Duyuru

Collapse
No announcement yet.

sf dışardan belli olur mu?

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• sf dışardan belli olur mu?

çok merak ediyorum, sosyal fobikler duruşlarıyla, konuşmalarıyla selam verişleriyle, yürüyüşleriyle hatta, kendini belli ediyor mu? çok çekingen duruyorlar mı dışardan?

insanların bakışlarında mana var mı, bize mi öyle geliyor?

ben 21 yaşındayım ama görenler 17-18 diyorlar, ve benim yaşımdaki kızların mesela bana "canım" demesini garipsiyorm yani sevecen gibi davranmalarının sebebi benim çok çekingen durmam falan mı?

bence belli oluyordur ama ne olduğunu insanlar anlamıyordur.işte utangaç,çekingen diye düşünüyorlardır.ama bazı kendine güvenmeyen insanlar kendi güvensizliklerini gizlemek için böyle sf li kişilere saldırabilir.benim eski halim okadar açık seçik belliydiki çekingenliğim.ama insanlar s f demiyormuştur da çekingen kız diyorlarmıştır.öyle derlerdi zaten ben duya duya.ama şu anki halimde kimse anlamaz bende sf olduğunu.çünkü ben kendimin farkına vardım ve eskiye göre kendimi daha çok seviyorum,insanlardan aşağıda görmüyorum kendimi kısmen de olsa..ama konuyla ilgili ve bilgili kişiler farkedebilir sf li olduğumu.ama sadece topluluk karşısında konuşma sırasında.onun dışında hiç farkettirmem
    <div>kimse anlamaz biliyorum;canımı yaksa da hayat g&uuml;l&uuml;yorum</div><br />

Yorum

Dışardan belli oluyordur tabii.Sosyal fobiklerin konuşurken yüzü kızarır,sesi güvensiz çıkar,elleri titreyebilir.Dolayısıyla diğer insanlar arasında hemen farkedilir

Yorum

ben şu anda sfnin hangi boyutundayım bilmiyorum o yüzden de belli oluyor mu pek bilgim yok yani yolda yürürken de mi belli oluyor da insanlar bize bakıyor ya da biz mi öyle sanıyoruz?

yolda yere bakarak yürüme(genelde), durmadan orasını burasını saçını düzeltme, insanlarla çekingen konuşma ve pek konuşmama... duruma göre epey sfliyim... bi sfli olarak da bu belli oluyor mu kaygısını taşıyorm...

insanlar birbirne bakabilir sonuçta, biz çok mu abartıp manalar yüklüyoruz bilmiyorum. mesela bugün bahçede bi çocuk gülerek bakıyordu, ikinci bakışımda da baktım bakıyordu, sonra şöyle bi yanındakilere baktm sanki kız da baktı gözünü çekti, ben de acaba bunlar benim hakkımda mı konuşuyor diye düşündüm

Yorum

Sosyal fobili kişilere dışarıdan bakıldığı zaman yaşadıkları kaygı durumundan dolayı bir takım sorunlar yaşadıkları örneğin; çekindikleri, utandıkları, cesaretsizlikleri v.b.gibi şeyler insanlarca anlanabilir.. Böylece sosyal fobili kişi aşırı bir kaygı durumu yaşadığından toplum tarafından küçük düştüğünü, rezil olduğunu hatta insan içine bir daha çıkamayacağını düşünür. (yaşadığı olumsuz deneyimlerle)

