Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Nefis Terbiyesi ve İrade Güçlendirme

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • Nefis Terbiyesi ve İrade Güçlendirme

  Nefis Terbiyesi hakkında uzun bir araştırma yapmak istiyorum. Bunun için zaman zaman notlarımı paylaşacağım.

  -Kimine namaz kılmak, kimine oruç tutmak, kimine ise zekat vermek zor gelir. Zor gelen ne varsa onla daha fazla meşkul olmanın nefsi güçsüz kılacağı söylenmekte.
  -Zikir çekmenin etkili olduğu ama tek başına bazı durumlarda yetersiz olabileceği söylenmekte.
  -Nefsin tasviyesi için la ilahe illallah, Kalbin tasviyesi için estağfurullah zikirleri tavsiye edilmektedir.
  -islamiyetin yasak ettiği şeyleri yapmak nefsi kuvvetlendirir.
  -Aklı kuvvetlendirmek içi islam bilginlerini okumak ve öğrenmek gerekir.
  -------------------------------------
  İrade zor elde edilen birşey değil. Bütün problem bakış açımızdadır. Hayatımızdaki 2 ayrı koşul hikayenizin nasıl devam edeceğini belirler. Bunlar hayatınızdaki değişkenler ve değişmeyenlerdir. Hayatımızdaki değişmeyenleri değiştirmeyi çalışıyoruz. Başarılı insanlar değişmeyenleri kabul ederler.Her yıl üniversite sınavında başarılı olan anadolunun ücra köşelerinde yaşayanları düşünün. Köyde yaşayan çocuk için değişkenlerden çok değişmeyenleri kabul aşaması vardır. Maddi açıdan yetersiz olduğunu , babasının çiftçi olduğunu , köyde yaşadığını, ihtiyaçlarına ulaşmayacağını ve bunların o an için değişmez olduğunu kabul eder.
  Önce değişmeyenleri kabul etmemiz gerekir. Anne ve babanız eğitimli olmayabilir. Değişmeyenleri kabul ettiğinizde değişenlerin ne olduğunu düşünmeye kavramaya başlarsınız. Bu durumu kavradığınızda hayatınızdaki değişenlere çalışma kabiliyetiniz iradeye dönüşür. Anne babası kavga eden bir çocuk düşünün. Çocuğun odasına kaçarak bir yaşam sürdüğünü hayal edin. Eğer bu çocuk annem babam hep neden böyle , ben neden daha iyi bir ailenin yanında büyümeyi hak etmedim diye düşünürse; hiç bir zaman hakiki bir iradeye sahip olamayacak. Hakiki sağlambir iradeye sahip olamak için ana unsurları kabul etmek gerekir.
  Annem ve babamın tartışmaması için dua edebilirim. Birbirlerini anlayıp daha iyi anlaşabilirler diyerek hayatımdaki değişkenlere yönelmeli. Okulum öğretmenlerim çok kötü, ailem zengin değil, şöyle bir arabam olsaydı bu durumda olmazdım demeyin. Değişmeyenlere arkanızı yaslayın ve basamak olarak görün değişkenlere sarılın.
  -------------------------------------
  Etkili olduğu söylenen 5 yöntem 4 sayfa.

  https://disk.yandex.com.tr/i/1eV0H6C0JSibkA
  https://disk.yandex.com.tr/i/bTcyf8UubxJ_ng
  https://disk.yandex.com.tr/i/GsApObeWPeUtmg
  https://disk.yandex.com.tr/i/L6HYilkzHDBWJg
  -------------------------------------
  YÖNTEM 1
  İçsel engeli fark et;
  -Başarısızlık korkusu, beceremem, yapamam korkusu, iradem güçsüz düşüncesi
  -Başarılı olursam korkusu, başarılı olursam mutsuz olurum. Yeni durumda, sivrilirsem daha sonrasında gereken şeyleri ve sorumlulukları kaldıramam.
