Duyuru

Collapse
No announcement yet.

Foruma yazdıklarınızın nelere sepeb olabileceğini düşündünüz mü??

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Clear All
new posts

• Foruma yazdıklarınızın nelere sepeb olabileceğini düşündünüz mü??

Foruma; kendimizi açmaya,dertleşmeye, problemlerimize çözüm üretmeye, başkalarına destek olmaya geliyoruz. ancak şunu fark ettim ki biri,bir sıkıntısını anlattığında hemen etiketi ve teşhisi koyup hatta ilaç işine kadar bile giriliyor. bu yapılanlar ne kadar doğru. aynı sıkıntıları yaşıyor olabiliriz. ancak kendi kullandığımız ilaçları buraya yazıp tedavisi bu demek ne kadar iyi bir davranıştır. derdini yazan kişi o ilaçları reçetesiz alsa,kullansa ki ( bu tarz ilaçlar çevremizdekiler de kullanabiliyor ve ya eczanelerde reçetesiz de verile biliniyor anti psikotikler hariç.) Bunun vebalini ödeyebilecek misiniz????

Ayrıca aynı sıkıntıyı yaşasak bile birbirimize "sende şu var" diye tanı koymak ne kadar doğru. Kişi burada kendisine konulan teşhisi,okuduktan sonra bunu araştırmaya başlıyor. sonra bakıyor belirtilerine "aaaa bende bu var aaaa bende şu var" diyor ve kendisini bir açmazın içine itiyor. Oysa bir tanıyı koymak için en önemli etmenlerden biri zaman, diğeri de sıklıktır. Uzmanlar bile, yani işini ciddiye alıp önemseyenler tanı koymaktan olabildiğince çekinir ve en iyi tedavi yöntemini seçmek, yaşanılan sıkıntıyı tam anlamıyla belirleyebilmek için psikolojik değerlendirme testleri uygular. Bu iş bu kadar kolay değilken, bur da sen busun demek ne kadar etik???
    Last edited by madamsurgun; 20-12-2009, 02:04 AM.
    Bahar geldiğinde mi ben böyle olurum,yoksa böyle olduğumda mı gelir bahar???

Burda sen busun diyen görmedim ama belki ben demişimdir mesela Ceyda'nın bariz manik depresif olduğu ve şu anda manik olduğu belli zaten uzmana danışmadan ilaç kullanılmaması gerektiğini söylüyoruz. Asıl yapılan en büyük yanlış şu. İşte ilaç uyuşturucudur bırakıyorum ilaçsız tedavi falan. Adam şimdi antidepresani kesti yarıda belki antipsikotiğide kesti (bu arada yeşil reçeteyle verilenler antipsikotikler değil anksiyolitiklerdir) e ne olucak tedavi yarım kaldı hastalık ilerledi tekrar gitti doktora daha ağır ilaç verildi. En büyük yanlış bu. Geçen gün gene xanaxla ilgili bir konu gördüm. Xanax hakkında internette yazılanlar okunmuş ve xanax kullanmaktan vaz geçme aşamasına gelmiş bir üye. Altta başka biride remeron tavsiye etmiş. Remeron antidepresandır ve kişide manik yatkınlık varsa al başına bela maniye girdi ee ne olucak? Bu yüzden sana katılıyorum. Özellikle psikiyatrik ilaçlar etki mekanizmaları kimyasal yapıları gereği çok karmaşık ilaçlardır. Ağrı kesici tavsiye edebilirsiniz çünkü o ağrı keser veya gargara. Ama bir antidepresan, antipsikotik tavsiye ettiğinizde siz uyku yapar diyorsunuz. Ama aslında uyku onun yan etkisi gibi birşeydir. Serotonin hormonunu (bazı antidepresanlar dopamin ve noradrenalinide etkiliyor gerçi) yükseltir. Serotonin yükselince birsürü zincirleme hastalık başlatabilirsiniz. Ne dediğimin farkında değilim ayrıca şu an. Ben ilacımı alıp editleyim bunu

Yorum

Orjinal yazı sahibi: BipolarHamster View Post
      Burda sen busun diyen görmedim ama belki ben demişimdir mesela Ceyda'nın bariz manik depresif olduğu ve şu anda manik olduğu belli zaten uzmana danışmadan ilaç kullanılmaması gerektiğini söylüyoruz. Asıl yapılan en büyük yanlış şu. İşte ilaç uyuşturucudur bırakıyorum ilaçsız tedavi falan. Adam şimdi antidepresani kesti yarıda belki antipsikotiğide kesti (bu arada yeşil reçeteyle verilenler antipsikotikler değil anksiyolitiklerdir) e ne olucak tedavi yarım kaldı hastalık ilerledi tekrar gitti doktora daha ağır ilaç verildi. En büyük yanlış bu. Geçen gün gene xanaxla ilgili bir konu gördüm. Xanax hakkında internette yazılanlar okunmuş ve xanax kullanmaktan vaz geçme aşamasına gelmiş bir üye. Altta başka biride remeron tavsiye etmiş. Remeron antidepresandır ve kişide manik yatkınlık varsa al başına bela maniye girdi ee ne olucak? Bu yüzden sana katılıyorum. Özellikle psikiyatrik ilaçlar etki mekanizmaları kimyasal yapıları gereği çok karmaşık ilaçlardır. Ağrı kesici tavsiye edebilirsiniz çünkü o ağrı keser veya gargara. Ama bir antidepresan, antipsikotik tavsiye ettiğinizde siz uyku yapar diyorsunuz. Ama aslında uyku onun yan etkisi gibi birşeydir. Serotonin hormonunu (bazı antidepresanlar dopamin ve noradrenalinide etkiliyor gerçi) yükseltir. Serotonin yükselince birsürü zincirleme hastalık başlatabilirsiniz. Ne dediğimin farkında değilim ayrıca şu an. Ben ilacımı alıp editleyim bunu
      senin bir forumda görmüştüm birine ilaç önerdiğini... hatta yanlış hatırlamıyorsam kız dürtüsel davranış boz. ve sosyal anksiyete vardı. ona hemen ilaçlar önermiştin. Sence bu doğru muydu??? yalnız şunu bil ki antipsikotiklerde kesinlikle reçetesiz verilmiyor!!!!!!! her ilacın birbirinden bağımsız etkileri ve yan etkileri var. herkes de farklı bir etki yaratabilir bu yan etkiler. örneğin genel olarak yaygın anksiyete bozukluğunda atakları engellemek için verilen citoles bazı kişilerde ciddi yan etkiler yapıyor. ben çok az gördüm bu ilaçtan memnun olanı...
      ancak biri manik yada depresif belirtiler gösteriyor olsa bile "aaa sen manik belirtiler gösteriyorsun" demek de bence iyi bir şey değil. bu hastalığı yaşasan bile sen böylesin demek gene de doğru gibi görünmüyor bana

