Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Flört mü, görücü usulü evlilik mi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Flört mü, görücü usulü evlilik mi?

Flört mü görücü usulü evlilik mi?

Günümüz türkiyesinde her ne kadar görücü usulü evlenmek çağ dışı olarak nitelendirilse de hala bu şekilde evlenen kadınların oranı %40 gibi büyük bir rakam.

Gelişen,erkek egemen olmaktan uzaklaşan,kadınların eğitiminin de en az erkek kadar önem kazandığı,aile kurumunda tarafların eşit söz hakkının bulunduğu bir toplumda yaşıyoruz.
    Geçmişte hiçte hoş bakılmayan evlilik öncesi flört dönemi şu an gerekli görülen,ailelerinde onay verdiği birşey oldu.

İşin komik yanı bu evlilikler neticesinde ne olup olmayacağı önceden asla kestirelemiyor.Flörtle evlenip çok mutsuz olan çifler yanında görücü usulü ile evlenip mutlu bir evlilik sürdüren çiftlerde var.Yani görücü usulü sanılanın aksine sadece doğuda geçerliliği olan bire yöntem değil.Gayet modern üniversite eğitimi almış genç kızlardan da hala bu şekilde evlenenler olabiliyor.Siz hangisini daha yakın buluyorsunuz neden?

Benim şahsi fikrim evlenmeden önce mutlaka çiftlerin birbirini tanıması yönünde.Ancak bu sürenin uzunluğu beni rahatsız ediyor.
    Evlilik gibi bir kurumla ilişkiyi kesinleştirmek gerektiğini düşünüyorum.Yada aile,çevre gibi dış etkenlere direnip çocuk sahibi olmak gerek bana göre.

İnsan ister bekar ister evli olsun,birbirini nekadar severse sevsin ilk gün heyecanı kalmıyor bir süre sonra.Gayet monoton bir hayat başlıyor.

Üniversitede özelliklede ayrı şehirlerden geldiyseniz karı-koca hayatı yaşıyorsunuz sevgilinizle.Bu bendeki evlilik isteğini azaltıyor.Evlenince yaşanacak mutlulukları (çocuk sahibi olmak hariç) yaşıyor insan.Beraber karar verip özgürce uyguluyor.Tatile çıkıyor,sabah kahvaltı yapıyor,gece birlikte uyuyor vs vs...Evlilik kurumu gibi aynı çatı altında bir kişiyle 3 seneniz geçiyor.Sonra ilişki çekilmez bir hal alıyor ve ayrılık oluyor.

Acaba evli olunsa da bu aynı olurmuydu? bence olmazdı.İnsan evliliğini bitirmemek için daha çok çaba harcar.Bitmiş bir ilişkinin ardından yıkılırsınız evet ama bitmiş bir evliliğin ardından 2 kat yıkılırsınız bence.
    Tabi boşandım yada ayrıldım "oh be" diyecek kadar nefrette edilcek hale gelebilir ilişki,ama her iki türlüde evlilik bitirilmesi daha zor bir kurum.

Hata yapmaktan bıkıyorum artık,doğru kişiyi arayan insan olmaktanda bıktım.Belkide ben yanlışım diye çelişkide kalıyorum.Evlilik bana uzak geliyor...Birlikte biriyle bir evde yaşamak fikri çekici gelmez oluyor.Flörtün eksi yönleri bunlar işte.Çünkü bazı mutlulukları erken tadıyorsunuz,ve eğer mutluluklarınızın geçiciyse evlilikten korkar hale geliyorsunuz.

(ALINTIDIR)

Sizce hangisi olmalı ???.....Görücü usulü mü,flört mü ???...
    :?:
    0
    a:3:{i:945;a:5:{s:12:"polloptionid";i:945;s:6:"nodeid";s:6:"522209";s:5:"title";s:7:"a)Flört";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:946;a:5:{s:12:"polloptionid";i:946;s:6:"nodeid";s:6:"522209";s:5:"title";s:14:"b)Görücü usulü";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}i:947;a:5:{s:12:"polloptionid";i:947;s:6:"nodeid";s:6:"522209";s:5:"title";s:12:"c)Kararsızım";s:5:"votes";i:0;s:6:"voters";a:0:{}}}
    0%
    0

Sevdiğinle evlilik. Flört, görücü vea duyucu usülü her neyse. Çok ama çok sevdiğinle evlilik

