Duyuru

Collapse
No announcement yet.

inananlar biz neden yaşıyoruz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: Tugrul_Sad
    Orjinal yazı sahibi: destiny89
    o zaman dünyaya gelme amacı olmazdı O bizi yiyip içip ... yapmaya göndermedi kendisine kulluk edelim diye gönderdi razı olma meselesi ise
    burası bi sınav alemi
    sınavda sen hocandan yardım isteyebilir misin
    ya da otoriteden her kimse
    bilirkişiden
    sınav biter senin çalışmana göre
    not alırsın
    üniversiteye yerleşirsin
    bu dünyanın amacı da o
    sınav yeri
    çalışanlar notlarını alcak
    ve inşalah cennete gidecek
    onun için sınavda yardım istenmez
    öbür dünyada karşılığı kat ve kat verilcektir bunun
    Bunlar, çocukluktan beri duyup bildiğimiz şeyler. Fakat herhangi bir somutluğu yok. Sınavmış... Ne sınavı bu yahu? Sınav dediğin eşit şartlar altında olur. Madem fiili sınavdan örnek vermişsin, ben de sana fiili sınavdan bir örnekle cevap vereyim;

Söyle bakalım, sınava tabi tutulan öğrencilerin tümüne eşit imkânlar sağlanmaz mı? Bir tanesini sıcak, temiz ve lavanta gibi kokan bir odada, dilediği her şey emrine verilen bir öğrenci ile oturacak bir sırası bile bulunmayan, soğuk ve karanlık bir odada sınava tabi tutulan öğrenci bir midir? Bu dünyada, insanlar arasında zerre kadar eşitlik yokken, Tanrı aşkına siz hangi sınavdan bahsediyorsunuz?

Yarın o sınavdan hesaba çekileceğimizi var sayalım; altta kalanlar Tanrı'ya; "sen onlara sağladığın imkânı bize sağladın mı ki eşit statüde sınava tabi tutuyorsun" demeyecekler mi?

Bunlar hep insanın kendi kendini kandırmasıdır kardeşim. Biraz mantıklı düşünürseniz, olayın ne kadar saçma olduğunu çıplak gözle görürsünüz.
    imkanlar ne kadar aynı olmazsa mükafat o kadar artacak
    nitekim fakirler cennete zenginlerden önce girecek
    hastalar dertliler
    ama cennete ilk önce körler gircekmiş
    kendi cümlende tanrı aşkıandiyosun
    bi de imkanalrın eşit olmaması adil değildir doğru
    zaten ALLAH herkesin hakkkını vercek
    onların karşılığı öbür dünyada
    saçma değil ayrıca
    her türlü düşünüyoryum saçma değil

Yorum

Orjinal yazı sahibi: destiny89
      imkanlar ne kadar aynı olmazsa mükafat o kadar artacak
      nitekim fakirler cennete zenginlerden önce girecek
      hastalar dertliler
      ama cennete ilk önce körler gircekmiş
      kendi cümlende tanrı aşkıandiyosun
      bi de imkanalrın eşit olmaması adil değildir doğru
      zaten ALLAH herkesin hakkkını vercek
      onların karşılığı öbür dünyada
      saçma değil ayrıca
      her türlü düşünüyoryum saçma değil
      Evet, işte bunlar da "kaderinize razı olun, sesinizi çıkarmayın" demenin diğer bir şekli. İnsanları yıllarca böyle kandırdılar. Yok yoksulluk içerisinde yaşayan insanlar var bugün ama hepsi "kader böyleymiş" diyor. Ama müstehak bunlara. Böyle düşündükleri sürece o yoksulluktan kurtulamayacaklar...

Bu söylediğinizin hiç biri benim aklıma yatmıyor. Elde duran somut gerçek şudur ki; ölümden öte bomboş bir bilinmezliktir...

