Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Meresa kullananlar...

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Meresa kullananlar...

Merhaba. Kullandigim ilaclara bir yenisi daha eklendi ve simdi de meresayi kullanmaya basladim. Baslayali henuz cok olmadi ama ben bazi etkilerini goruyorum mesela gulmek gibi. Onceye nazaran daha cok guluyor ve insanlarla konusabiliyorum. Sosyal fobimde var cunku insanlara karismakta epey zorlaniyorum konusamiyorum. Velhasil kelam bu ilacin iceriginde dopamini engeller gibi bisey yaziyor. Bildigimiz uzere dopamin mutlulugu tetikler. İlac yalnizca bende mi bu turden bir etki yapiyor yoksa gulmelerim ve sosyallesmem normal mi?

Maresa D2 reseptörleri antagonistidir.Beyindeki dopamini azaltır.Yan etkileri diğer antipsikotiklere nazaran hafiftir.Bana göre aripiprazol ve risperdal daha geniş spektrumlu,yüksek potenslidir.Etkilediği reseptörler daha fazladır.Mesela aripiprazol parsiyel dopamin agonisti/antagonistidir.Yani beyindeki dopamin seviyesi düşükse arttırır,yüksekse azaltır.Ayrıca dopamin haricinde seratonin reseptörlerine,yine muskarinik reseptörlere de bağlanır.Risperdal da keza öyle...ama risperdal parsiyel değildir.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: messina View Post
      Maresa D2 reseptörleri antagonistidir.Beyindeki dopamini azaltır.Yan etkileri diğer antipsikotiklere nazaran hafiftir.Bana göre aripiprazol ve risperdal daha geniş spektrumlu,yüksek potenslidir.Etkilediği reseptörler daha fazladır.Mesela aripiprazol parsiyel dopamin agonisti/antagonistidir.Yani beyindeki dopamin seviyesi düşükse arttırır,yüksekse azaltır.Ayrıca dopamin haricinde seratonin reseptörlerine,yine muskarinik reseptörlere de bağlanır.Risperdal da keza öyle...ama risperdal parsiyel değildir.
      Tesekkur ederim

Yorum

İşleniyor...
      X