Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Disiplin

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Disiplin

Disiplinli misiniz?
    Disiplinli olarak veya olmayarak neler kazandınız ve neler kaybettiniz?
    Deneyimlerinizi paylaşarak okuyanlara da bir nevi uyarı niteliğinde mesaj göndermek ister misiniz?

"Aklı ve vücudu faaliyet halinde tutarak ihtiyarlığı geciktirmek mümkündür. Olgunluk çağında ve ihtiyarlıkta, insan, gençliğinde olduğundan daha sıkı bir disipline muhtaçtır. Erken bozulma ekseriya kendini salıvermekten ileri gelir. Gelişmemizi sağayan faktörler çöküşümüzü de yavaşlatırlar. Bu psikolojik faktörlerin akıllıca kullanılması, organik çöküş anını, fikrî ve ahlâkî hazinelerin ihtiyarlıktan gelen yozlaşma uçurumuna yuvarlanmasını geciktirebilir." (S.224)
    Dr. Alexis Carrel'ın İnsan Denen Meçhul kitabından alıntı yapılmıştır.
    0
    a:3:{i:908;a:5:{s:12:"polloptionid";i:908;s:6:"nodeid";s:6:"522199";s:5:"title";s:7:"Sayılır";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:909;a:5:{s:12:"polloptionid";i:909;s:6:"nodeid";s:6:"522199";s:5:"title";s:5:"Hayır";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:910;a:5:{s:12:"polloptionid";i:910;s:6:"nodeid";s:6:"522199";s:5:"title";s:4:"Evet";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0
    Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Arrrslan, güzel bir konu açmışsın. Ben, şahsen çok disiplinli bir insanım. Bulunduğum her topluluğun, her yerin kurallarına uyarım. Disiplinli olmanın sonuçlarına gelince, bana hem getirileri, hem götürüleri oldu. Getirileri: Bulunduğum ortamlarda saygı duyulan bir kişi oldum. Başarılı oldum. Götürüleri: Kurallara aşırı bağlı olduğum için insanlar bana hep mesafeli davrandılar. Beni biraz soğuk olarak algıladılar. Yeri değil diye duygusal yanımı ortaya çıkaramadım. Duygusal yaşantımda başarısız oldum. Bu siteye de duygusal yanımı birazcık da olsa çıkarabilmek için üye oldum.

Sonuç olarak: Azı karar, çoğu zarar diyorum. Herşey kararında olduğunda güzeldir.

Yorum

neden ki disiplin şart mı?? hayır ben öyle sanmıyorum..

şayet ben disiplinden bayaaaa uzak tavırlar sergiliyorum.. kendime ait kurallarım vardır ama disiplinin olduğu yer beni boğar ve orda barınamam belki bu yüzdendir disiplinli değilim ve disiplini sevmiyorum.. ama güzel konu..

Yorum

disiplini yerine göre severim yerine göre sevmem..
        uygulamaya gelince ise pek başarılı olduğumu söyleyemem.
        yani ben disiplinli olamam bu mümkün değil.. ama bir grup insanı çok güzel disipline edeblirim : P
        çelişkimi ? bence hayır..
        anket şıkkı "hayır" olarak işaretlendi bu durumda sevgili Arrrslan

Yorum

ben dağınığım fakat bu dağınıklığın içinde bir disiplinim var. beynimde neyin nerde olduğu ne zaman ne yapmam gerektiği konusunda sanki bir sinyal var ve gerektiği an devreye girer.

dağınıklığın içinde bir konsantrasyon.

Yorum

Ben de evet dedim arrslancım. Genelde disiplinliyim. Kendimi saldığım zamanlarda oldu ama sonra yine toparladım.
            Disiplinli olmamın neticesinde her zaman bütçemi iyi ayarladım örneğin. Hiç parasız kalmadım. Kredi kartlarımı ölçülü kullandım.
            Verdiğim sözleri tuttum. Planladığım şeyleri zamanında yaptım.
            Olumsuz tarafını görmedim disiplinli olmanın

Yorum

Aylık bütçemi ayarlamada inanılmaz disiplinliyim. Düşük maaş almama rağmen her ay para artırabiliyorum ki mantığın sınırlarını bile zorluyor!

Yorum

Disiplin de düşünceler gibi göreceli ve değişkenlik arz eder. Bu yüzden, disiplin kavramını bilmeli, yaşam içinde metodorlaştırmalı, uygulayabilmeli, ancak görece değişebilir kavram üzerinden genellemeler yapmamalıyız. Soyut kavramlar olgu niteliği taşımaz.

