Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Paranoyak olan birine nasıl davranılır ?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Paranoyak olan birine nasıl davranılır ?

Merhabalar

Benim 30 yaşında bir kız kardeşim var zor dönemler geçirdi yani sadece zor olduğunu biliyoruz çünkü yaşadığı şeyleri oturup detaylıca anlatmıyor.Biz onun sıkıntısını öğrendiğimizde bulunduğu durum içler acısıydı.Erkek arkadaşıyla yaşadığı şeyleri sanki bizle yaşamış gibi konuşuyordu işte sürekli bize yalan söylemeyin gerçekleri anlatın diyordu.Bize bana sevgi vermediniz felan gibi konuşuyordu.Sürekli herkes benim hakkımda konuşuyor birileri beni takip ediyor gibi yoğun paranoya yaşıyordu.Ben acilen bir hastaneye gidelim dedim ama ailem bize güveni sarsılır diye götürmedi.Ben durumunu tam olarak idrak ettiğim için bu ruh haliyle dışarda olmasının çok yanlış olduğunu söyledim.Bizle kalmak istemediği için çok güvendiği bir arkadaşıyla takıldı ertesi gün kapımızın önüne taksiyle geldi yanında hiç para olmadığı halde şehir değiştirmiş 1500 lira taksi parası ödedik.

Şimdi kardeşimin durumu şöyle yoğun bir paranoya var işte binlerce kişi onu konuşuyor dedikodusunu yapıyor.Mesela sokakta sevdiği bir şarkıyı duydu direk kendisine bağlıyor.İnternette insanlar onla ilgili konuşuyor dedim göster bir bakayım yazılanlara baktım bunla alakalı bişey yok.Bize siz anlayamazsınız diyor mesela onu bir tane şarkıcıya benzetiyorlarmış klibide biraz açık saçık altınada işte malum şeyi yazmışlar bu direk kendi üstüne alınıyor.Böyle birine nasıl davranacağımı bilmediğim için sanki dedikleri gerçekmiş gibi teselli etme yoluna gittim defalarca dedim bak doktora gidelim bu dönemi daha kolay atlatırsın diye nuh diyor peygamber demiyor.Bugün kendi hayal dünyası üzerinden konuşmak yerine gerçekleri yüzüne vurayım dedim.Ona ilk başta kardeşi olduğumu onun kötülüğü için birşey yapmayacağımı söyledim.Yine aynı şeyleri dedi siz anlayamazsınız bilmiyorsunuz beni yormayın üstüme gelmeyin falan filan.

Arkadaşlar ne yapmamız lazım böyle birini nasıl doktora gitmeye ikna ederiz.Korktuğum şey bu tedavi edilmez ilerlerse şizofreni felan olacağından korkuyorum.Tutturmuş sarı kantaron felan alırım atlatırım diyor hasta olduğunun farkında değil.Bu konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar nasıl davranmalıyız nasıl doktora götürebiliriz yardım edin.

Kesinlikle psikiatris tedavisi gerekli. İkna etmek için, psikiatrisin sadece akıl hastalarına bakmadığını herkesin psikolojik sorunlar yaşayabileceğini duruma bir de uzman yorumu yapılması gerektiğini söyleyin. Hayat kalitesinin yükselebileceğinden bahsedin...

Yorum

konuşarak anlaşmanız mümkün olmaz paranoyası olan bir insanla. siz endişe etmeyin. geçici bir durumda olabilir. yorgun düştüğünde doktora gitmeyi kendisi isteyecek bence.üzerine gitmeyin.

Yorum

İşleniyor...
      X