Yorum

önemli olan eşlerin birbirini sevmesi bence bende flört ederek evlenmiş birisi olarak ve görücü usulüyle evlenmiş arkadaşlarımıda göze alarak önemli olanın sevgi ve saygı olduğu görüşündeyim nasıl evlenmiş olduysak olalım eşimizi sevdik mi
      keşişin dediği gibi çok sevdik mi :!:
      zaten bu saygı ve hoşgörüde getirir ve mutlu bir evlilik olur
      tabii bence
      Asla birilerinin umudunu kırma. Belki de sahip oldukları tek şey odur <br />

Yorum

daha evlenmediğim için bilmem
        ama bana göre helal süt içmiş daha önceden flörtü mlörtü olmayan bir bayanla evlenmek en sağlıklısıdır.
        http://www.mestwebtasarim.com

Yorum

aslında ayırım yapmamak lazım , çunku gorucu usulu evlilikte degişim geçirdi ve artık eski zamandaki gibi eşlerin birbirlerini birkaç kere gorebildigi donemler istisnalar dışında çok gerilerde kaldı ,
          gorucu usulunde bile eşler bir araya gelip konuşup en azından birbirlerini tanıyorlar , eskiden oldugu gibi ne çıkarsa bahtıma demiyorlar ,
          ama gorucu usulunde sınırlar ve beklentiler daha baştan belirleniyor ve çıkana razı kalınıyor ,
          oysa flört çok daha farklı , tamam ondada bir araya geliniyor ama beklentiler çok daha fazla ve karşınızdakini çok daha detaylı degerlendirmeye alıyorsunuz böyle oluncada haliyle sonu husran olabiliyor , belkide gorucu usulundeki gibi on yargılı degilde biraz daha esnek davranılsa acaba yine aynı husran olablirmi ?

Yorum

bencede pek bir fark yok yani insan görücü usulüylede evlendiği kişiyi sevebilir hatta aşık bile olabilir ya da delidivane aşıkken birden poff diye sönebilir herşey saygı daha önemli aslında kadın ya da erkek gibi değilde insan sevgisi adıyla sevebilirsek öncelikle zaten saygıda beraber olur yıpratmamak ve yıpranmamak hoşgörülü olmak bunlar insanı sevdirir sever kötü olmadıktan sonra herkes birbirini sever evlilik alışkanlık çünkü...
            [url=http://img125.imageshack.us/my.php?image=182635bf81ct4.gif][img=http://img125.imageshack.us/img125/4356/18263

Yorum

görücü usulu

Yorum

Bende bugüne kadar hep flörtü savundum.....

Tanıyıp,sevdikten sonra....Birbirimizi anladıktan sonra herşey halledilir sandım.....
                Ama bu güne kadar elimde kalan sadece hayalkırıklıklarım ve yorgunluk....
                Tamam sevgi saygı önemli elbette....ama.....Bir ilişkinin sona ermesi....Araya giren kısa süreli ayrılıklar..İstemeden de olsa insanı yıpratıyor ve yoruyor....

Görücü usulüyle aileler araya giriliyor ve arada ister istemez ciddiyet oluyor.... :!: Ve aile faktörü herşeyden daha önemli.......Ve sizi kabul edip etmeme stresi ortadan kalkıyor...Tek gereken sizin anlaşıp-anlaşmamanız.....Sizin kararınıza kalmış...

Açıkcası ben bu konuda şu an çok kararsızım.... :roll:

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lorden
                  Aslında çok politik şeyler yazabilirim sana...
                  Elbette tanımak önemli, ister görücü ister flört ederek..doğru tanıdıktan sonra şekil önemli değil..sevmek ve saygı duymak önemli vs vs gibi şeyler sıralayabilirim....

Ama kendi cevabım ise ...kesinlikle flört ederek...
                  Senden daha ayrıntılı bir cevap bekliyordum lorden..... Hala da bekliyorum.......

Belki çevremizden örneklerde verebiliriz arkadaşlar... :?:

Mesela ben dün akşam yakın bir arkadaşımın düğününe gittim...Görücü usulü ama aileler o kadar denkti ki birbirine.....Gençlerde birbirine zamanla aşık olmuşlar....Ömrümde bu kadar uyumlu bir aile ve bu kadar rahat bir gelin görmedim.....Demek ki evliliği içine öyle sindirmişti ki....Mutluluğu bu kadar aşikardı...