  -Kendi kendini sabote etmek. Ben mutluluğu hak etmiyorum.İyi şeyleri hak etmiyorum. Kötü bir insanım. Kendimi iyi hissettirecek şeyleri yapmamalıyım. Başarılı olacağım kendimi iyi hissettirecek şeyleri yapmamalıyım. Bilinç dışı böyle blokajların olması. Bunlar olduğunda herhangi bir hedef doğrultusunda, vizyon doğrultusunda iradeni kullanıp birşeyler yapmak çok zor oluyor. Dolayısıyla eğer irade konusunda belli zorluklar hissediyorsan öncelikle bu içsel engellemelere karşı uyanık olman lazım. Buna uyan yöntemlerle birleştirebilirsen burdaki içsel engellemelere karşı şekilde işleme şansın olabilir
  -------------------------------------------
  2. UNSUR
  Rüyasını görmek. Yapmayı planladığın, iradeni kullanmayı istediğin nokta,eylem,aktivite bunu gözünde canlandır. Bunu yapmış olduğunu, pozitif noktalarına odaklan. Diyelim ki spor yapmak istiyorsun. Yorulacağım, şu an modda hissetmiyorum,terleyeceğim,duş alacağım. Uğraşamam gibi negatif şeyler hayal ediyorsun. Bu daha çok negatif rüya görmek gibi. Kabus görmek gibi. Böyle olunca isteğin düşüyor, motivasyonun düşüyor. çünkü spor yapmak işkence yapmak gibi geliyor sana.Rahatını bozmak gibi geliyor. Halbuki burdaki rüyasını gör dediğimiz yöntemde pozitif şekilde gözünde canlandırıyorsun. Yani spor yapmışsın kendini spor yaptıktan sonra kendine şunu diyorsun; iyi ki de yaptım biraz isteksiz başladım ama yapmaya başladıkça modum yükseldi,enerjim geldi. Şu an iyiki de yapmışımdiyorum. Daha dinç hissediyorum, sonuç olarak kalorileri daha çok harcadım ve kilo vermem içinsağlığım için pozitif birşey yaptım dediğin anıgözünde canlandır. Rahatla gülümsemeyi içinde hisset bu da önemli bir yöntem.
  -----------------------------------
  3. YÖNTEM
  Alışkanlıklar edinmektir. Beyin rutinleri sever. Belli şeyleri öngörebilmek ister. Arka arkaya belli şeyleri yapmak ister. Daha az enerji harcamak ister. Dolayısıyla da eğer günlük olarak rutinde yaptığın şeyler varsa belli bir düzenli yaptığın şeyler varsa bunları alışkanlık haline getirebilirsin. Bu alışkanlıkları birbirine bağlamanı öneririm. Mesela her sabah 08:30 gibi kalkıyorum. Hemen spora başlıyorum.yaklaşık 25-30 dk kadar spor yapıyorum. Ardından duş alıp sonra birşeyler atıştırdıktan sonra günlük programımı yapıyorum. Bu standart olarak yaptığım birşey. Arka arkaya birbiriyle bağlı olduğu için extra efor enerji sarf etmeden daha hızlı şekilde yapma şansın oluyor. Bir isteksizlik olursa spor yapmayayım gibi bir şey gelse bile artık bu alışkanlık haline geldiği için o moddan daha hızlı bir şekilde kendimi çıkabiliyorum. Çünkü içsel engellerimin farkındayım. Rüyasını görüyorum, pozitif bir şekilde canlandırıyorum ve alışkanlığı uygulamaya döküyorum.