Yorum

ben istediğim için yaşıyorum
        just a smile

Yorum

size bi ipucu vereyim mi tanrı yok :twisted:
          smiley'e bakmayın şeytan da yok :P

Yorum

destiny, şunu soylemek istiyorum. Senin yazılarını hep okuyan ve seven biri olduğumu söylemek istiyorum. Başkalarına yardımcı olmaya çalıştığın yazıları da hep okuyorum. Beğeniyorum.
            Allah sana akıl fikir vermiş Destiny. Bu aklı da yanlışlara değil, doğrulara uy diye vemiş. Hayatta karşına iyi şeyler de, kötü şeyler de çıkar. Hatta iyi insanlar, kötü insanlar da çıkar. Allah seni bakalım doğru şeyleri mi seçeceksin diye izliyor. Anlıyor musun? Kötü şeyleri dinleme, hatta uzak durmaya çalış...iyi şeyleri dinle ve uygulamaya çalış. İnan ki o zaman daha mutlu olursun
            Allah insana güç veriyor, akıl da, mantık da, güzel şeyler de veriyor. İyi şeylerle ilgilendiğin zaman bunun mükafatını her zaman görürsün
            Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

Yorum

dost elinden gel olmazsa varılmaz.müslümansan inanıyorsan çilenide çekeceksin.bu böyle. dostun yüzünden izler topla sende.az belki ama gülümsetir seni,sıcak tutar kalbini.

Yorum

Bir gün hesaba çekildiğimizde iyi yada kötü kendi hayatımızda yaptıklarımızı inkar etmemek için yaşıyoruz.Yani bir nevi kendi kendimize aslında şaitlik ediyoruz ..
                <span class="postbody">Doğarken nişanlamışız &Ouml;L&Uuml;ME
                <br />Af dilenip şen gitmek var D&Uuml;Ğ&Uuml;NE</span>
                <br /><br />
                <table width="100%" cellspacing="0&q

Yorum

Bunlar, çocukluktan beri duyup bildiğimiz şeyler. Fakat herhangi bir somutluğu yok. Sınavmış... Ne sınavı bu yahu? Sınav dediğin eşit şartlar altında olur. Madem fiili sınavdan örnek vermişsin, ben de sana fiili sınavdan bir örnekle cevap vereyim;

Söyle bakalım, sınava tabi tutulan öğrencilerin tümüne eşit imkânlar sağlanmaz mı? Bir tanesini sıcak, temiz ve lavanta gibi kokan bir odada, dilediği her şey emrine verilen bir öğrenci ile oturacak bir sırası bile bulunmayan, soğuk ve karanlık bir odada sınava tabi tutulan öğrenci bir midir? Bu dünyada, insanlar arasında zerre kadar eşitlik yokken, Tanrı aşkına siz hangi sınavdan bahsediyorsunuz?

Yarın o sınavdan hesaba çekileceğimizi var sayalım; altta kalanlar Tanrı'ya; "sen onlara sağladığın imkânı bize sağladın mı ki eşit statüde sınava tabi tutuyorsun" demeyecekler mi?

Bunlar hep insanın kendi kendini kandırmasıdır kardeşim. Biraz mantıklı düşünürseniz, olayın ne kadar saçma olduğunu çıplak gözle görürsünüz.
                  [/quote]

Evet bende senin dedklerini savunuyorum bazen ama belkide sırf sinirlendiğim için

Ç:Ünkü Sınav yoksa

dinde yok diyelim ,,allah da yok diyelim

buraya kadar tamam

O zaman niye her insan da inan ma duygusu iç içe geçmiş ayrılamaz brşeyy

Her insan kesinlikle inanmadan yapamıyor kendini güvende hissedemyor

inanmıyorum demek bile inanmaktır..Çünkü İnanmamak için İnanabileceğiniz bişey olması ve buna ona inanmıyorum demek gerekir Yani dolaylıda olsa varlığını kabul etmiş sayılırsınız İnanmıyorum demekle