Yorum

Orjinal yazı sahibi: ilksen
        hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.. üyelerimizin ruh ve beden sağlığı açısından burada teşhis, ilaç önerisi gibi yazıların yer almaması konusunda ben ve diğer mod. arkadaşlarımız elimizden geldiğince hassasiyet gösteriyoruz..
        kesinlikle ilaç önermek, üyenin burada yazdıklarını baz alarak hastalık isimleri kullanılarak tanı koymak yanlıştır.. ve hatta bir adım ötesinde yasaktır ...
        tüm üyelerimizin bu konudaki hassasiyetlerinin rica ediyoruz...

konuyla ilgili gözümüzden kaçan mesajlara rastlarsanız lütfen bize pm yoluyla bildirin.. en kısa sürede gereken müdahele yapılacaktır..
        teşekkürler.
        ilginiz için ben teşekkür ederim...

Yorum

Mantıklı kendi konumdada bunu belli ettim bu sitenin -leri olarak ki bende kendıme hastalıklardan pay cıkarıp bunaldıgım bılıyorum

Yorum

Bence bu forum amacından sapmış biraz.

Yorum

evet madamsürgün arkadaşımız çok haklı..tam emin olmadıkça (ki birkaç cümleyle bir kişinin hastalığından % 100 emin olamayız) ilaç adı önermek yada o kişiyi daha da çıkmaza sokacak şeylerden kaçınmak gerekli..buarada tabi hepimizin belli balı fikirleri bir konu hakkında tavsiyeleri var..sadece ilaç adı verirken ben şu ailacı kullandım sana da faydalı olabilir ama önce mutlaka doktora gitmeli ve ondan tam teşhisi ve tedaviyi almanız lazım diyebiliriz..

birde sitede bazen çok haksız,sert eleştirilerin yapıldığına tanık oluyorum..bence sitede olabildiğince destek olmaya çalışmalıyız,köstek değil..tabi uyarmalıyız düşüncelerimizi söylemeliyiz ama bazen aşırıya kaçmamakda fayda var..
              :10:

Yorum

Özellikle genclerin karakterini dahi tanımaya calısmadan direk kendi yalnıs hayat felsefeleriyle onları kötü seylere yönlendirenler var maalesef.Gördügüm yerlerde ikaz etmeye calısıyorum.Kisilere hastalık yakıstırması yapmamaya calısarak,o anki durumlarını analiz edip kötü sonuc vermeyecek seylere onları yönlendirmeye calısıyorum.Simdiye kadar karsıma cıkan kisilerden hangilerine yakın karakterde olduklarını düsünüp cıkarımlar yapıyorum.Ama dedigim gibi keskin ve kötü sonuc dogurma ihtimali olan seyler söylemiyorum...

Bazı arkadaslarında buna özen göstermelerini rica ediyorum.Cok komik yorumlar gördüm.Örnegin:
                ''Geceleri uyuyamıyorum,karanlık korkumda var.Ne yapmalıyım ?''
                ''Sevgili yap kendine gecer'':RpS_blink:

''Günümüzdeki sığ iliskileri kendime yakıstıramıyorum.Ben yalansız,dolansız,cıkarsız bir duygusal iliski istiyorum.Sizce neler yapmalıyım''
                ''kestir gözüne birini git konus''

''Arkadaslar bana lütfen yardım edin...Yaptıgım hicbir seyden keyif alamıyorum.Depresyon mudur bu acaba nedir.Nasıl kurtulabilirim ??''
                ''Ohooo durumun kötü,senin isin bitmis düzelmezsin artık...''

Yani bu tarz hicbir mantıga dayanmayan,her sorunun altında bacak arası arayan ya da insanlara moral vermek yerine moral bozan yorumları yapanlar bence psikolojik destek almalılar.Sitedende degil,profesyonel yardım almalılar...
                Çılgın,hayat dolu ve hırçın SARIyla;Asil,olgun ve durgun KIRMIZInın dostluğu:

''GALATASARAY''

Yorum

İşleniyor...
                X