  ----------------------------------------

 • #2
  4. YÖNTEM
  Listeler yapmak.4 tane liste yapmak önemli. İradeyle alakalı zaman yönetimi sistemlerinde belki bu listeleri görmüssündür. Hepsinin ortak noknası yapmayı planladığın şeyleri kağıda dökmek ve belli bir sistemle bunu yapmak. Seninle paylaşacağım şey 4 liste yöntemi. 4 tane liste oluşturmanı tavsiye ediyorum. Ben kendi hayatımda bu şekilde yapıyorum. En verimli şekilde ilerleme şansı veren sistem bu yöntem oldu. Bu 4 listeden 1. liste uzun vadeliler listesi yani bir kaç yıl içerisinde yapmayı planladığın ulaşmayı planladığın neyse buna somut şekilde yazıp bir liste oluşturuyorsun. Daha sonrasında orta vadeli hedefler listesi 3 ay olabilir. 6 ay olabilir. Artık yaptığın işe projeye hedeflerine göre bu zamanlamayı değiştirebilirsin. Orta vade hedefler listesini yapıyorsun. Daha sonra da haftalık hedefler listesi. Haftalık veya 2 haftalık versiyonunu kullanıyorum. Haftalık hedefler listesini yapıyorsun. Sonra da günlük planlama listesi yapıyorsun. Oturdun diyelim ki hergün günlük rutininde dedim ya kendim sabah yaptığım ilk işlerden biri günlük planlamayı yapmak. Günlük planlamada a5 boyutunda bir kağıda listeleme şeklinde yapıyorum.Bunu yaparken yaptıklarını yeşille yapmadıklarını kırmızıyla işaretleriyorum. Bunu yaparken haftalık hedefi önüme açıyorum ve orda seçerek gündelik planımı oluşturuyorum. Haftalık hedefimi tabiki belirlerken de orta vadeli hedeflere bakarak hedefliyorum. Orta vadeli hedefleri de uzun vadeli hedeflere. Bunların hepsi dinamik şekilde bağlantılı. Öyle ilerlediğin için de uzun vadeli hedeflere ulaşmak için yapacağın şey açıkçası gündelik hedeflerini yapıyor olmak yani ben şunu biliyorum o zaman. Burda yeşiller daha fazla duruyorsa günün sonunada ve aradaki kırmızıları da bir sonraki güne aktararak yapıyorsak.Elinde sonunda beni uzun vadeli hedeflerime götürecek adımların tamamını atıyorum demektir. Dolayısıyla bunu da içten içe bildiğim için bu uygulamayı yapma konusunda enerji ve motivasyon daha yüksek seviyelere çıkabiliyor ve belli zorluklarla karşılaştığında da o zaman daha iradeli güçlü hissedebiliyorsun.
  -----------------------------------------
  5.UNSUR
  Ertelemek ama bu ertelemeyi bilinçli olarak yapmak. Ertekeyebileceğin şeyler kötü alışkanlıklar, dikkat dağıtıcılar ya da o gün yapmadığın şeyleri ertelemek oluyor. Bu noktada özellikle kötü alışkanlıklar dediğim verimli bir şekilde, sağlıklı şekilde hareket etmeni güçsüzleştiren tarzdav şeyler. Mesela diyelilim ki aburcuburu fazla yemek, fuzuli alışveriş yapmak, sosyal medya da internette fazla zaman geçirmek. Bunları yaptığında muhtemelen fiziksel olarak ya da psikolojik olarak hayatınla ilgili hedeflere ulaşma konusunda kendini zorluyorsun. Bunlar senin dikkatini dağıtıyor. Dolayısıyla yapman gereken şey onları yapma isteğin geldiğinde ertele. Bir saat sonra yapacağım de 2 saat sonra yapacağım deyani bunu planla . Dikkat dağıtıcıyı ne zaman yapacağım planla diyelim ki sosyal medyada, ,instagramda akışa bakacaksın. Bunu günün şu saatinde şu kadar süre yapacağım de. Ertele ve daha sonra o an ne yapman gerekiyorsa yapmaya devam et ve saati geldiğinden de o ertelediğin şeyi yap.Böyle ertelemeler içine girdiğin o anda beyin buna biraz daha hızlı şekilde