Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Yaşamak zor mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Yaşamak zor mu?

psikolojik rahatsızlıklar yaşayanlar için genel olarak hayat çekilmez ve yaşanmaz durumda mı merak ediyorum?

evet, ben böyle düşünüyorum. diğer insanlara göre zor olduğu kesin. bu sıralar ne kadar iyi olsam da eskiye dönme korkusu ve bende bi anormallik var hissi bile huzursuz olmama yetiyor.

Yorum

depresif zamanlarımda ise hiç çekilmez oluyor, insanlara bakıp nasıl bu hayata katlanıyorlar demişliğim çoktur... zaman zaman herkes mutsuz üzgün olabilir ama psikolojik rahatsızlıklarda sürekli bir karamsarlık ve tükenmişlik duygusu var. bu süreklilik insanı çok yıpratıyor...
      kendine yabancılaşma, anormalim ben duygusu, kötü durumdayım inanışı, düzelemeyeceğim hissi işte... kötü yani, hayatını en çok etkileyen şey psikolojik durumu insanın...

Yorum

HER YENİ DOĞAN GÜN ACI VERİYOR BANA..
        HEMDE ÇOK ACI VERİYOR
        YAŞAMAK
        YADA YAŞIYOR GİBİ YAPMAK DAHA DOĞRU ASLINDA..

Yorum

.............
          Last edited by hale46; 04-07-2015, 06:43 AM.

Yorum

zor

Yorum

depresyonun neşelendirdiğini söylemek zor evet.

Yorum

içinde huzur yoksa hayat ne kadar kolay olabilir ki?

Yorum

hayat "gerçekten" zor mu?

Domates mi kırmızı?..

Hayat zor, diyenlere şaşmak lâzım... Çünkü "hayat zor"; eşittir deniz ıslak,
                  taş sert, domates kırmızı, kar soğuk!..

Kar soğuk olmasa "kar" olmaz!..

Kar olmasa ne kartopu, ne kardan adam yapılmaz...

Kar olmasa eğer, kar; baharı bekleyen çiçekler, ekinler ölür susuzluktan!..

Bugün kar yoksa eğer, yarın karınlar doymaz!..

Hayat mı zor?..

Bedavadan önüne konmuş domatesin "zaten kırmızı"

olduğunu kabul ettikten sonra, nerde ki problem?..

İki yol var sadece, iki yol; her zamanki gibi...

Birincisi; "Bu domates neden kırmızı" yolu...

İkincisi; "Bu domatesten ne yapabilirim" yolu!..

Dikkatli bakmak lâzım; hâlâ zor mu hayat?.. Yoksa deniz, hep ıslak mı hep...
                  Yoksa, bu yüzden mi içinde balıklar var?..

Dünyanın en basit, ama en lüzumlu düşünme biçimi önümüzdeyken; nasıl oluyor
                  da bazen, ıslak bir yün çorap gibi tersine çevirebiliyoruz kendimizi?..

Düşünüyorum, ve her birimizin de bildiğini biliyorum ki, yarın hiç birimize;
                  "Niye bin dörtyüzlü yıllarda değil de, bin dokuz yüzlü yıllarda doğdun" diye
                  sormayacaklar!..

Öyle değil mi?..

Yarin hiç birimiz; niye Sibirya'da, niye Ekvatorda, veya niye Okyanusya
                  adalarında doğmadığımızın hesabını vermeyeceğiz...

Hiç birimiz, dünyaya geldiğimiz ülkenin temellerinden, veya kendi
                  milletimizin köklerinden de sorulmayacağız...

Amerikan vatandaşı olmamızla Amazon yerlisi olmamız arasında bir fark mı
                  var, bizi yutacağı günü bekleyen sabırsız toprağın gözünde; veya, kendimizin
                  bir emeği mi var, tavşan yavrusu olmayıp da insan evladı oluşumuzda?..

Ben...

Hangi zamanda... Hangi kıtada... Hangi coğrafyada...

Hangi ülkede... Hangi yönetimde... Ve hangi yaşımda olursam olayım,
                  biliyorum ki yapmam gereken şey; "BİR İYİLİK DAHA"dır!..