İnanmamak insanı resmen boşluğa atıyor,,,

hadi biz inandık hata yaptık

hrisitiyanlarda mı hata yaptı

yahudilerde mi hata yaptı

budistlerde mi hata yaptı

Yani bak herkes bişeye inanmış yani inanç olmadan olmuyo demekki

yeniden amerikayı keşfetmeye gerek yok

Ha bunu inkar etmek ayrıdır ,,,,dini kurallarına göre yaşamamak ayrıdır

Bilmiyorum benim yeni görüşüm bu

Yorum

Nnetmaniaa, dinlerin tamamı çok eski çağlarda ortaya çıkmıştır. Yani bilim, teknik, sanat ve diğer alanlarda insanlığın bugünkü kadar gelişemediği çağlarda... Çağdaş bilimin hakim olduğu yıllardan itibaren ise hiç bir yeni dini inanç ortaya çıkmamış, dine dayalı savaşlar yapılmamıştır.

Ayrıca çocukluktan beri kafasına bazı şeyler taassupla yerleştirilen bireyler, büyüyüp akılları başlarına gelince de bu taassupları atamazlar. İşte sizin "inanma ihtiyacı" şeklinde bahsettiğiniz durum da aslında budur. Çocukluktan beri kafalarda yer eden taassupları inkâr etmeye cesaret edememe...

Yorum

Nnetmaniaa, dinlerin tamamı çok eski çağlarda ortaya çıkmıştır. Yani bilim, teknik, sanat ve diğer alanlarda insanlığın bugünkü kadar gelişemediği çağlarda... Çağdaş bilimin hakim olduğu yıllardan itibaren ise hiç bir yeni dini inanç ortaya çıkmamış, dine dayalı savaşlar yapılmamıştır.

Ayrıca çocukluktan beri kafasına bazı şeyler taassupla yerleştirilen bireyler, büyüyüp akılları başlarına gelince de bu taassupları atamazlar. İşte sizin "inanma ihtiyacı" şeklinde bahsettiğiniz durum da aslında budur. Çocukluktan beri kafalarda yer eden taassupları inkâr etmeye cesaret edememe...

Eskiden allah aşkına din mi vardı ???????

adam ağaca ,,puta,,,güneşe tapıyordu

Çok tanrılı dinler vardı

e din zaten daha tebliğ edilmemiş Peki bu insanlar niye bazı şeyleri kendine ilah ediniyor

İşte inanma ihyiyacının gerekliliği

Eski çağlarda adamın anasının babasının haberi yok ki dinden, kendisi eğitim almamış ki çocuğuna nasıl inanmayı öğretsin

demekki bu temel bi ihtiyac

herkesde var olan

Yorum

Ben böyle düşünmüyorum. Semavi dinler ortaya çıkmadan önce maddeye dayalı dinler vardı. İnsanlık ilerledikçe yeni dinler ortaya çıktı ve nihayet "tek Tanrı" kavramına dayanan semavi dinler ortaya çıktı.

Bunun sebebi, insanların inanma ihtiyacından ziyade kendilerine dikta edilen bu düşünceyi inkâr edememeleri, ettikleri takdirde öldükten sonra çok büyük ve acımasızca işkencelere uğrayacaklarını sanmasıydı...

Yorum

Ben böyle düşünmüyorum. Semavi dinler ortaya çıkmadan önce maddeye dayalı dinler vardı. İnsanlık ilerledikçe yeni dinler ortaya çıktı ve nihayet "tek Tanrı" kavramına dayanan semavi dinler ortaya çıktı.

Bunun sebebi, insanların inanma ihtiyacından ziyade kendilerine dikta edilen bu düşünceyi inkâr edememeleri, ettikleri takdirde öldükten sonra çok büyük ve acımasızca işkencelere uğrayacaklarını sanmasıydı...

BU düşünceyi dikte eden adam neden dikte ediyor sence ????*

O çağda bi insan kendisinin tanrı olduğunu dikte eder Çıkar sağlamak istiyosa Güneşin tanrı olduğunu niye söyleyin ?????