Bende sf li idim. Bir tespitim var. O da şu ki: "Bizim kaygı duyduğumuz oranda insanlar bizimle ilgilenmiyor. Devamlı gözleri üzerimizde değil. Devamlı bizimle meşgul değiller. Dolayısıyla da bizim davranışlarımız açıkcası çokta ilgilendirmiyor insanları.. O yüzden biz çok sıkıntılı bir durum yaşasak bile bizim dışımızdaki çevremiz için çok büyütülecek bir şey değil yaşadığımız şey. Örneğin dolmuştasınız diyelim. İnsanların sizi izlediği hissine kapıldığınız ve yüzünüz kızardı. Rahat olun. Aslında sizinle çok fazla ilgilenmiyorlar. Biz bir de olumsuz düşündüğümüz için kaybediyoruz. "İnsanlar benim dış görüntüme baktılar beni beğenmediler." gibi bir anlayış oluşturduğumuz için beynimizde sıkıntılı hal başlıyor. Olumlu düşünmeyi hayat biçimi haline getirirsek daha rahat ederiz. Onlar belki de senin yakışıklılığına (güzelliğine) baktılar. Ya da herkes herkese bakabilir. Sen dolmuştaki insanlara baktığın zaman ne düşünüyorsun? Yani sıkıntılı hal ile baş başa kaldığımızda empati yapmamız (kendimizi başkasının yerine koyarak [düşünmemiz]) çok önemli...

Yorum

sen sf nin dışarda belli olcağını düşünüyorsan

kesin belli edersin

Yorum

Orjinal yazı sahibi: zivzy
              Sosyal fobili kişilere dışarıdan bakıldığı zaman yaşadıkları kaygı durumundan dolayı bir takım sorunlar yaşadıkları örneğin; çekindikleri, utandıkları, cesaretsizlikleri v.b.gibi şeyler insanlarca anlanabilir.. Böylece sosyal fobili kişi aşırı bir kaygı durumu yaşadığından toplum tarafından küçük düştüğünü, rezil olduğunu hatta insan içine bir daha çıkamayacağını düşünür. (yaşadığı olumsuz deneyimlerle)

Bende sf li idim. Bir tespitim var. O da şu ki: "Bizim kaygı duyduğumuz oranda insanlar bizimle ilgilenmiyor. Devamlı gözleri üzerimizde değil. Devamlı bizimle meşgul değiller. Dolayısıyla da bizim davranışlarımız açıkcası çokta ilgilendirmiyor insanları.. O yüzden biz çok sıkıntılı bir durum yaşasak bile bizim dışımızdaki çevremiz için çok büyütülecek bir şey değil yaşadığımız şey. Örneğin dolmuştasınız diyelim. İnsanların sizi izlediği hissine kapıldığınız ve yüzünüz kızardı. Rahat olun. Aslında sizinle çok fazla ilgilenmiyorlar. Biz bir de olumsuz düşündüğümüz için kaybediyoruz. "İnsanlar benim dış görüntüme baktılar beni beğenmediler." gibi bir anlayış oluşturduğumuz için beynimizde sıkıntılı hal başlıyor. Olumlu düşünmeyi hayat biçimi haline getirirsek daha rahat ederiz. Onlar belki de senin yakışıklılığına (güzelliğine) baktılar. Ya da herkes herkese bakabilir. Sen dolmuştaki insanlara baktığın zaman ne düşünüyorsun? Yani sıkıntılı hal ile baş başa kaldığımızda empati yapmamız (kendimizi başkasının yerine koyarak [düşünmemiz]) çok önemli...
              aslında bunların ben de bilincindeyim (ya da içimden devamlı tekrar ediyorum diyelim) ama gene de yolda yere bakarak yürümeye devam ediyorum. insanların yüzüne bakınca bi ifade görmekten ya da ona farklı manalar yüklemekten korkuyorum, ya da beni yanlış anlarlar ondan hoşlandığımı sanarlar diye. olumlu düşünmeye çalışıyorum ben de, bir yandan sf düşüncelerinin mi yoksa olumlu düşüncelerin mi kandırmaca olduğunu çözemiyorum. sfnin içinde biraz da paranoya var sanırım.
              insanların benim için çekingen bile demelerini istemiyorum aslında, öyle diyorlar mı diye düşünüyorum devamlı.