adapte olabiliyor. Mesela özellikle tatlı yeme isteği geldi. Bunu ertelediğinde, özellikle tatlı yeme ihtiyacı daha sağlıksız yollarla diyelim ki o noktada o isteği ertelediğinde o noktadan sonra yeme isteği kaybolabiliyor. Daha sağlıklı bir alternatifle bunu sağlıyacaksın. O an işte çikolata yeme isteği gelmişti. Bunu ertelediğinde bunu bugün yemeyeyim, yarın yerim diye daha kolay ertileyebileceğini fark edeceksin. Belki isteğin ortadan o gün için kalkacak. Erteleme yaptığında buna alternatif ne yapacağını da düşünme faydalı olabilir. Mesela çikolata yemek yerine kayısı yemek gibi. Kendine altarnetif olarak önceden planlayıp söyleyebilirsin. Yetiştiremediğin işlere de bilinçli olarak erteleyebilirsin. Burda zaten gündelik planlamalar listesinde gösterdiğim gibi kırmızı ile işaretleyip bunu ertesi güne erteleyecek şekilde planlayabilirsin. Ertesi gün günlük planın başına direk bunları yazabilirsin.Ertesi gün günlük planın başına direk bunları yazabilirsin. Böyle ilerlediğinde de beyin optimum şekilde verimli olarak çalışma şanşı buluyor.
  -------------------------------------------
  İnsanın nefsinin arzularını belli seviyede bilmesi irade ister. Nefsin bir şey isterken men edebilmek lazım. Durdurabilmek ya da çevirebilmek iradedir. İrade eline geçtiğinde sen kendini mükellef olduğun hizmete zorlayabilirsin. En önemli hizmet kulluk hizmetidir. Nefsin o yolda değildir. Nefsin neyi meyl ve arzularının tahakkuku için uğraşır. Kulluktur başka bir şeyle alakası yoktur. O iradenle vurdun duymaz nefsi kulağından tutarsın çalıştırdıktan sonra onu boş bırakma. Arada boş kalırsa seni yer. Nefsini zincirleme hizmetinde tutarsın ki nefsin senin belaya düşürtmesin. Peygamber a.s. ibadetlerinden sonra nafile ibadetleri araya koyardı ki sık sık kontrol edebilesin. Yoldan çıkmaya meyillidir. Kendi arzularına ulaşmak ister. Eşek yaratılışta çayır çimen yiyip çifte atsın diye olmadan çalıştırırsın. Yanına yaklaştırmaz seni atar. Bu dünyaya sen nefsinin arzularını yerine getirmek için bulunmadın. Ona hizmet edesin diye verilmiş değildir. Nefsin sana hizmet etsin diye verilmiştir. Hayvanı bırakırsan yükü de artar. Eşeğin üzerine semer vurup ağzına tel bağlar, eline sopayı alır. Nefsin de boyna sopa ister. Bu sohbetler nefsini ürkütmek içindir. Nefsi hükmedebilirsen ne ala. Basit olan kelimelerle bunu anlatmak istedim. İnsan nefsinin hakikatı hakkında, Allaha kulluk yapacaktı
  ----------------------------------------------
  Şimdi farklı kişilerden farklı kısa kısa özet şekline nefis terbiyesi hakkında yazlıları aktaracağım. Ortak görüş nefis terbiyesi için en etkili yöntem aç kalmak;

  Yemeyi azaltmak
  Allaha dua etmek
  Şehvete bakmamak.
  ----------------------
  İbadetleri artırmak,
  Namaz kılarak,
  Zikir çekerek,
  Dua ederek.
  -----------------
  Dünyalık şeylerden uzak durarak.
  ----------------
  Az su içmek
  Az uyumak
  Az konuşmak
  Canlıları incitmemek
  Az yemek
  -----------
  Çok yemekibadeti azaltır,
  Uykuya meyl eder,
  KAlbi öldürür
  --------------
  Güçlü bir iman
  Haramdan uzaklaşmak
  Farzları yerine getirmek
  Kuran okumak
  Ders halkasına girmek
  Zamanı takip etmek
  Mübahlarda aşırı gitmemek
  Muhabbet uyku ve yemeği azaltmak
  Kötü çevreden Uzaklaşmak

  Nefis terbiseyinde etkilidir.