Bak kendi ağzınla söylüyosun ama bana yine açıklatmak zorunda kalıyosun

""işkencelere uğrayacaklarını sanmasıydı"" bak cümlende sölemişsin zaten

sanmasıydı demek yani bişeye olumlu veya menfi inanmasıydı

yani sonuçta inanıyor birşeylere

yani inanma içgüdüsünü taşıyor

Yorum

Anlatamıyorum...

O dönemlerde, yani semavi dinlerin ortaya çıktığı çağlarda insanların toplumsal yapıları bugünkünden çok farklıydı. Teknoloji, bilim vs. hiç bir şey yoktu. Bu yüzden hiç bir şeyin sebebi ve nedeni bilinemiyor, her şey kafalarda oluşturulan sonsuz güce bağlanıyordu.

Dinin ortaya çıkmasıdan hemen sonra bu dine inananlarla inanmayanlar kanlı bıçaklı oldu ve bir çok insan inanıyor ya da inanmıyor dire vahşice öldürüldü. Bunu hangi insan mantığı onaylayabilir? Bir insan bir dine inanıyor veya inanmıyor diye öldürülebilir mi hiç? Bunu yapan ve tasdik eden kim olursa olsun bana göre ruh hastasının önde gidenidir, manyağın tekidir.

Din, güçlüler tarafından güçsüzleri ezmek için de kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Bugün dini tarikatlerin yaptığı tam olarak budur...

Yorum

Anlatamıyorum...

O dönemlerde, yani semavi dinlerin ortaya çıktığı çağlarda insanların toplumsal yapıları bugünkünden çok farklıydı. Teknoloji, bilim vs. hiç bir şey yoktu. Bu yüzden hiç bir şeyin sebebi ve nedeni bilinemiyor, her şey kafalarda oluşturulan sonsuz güce bağlanıyordu.

Dinin ortaya çıkmasıdan hemen sonra bu dine inananlarla inanmayanlar kanlı bıçaklı oldu ve bir çok insan inanıyor ya da inanmıyor dire vahşice öldürüldü. Bunu hangi insan mantığı onaylayabilir? Bir insan bir dine inanıyor veya inanmıyor diye öldürülebilir mi hiç? Bunu yapan ve tasdik eden kim olursa olsun bana göre ruh hastasının önde gidenidir, manyağın tekidir.

Din, güçlüler tarafından güçsüzleri ezmek için de kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Bugün dini tarikatlerin yaptığı tam olarak budur...

"tarikat ,,kanlı bıçaklı ,,vahşice öldürülmek " bunlar nerden çıktı şimdi

ben diyorum insanda" İnanma içgüdüsü vardır doğuştan gelen " sen diyosun inanan inanmayanı öldürmüş

Konu dini yanlış yorumlayanlar(veya işine göre yorumlayanlar) bu yüzden insan öldürenler değil

Zaten BU kadar çok kendine göre yorumlayan olduğu için bu kadar çok Din gelmiş (incil,tevrat,Kur an)Ve sonuncusu Olarak İslam dini gelmiştir ve değiştirilmeden muhafaza edilmiştir

zaten değiştirilmiş olsa bi tane daha gelirdi düz mantık yani ))

Yorum

O dinlerin değiştirilmesi de bana çok mantıkdışı geliyor. Ne yani? Tanrı üç farklı din gönderip kullarını birbirine mi düşürmüş? Bu mudur? İlk gelen din muhafaza edilseydi de hıristıyan, musevi ve müslüman çatışmaları hiç olmasaydı daha iyi olmaz mıydı? Madem bu üç dine inanan insanlar da aynı Tanrı'nın varlığına inanıyorlar, o hâlde aradaki savaşın sebebi nedir?

Size, en başta söylediğim sözü tekrar etmek istiyorum; taassuplarla değil mantığınızla hareket edin...

Yorum

İşleniyor...
                                X