Bu nasip meselesidir....Hiçbirisinin garantisi yok...Konu evlilik olunca garanti diye bir şey söz konusu olmuyor.....Ama görücü usulünde daha bir ciddiyet olduğu hissettim ben...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: hayat_guzeldir

Belki çevremizden örneklerde verebiliriz arkadaşlar... :?:

Mesela ben dün akşam yakın bir arkadaşımın düğününe gittim...Görücü usulü ama aileler o kadar denkti ki birbirine.....Gençlerde birbirine zamanla aşık olmuşlar....Ömrümde bu kadar uyumlu bir iale ve bu kadar rahat bir gelin görmedim.....Demek ki evliliği içine öyle sindirmişti ki....Mutluluğu bu kadar aşikardı... :

Bu nasip meselesidir....Hiçbirisinin garantisi yok...Konu evlilik olunca garanti diye bir şey söz konusu olmuyor.....Ama görücü usulünde daha bir ciddiyet olduğu hissettim ben...
                    şimdi şöyle oluyor sakın sen o gelinin mutluluğuna inanma neden dersen ona herşey tozpembe daha ve o ailelerede öyle
                    ben ne kayınvalideler gördüm düğün öncesi yani görücü giderken geline yavrum ,kuzumderler ve kızın ailesine ne güzellik yapacağını sasırırlar
                    ama düğünden sonra işler değişir gelin ona bi düşman aileside azmettirici olur ve bu kızın ailesi içinde değişmez damat işe yaramaz pasif kayınvalide de canavar olur
                    yani aslında flört dahamı iyi ne :?: ya ister flört olsun ister görücü usulu fark etmez :!: edemez
                    eşler birbirini sevsin ve ailelerini karıştırmasınlar yeter aileler arasında olaylar olsa bile bu kavgaları eşler birbirine yansıtmamalı senin annen sunu dedi benim aplam bunu dedi gibi evliliğe 3. bir şahıs girdimi düzen o zaman bozulur yani işin özü evliliklerde
                    sevgi,saygı,hoşgörü ve kendi ailen bile olsa sevdiğini aileni karşına alarak koruma
                    Asla birilerinin umudunu kırma. Belki de sahip oldukları tek şey odur <br />

Yorum

ikisi de olabilir ... ancak görücü üsülündeki bazı noktalara değinmek isterim...

bir insanı tanıyabilmenin en güzel yolu flörttür... iki görüşmeden hemen ewlenmek için söz verilmemeli... vadesi de evliliğin bundan dolayı kısa olabilir...

tanışmak olarak... görücü üsülü olabilir neden olmasın... sonra çocuklar flört eder biraz anlaşır anlaşmazlar onlara kalmış...

yalnız görücü üsülünde türk toplumunun bazı kötü özelliklleri var maalesef... ister arkadaşın tanıştırsın ister annenin arkadaşı tanıştırsın... arabuluculuğunu yaptığımız iki insanın ilişkisine burnumuzu sokmadan yapamayız...

ailelerin o zamana kadar kızın erkek arkadaşı olmasına sıcak bakmazken bir anda ailelerde "evlen" diye bir baskı flört benzer ilişki kurmanı isterler...(görüşme sırasında) İnanın o kız için çok zor bir durum olur o zaman... neden ailesinde bir iki yüzlülük görmeler... bence çok kötü bir durum... hem kızım el değmemiş olacak... hemde ewde kalmamalı mantığı...

erkek anneleri de bu konuda baya tuhaf olabiliyor... "oğlum el değmemiş kızla evlenmeli"mantığıyla görücü üsülüne başvuran kişiler... bu insanların düşününcelerini doğru bulmuyorum...

evlilik bir gecelik değil arkadaşlar... ömür boyu düşünülen bir birliktelik... el değmemiş,anlaşamadığın bir insanla ömür boyu düşündüğünde işkence olabilir bunlar...

bana göre evliliği düşünen çiftler nasıl tanışmış olurlarsa olsunlar... 1-2 sene görüşüp anlaşmadan evliliği düşünmemelerini öneririm...
                      hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir...

Yorum

Kusura bakmayin ama 21.yy'da bu konu mu masaya yatiriliyor???? Isterseniz "magara mi konforlu, yoksa apartman mi?" diye de soralim, ne dersiniz?

Yorum

Birbirini tanıyarak, arada belli bir duygusal bağ olarak ve birşeyler paylaştığını bilerek evlenmek gerekir. Yani flörtü savunuyorum.

Yorum

Görücü usulü ile evlenenlerin acıklı hâllerini görüyoruz. Birbirini tanımayan, konuşmayan ve bilmeyen insanlar nasıl olur da bir ömür boyu birbirlerine uyum sağlayabilirler?

Elbette önceden tanışıp görüşerek karar verilen evlilikler kalıcı olanıdır.

Yorum

Orjinal yazı sahibi: lorden
                              Orjinal yazı sahibi: hayat_guzeldir
                              Senden daha ayrıntılı bir cevap bekliyordum lorden..... Hala da bekliyorum.......
                              Eee hadi biraz daha ayrıntıya ineyim..seni mi kıracağım
                              Kırmadığın için sağol...

Yorum

İşleniyor...
                              X