Duyuru

Collapse
No announcement yet.

inananlar biz neden yaşıyoruz?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

Orjinal yazı sahibi: ruhsuzkiz
    Orjinal yazı sahibi: destiny89
    Orjinal yazı sahibi: bir dost
    destiny, şunu soylemek istiyorum. Senin yazılarını hep okuyan ve seven biri olduğumu söylemek istiyorum. Başkalarına yardımcı olmaya çalıştığın yazıları da hep okuyorum. Beğeniyorum.
    Allah sana akıl fikir vermiş Destiny. Bu aklı da yanlışlara değil, doğrulara uy diye vemiş. Hayatta karşına iyi şeyler de, kötü şeyler de çıkar. Hatta iyi insanlar, kötü insanlar da çıkar. Allah seni bakalım doğru şeyleri mi seçeceksin diye izliyor. Anlıyor musun? Kötü şeyleri dinleme, hatta uzak durmaya çalış...iyi şeyleri dinle ve uygulamaya çalış. İnan ki o zaman daha mutlu olursun
    Allah insana güç veriyor, akıl da, mantık da, güzel şeyler de veriyor. İyi şeylerle ilgilendiğin zaman bunun mükafatını her zaman görürsün
    teşşekürler ilk öncelikle
    evet ya söylediklerin çok doğru
    ama hassasım işte şu aralar..
    Bende fıkırlerını cok mantıklı buluorum gercekten...hayranım yazılarına=)
    Ben insan bazlı düşünmeye çalışıyorum. Onu destiny için yazdım. Başlığı açan oydu. Ben kendim başlık açarsam, orda yazdıklarımda tutarsızlık bulamazsın. Kişilere ise farklı farklı şeyler yazabilirim. Çünkü onlar için yazıyorum. Ama birisini eleştirdiğim zaman, benim kendi düşüncem ortaya çıkar.
    Ayrıca bir söz vardır: "Benim yaptığımı değil, söylediğimi yapın" diye. Sevgiler
    Çözüm genelde ummadığımız, bakmadığımız yerdedir

Yorum

ewet eleştirilerini begenıorum...

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ruhsuzkiz
        :lol: Hayr senın
        çok teşekkür ederim)

Yorum

Rica destinyoşumm :?

Yorum

Re: inananlar biz neden yaşıyoruz?

Allaha inananlar olarak Allah intiharı yasakladıgı icin yasıyoruz. sevaplarımızı artırmamız Allahın bizden razı olması için yasiyoruz.
            Hic günah işlemeyn insanlar sadece peygamberlerdir.
            insanların sevapları silinmez ama günahları zaman zaman silinir. Böylece günahlarımız yok olabilir, azalabilir.
            Bir insan yaptigi günahlara icten gelerek tevbe ederse günahları silinir. Hac yaptigi zaman silinir, ramazanda oruc tuttugu zaman, kandil gecelerinde yapılan dularla silinir. iki namaz arasındaki günahlar silinir vs. ama kul hakları istisna sadece Allah kendi namına yapılan günehları siler. vs. Böylece zaman ilerledikçe günahlarımız azalır ve sevaplarımız da artar.
            Ayrıca Allah insanların aklından gecen bir iyilige bir sevap yazar. o iyiligi yaparsa 10 sevap yazar. bir kötülük akıldan geçince günah yazılmaz ama o günah yapılırsa 1 günah yazılır. bazı özel günlerde ramazan, kadir gecesi, cuma, bayram vs. sevapların dereceleri de 1 e 40.000 e kadar artabilir.
            Bu durumda inananların zamanla sevapları daha çok olur.

insanlar genelde bir problemleri oldugunda Allaha dua eder isterler. o yüzden cennetliklerin cogu fakir, vs gibi aciz kimselerdir. bizlerin problemli olması bizim iyiligimiz icindir. cok zengin ve saglikli olanlar genelde Allahı cok az hatırliyorar bu da onların sonsuza kadar cehennemde olmalarını sagliyor.

Orjinal yazı sahibi: destiny89
            benim çok problemim var ayrıca dünyada beklemeye lüzum görmüyorum ama intihar islamda gübah olduğu için yapamıyorum oturup ölüm gelsin diye dua ediyorum
            müslümanlar sizce biz neden yaşıyoruz
            hiçbirimiz süper değiliz
            günahlarımız var
            yaşadıkça da artacak bu
            şeytan her yerde kol geziyo çünkü
            yani oraya erken gidersek belki günahımız daha az olur
            uzun yaşamanın anlamı ne bekledikçe günah da artıyo
            namaz kılmam oruç tutmam yaparsam da 30 günlük oruçta taş çatlasın 1 hafta namazda ayda yılda bir
            dua da genelde mutsuzken ediyorum
            hiç sevinçliyken ALLAH ı çok düşünen oluyo mu
            bence ben nankör kulum
            o yüzden burda durmanın anlamı ne sizce benim için
            üstelik psşkolojik hastayım ben
            dini bilgisi olanlar yazsın lütfen....

