Duyuru

Collapse
No announcement yet.

ölüm konusunda insanlara nasıl destek olunur?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• ölüm konusunda insanlara nasıl destek olunur?

evet portal bu konuda yardım istiyorum. ciddi bi hastalıkla karşı karşıya bi yakınımız var henüz hayatta ama durum iç açıcı değil. ben bu durumu genç yaşta olmama rağmen kabullenebiliyorum, allah dayanma gücünü de veriyormuş demek ki

ama etrafımda mahvolmuş bi sürü insan var, en başta da babam. sık sık konuşuyorum onlarla ama yetmiyor.

onlara nasıl destek olabilirim, bi fikriniz var mı ?
    just a smile

portal bu konuda çaresiz mi kaldı ne
    just a smile

Yorum

ölüm karşısında yapılacak en iyi şey susmak..bırak herkes acısını yaşasın..çünkü acının devreye girmesinin normal olduğu bir durum..kimbilir belki de güç duygularını dibine kadar yaşamaktır kendi yıpranma payın pahasına...

Yorum

Zihinsel olarak insanları herzaman geri plana attığı bir kavram ölüm.Ölmek te doğmak kadar bir evren yasasıdır.Genç,yaşlı,çocuk farketmez.Herkes kendisi için hazırlanan bir sonla yokulur.Öncelikle kesinlikle hiçbirşeyde umutsuzluk yaşanmamalıdır.Ama yinede ölüm kaçınılmaz gibi duruyorsa bunu insanların kendi içlerinde kabullenmesi gerekir.Bir insana bu konuda ne kadar destek olsanızda o kişi bunu kendi içerisinde kabullenmesini öğrenmelidir.Bu yüzde fazla birşey yapacağınızı sanmıyorum.İnsanları bu duygularla yüzyüze bırakmak en iyi çözümdür.
        <strong><em>''G&ouml;lgeler Karanlıktan Korkmaz''</em></strong><br />

Yorum

Ölümün sadece ruh ve beden olduğunu gusülhaneye girdiğimde ve gördüklerimden sonra çok iyi anladım...üzülmemek mümkün değil tabi ki ama çok çok üzülsende yapabileceğiniz hiçbişey yok...zaman öyle çare ki herşeyi iyileştirmeye,unutturmaya...gün gelir her an her gün hatırladığınız ölmüşlerinizi bile bi bakarsınız daha az hatırlar olmuşsunuz..bence yapableceğiniz bişey yok..bırakın yaşasınlar bu acıyı...
          yarın çok geç olabilir...

Yorum

Bir adam ölmüş sevep ve günahlarının belirlenmesine sıra gelmiş.Adamın hiç sevabı yokmuş ve dolayısıyla cehenneme gitmesine karar verilmiş.Ama adam sürekli dnüp arkasına bakıyormuş, tekrar tekrar...

ALLAHu teala sorun kuluma neden dönüp bakıyor arkasına süreklii buyurmuş, melekler de sormuşlar, adam benim ne kadar günahım olsa da yine de ben ALLAH'ı c.c. Rahman (dünyada bütün kullarına rahmet edip rızık veren) ve Rahim (Ahiret'te sadece mü'min kullarına rahmette bulunan) olarak tanıdım o yüzden demiş.

Ve ALLAH c.c. kulunun bu niyetinden dolayı cennete girmesine izin vermiş....

(olumlu/ılımlı bakış açısı başlığına bir yazı ekleyeceğim inşALLAH,Cennetin çocuğu başlıklı orayı da okumanızı tavsiye ederim)

Hiçbir zaman ve mekanda bizi yoktan 'var' edenden ümit kesmemek duasıyla...
            sebeplervesonuçlar haladeğişebilir...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: islam_gunesi
              Bir adam ölmüş sevep ve günahlarının belirlenmesine sıra gelmiş.Adamın hiç sevabı yokmuş ve dolayısıyla cehenneme gitmesine karar verilmiş.Ama adam sürekli dnüp arkasına bakıyormuş, tekrar tekrar...

ALLAHu teala sorun kuluma neden dönüp bakıyor arkasına süreklii buyurmuş, melekler de sormuşlar, adam benim ne kadar günahım olsa da yine de ben ALLAH'ı c.c. Rahman (dünyada bütün kullarına rahmet edip rızık veren) ve Rahim (Ahiret'te sadece mü'min kullarına rahmette bulunan) olarak tanıdım o yüzden demiş.

(olumlu/ılımlı bakış açısı başlığına bir yazı ekleyeceğim inşALLAH,Cennetin çocuğu başlıklı orayı da okumanızı tavsiye ederim)

Bunlar, öteden beri duyup bildiğimiz ve artık iyice ezberlediğimiz şeyler. Daha somut, gerçekçi ve akılcı şeyler söyleseniz eminim çok daha faydalı olacaktır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki bu konularla fazla uğraşan insanlar, iyice kafayı sıyırıyorlar...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Tugrul_Sad

Bunlar, öteden beri duyup bildiğimiz ve artık iyice ezberlediğimiz şeyler. Daha somut, gerçekçi ve akılcı şeyler söyleseniz eminim çok daha faydalı olacaktır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki bu konularla fazla uğraşan insanlar, iyice kafayı sıyırıyorlar...

