Duyuru

Collapse
No announcement yet.

mahkumlara psikolojik destek

Collapse
X
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Clear All
new posts

 • mahkumlara psikolojik destek

  Arkadaşlar, türkiyede mahkumlara herhangi bir psiklojik destek veriliyor mu, evetse bunu kim düzenliyor.. Nnasıl bir sistemde çalışıyorlar?
  Bu konuda bilgi sahibi olan biri varsa yardımcı olabilir mi?

 • #2
  bilgi notu.

  Merhaba,
  Türkiye'de mahkumlara verilen psiko-sosyal destek olarak adlandırılan aşağıya çıkardığım program uygulanmakta olup daha fazla bilgiye linki tıklayarak ulaşabilirsin..

  http://www.cte.adalet.gov.tr/mevzuat...iflandirma.doc

  Madde 30 - Ceza infaz kurumlarında aşağıda belirtilen destek programları uygulanır:
  a) Kütüphane ve kitaplık çalışmaları: Tüm hükümlüler kütüphane ve kitaplıklardan azamî ölçüde yararlanmaya teşvik edilir. Ceza infaz kurumları kütüphaneleri, olabildiği ölçüde kamu kütüphane hizmetleri ile iş birliği içinde düzenlenir. Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönetmeliği çerçevesinde kurum tarafından gerekli tedbirler alınır.
  b) Psiko-Sosyal Programlar : Hükümlüler, kişisel, ruhsal, duygusal ve sosyal sorunların çözümü için kurumlarda görevli psikolog ve sosyal çalışmacılara başvuruda bulunabilir.
  1) Sosyal çalışmacı veya psikolog, kendisine müracaat eden hükümlünün yaşadığı sorunla bağlantılı olarak, bireysel veya grup terapisi yöntemlerini kullanarak bir plân çerçevesinde sorunun çözülmesi için çalışır.
  2) Psiko-sosyal yardım servisi, psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyan hükümlüleri, psikiyatri servisi bulunan hastanelere sevk edilmesi yönünde kurum doktoruna öneride bulunur.
  3) Psikolog veya sosyal çalışmacı, kurum müdürünün bilgisi dahilinde hükümlülerin aileleri ve yakın sosyal çevresi ile iletişim kurarak, terapi sürecinin daha verimli ve kapsamlı olması yönünde çaba harcar.

  Yorum

  İşleniyor...
  X