Duyuru

Collapse
No announcement yet.

psikoz neden kaynaklanır ilaçlar insanı nasıl iyileştirir

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• psikoz neden kaynaklanır ilaçlar insanı nasıl iyileştirir

psikoz neden kaynaklanır ilaçlar insanı nasıl iyileştirir

Tam nedenleri bilinmiyor. Genetik faktörler, kişinin yetiştiği ortam ve karakteri, ruhsal özellikleri, dini inanışı kültürü vs. hepsi neden olabiliyor psikolojik problemlere. Ve depresant türevi ilaçlar kesin bir iyileşme sağlamazlar. Çünkü problem soyut, ilaç tedavisi somut bir olay.

Hani ağrı kesici olsa konu; prostaglandin isimli salgı ağrı hissiyatına sebeb vermekte. İçtiğin ağrı kesici bir ilaç da o prostaglandin'in oluşumunu engellemekte ve ağrı duyusunu ortadan kaldırmakta. Kabaca bir ağrı kesicinin çalışma prensibi.

Ama depresantlar ağrı kesici gibi kesin ve hızlı bir etki sağlamazlar.

Sadece beyindeki bazı nörohormonların seviyesi ile oynayarak sahte bir mutluluk verirler. Yani devlet tarafından kontrol edilen ve dozu ayarlanmış soft uyuşturucular diyebiliriz depresantlara..!

Yorum

Ben psikozu iki bölüme ayırıyorum. Doyal yolla yani genetik faktör psikolojik durumlar gibi. İkimcisi yapay yolla. Bu vucud psikoz yapan bir maddeye maruz kaldığında oluyor. Bu konuda detaylı bir bilgiye sahip değilim. Ama civa ile fazla temasın psikoza neden olduğunu duymuştum. İkinci olarak uyuşturucu kullanamanın psikoz yaptığı zaten kesin.Bunun dışında mutlaka psikoza neden olan bir çok maddenin var olduğunu düşünüyorum. Benim de küçük yaşlarda ailem tarafından kasdi bir şekilde bu nevi bir madde ile psikoz yapıldığıma inanıyorum.

Yorum

Sevgili arkadaşım. Psikotik hastalıklar sadece insanın başına gelebilecek en büyük kabustur. Nevrotik hastalıklarda gerçek hayata uyum kismi olarak korunmuşsa da psikotik hastalıklarda bu uyum becerisi felce uğramıştır. İnsan ruhunu ne hasta yapar demek için çok geçmişe inmekte fayda var. İnsan zihni bir buz dağı gibidir geçmişten gelen tecrübeler bu bilinç altı süreçte donar. Ama gündelik hayata açıldığı zaman tekrar bir choas a neden olan bu atom’ları temizlemenin bir sürü yolu var. Ne psikolojik hastalık yapar ne yapmaz demek imkansız yaşam başlı başına bir trajediden ibarettir. Geçmişten gelen yük, genetik yüklülük aile yapısı, çevre baskısı çok hassas olan ruh dengesini bozmak için başlı başına bir nedendir. Günlük hayatımızda bilinç sürekli bilinç dışı mesajlar ile kirletilmektedir. Doğru teknikler ile bunlardan kurtuluşu bulacak sensin. Sorunlardan kaçmak sadece bize vakit kaybettirecektir. İlaçlar akut dönemde işe yararlar fakat kendi uyum methodlarını kendin geliştirmelisin. Kendini bir alanda yetiştermeye ada. Daha yaşın genç bir meslek ve eğitim kursuna yazılabilirsin. Tabiki bazı detayları atlamışsın uygun rehabilitasyon için psikolojik iç görü için bir proffesyonel den yardım alabilirsin. Günümüzün doktorları maalef vakit kısıtlılığından dolayı ruhun derinliklerine inmektense hemen ilaç yazıp yolluyorlar. İlaçlar akut dönemde faydalı ama sonra maalef tekrar başa dönülüyor. Hastalık bir süreçtir. Kendi ruh derinliklerine inmen için bir fırsat olarak görebilirsin. Hastalık insan oğlu için bir alarm belirtisidir. Uyum ve kompassasyon mekanizmaları bozulduğunda bize neyin doğru neyin yanlış olduğunu gösterir. Senin kim yada ne olmak istediğin hastalığının altında ezilmesine asla izin verme…

Yorum

İşleniyor...
        X