kafein,
      Nevzat hoca,

''İlişkilerde sınır ihtiyacı
      Yetilerine inanma ihtiyacı''

derken,partnerinin/eşinin diğer hemcinsleriyle olan ilişkilerinde sınırlılık olması gerektiğini,bir şeyleri yapabilmesi yeteneğinin olduğuna inanılmasını istediğini düşünüyorum.

Yorum

bencede her iki cins içinde yapılan tespitler çok doğru ama sanırım yani bana göre en önemli üç şey SEVGİ SAYGI VE KESİNLİKLE GÜVEN bu üçü olmadan bir ilişkiyi yürütmek imkansız...

ayrıca erkekler için parasal özgürlük tespiti çok doğru ben bugünlerde buna yakından tanık oluyorum ve bu ihtiyaçlarınıda yadırgımıyorum çünkü gerçekten artık öyle bir zamanda yaşıyoruzki sadece sevgi mutluluk getirmiyor özelliklede uzun süreli ilişkilerde ve evliliklerde maddi durum ne yazıkki artık nerdeyse baş sıralardaki sorunlardan biri...allah herkese kolaylık versin ne diyim.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: pskseytekin
          Merhaba kafein,
          Nevzat hoca,

''İlişkilerde sınır ihtiyacı
          Yetilerine inanma ihtiyacı''

derken,partnerinin/eşinin diğer hemcinsleriyle olan ilişkilerinde sınırlılık olması gerektiğini,bir şeyleri yapabilmesi yeteneğinin olduğuna inanılmasını istediğini düşünüyorum.
          yani ben bir kadın olarak diğer erkeklerle arkadaşlıklarımı kısıtlamalıyım gibi mi, ilişkilerdeki sınır ihtiyacı?
          yoksa eskiden beri vakit geçirdiğim kız arkadaşlarımla da mı daha az zaman geçirmeliyim :roll:
          Diğer taraftan yetilerine inanma ihtiyacını anladım şimdi teşekkür ederim, haklılar kim istemez ki

Yorum

Dürüstlük,Güven

Yorum

Re: ...kadınların önceliği olan PSİKOLOJİK ihtiyaçları !!

Orjinal yazı sahibi: pskseytekin
              Sn Psikiyatrist Nevzat TARHAN,kendisine gelen danışanlardan yola çıkarak;

Kadınlarda önceliği olan psikolojik ihtiyaçlar;
              Sevgi ve şefkat ihtiyacı
              İlgi ve destek ihtiyacı
              İstendiğini hissetme ihtiyacı
              Terk edilmeyeceğine inanma ihtiyacı
              Çocuklarını büyütme sorumluluğunu paylaşma ihtiyacı
              Açık iletişim ve danışma ihtiyacı
              Güvenlik ve korunma ihtiyacı
              Takdir edilme ve onay ihtiyacı
              Evde eğlenme ihtiyacı
              Parasal güven ihtiyacı
              Erkeklerde önceliği olan psikolojik ihtiyaçlar ise;
              Özerklik (bağımsızlık) ihtiyacı
              Kendine güven ihtiyacı
              Cinsel mutluluk ihtiyacı
              İlişkilerde sınır ihtiyacı
              Saygı görme ihtiyacı
              Mücadele ihtiyacı
              Yetilerine inanma ihtiyacı
              Adil davranma ihtiyacı
              Dışarıda eğlenme ihtiyacı
              Parasal özerklik ihtiyacı

Başka maddeler ilave etmek isteyen var mı?
              Sevgili pskseytekin sevgili hocamız doğru ve yerinde tespitler yapmış . Karşı cinste eminim bu ihtiyaçların tamamını onaylayacaklardır.
              İnsanlar her zaman anlaşılamama konusunda şikayetci olurlar . bunun nedeni de sanırım ihtiyaç ve beklentilerinin tam ve doğru olarak anlaşılamaması ya da yerine getirilememesidir.
              Problemin birinci basamağını siz çözdünüz . Yani problem tespit edildi Öncelikli ihtiyaçları biliyoruz . Bunu probleme uygulamakta sıra sanırım .
              En güç yanı da bu olsa gerek . Zaten problemin kaynağıda bu ihtiyaçların farkındalığına rağmen karşı tarafa tam ve doğru olarak verilememesi karşılamaması değil mi ?
              Örneğin ilişkilerimizde adil davranılmaya ihtiyaç duyuyor ve bekliyoruz Davranmadığımız olmuyor mu ?
              Saygı görmeyi istiyoruz bu bizim bir ihtiyacımız göstermediğimizde ?
              Sanırım hem birey olarak kendi ayaklarımızın üzerinde durmak ve hayattan beklentilerimizi karşılamak adına ve de ilişkilerimizin ( iş, sosyal, aile, sevgili , eş vs . ) doğru ve olumlu yönde ilerlemesi adına bunları bilmek yeterli olmuyor iyice beyinde anlam kazandırmak ve sonuç olarak karşılıklı al ver şeklinde uygulamak gerekli ..........

Yorum

İşleniyor...
              X