  -----------------------------------------------------

  Yorum


  • #3
   Bir insan iradesini bozan şey ne onu bilirsek çözeriz. Bir konuda karar verdik. Bugün başlıyorum, diyete başlıyorum. Kitap okumaya başlıyorum, sigarayı bırakıyorum. Ne sizi vazgeçiriyor. istediğiniz başka bir şeyi yapma eyilimi. O sırada içinizden bir şey geçiyor. Canınız bir şey istiyor. Orda diyorsunuz ki dur bi yapayım aman ne olacak diyorsun, tak gitti. Ne yazık ki, üzgünüm bitti artık, iradende gedik açıldı. Aslında bu volter micheal diye bir doktordan bahsediliyor, meşhur, onun çok da bilinmeyen bir çalışması var. "odağı değiştiren irade tekniği" diye. Diyor ki insanlar aşırı istedikleri bir şeyi odaklıyken odağı değiştirdiklerinde o istekleri aşamalı olarak azalıyor. Son dönemde bir şey görüyorum ,çok üzücü bir şey aslında bizim uzmanlarımız da söylüyor bunu, şöyle bir şey söylüyorlar . Ne yazık ki istediğinizi yapın. İçinizden ne gelirse yapın, içinize dönün, ne istiyorsanız yapın. Arkadaş sen dalga mı geçiyorsun ya, ne demek istediğinizi yapın. Nerde yaşıyorsun, cennette mi yaşıyorsun? Kim istediğini yapmış ya. Bu istediğini yapmanın bir tekniği var. Lauren diye bir araştırmacı var. insan hayatında ne kadar mutlu olmalı diye,mutluluk ne kadar normal, deliler gibi çok mutluyum. Bu bir delilik türü, böyle bir şey yok. İnsan mutlu olamaz , sürekli coşkulu üzgün olamaz. Nasıl bir hastalıksa sürekli mutluluk sürekli motivasyon bir hastalık. Böyle düşüncelere kapatın kendinizi. Bazen içimizden geleni yapacağız. Çoğunlukla yapmamız gerekenleri yapacağız. Sorumluluk ne demek. Dürüst davranın. Kim hayatında ben içimden geldiği gibi yaşarım hiç birşey umurumda değil. Kim böyle. Türkiye nin en zengin başarılı kişilerini düşünün, sanatçılar ünlüler. Onlar çalışıyor onlar kazandığı parayı harcayamıyor. Biz istediğimiz şeyleri bazen yapacağız. Tam karar verdiniz. Artık diyet yapacağım, kitap okuyacağım. Tam o sırada güzel bir film geldi telefonuna dr walter micheal diyor ki odağı değiştiren irade tekniği tam o sırada dikkatini dağıtacak. O canını istediğin şeye motive olduğun sırada beyin takıntıya çevirir, hayal kırıklığı üzüntü yaşarsın. İradeni zayıflatırsın veya istediğin şeye motive aşırı takıntı olacak şeye karşı başka bir şey sok araya. Bir video izle bir kahve iç bir arkadaşını ara. Bilimsel olarak kanıtlandı. Aşırı isteğe odaklanan kişilerde ve çocuklarda var bu. 30 saniye sonra iş agresifliğe gidiyor. Fakat odaklanma tekniğinde 12 dakika 24 dakika 36 dakika o şeye düşünmeyi bırakabilirsiniz. Bu başarıyı getirir. 5 tane iradeli davrandığın konu beyin oyun hamuru gibi artık iradeli biri olacaksın. iradeli isen özgüven var. iradeli isen tükenmişlik yok.
   -------------------------------------------------------------------
   -Gemileri yakmak. Bir şeye başlıyorsan eskisini iptal etmek, yakmak.