Tesiri olmasa yazmazdım sanıyorum bunları...
                Ümid etmeye muhtacız ve ben bazı sorunların ümit edebilmekle çözüldüğüne inanıyorum ki bu da onlardan biri.
                Bu yazımı şahsi algılamanızı da istemem, zira size cevap olsun diye değil masumca da olsa sizin gb düşünenlere açıklamam olsun diye yazdım!...

-Ölüm güzel şey
                Budur perde ardından haber
                Hiç güzel olmasaydı ölüm
                ölür müydü Peygamber (a.s.m.)
                -

N.F.K
                sebeplervesonuçlar haladeğişebilir...

Yorum

geçen yıl dedemi kaybettim. uzaktan konuşması kolay gibilerinden düşünen arkadaş olmasın diye söylüyorum. bir gün herkes ölecek. annem, babam, aşık olduğum insan, aynada gördüğüm çocuk... hayatı boyunca hiç ölümü düşünmemiş biri sevdiği insanı kaybettiğinde intihar bile edebilir. ama ölümün farkında olan biri bir süre sonra onu hatırladıkça gülümseye başlar. yaşlanıyordur ve onun yanına gitme vakti yaklaşıyordur... bir süre herkes üzülür ona yapacak hiçbir şey yok. ama bu bir süre çok uzarsa ilgili yakınlarını bir psikiyatriste götürmeni tavsiye ederim. ya da belki bu söylediklerimi onlara söylersin. bir süre diyorum ya bir süre sonra bahsettiğimiz üzülenlerde hayatını kaybedecek. placebonun bir şarkısında şöyle bir yer geçer.

soulmates never die

Yorum

ben de onlara söyleyip duruyorum, bunlar hayatın gerçekleri diye, ama bu durum hiç yoktan başımıza geldi ve hiçbi tedavisi yokmuş ondan bu kadar yıkıldılar

çok çok teşekkür ederim arkadaşlar önerileriniz ve ilginiz için (((=
                    just a smile

Yorum

-Ölüm güzel şey
                      Budur perde ardından haber
                      Hiç güzel olmasaydı ölüm
                      ölür müydü Peygamber (a.s.m.)
                      -

N.F.K
                      Madem ölüm bu kadar güzelse, bu dörtlüğün yazarı olan müptezel neden intihar etmemiş? Biz o müptezelin kadın bacaklarına yazdığı şiirleri de biliriz. Ayrıca ölen sadece peygamber değil, en büyük islam düşmanı Darwin de öldü. Şimdi ne olacak?

Dini konuları, günlük tartışmalara hariç tutmak lâzım. Aksi takdirde iş böyle içinden çıkılmaz bir hâl alıyor.

Yorum

lütfen gerçekten dini ya da siyasi görüşleri ya da ideolojileri tartışmayın, bu ortamda böyle şeylerin hiç gereği yok. necip fazıl dan hazzetmem arkadaşımızın görüşleriyle de uyuşmuyorum ama dediğim gibi çok çok teşekkür ederim vakit ayırıp yardım ettiği için (((=
                        just a smile

Yorum

bir gün padişahın biri mevlana hz.lerine sormuş söyle bakalım senin saltanatınla benim saltanatım arasında ne fark var demiş. Mevlana hz.leride senin saltanatın ölünce biter benimki de ölünce başlar demiş. demek şu ki insana eğer güzel müslüman olarak yaşarsa asıl hayatın ölünce başlayacağını ölümün bir rüyadan uyanmak olduğunu asıl sevgiliye kavuşmak olduğunu söylerim.
                          <div><strong>Bir g&uuml;n d&uuml;nyaya ait b&uuml;y&uuml;k bir derdin olursa</strong><br /><strong>rabbine d&ouml;n&uuml;p, &laquo; benim b&uuml;y&uuml;k derdim var ! &laquo; deme</s

Yorum

Orjinal yazı sahibi: Tugrul_Sad

gerçekle öldüğünüzün zaman nasılsa tanışacaksanız..ve tanıştığınız en akılcı gerçek işte bu olacak..çünkü yaşadığınız kısacık bir rüya..bu rüyaya kapılmak mı gerçekçi :roll: bence değil sizce öyle.problem yok aslında..siz bana ben size saygı duymak zorundayız..bu da akılcı olurdu sanırım.tabi sandığımız kadar akıllıysak :roll: zaten ne kadar akilane şeyler söylersek söyleyelim asla ölüm noktasında faydalı olmuyor..belki de o müthiş zannettiğimiz aklımız düşündüğümüz kadar müthiş değil..öyle olsaydı zekinin biri çıkar ölümü engellerdi..sevdiklerinin ölümünü engellerdi..

Yorum

Anne ve babasını kaybedecek olan birine nasıl destek olunabılır hayata olan küskünlüğü nasıl yok edebilir ve bu kişi sevdiğinse bu konuda fikri olan varsa söylerse sevınırım.

Yorum

İşleniyor...
                              X