Beni menzile götürecek olan; "BİR ADIM DAHA"dır!..

Belki benden beklenen; "BİR TEBESSÜM, BİR SADAKA DAHA"dır...

Ve belki de beni kurtaracak olan; alacağım "BİR HAYIR DUA DAHA"dır!..

21'inci yüzyılda, bilgisayarıma gelen elektronik postaya cevap yazmaktan bir
                  farkı mi olurdu, 12'nci yüzyılda suya düşmüş bir karıncayı kurtarmanın...

Yahut yolcuya su vermenin coğrafyası mı olur?..

Veya ülkesi mi olur insana tebessüm etmenin?..

Dünyalar ötesi sevmenin, yaşı mı olur?..

İşte bunları, benim, "kendim için" yapmam lâzım asıl...

Ulaşamadığı derinlikteki kuyunun basında, susuzluktan ölecekse o yavru
                  köpek; suyla doldurup önüne koymadığım pabuç ne işe yarar?..

Ha taş sert, ha kar soğuk...

Ha deniz ıslak, ha domates kırmızı...

Hayat mı zor?..

Hayatın zorluğu; bir adım daha atmayı, bir iyilik daha yapmayı, bir tebessüm
                  daha etmeyi, bir sadaka daha vermeyi, bir dua daha almayı bilmemektir!..

Her birimiz, her zaman, bir şeyler yapabiliriz güzelliklere doğru...
                  "Özgürlük" diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokca böğürme ve duman bulunan "büyük olaylara"a inanmayı unuttum

Yorum

wowww gerçekten çok güzel... çok beğendim,takdir ettim seni... çok güzel anlatmışsın bizim göremediğimiz bazı incelikleri... paylaşım için teşekkürler merve

Yorum

Orjinal yazı sahibi: giovanni View Post
                      wowww gerçekten çok güzel... çok beğendim,takdir ettim seni... çok güzel anlatmışsın bizim göremediğimiz bazı incelikleri... paylaşım için teşekkürler merve
                      rica ederim =) bakış açın değiştiyse biraz ne mutlu bana (:
                      "Özgürlük" diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokca böğürme ve duman bulunan "büyük olaylara"a inanmayı unuttum

Yorum

Orjinal yazı sahibi: VvVmerveVvV View Post
                        rica ederim =) bakış açın değiştiyse biraz ne mutlu bana (:

eh işte şöyle böyle ya biz önyargılı doğmusuz gibi bişey yani bunlar bir anda kafadan atabilmek mümkün değil... yavaş yavaş inşallah

Yorum

eh işte şöyle böyle ya biz önyargılı doğmusuz gibi bişey yani bunlar bir anda kafadan atabilmek mümkün değil... yavaş yavaş inşallah
                          evet zor ama imkansız diil
                          en azından bi müslüman için olması gereken düşünce bu diilmidir

Yorum

tabii ki de... ama inan war yha hastalıklar insanın dini duygularını zayıflatıo... boşlukta gibi hissediorum kendimi... halbuki her şey O nun elinde değil mi? bu felsefe ile bakabilsem hayata çok şey değişirdi ama işte nasip olmuyor...

Yorum

tabii ki de... ama inan war yha hastalıklar insanın dini duygularını zayıflatıo... boşlukta gibi hissediorum kendimi... halbuki her şey O nun elinde değil mi? bu felsefe ile bakabilsem hayata çok şey değişirdi ama işte nasip olmuyor...
                              olur olur yeterki dene sen
                              ALLAH işini bilir sen elinden geleni yap ve başka bişeyin kaygısını taşıma
                              ALLAH bizim için herşeyin en iisini düşünür zaten
                              mesela bi çocuk düşünürmü akşam annem bana yemek yedirir mi acaba diye hayır
                              ama karnı doyar aynı şey ALLAH bize karşı çok merhametli ve bizim için en iyi olanı verir
                              kaybettiklerinde başka surette geri döner sana =)

Yorum

İşleniyor...
                              X