   -Alışkanlıkları değiştirmek, mesela sağ el yerine sol el kullanmak.
   -Harcamaların kaydını tutmak, sanal limit belirlemek.
   -Ödevleriniz için, yapmayı ertelediğiniz şeyler için sorumluluk bilekliği takıyorsun. Farklı renklerde, istememe düzeyine göre , o şeyi yapana kadar takıyorsun. Siyah hiç istemediğin gibi.
   -Kırmızı çorap giy ve her gün yeni bir insan olduğunu hatırlar.
   -Acıkmayı öğren, Teknoloji orucu tut veya 2-3 gün insan görme.
   -------------------------------------------------
   Nasıl daha iyi iradeli oluruz? Bilinçaltı programayla alakalı bir şeydir. Negatif olarak yetiştirildiyseniz, sen bunu yapamassın sen şöylesin böylesin, yapabilme gücün düşüktür. Farklı yetiştirildiysen sen yaparsın sen yeteneklisin zekiysin, pozitif programla irade gücü üst seviyededir. Bunu güçlendirmek için verebileceğim en iyi yöntem bilinçaltı programlarını değiştirmek. En iyi yöntem mantralardır. "Bugün daha mükemmel bizi yaratıyoruz" derken her konuda yükseliş ve gelişmeyi anlatıyor. Benim eksiğim ne diye soran insanlar başarılı oluyor. İstedikleri her şeyi üstüne çekebilirler.
   ---------------------------------------------
   -Karar vermeyi azaltmak. Karar vermek iradeyi zayıflatıyor. Önceden ne yapacağını belirlemeli.
   -Sabah en zor olan şeyi yapmak, sonra kolay işleri yapmak.
   -Ritüellerin olması. Yapmak zorunda olduğun büyük görevin basit bir başlangıcında bulunmak.
   -Eksik bıraktığın, aksak bıraktığın şeyi telafi etmek.
   -İrade tuzağına karşı hazır olmak. Ders çalışmak istiyorsa telefonu dışarda bırakabilinir. Beslenme için buz dolabını düzenleme gibi.
   -----------------------------------------
   İrade duygularının tatmin olmasını dengeleyememen. Her insan yaptığı şeyden fayda bekler. Ya sahip olur sonra öder ya da öder öyle sahip olur. İrade bu sahip olduğu teraziyi kuramamaktan kaynaklanıyor.
   Hedef sapkınlığınınızın olmaması lazım. Sigarayı bırakacağım bu bir hedeftir. Sigarayı bırakacağım ama pazartesi bırakacağım bu yalandır.
   Beden değişimleri 3 ten fazla olduğunda toparlayamıyor. İradeyi baltalayan şeye yoksunluk sendromu diyoruz. Bir sürü irade gerektiren şeye dikkatimizi verdiğimizde hiç birini yapamıyoruz. Adım adım yapsaydım iraden dayanabilecekti. Hayır diyeceksin. İçimizdeki ilkel insanı beslemen lazım. Bir kereden bir şey olmaz dersen içindeki diğer senin sana saygısı kalmıyor. Hayır demen lazım. Hayırdan sonra iki tane önemli şey var. Kan şekerinizin dengede olması beslenmeniz ve yeterince uyku. Her türlü açlıkta saçma karar verebiliyorsunuz.
   İrade küçük küçük molalar ister. Diyet yapıyorsun haftada bir gün salıyorsun.
   Doğru zamanda küçük adımlar atın. 8 Saat uykuyu 7,5 çek 1 ay sonra 7 ye çek birden 6,5’a düşürme.
   Suçu başkasına atma. Mesele diyetisyene gittim, bana kilo verdiremedi. İngilizce kursuna gittim bana İngilizce öğretemedi.
   Ertelemekten kurtulmanız lazım. Bunun yolu duvar takvimiyle plan yapmanız. Başkasına suç atmayın. Aynı anda birden fazla şeye yüklenmeyin. Beklemeyin başka bir gün olmayacak bugün olacak.