Yorum

benim çok problemim var ayrıca dünyada beklemeye lüzum görmüyorum ama intihar islamda gübah olduğu için yapamıyorum oturup ölüm gelsin diye dua ediyorum
              müslümanlar sizce biz neden yaşıyoruz
              hiçbirimiz süper değiliz
              günahlarımız var
              yaşadıkça da artacak bu
              şeytan her yerde kol geziyo çünkü
              yani oraya erken gidersek belki günahımız daha az olur
              uzun yaşamanın anlamı ne bekledikçe günah da artıyo
              namaz kılmam oruç tutmam yaparsam da 30 günlük oruçta taş çatlasın 1 hafta namazda ayda yılda bir
              dua da genelde mutsuzken ediyorum
              hiç sevinçliyken ALLAH ı çok düşünen oluyo mu
              bence ben nankör kulum
              o yüzden burda durmanın anlamı ne sizce benim için
              üstelik psşkolojik hastayım ben
              dini bilgisi olanlar yazsın lütfen....

Değerli kardeşim. Allah insanı en güzel surette yaratmıştır. (Eşref,i Mahlukat) Kainattaki herşeyi de insanın istifadesini sunmuştur. Tefekkür ettiğimiz zaman etrafımızda farkında olduğumuz - olmadığımız pek çok nimet var. Allah "hanginizin daha güzel amel yapacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı" buyrulmaktadır. Bizler bu dünyada imtihan halindeyiz. Zorluklarla da imtihan edileceğiz. Sevabımız ve sabrımız artsın diye. Tarih boyunca insanlar hep şu soru sora gelmişlerdir? Ben bu dünyada niçin yaşıyorum? Yaşama amacım ne? Niye geldim bu aleme?

Bir kutsi hadis konuyu gayet güzel açıklıyor. Allah şöyle buyuruyor: "Ben bir gizli hazine idim. Bilinmek istedim. Beni bilsinler diye insanları yarattım" İşte insanın bu dünyada görevi Allah'ı bilmek tanımak. Öyle ya bir yerde gizli bir hazine olsa ama o hazineyi kimse bilmese, o hazinenin bir değeri kalır mı? Ya da bir ressam "benim çok iyi resimlerim var ama ben resimlerimi evimin altındaki izbe de saklıyorum, kimseye de göstermiyorum" dese onun ressam olmasının bir değeri kalır mı. Allah kainatı yaratmış ve insanı da yaratarak kendi varlığına kainat içinde müşahede etmemizi istemiştir. Baktığımız her şeyde Allah'ın yaratma sıfatının var olduğunu görüyoruz. İnsanda ve kainatta o kadar çok mucizeler var ki insan bu mucizleri görünce "ALLAH KESİN OLARAK VARDIR VE BİRDİR" demekten kendini alamıyor. İşte insan Allah'ın yarattığı bu dünyada nasıl yaşacak? Bunu da Peygamberler göndererek kutsal kitaplarıyla bildirmiş. Tabir caizse "hayatımızı kullanma klavuzu" vermiştir bizlere.. Kur'an da yaratılış gayemizle alakalı "Ben insanları ve cinleri yalnızca bana kulluk etsinler diye yarattım" buyrulmaktadır. Yaratılış gayemiz Allah'a kulluk etmek, Allah'ın rızasını kazanmak. Dediğin gibi intihar inancımızda günahtır, cinayettir. Allah'ın verdiği canı Allah alır. Hayatları boyunca en çok sıkıntı yaşayan, bela ve musibetlerle karşılaşanlar Peygamberlerdir. Yetim doğan, annesini 6 yaşında kaybeden, taifte taşlanan, bulunduğu toplumda ekonomik, sosyal, psikolojik baskıya maruz kalan, sen büyücüsün, insanları aldatıyorsun gibi tepkilerle karşılaşan Peygamberimiz Hz.Muhammed sav.i düşün.. Ondan daha zor bir durumda mıyız? Öyleyse insan bu dünyada ALLAH için yaşamalı. Kur'anın mesajını çok iyi anlamaya çalışmalıdır. Hepimizin günahı var. Ama öyle bir dinin mensuplarıyız ki içtenlikle yapılan tevbe ile hiç günah işlememiş gibi olacağımızı, ve yapılan kötülüklerimizin de iyiliğe dönüşeceğini biliyoruz. Peygamberimizin, Sahabe Efendilerimizin ve Allah dostlarının hayatlarını iyi araştırın. Osmanlı toplumu neden 6 asırda 3 kıtaya hakim oldu ve müreffeh bir hayat yaşadı. İslam'a sım sıkı bağlandığı için...
              "Üzülmeyin, gevşemeyin. Gerçekten iman etmişseniz en üstün olarak sizlersiniz." (Kur'an)

Yorum

Peygamberimizden teselliler MEEHMET DİKMEN
                alın okuyun
                faydasını göreceksiniz
                ALLAH neden başımıza hastalık dert bela veriyor hepsi yazıyor

Yorum

İşleniyor...
                X