Yorum

sevgili arkadaşım Arrrslan..
                  öncelikle,, hiçbir şıkkı işaretlemedim..

çünkü; disiplin derken,, bireysel olarak, çok farklı olgular algılayabiliriz.. bu da, oylamanın gerçekliliğini düşürür.. diye düşündüm...

ama, düşündüğüm disiplinli olmaya göre, fikirlerimi paylaşıcak olursam,,,
                  disiplinli olmayı sevmiyorum.... kısıtlanmak,, katlanılmazım... rahat olmak varken,, niçin kalıpsallaştırayım....

Yorum

Disiplinli olmak bir nevi duzenli ve nerede ne yapacagini bilen bir vaziyette bulunmak anlaminda ise evet mumkun oldukca disipline riayet ediyorum.Kendi kendime koydugum sartlarimi yerine getirmeden baska bir seyin duzenimin bozmasina izin vermiyorum.Ama yeri geldi mi bulundugum ortamin sartlari kendi duzenimden tavizi gerektiriyorsa hasen ahsenden ahsendir deyip o duzene uyuyorum. o yuzden ankette de sayiliri isaretledim.

Benim ki en dogru bile olsa dogru olan yerde en dogruyu ortaya atmamaya gayret ediyorum.
                    Her Şeyin Iyisine Bak

Yorum

Güzel ve farklı bakış açıları için teşekkür ederim. Bu aralar nete fazla vakit ayırmadığımdan dolayı bu konuya fazla katılım sağlayamayacağım. Ama yakında geleceğim Paylaşımlarınız için teşekkür etmekle birlikte konuyu güncelliyorum.
                      Cevizin kabuğunu kırıp ozune inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.(Gazali)

Yorum

herkese mereba demek istiyorum uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle olmaktan çok mutluyum helede eski arkadaşları bu sitede görmek beni mutlu etti. arrrslan seni çok özlemiştim yani konularını. vede siteye çok yeni kişiler katılmış . bende disiplinlikle ilgili bir şeyler yazıyım bari. disiplin herkesin hayatında olmassa olmazlardan biri .ne kadar disiplinli olursan okadar az hata yaparsın. disiplin başarıyı getirir.

Yorum

Belli bir ölçüde ve insanın doğasına uygun olarak sağlanan disiplini kast ederek belirtmek istiyorum ki;disiplinin olmadığı yerde başarı sağlanacağını düşünemem.Buna düzenli ve sistemli olmak da diyebiliriz.Ancak disiplini baskı unsuru olarak görmeyi yada uygulamayı uygun bulmuyorum.

Ben;evet disiplinliyim.Örneğin düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösteririm.Uykuma özen gösteririm.

Mesai saatlerime uymaya, işimi zamanında ve düzgün yapmaya,paramı çoğu zaman dengeli harcamaya ve yatırım yapmaya özenliyimdir.

Başarı,sağlık,mutluluk ve belirli bir refah seviyesi özleniyor ve isteniyorsa ılımlı bir disiplin gereklidir.

Saygılar sunuyorum.

Yorum

dünyada en çok önem verdiğim şey saygıdır... saygısızlığa gelemem... bundan dolayı bulunduğum yerlerdeki kurallar, kendi koyduğum kurallarım içinde disiplinli bir insanım...

bana getirisi ne oldu... insanların benden korkması,çekinmesinden kaynaklı saygısızlık yapamadılar bana...

ne götürüsü oldu... benden sadece bir götürüsü oldu... soğuk olmam insanların bana yaklaşmalarını engelliyor ancak ben bir şekilde çoğunlukla bu çekinceliği tatlı bir boyuta taşıyabiliyorum... tatlı boyutunu bilmeyenlerde oluyor o insanlarla görüşmem bunun yüzünden sona erebiliyor...

benden götürüsü... sadece bulunduğum ortamdaki kurallara uymak değil benim disiplinliğim... kendi kendime getirdiğim kurallarda çok oluyor... bu şekilde olunca iş... kendimi kısıtlıyorum bir anlamda... bu belli bir zaman sonra kendimde sorunlara neden oluyor...
                            hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir...

Yorum

aylin benim söyleyebilecğimin üzerinden geçmiş aslında.disiplinli olmak lazım,ama kendini unutmadan.

Yorum

İşleniyor...
                              X