   -------------------------------------------------
   Zeka, sosyal kabiliyetlerimizi, problem çözme yeteneğini, akli melekelerimizi güçlendirmek için neyi güçlendirmek istiyorsak o cinsten bir faaliyet uğraşmanın temel prensip olduğunu söyleyebiliriz. Bir çok insan hayatta değiştirmek isteyip değiştiremediklerinden yakınır. Çoğu zaman o insanların yolu bilmemelerinden kaynaklandığı düşünülür ama aslında irade zaafiyeti dediğimiz bir şeydir. İrade dürtüsel davranışları yapmamayı seçmesi, ihtiyar ise şu şu şunlardan şunu seçeceğim onun peşinden gideceğim. Yani tercih yapıp hareket edebilmek. Yaşlılara ihtiyar denmesin sebebi de budur. Onlar bilgece hangi yoldan gidilmesi gerektiğini bilir. Böyle bakarsan doğru olmayan insan doğru yerde irade kullanamaz. Yanlış ihtiyarlarda bulunur. Gece yemek yemeyi seven bir insan gece yemek yememeyi seçerse hem hem irade hem ihtiyar etmiş olur. Dolayısı ile ikisini birlikte kuvvetlendirmiş olur. Sevdiği bir şeyi daha elzem sevmediği bir şeye değişirse , yapması gereken şeyi yapmak için günde 1 saatini ayıran sonra sevdiği şeyi yapan insanlar bir süre sonra istemedikleri bir iş de olsa konsantre olabilme yeteneklerinin arttığını görürler. Tık bildirim geliyor, oraya gidiyoruz, tvde dizi çıkacak oraya gidiyoruz. Onu yetiş bunu yetiş derken oraya buraya dönen bir canlıya dönüyoruz. Cep telefonu kullanmak değil kapatmamak zararlı. Belli bir saat kullandıktan sonra kapatın. Bağımlılığı fark ettikten sonra bırakmak daha kolay olur. Bu konudaki yeteneklerinizi gelirtirin. Siz hakim olun onlar hakim olmasın. Beynimizi geliştirecek en önemli şey irademizi kontrol edebilmek. İrademizi kontrol ederken 1 ay aç kalarak bakalım ölebilecek miyim demek ahmaklıktır. Faydalı olan şeye yeterince zaman ayırabilecek ondan sonra eğlencemize bakacağımız bir hayat kurarsak mükemmel olur. Neyi geliştirmek istiyorsanız o cinsten çalışmanızı tavsiye ederim. İnsana dair işleri geliştirirsek daha iyi olur. Sadece insan beyninin yapabileceği şeylere yer ayırmassak maalesef beynimizin bir çok özelliği gidiyor. Nedir onlar; sanat edebiyat bedensel hareket kabiliyetine dayalı hareketler. Deneyim unutulmaz.
   ----------------------------------------------------
   İbadet etmek
   Tefekkür etmek - Düşünmek
   Kimle oturup kalktığına bakmak
   Alimlerin kitaplarını okumak
   Zikir
   Öfkelenmemek
   Az yemek, az uyumak,az konuşmak.
   ---------------------------------------------
   Diyet yapmak yerine sezgisel yeme isimli bir konu var. Her şeyi yiyebiliyorsunuz ama önce fiziksel açıklık mı yoksa duygusal açlıkta mısınız farkına varmanız isteniyor. Sadece fiziksel açlık hissettiğinizde yiyebiliyorsunuz. Duygusal açlığa karşı farkındalık oluştuğunda yemiyorsunuz. Fiziksel olarak yiyorsunuz, yediğiniz zaman ise doymadan kalkıyorsunuz sofradan. Sizden bir de spor yapmanız isteniyor. Tartılmanız istenmiyor. Amaç zaten kilo vermek değil. Bunu yaptığınızda otomatik olarak zaten kilo veriyorsunuz.
   -------------------------------------------------------

   Yorum

   İşleniyor...
   X