Yorum

yok paranoya felan anksiyete olur

öyle ben paranoyamıyım diye sen sadece düşüncelerin yanlış olduğunu bil ve diğer insanların ne düşündüğünü önemsememeye çalış yeter

Yorum

Orjinal yazı sahibi: blackbutterfly
                  Orjinal yazı sahibi: zivzy

aslında bunların ben de bilincindeyim (ya da içimden devamlı tekrar ediyorum diyelim) ama gene de yolda yere bakarak yürümeye devam ediyorum. insanların yüzüne bakınca bi ifade görmekten ya da ona farklı manalar yüklemekten korkuyorum, ya da beni yanlış anlarlar ondan hoşlandığımı sanarlar diye. olumlu düşünmeye çalışıyorum ben de, bir yandan sf düşüncelerinin mi yoksa olumlu düşüncelerin mi kandırmaca olduğunu çözemiyorum. sfnin içinde biraz da paranoya var sanırım.
                  insanların benim için çekingen bile demelerini istemiyorum aslında, öyle diyorlar mı diye düşünüyorum devamlı.
                  Evet zaten sf li yaptıklarının yanlış olduğunu bilir. Ama o yanlışı yapmak elinde değildir. Bu yüzden doktor desteği (hap, psikoterapi) bize çok yardımcı olur. Bunları yanı sıra ne olursa olsun hastalığın üzerine giderek mesafe kat edebiliriz demek istiyorum. Hastalıkla alakalı düşünce kalıplarını çok iyi öğrenirde yaşadığımız kaygı durumunu anlayabilirsek sorunu minimize edebiliriz. Bir de sözlerinden anladığım kadarıyla tüm sf liler gibi hata yapmak korkusu var. "Acaba insanlar ne der? Hakkımda ne düşünür" gibi kaygılar yaşıyorsundur. Bende yaşadım bunu. Bir sf li hata yapabileceğini olağan karşılamadığı için sorunlar büyüyor ya. Hastalığımızı bir tarafa koyup düşünürsek: "Her insan hata yapar ve hata yapmak insan özgüdür." İnsanlar hata yaptığı zaman hatalarına gülüp geçerler ya da ondan ders alırlar. Bir sf li ise utanır, sıkılır. Sizde herkes gibi hata yapabilirsiniz. Peygamberlerin bile zelle denilen ufak hatalarının olduğunu işin içine katarsak biz hatasız yaşayamayız.

Yorum

sf dışardan belli olmaz.. genelde ne sessiz içine kapanık insan derler.. içindeki korkuyu göremezler.. bazı insanlar görür o ayrı.. sen yine de çaktırma sf li olduğunu..

sf (street fighter)

Yorum

bende arkadaşa katılıyorum sen çatırma yeter

sf dışardan belli olmaz.. genelde ne sessiz içine kapanık insan derler.. içindeki korkuyu göremezler.. bazı insanlar görür o ayrı.. sen yine de çaktırma sf li olduğunu..

sf (street fighter)

Yorum

bizim dükana çay getiren rüstem var çok utankaç bi çocuk vallahi dışardan belli oluyi.

Yorum

GORGONZOLA KİMDİR

Orjinal yazı sahibi: gorgonzola
                          bizim dükana çay getiren rüstem var çok utankaç bi çocuk vallahi dışardan belli oluyi.
                          UTANGAÇSA UTANGAÇ NE OLMUŞ OLAMAZMI ADAMDA BİRAZ YÜZ VAR DEMEKKİ SENİN GİBİ DEĞİLSE İNSAN OLAN İNSAN UTANIR AMA İNSANLIKTAN ÇIKMIŞ KİMSE ARZSIZDIR

Yorum

bende bu sf belirtiler her zamn olmuyor. ortaya çıktığında, çarpıntı, hafif sıcak basması, terleme vb belirtiler veriyor ve sırtımda belimde ağrıya neden oluyor daha kambur duruyormuşum gibi hissediyorum, yavaş yürümeye başlıyorum, yürürken düşecekmiş gibi hissediyorum, çok yorgun hissediyorum...

Yorum

heyecanlandığın oluyor demekki stres yapıyorsun kendine

bende de oluyor o bende bişey yok geçti diyorum bak kendini biliyorsun de kendi kendi bişey yok geçicek diye 10 dan geri derin nefes alıp say bildiğin duaları oku başka şey düşün hemen

Yorum

İşleniyor...
                              X